Анализа на крв - толкување резултати

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
едно прашање
баба ми требаше денеска да прими крв пошто страда од анемија ама крвта имала голема интереакција и не прими.
ќе прима некаква терапија, има некакви шанси да може во иднина пак да проба да прими крв ???
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Гликемија 5.4
Холестерол 5.1

Пред една година ми биле Гликемија 4.2, Холестерол 4.2
Е сега мојата приказна е дека бев 50 кила пред година и пол сега сум 70 шо значи гнетев ко луд, па мислам логично би било овие да се покачат. Првото прашање ми е дали овие вредности би можело да немаат врска со тоа и да си варираат во границите на нормалата, второ, ако се зголемиле од јадење дали истата тенденција можи да продолжи ако јадам пообилно па да се качат над нормала или да дојди до појава на шеќерна болест. Холестеролот не ме плаши толку мрсно не ми е проблем да не јадам ама шеќерот ме плаши ако се качи над нормала. Трето дали ако посветам внимание на поздрава исхрана и внесување шеќери и калории толку колку шо ми требат, а не вишок за некој период би можело да се намали нивото на шеќер па после да можам пак да внесувам вишок ?
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Гликемија 5.4
Холестерол 5.1

Пред една година ми биле Гликемија 4.2, Холестерол 4.2
Е сега мојата приказна е дека бев 50 кила пред година и пол сега сум 70 шо значи гнетев ко луд, па мислам логично би било овие да се покачат. Првото прашање ми е дали овие вредности би можело да немаат врска со тоа и да си варираат во границите на нормалата, второ, ако се зголемиле од јадење дали истата тенденција можи да продолжи ако јадам пообилно па да се качат над нормала или да дојди до појава на шеќерна болест. Холестеролот не ме плаши толку мрсно не ми е проблем да не јадам ама шеќерот ме плаши ако се качи над нормала. Трето дали ако посветам внимание на поздрава исхрана и внесување шеќери и калории толку колку шо ми требат, а не вишок за некој период би можело да се намали нивото на шеќер па после да можам пак да внесувам вишок ?
Внимавај малку со внесувањето на мрсна храна, можеш да користиш омега3 како суплемент гликемијата ти е нормална и нема место за паника
 
M

Mario Gómez

Гостин
Денес праев резултати, холестеролот на долна граница... греота е да е толку низок...

eat 250gr fried bacon:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Денеска бев да ми земаат крв на систематски, ги добив резултатите ама таму не ми кажаа ништо.

Ќе може некој да ми помогне да се снајдам во бројкиве и буквиве ?

Благодарам однапред.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Воопшто не се разбирам во ова.
Што најчесто се гледа ?
Се изгубив овде :/
Крвна слика - Пред се се одредува бројот на еритроцити, леукоцити, тромбоцити.
  • RBC - Еритроцити (црвени крни зрнца) кои го пренесуваат кислородот од градниот кош кон останатите делови на телото.Нормална вредност:5-6 милиони/mm3. Намалена вредност на еритроцитите може да е знак за анемија или пак губење на крв поради крварење, а зголемување на еритроцитите може да се јави и кај сосема здрави особи.
  • WBC - Леукоцити (бели крвни зрнца) служат за одбрана на организмот од бактерии, вируси.Нормална вредност:5-10.000 милиони/mm3.Резултатите пониски од граничната вредност најчесто е знак за вирусни инфекции, а зголемување е знак за бактериски инфекции.
  • PLT - Тромбоцити (крвни плочки) нормална вредност 250.000-400.000 милиони/mm3.Зголемен број на тромбоцити доведува до крвно згрутчување во кардиоваскуларниот систем, а намалување се јавува при хемотерапи, малигни заболувања, хепатитис Ц.
  • Hb- Концентрација на хемоглобин во крвта е зависно од полот. Како просечна вредност за мажи се смета од 140-180 g/L, а за жени 120-160 g/L.
  • Hct - удел на крвните ќелии или хематокрит во вкупната количина крв.​
  • MCV - Среден обем на еритроцити.
  • MCHC - Средна концентрација на хемоглобин во еритроцити.
  • RDW - Ширина на дистрибуција на еритроцитите, сортирање на еритроцити по големина.
  • MTV - Просечен среден обем на тромбоцити
Еве ги основните, можеш сам да ги протолкуваш. Веројатно ги пишува и референтните вредности во добиените резултати.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Крвна слика - Пред се се одредува бројот на еритроцити, леукоцити, тромбоцити.
  • RBC - Еритроцити (црвени крни зрнца) кои го пренесуваат кислородот од градниот кош кон останатите делови на телото.Нормална вредност:5-6 милиони/mm3. Намалена вредност на еритроцитите може да е знак за анемија или пак губење на крв поради крварење, а зголемување на еритроцитите може да се јави и кај сосема здрави особи.
  • WBC - Леукоцити (бели крвни зрнца) служат за одбрана на организмот од бактерии, вируси.Нормална вредност:5-10.000 милиони/mm3.Резултатите пониски од граничната вредност најчесто е знак за вирусни инфекции, а зголемување е знак за бактериски инфекции.
  • PLT - Тромбоцити (крвни плочки) нормална вредност 250.000-400.000 милиони/mm3.Зголемен број на тромбоцити доведува до крвно згрутчување во кардиоваскуларниот систем, а намалување се јавува при хемотерапи, малигни заболувања, хепатитис Ц.
  • Hb- Концентрација на хемоглобин во крвта е зависно од полот. Како просечна вредност за мажи се смета од 140-180 g/L, а за жени 120-160 g/L.
  • Hct - удел на крвните ќелии или хематокрит во вкупната количина крв.
  • MCV - Среден обем на еритроцити.
  • MCHC - Средна концентрација на хемоглобин во еритроцити.
  • RDW - Ширина на дистрибуција на еритроцитите, сортирање на еритроцити по големина.
  • MTV - Просечен среден обем на тромбоцити
Еве ги основните, можеш сам да ги протолкуваш. Веројатно ги пишува и референтните вредности во добиените резултати.

Фала ти многу.

Само ме буни ова PLT: 218 ( 150 - 390 )

А погоре пишува 250.000 - 400.000 нормална вредност.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Фала ти многу.

Само ме буни ова PLT: 218 ( 150 - 390 )

А погоре пишува 250.000 - 400.000 нормална вредност.
Нека не те буни. Општо прифатено е тромбоцитите да се над 150.000 до некаде 400, 450-000.
Постар линкот од кај шо ги копирав.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Нека не те буни. Општо прифатено е тромбоцитите да се над 150.000 до некаде 400, 450-000.
Постар линкот од кај шо ги копирав.
Во ред.
Фала ти многу, и извини на замарање.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
795
Поени од реакции
510
me interesira pravev krvna analiza denes i mi e pokaceno zelezoto???? sto moze da bide i dali e opasno ova? pozdrav
 
H

HITCH

Гостин
едно прашање
баба ми требаше денеска да прими крв пошто страда од анемија ама крвта имала голема интереакција и не прими.
ќе прима некаква терапија, има некакви шанси да може во иднина пак да проба да прими крв ???
Нека пие сок од цедено цвекло, јаболко и моркови.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Како ви изгледа (мене лошо):

Холестерол 5,80
триглицерид 4,11
гликемија 6,01
аст 20
алт 26
хелиобактер 0,70
притисок 135-140/80-90 пулс 80-95

Совет што да правам?
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Како ви изгледа (мене лошо):

Холестерол 5,80
триглицерид 4,11
гликемија 6,01
аст 20
алт 26
хелиобактер 0,70
притисок 135-140/80-90 пулс 80-95

Совет што да правам?
Диета и физичка активност...не диета да не јадеш, туку внесувај што повеќе овошје,зеленчук,риба,...на која возраст си?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom