Амајлии, суеверие, потреба?

Дали носите амајлија/амајлии

  • Да, носам и верувам дека ми помага.

    Гласови: 11 30,6%
  • Сум носел/а, но веќе никогаш повеќе.

    Гласови: 6 16,7%
  • Не, никогаш не сум носел/а.

    Гласови: 19 52,8%

  • Вкупно гласачи
    36

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Некои предмети одненадеж почнуваме да ги сметаме за амајлија зашто веруваме во нивната позитивна енергија. Некои парчиња облека одбегнуваме да ги носиме зашто сметаме дека ни се баксузни, а некои ги носиме со задоволство зашто веруваме дека ќе ни донесат среќа. И уште колку работи правиме со мисла (од предрасуда) дека можат позитивно или негативно да влијаат на нас и на нашите активности?!

Имате амајлии? Верувате во тоа дека можат да ви донесат среќа?:raz:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
koga bi bilo prasanjevo za nekoe psihicko testiranje,definitivno bi odgovorila PREDRASUDA!licno,ic ne se zamaram so takvite glupavi zaklucoci deka nekoj predmet moze da ti donese sreka ili sl. Srekata i uspehot si doagaat so trudot i snaodlivosta,a ne so nekoi predmeti za koi veruvame deka se sveti!
No sepak,karakteristika na covekot e da veruva vo nesto sto e nad nego,za nesto za koe misli deka e so pogolema vnatresna sila od nego!pa zatoa nastanale i ovie razlicni predrasudi za amajlii,bajacki,gatacki....

da se razbereme,ovdeka ne go vklucuvam veruvanjeto vo Gospod,toa e sosema razlicna rabota!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Според мене амајлиите(талисманите и сл.)се остатоци од паганството.Тогаш се верувало во такви работи,дека определен предмет има моќ да донесе среќа благосостојба,плодност и сл.Јас не верувам во такви работи,нити сум верувал,нити сум носел таков предмет некогаш.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Јас иам еден камен дома, од него се праи гипс. Коа бев у рудникот, ми дадоа неколку парчиња од каменот, и ми рекоа као демек пренесува позитивна енергија, и многу од луѓето кои се занимаваат со био енергија, го чуваат под јастук. Дали шири позитивна енергија поима неам, ми стои на полицата над компјутерот, уште не сум го стаила под јастук:)
Иначе амајлија...отсекогаш сум верувала во виша сила, гатачки, амајлии, скапоцени камења... не знам зашто, али мислам дека има нешто во камењата. Потсвесно уствари не верувам дека ќе се промени нешто, носејќи ја амајлијата, али пак нешто ме тера да ја носам (некоја виша сила:pos:). Иначе пред година-две цело време идев кај една жена да ми гледа на тарот и на рака, и знам напињаше да купам некоја амајлија, не знам зашто, како, збореше нешто, али ми беше многу језива амајлијата и не ја купив. Оттогаш не отидов кај неа...

А познавам човек, кој носеше амајлија, која му беше специјално направена и имаше позитивен резултат. Среќа или резултат од неа, неам поима...
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
amajlii i takvi slicni ti gluposti...ne postojat ili bi trebalo da ne postojat posto nikoj PREDMET ne moze da ti donese sreka ili da ti ja odredi idninata vo ponatamosniot zivot...ednostavno ti samiot mozes da si doneses sreka so toa sto ke go napravis vistinskiot izbor vo vistinsko vreme i na vistinsko mesto...i plus samiot si ja "krois" idninata i zivotot i nikoj nemoze da go napravi toa mesto tebe...a kamoli pak nekojsi PREDMET...
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
epten se slagam so grimco!!!:pishtoldz A kakva e taa sreka ili pozitiven rezultat so go imal dobieno covekot od amajlijata!epten me interesira!
ima li nekoj bilo kakov primer za uspeh dobien od amajlija!??/
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
шо зборите за амајлии кога целата наша религија целата вера ни е во амајлија кога поповите и другите повисоки чиновници веруваат во амајлија се покоруваат на Крстот

Крстот е амајлија
инаку неверувам во ништо друго освен во себе
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
eci^^^ напиша:
epten se slagam so grimco!!!:pishtoldz A kakva e taa sreka ili pozitiven rezultat so go imal dobieno covekot od amajlijata!epten me interesira!
ima li nekoj bilo kakov primer za uspeh dobien od amajlija!??/
A be neli sea kazav deka nema nikakov rezultat od nosenjeto "amajlija"....toa ti e samo potsvesno....na primer ti dade nekoj amajlija i ti kaze otsega ke imas mnogu sreka vo zivotot ako na nosis ovaa "amajlija"....i ti taka potsvesno ke si go vrezes vo glava i stvarno ke imas sreka....ne od amajlijata nego od samiot sebe...ti ke si ja krois srekata ne znaejki i samiot za toa...a ke veruvas deka e od amajlijata...
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
DA,a istoto ti se slucuva koga ke otides na gatacka..ke ti kaze:ke ti se sluci toa i toa, i ti veruvas vo toa i samiot ke doprineses za da ti se sluci!isto e i so horoskopot!!
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
se e fucking bulshit!!! i gataci(ki), horoskop, amajlii, sueverija!!!
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
hmmm jas imam specijalno napravena amjlija za mene,kako mala mi ja dadoa i mi stoi vo pernicata za spienje...kako mala imav mnogu problemi so zdravjeto i odtogas moram da kazam deka mi e bolje...mozda e cista slucajnost ali od togas ja nemam trgnato...
A za nekoi obicni raboti sto jas mislam deka mi nosat srekja ima povekje...na primer veruvam deka iam pojse srekja koga si go nosam novcanikot poso mi e od draga licnost i plus si imam krst vnatre...isto taka nozot ili stavam nekoj od trite omileni parfemi i takvi nekoi gluposti :)
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
The`bItCh напиша:
Некои предмети одненадеж почнуваме да ги сметаме за амајлија зашто веруваме во нивната позитивна енергија. Некои парчиња облека одбегнуваме да ги носиме зашто сметаме дека ни се баксузни, а некои ги носиме со задоволство зашто веруваме дека ќе ни донесат среќа. И уште колку работи правиме со мисла (од предрасуда) дека можат позитивно или негативно да влијаат на нас и на нашите активности?!

Имате амајлии? Верувате во тоа дека можат да ви донесат среќа?:raz:
Deka imam predrasudi,imam. Deka ima nekoi mali sitnici koi mi znacat i mislam deka pozitivno vlijaat na mene,ima. deka od nekoi mi e taka blaga jeza,pa ne sakam ni da gi vidam,ima. Deka imam amajlija,imam.
Ama ne e deka bas veruvam deka ima nekakvo vlijanie.
Da imase,jas ke bev najsrecnata u svet!
Mozebi imaat nekakva energija vo sebe,da te zacuvaat od nekakvo zlo,losi misli ili necija negativna energija,ama da nosat sreca?! Pa taka site ke bevme epten srecni i se ke bese rozevo.A ne e!
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
40
Поени од реакции
0
ThA-BiTcH напиша:
Јас иам еден камен дома, од него се праи гипс. Коа бев у рудникот, ми дадоа неколку парчиња од каменот, и ми рекоа као демек пренесува позитивна енергија, и многу од луѓето кои се занимаваат со био енергија, го чуваат под јастук. Дали шири позитивна енергија поима неам, ми стои на полицата над компјутерот, уште не сум го стаила под јастук:)
Иначе амајлија...отсекогаш сум верувала во виша сила, гатачки, амајлии, скапоцени камења... не знам зашто, али мислам дека има нешто во камењата. Потсвесно уствари не верувам дека ќе се промени нешто, носејќи ја амајлијата, али пак нешто ме тера да ја носам (некоја виша сила:pos:). Иначе пред година-две цело време идев кај една жена да ми гледа на тарот и на рака, и знам напињаше да купам некоја амајлија, не знам зашто, како, збореше нешто, али ми беше многу језива амајлијата и не ја купив. Оттогаш не отидов кај неа...

А познавам човек, кој носеше амајлија, која му беше специјално направена и имаше позитивен резултат. Среќа или резултат од неа, неам поима...
Ако го стаиш каменот под перница мозеш само укочен врат да добиеш а тоа колку е позитивна енергија прасај ги вуди врачарите кај кој си била.
Биди позитивна и никаква амајлија не ти треба... п.с од искуство зборам
 
Член од
5 јануари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
3
Pa sega se slucuva voobicaeniot rascep na mislenja.ednite se deka amajliite nemaat vrska drugite pak obratno.A ustvari temata e malku loso postavena.Amajlijata ili talismano(sto e dosta razlicno) ne moze da ti donese sreka.Ustvari aj nekoj neka mi objasni sto e toa sreka ili nesreka.Dejstvoto na ovie predmeti e sekako stvarno.No ne doaga od samite niv.Za da ima nekoe takvo predmetce nekoja sila treba taa da se vnese vo nego.Ustvari celava rabota e mnogu vistinska ama gledam deka nema da najdam istomislenici i zatoa I QUIT.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Амајлијата може да носи среќа но само од аспект на силната верба на човекот во тоа парче облека,предмет,накит и тн..подсвеста е чудна работа и делува многу силно кај човекот.Според мене со самото тоа што еден човек е убеден дека тоа пенкало ќе му донесе среќа на испитот дава подобри резултати кои произлегуваат од подсвеста.Кога на тој човек ќе му дадете друго пенкало тој потсвесно верува дека нема да успее зошто неговата амајлија не е присутна и така кикснува и греши.
Јас поштувам амајлии или предмети што носат среќа од проста причина што мислам дека вербата на човекот во нешто може да го направи тој човек да успее .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom