Алтернатива на Connectify

Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Има некој да ме услужи со адекватна замена? Било која верзија на Конектифај ми прави проблеми. Ја снемува мрежата и некогаш ни рестарт на програмата не помага па мора рестарт на цел пц. И ова во ептен незгодни моменти, како по марфиев закон.
Windows 7 користам и ми треба нешто слично на конектифај, а да не си игра мајтап со мене.
 
Т

Триптико

Гостин
Не ти треба ништо, самиот windows ја имаа таа опција во себе. Од една страна имаш конекција што ја добиваш во ПЦ, од друга самиот windows го местиш да биде host и толку :)
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Не ти треба ништо, самиот windows ја имаа таа опција во себе. Од една страна имаш конекција што ја добиваш во ПЦ, од друга самиот windows го местиш да биде host и толку :)
Ако мислиш на ад-хок, тоа не брка работа.
 
Т

Триптико

Гостин
Линкот не е целосен и може да не проработи. Ти треба виртуелен адаптер што веќе го имаш во самиот windows. Пробај го ова

- cmd > Run as administrator
- netsh wlan show drivers ..... треба да имаш едно hostednetwork supported: yes
- netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=како сакаш да ја гледаш мрежата key=8карактери password .... се што ќе ти покаже мора да биде извршено. ако ти даде нешто друго, пиши
- netsh wlan start hostednetwork

Толку е. Ако не ти успее, пиши на кој чекор и каква грешка дава.

Ad hoc е компјутер со компјутер. Ова е компјутер - сите (компјутер, телефон, лаптоп...па дури и ТВ). Твојот компјутер ќе глуми дека е рутер.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Линкот не е целосен и може да не проработи. Ти треба виртуелен адаптер што веќе го имаш во самиот windows. Пробај го ова

- cmd > Run as administrator
- netsh wlan show drivers ..... треба да имаш едно hostednetwork supported: yes
- netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=како сакаш да ја гледаш мрежата key=8карактери password .... се што ќе ти покаже мора да биде извршено. ако ти даде нешто друго, пиши
- netsh wlan start hostednetwork

Толку е. Ако не ти успее, пиши на кој чекор и каква грешка дава.

Ad hoc е компјутер со компјутер. Ова е компјутер - сите (компјутер, телефон, лаптоп...па дури и ТВ). Твојот компјутер ќе глуми дека е рутер.
Супер е, работи. Само требаше и шеринг да се направи на лан конекцијата (од линкот на @m@rT1n )

Да сте ми живи и здрави :aplauz:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom