Анализа на крв - толкување резултати

Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Здраво, имам околку 20ттина год.,на почеток на мај правев крвна слика(пошто фатив ковид) и сите рез.се нормални освен хемоглобинот кој беше 170, и ми кажаа да дадам крв и после три месеци да направам повторно крвна слика каде сега повторно е 170.Немам никакви здравствени проблеми,имам нормална тежина и другите параметри на крвната слика беа океј.Некој со совет околку ова ?
Совет?
Имаш проблеми со крвта...тоа со "донирањето крв" што си прават бизниси е друга работа...не се потпирај на тоа...
Како што викаат кога ке извадиш крајник треба да се изеде 1кг сладолед за да се зајача крајниот или да си пиеш горен шеќер со маргарин за побрзо да оздравиш.
Тоа со донирањето крв е глупост од исти или сличен ранг.
И не е корисно скоро за ништо.

Поздрав.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Како што викаат кога ке извадиш крајник треба да се изеде 1кг сладолед за да се зајача крајниот
Прегледај го приврзокот 347610

Препорачана диета после операција:

ДЕН 1:
Вода, млеко, сладолед, леден чај, замрзнат јогурт, желе може да се сервираат често, но во мали количини секој пат.

2 ДЕН:
Крем, пудинг, јогурт, ајран

3 ДЕН:
Супа (без честички во неа).

4 ДЕН:
Пире од компири, меко варено јајце.

5 ДЕН:
Одгледан или бисквит стопен во млеко, weatbix.

6 ДЕН:
Тестенини.

7 ДЕН:
Топлата, иритирачка храна со остри рабови треба да се избегнува, треба да се почне со јадење по 30 минути по аналгетикот.

Прегледај го приврзокот 347612
Имај на ум:

Првите седум дена по операцијата;

1- Избегнувајте топли и кисели течности (сок од портокал, лимонат, кока-кола, сок од цреша)

2- Чоколадо и храна подготвена со чоколадо,

3- Избегнувајте храна во вид на ленти (шпагети)

4- Зголемете го внесот на течности (вода, леден чај итн.)

5- Избегнувајте храна или пијалоци со црвена боја.

6- Избегнувајте зачинета храна

7- Избегнувајте храна со остри рабови како чипс,

8- Добро џвакајте и потоа голтајте.

... тонот на говорот и слушањето на звукот од назофаринксот е нормално чуден во првите денови, не дека гласни жици се оштетени, туку затоа што крајници се отстранети.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Значи според тебе нема попаметни опции од овие
Автоматски споено мислење:

Здраво, имам околку 20ттина год.,на почеток на мај правев крвна слика(пошто фатив ковид) и сите рез.се нормални освен хемоглобинот кој беше 170, и ми кажаа да дадам крв и после три месеци да направам повторно крвна слика каде сега повторно е 170.Немам никакви здравствени проблеми,имам нормална тежина и другите параметри на крвната слика беа океј.Некој со совет околку ова ?
А може да ти е јака крвта и дека јадеш месо селско, во планина што е одгледувана стоката....и затоа а овие што се одгледувани по фарми не чинат ...месо само од кај познат човек или од планина инаку не дека е штетно
Што е смешно @Psyside ???
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Добро бе ноулајферу не ми шири тука теории на заговор, поставив јасно прашање кој знае да одговори, а не да ми тропаш глупости демек отепан си три дена после од коа даваш крв хахахахха блага веза нема тоа, напротив ти олеснува и вредноста на хемоглобинот ти паѓа за најмалку 10 вредности (во мојот случај пак е 170 за тоа го поставив прашањето). Си наполнил 50год и онанираш тука на постови на деца, оди легни си со жената и децата ако воопшто ги имаш.
Jas ne sum doktor, no da kazam moe mislenje, bidejki moja bliska osoba ima problem so visoka vrednost na zelezo vo krv, potocni serumskoto zelezo.
Kolku e kaj tebe rezultatot?

Bidejki ne e ubavo da imas visok na zelezo, pravi problemi vo organizmot, preporacuvaat da dades krv na transfuzija, no ima i drugi medicinski merki za namaluvanje na vrednosta na zelezoto.
Kako ti e slezinkata?
Автоматски споено мислење:

Тоа со донирањето крв е глупост од исти или сличен ранг.
И не е корисно скоро за ништо..

Прво за ова би прокоментирал...
Прво со донирање крв не се лечи ниту третира скоро никаква болест, тоа што "експертите" кажуваат донирај крв се обновува крвта итд се глупости....
Башка после донирање се утепан 2-3 дена и бонус ти е можеш да закачиш инфекции.

Сега и за ова
тоа со "донирањето крв" што си прават бизниси е друга работа...не се потпирај на тоа...

Се јавуваат како ненормални во ниедно време и те убедуваат дека крв баш како твојата крвна група(АБ+) никаде неможе да најдат и мора да одиш да донираш...а кога ке прашаш за кого,за што и како нема одговор.
А кога ке донираш те китат со приврзоци и поклони...итд.
А со возила и друго се по снабдени и од полиција и од пожарна и од влада заедно.
Не дај боже да ти треба крв за операција (не знам дали влага тоа у есап при плаќање на истата) но мора да платиш така скришно за да ти дадат од некој помлад,поздрав...
А што мислиш ти на приватните болници ме им ја продаваат така донирана крв???
Од каде асе снабдуваат тие со крв кога оперираат?????
Си видела у приватна болница да донираат крв...и да имаат некакви залихи?
Или се снабдуваат од некаде со истата крв??? За пари нормално
ПС. Идеш у болница приватна за Х операција или крварење или повреда,судар не битно, ти даваат крв дека си ја изгубил твојата од каде иде таа крв???
Црвен крст работи за без пари,и разнесува крв и башка дава поклони?
Што јас не верувам.
Само во приватна може и да смислат крвта е поклон креветот се плаќа 1000 евра :D.
Ето такво е моето мислење нормално дека и во тоа се врти некој бизнис...
Нормално немам ништо против донирање...кој сака нека донира

Поздрав
Imas mnogu pogresno mislenje, mnogu.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
25
Jas ne sum doktor, no da kazam moe mislenje, bidejki moja bliska osoba ima problem so visoka vrednost na zelezo vo krv, potocni serumskoto zelezo.
Kolku e kaj tebe rezultatot?

Bidejki ne e ubavo da imas visok na zelezo, pravi problemi vo organizmot, preporacuvaat da dades krv na transfuzija, no ima i drugi medicinski merki za namaluvanje na vrednosta na zelezoto.
Kako ti e slezinkata?
Автоматски споено мислење:


Imas mnogu pogresno mislenje, mnogu.
Во ред се, железото ми е 20,8 и слезината е океј. Само високи се хематокритот кој е 50 и хемоглобин од 170, матичната ми даде упат на трасфузиона да проверат да не е полицитемија (изгуглав и 300 филма си направив у главата хахаха). Ваљда со повеќе давања на крв ќе се средат бројките, а конкретни медикаменти за тоа мислам дека нема.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Сепак оваа терапија е контрадикторна сама на себе и не се знае што лечи докторов.
Sto i da lecel, ne mu uspea posto pacientot pocina nabrzo posle postot so totalno otkazuvanje na bubrezite, seker, mozocen udar, bakterija vo urina i pojma nemam sto li uste ne, i se toa dobieno za vreme na prestojot vo bolnicata.
Odnesen bese za visok pritisok patem receno, covekot si bese na noga, nemase niti seker, ni problemi so bubrezi.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Имам едно прашање, само да не бидам погрешно сфатен....зошто ако пациентот зема само орална терапија и нема потреба од инекции и инфузии зошто луѓето не сакаат да чуваат таков болен член во домот него сакаат во болницата некој постојано да се грижи за него, а тие си свиткаат на страна и после објаснуваат како услугата не била добра,јас искрено член од семејство би оставил у болница само ако ситуацијата е ептен критична и ако захтева итна интервенција инаку НИКОГАШ
...за да се следи можеби некоја ситуација со него што бара почести анализи, давање крв и слично за време на 24ч мониторинг на пациентот, што ќе правите идими дојди ми во болницата? тоа едната страна на паричката, а другата страна што на жалост е најчесто реалноста и затоа можеби и ти си во право, небрижноста и несовесно следење на тој пациент можеби ќе му биде подобро да си седи дома да не добие некоја интрахоспитална бактерија што ќе му биде пресудна за неговото целосно здравје, па наместо да лечи една болест, ќе го поремети целиот метаболизам што може и живот да му значи!
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Во ред се, железото ми е 20,8 и слезината е океј. Само високи се хематокритот кој е 50 и хемоглобин од 170, матичната ми даде упат на трасфузиона да проверат да не е полицитемија (изгуглав и 300 филма си направив у главата хахаха). Ваљда со повеќе давања на крв ќе се средат бројките, а конкретни медикаменти за тоа мислам дека нема.
Poubavo cuvstvo od doniranje na krv i soznanieto deka nekomu ke spasis zivot, nema, veruvaj :)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
...за да се следи можеби некоја ситуација со него што бара почести анализи, давање крв и слично за време на 24ч мониторинг на пациентот, што ќе правите идими дојди ми во болницата? тоа едната страна на паричката, а другата страна што на жалост е најчесто реалноста и затоа можеби и ти си во право, небрижноста и несовесно следење на тој пациент можеби ќе му биде подобро да си седи дома да не добие некоја интрахоспитална бактерија што ќе му биде пресудна за неговото целосно здравје, па наместо да лечи една болест, ќе го поремети целиот метаболизам што може и живот да му значи!
Па истово и јас го пишав и прашав у глобала иако во последно време доста гледам ги носат у болница само тие да не се замараат и после сите се криви(од болницата)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.765
Поени од реакции
9.559
Имам едно прашање, само да не бидам погрешно сфатен....зошто ако пациентот зема само орална терапија и нема потреба од инекции и инфузии зошто луѓето не сакаат да чуваат таков болен член во домот него сакаат во болницата некој постојано да се грижи за него, а тие си свиркаат на страна и после објаснуваат како услугата не била добра,јас искрено член од семејство би оставил у болница само ако ситуацијата е ептен критична и ако захтева итна интервенција инаку НИКОГАШ
Kratko i jasno ke ti odgovoram, tie luge sakaat malku da odmorat od sekojdnevnata 24 casa griza za bolniot.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Poubavo cuvstvo od doniranje na krv i soznanieto deka nekomu ke spasis zivot, nema, veruvaj :)
...дискутабилно, најголем процент на крводарители се поради некои нивни лични здравствени причини, можеби и грижа на совест, дури и да бидат ослободени од неколку дена на работа, ретки се тие кои од хумана гледна точка го прават тој најхуман гест, па да се чувствуваат „толку убаво“!
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Прво за ова би прокоментирал...
Прво со донирање крв не се лечи ниту третира скоро никаква болест, тоа што "експертите" кажуваат донирај крв се обновува крвта итд се глупости....
Башка после донирање се утепан 2-3 дена и бонус ти е можеш да закачиш инфекции.
Само на кратко,
Зборувам од страна на редовен крводарител, кој дарува крв секои 4 месеци. Би дарувала и порано, ама системот не ме прима:icon_mrgr:
Дарувам крв затоа што сакам, никој никогаш не ме приморал.
Можеш ли да замислиш што би се случило доколку никој не дарува крв?
Сум дарувала двоцифрен број пати до сега и се додека можам јас ќе дарувам крв. НИКОГАШ до сега не сум закачила инфекција, а после дарувањето се чувствувам прекрасно, полесно, поенергично. А НИКОГАШ како што тврдиш утепано.
Не сум слушнала поголема глупост дека треба да платиш за да добиеш крв од помлад. Затоа што крвта што се пушта во употреба веќе е тестирана и испитана и е здрава.
И на крај да се дарува крв претставува привилегија на здравите и надеж за болните.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.648
Поени од реакции
34.852
Kratko i jasno ke ti odgovoram, tie luge sakaat malku da odmorat od sekojdnevnata 24 casa griza za bolniot.
... не си во право, барем денес (исклучоци има), но на „тие луѓе“ не им треба одмор, тие воопшто не се жалат себеси можат и два дена без спиење да работат нон стоп, но сето тоа поради стимул од добар износ под рака, а не од хумани побуди, тие не се грижат за сопствени родители како пациенти, а не пак таму некој рандом болен што не придонесува за неговиот иден нов џип!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Имам едно прашање, само да не бидам погрешно сфатен....зошто ако пациентот зема само орална терапија и нема потреба од инекции и инфузии зошто луѓето не сакаат да чуваат таков болен член во домот него сакаат во болницата некој постојано да се грижи за него, а тие си свиркаат на страна и после објаснуваат како услугата не била добра,јас искрено член од семејство би оставил у болница само ако ситуацијата е ептен критична и ако захтева итна интервенција инаку НИКОГАШ
Covekot si bese na noga, sam si pravese izmet i na nikoj ne mu bese na teret. Odnesen bese vo bolnica poradi kako sto napisav, pritisokot mnogu mu se krena, epten mnogu, 240 visokiot.
Kaj trebase da go nosime?
Inaku nisto nemase prethodno, ni seker, ni problem so bubrezi, ni mozocen udar. Se toa se javi po edna nedela terapija, prvo seker, pa mozocen, vo megjuvreme bubrezite i taka. Pritisokot mu go normaliziraja uste vecerta, kontaktibilen si bese, podvizen, se hranese i piese normalno edna nedela i posle pocna da se vlosuva postepeno situacijata, taka da po eden mesec i nesto zavrsivme vo Struga na dijaliza kade konstatiraja 100% otkazuvanje na bubrezite.
Se pomaci uste eden mesec tamu, go nakrenaja covekot koj patem receno bese odnesen vo besoznanie i prakticno polu mrtov. Se na se , za tri meseci od na noga covek si go vrativme vo kapela.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom