Англиски испити за средно и универзитет во Англија / Америка

Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
Здраво, ја отварам темава зошто ме интереситра за полагање на англиски испит од British Council, со кој би можело да се учи средно во англија/ сад или пак универзитет во истите земји, според мене за во америка би требало нешто како TOEFL i SAD само дали истото се бара и за во англија, посебно за медицински науки, на Oxford или Harvard, а за во средно што било но ме интересира со стипендија, фала однапред. Со оглед на тоа што сум прва година средно мозе и нешто како на пример средно 3 и 4 таму и одма да продолжиш на факултет.

;)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Здраво, ја отварам темава зошто ме интереситра за полагање на англиски испит од British Council, со кој би можело да се учи средно во англија/ сад или пак универзитет во истите земји, според мене за во америка би требало нешто како TOEFL i SAD само дали истото се бара и за во англија, посебно за медицински науки, на Oxford или Harvard, а за во средно што било но ме интересира со стипендија, фала однапред. Со оглед на тоа што сум прва година средно мозе и нешто како на пример средно 3 и 4 таму и одма да продолжиш на факултет.

;)
Јас не сум бил во Англија ама 2 ра година учев во Шпанија како размена на среднисти,ми правеа испити на шпански јазик,тестови и усно ме испитаа,некои историски знаменитости и нај нај основите работи,нешто како пропусница ми дадоа и ме запишаа во една гимназија а од таму испратија друг ученик што знае македонски да учи тука.Добив државјанство,лична карта и пасош така да сега сум граѓанин и на Република Шпанија/Би требало и да е исто во Англија... :D
Ааа како шо се сеќавам и англиски испити имав,оти таму е задолжителен англискиот како втор јазик! ;)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Здраво, ја отварам темава зошто ме интереситра за полагање на англиски испит од British Council, со кој би можело да се учи средно во англија/ сад или пак универзитет во истите земји, според мене за во америка би требало нешто како TOEFL i SAD само дали истото се бара и за во англија, посебно за медицински науки, на Oxford или Harvard, а за во средно што било но ме интересира со стипендија, фала однапред. Со оглед на тоа што сум прва година средно мозе и нешто како на пример средно 3 и 4 таму и одма да продолжиш на факултет.

;)
Јас бев на размена една година во Америка, заминав во 3 година и зедов две години во една, така да сеа сум на факултет во Македонија, пошо касно ми текна да аплицирам за таму :D Ако си заинтересиран за програмата пиши ми во пп, целосна стипендија беше.
 
Член од
20 февруари 2010
Мислења
21
Поени од реакции
3
Јас бев на размена една година во Америка, заминав во 3 година и зедов две години во една, така да сеа сум на факултет во Македонија, пошо касно ми текна да аплицирам за таму :D Ако си заинтересиран за програмата пиши ми во пп, целосна стипендија беше.

nov sum ne znam sto e toa pp
--- надополнето: 22 април 2012 во 15:42 ---
Јас не сум бил во Англија ама 2 ра година учев во Шпанија како размена на среднисти,ми правеа испити на шпански јазик,тестови и усно ме испитаа,некои историски знаменитости и нај нај основите работи,нешто како пропусница ми дадоа и ме запишаа во една гимназија а од таму испратија друг ученик што знае македонски да учи тука.Добив државјанство,лична карта и пасош така да сега сум граѓанин и на Република Шпанија/Би требало и да е исто во Англија... :D
Ааа како шо се сеќавам и англиски испити имав,оти таму е задолжителен англискиот како втор јазик! ;)



a ti kolku dobro poznavase spanski, i inace sum slusal deka imaat stvarno slabo obrazovoanie
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
nov sum ne znam sto e toa pp
--- надополнето: 22 април 2012 во 15:42 ---





a ti kolku dobro poznavase spanski, i inace sum slusal deka imaat stvarno slabo obrazovoanie
ПП е приватна порака(во сандаче да и пишуваш)
Инаку шпанскиот го познавав 70%,повеќе знаев да комуницирам одошто да пишувам.ГИ имав сите степени положени( 9 степени се) и таму само го усовршив.
Инаку догодина одам за Русија во септември до март таму ќе учам.Пак размена е,така да уште на една држава член ќе станам.За во Америка или Англија појма немам како е но би требало да биде истото.Инаку во Шпанија во тоа училиште во кое што бев беше многу строго со високи стандарди построго дури и од факултет,броеше голем број ученици-4200 беа последниот пат кога бев јас,ама училиште само на една општина беше таму во Мадрид и тоа покраина а не центар.Можеби образованието е слабо таму,но во таа гимназија каде што бев јас не беше воопшто лесно посебно коа се сретнував со нови поими и кога морав да учам португалски и латино американски јазик и сите тие глаголи прилози таму шо се од шпански да ги учам на тој јазик а македонскиот да нема примеси.Сепак завршив пак одличен9за жал не скроз) и таму со бодови оценуваат а тука ги претвараат во оценки. 20 бода-1,40-2,60-3,80-4, и од 80-100 е 5 ка.Јас паднав на математика со 48 бода и ми стави 3 ка и на латински јазик со 79(за 1 поен) ми стави 4 ка ...и немаше попуст.Осум часа обавезно држев книга в раце а сега кулирам,само незнам догодина во Русија како ќе биде :D
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Дечко за во Англија ќе ти треба IELTS да полагаш. Го полагав тестот пред 3 години, ако ти треба помош прашај :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom