Американскиот конгрес Македонија ја именува со ФИРОМ

Член од
14 февруари 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
По интервенција на грчките лобисти комисијата прифатила, покрај името Македонија во резолуцијата во заграда да стои и референцата ФИРОМ.
Во цитатите преземени од официјални документи на НАТО, на неколку места стои и поранешна југословенска република Македонија, што е спротивно на американската одлука за признавање на уставното име.
Дали ваквата резолуција ќе стапи во сила зависи од претседателот Буш. По победата на Демократите во Конгресот треба да го парафира документот.
Организацијата Обединета македонска дијаспора, која од пред шест месеци започна кампања за поддршка на македонскиот влез во НАТО смета дека не постои можност резолуцијата да го промени американскиот став за името.
„Во таа сфера сме успешни, меѓутоа грчкото лоби интензивно, во офанзива се обидува, Америка да и се обраќа на Македонија под скратеницата ФИРОМ, а не под уставното име. Грчкото лоби кај демократите се повлијателни, но тоа не значи дека Америка ќе го смени ставот. Ние имаме контакти и во двете политички партии“, изјави Мето Коловски, ОМК.
Дипломатски извори за А1 тврдат, дека референцата ФИРОМ во официјални американски документи на Сенатот се должи на агресивните активности на грчкото лоби, кое треба да ги оправда парите што се трошат во битката за името, едно од главните прашање на средбата Бакојани и Рајс, закажана за наредната недела.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Бакојани & Рајс овие средбиве мене на многу плодни ми личат чим вакви резултати добива оваа Бакојани. Нешо матно е тука а?:vozbud:

Али грциве стварно се просјаци бе:my4: тие се ке направат да го премислат Бушено ама нема шанси бар јас така мислам фраер е тој не се дава:nesum:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Грците колку и да вршат кампањи, лобирања и интензивни преговори и договори полека ја губат битката, на сите полиња, а САД откога не призна под уставно име, само така и ќе продолжи и ниту една резолуција тоа нема да го смени.

Читаше ли некој Катимренини пред некој ден???
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Одлуката за признавање на РМ под уставното име, донесена од страна на претседателот на САД, не може да биде поништена со никаква резолуција на законодавниот дом. Таа одлука единствено може да ја промени нов претседател на САД или самиот Буш, што мислам дека нема да се случи, бидејќи САД се прикажуваат како сериозна сила, чии одлуки и политика не се менуваат преку ден. Меѓутоа, во секој случај мислам дека ни е потребна малку поактивна дипломатија во таа насока, нели?:tapp:
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
*Tweety* напиша:
Одлуката за признавање на РМ под уставното име, донесена од страна на претседателот на САД, не може да биде поништена со никаква резолуција на законодавниот дом. Таа одлука единствено може да ја промени нов претседател на САД или самиот Буш, што мислам дека нема да се случи, бидејќи САД се прикажуваат како сериозна сила, чии одлуки и политика не се менуваат преку ден. Меѓутоа, во секој случај мислам дека ни е потребна малку поактивна дипломатија во таа насока, нели?:tapp:

Ako dojdat demokratite slednite izbori (a ke dojdat) ne bi rekol deka nema da ja promenat odlukata.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Значи на наредните избори одиме во САД да пуниме кутии :)
Шала на страна Грциве не отстапуваат се по упорни и поупорни се со името, сега гледате ли и млекото што го извезувавме у Грција не ни го примаат, ствараат притисок.:toe: многу се за никаде
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Grcija gubi vo vojnata, gubi bitki, zatoa se obiduva da go promeni tekot na nestata, da pocne da dobiva bitki, za krajniot ishod da bide neizvesen, sepak, setne poarni sme, ama treba i od nasa strana rabota, a ne speienj na usi.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Треба да се активира дипломатската машинерија која ќе им укажува на „грешките” кои ги прават странските власти, како на пример треба да им се укаже дека се косат со одлуката на нивниот претседател со тоа што ја вметнале референцата од позади на документот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А нели ке се активира??
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ВМРО напиша:
Ako dojdat demokratite slednite izbori (a ke dojdat) ne bi rekol deka nema da ja promenat odlukata.

Ako dojdat demokratite naprotiv ke imame uste posilno lobby vo USA, da te potsetam deka megju drugoto Hilari Klintot bese mnogu dobra prijatelka so Boris Trajkovski uste od Fakultetskite denovi,poradi i koi Trajkovski ja imase podrskata na USA vo negoviot mandat! Amerikancite gi gubat(ili im slabeat vrskite) Evropskite tradicionalni sojuznici,i zatoa im trebaat novi,koi sto ke ja sledat nivnata politika,kako sto se Polska,Czeska,Makedonija,Hrvatska,Albanija.... i dr.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Ќе се превземе нешто кога како Министер за надворешни работи ќе биде назначен Влатко Ѓорчев...на рамо пецкало со онаа ороспијана Батко-Јани....Се додека го имаме кохабитациониов „филозоф” како мунистел...ќе се влече споро процесот на детерминирање...FUCK!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Влаток Ѓорчев, пих!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Е доискажи се де :smir: З`шо?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Дека е ќелеш, недоквакан, креле, морлок и смотаница.

ОК, се доискажаФФ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Garfield напиша:
Дека е ќелеш, недоквакан, креле, морлок и смотаница.

ОК, се доискажаФФ?
Па...како што е и онаа козата БаТкоЈани...:) Барем ќе си парираат, а за провокации е махер...За одговори на провокации уште подобар...Затоа е соодветен...А тоа кој колку е недоквакан, тргни од комшивските суруши...Епа доста беше...Ако глупирањето со пред целлиот свет со вреѓање на една држава успева кај другите, треба да почнеме и ние да го применуваме истото....Обратно се поставени работите во светот...Се што е аморално се цени, а она останатото што е чисто...сите го одјебуваат...Пу јазк!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom