Алијанса на Албанците - Политичка партија

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
images345.jpg

... голема улога на партиските игри, не само кај албанскот етникум, туку и кај најголемите македонски партии, ДЕНЕС, токму ова од албански етникум партија Алијанса, ќе го покаже бенефитот од седење на две столици, од решеноста, ни таму ни ваму, ама и ваму и таму (читај ниту со Власта, ниту со опозиција на албанскиот етникум, односно и со Власта и со опозиција од албански етникум).

Таравари-Села.jpg

...како што се изјаснил фронтменот на Алијанса (А.Таравари) на новинарско прашање, цитирам текст:
„ Лидерот на политичката партија Алијанса за албанците, Арбен Таравари на новинарско прашање околу можно коалицирање на претстојните избори со ДУИ, на настан во Гостивар одговори дека конечниот став ќе биде познат за неколку дена. Иако лично не го посакува, сепак, како што рече ќе го почитува конечниот партиски став.

22.jpg medziti1.jpg

- Наскоро ќе го соопштиме напиот став, со оглед дека нé газат роковите. Верувам дека следната недела ќе има одлука. Ние имаме одлука на партиското претседателство која е актуелна, но партиското собрание може да донесе друга одлука. Пред четири месеци рековме дека сами ќе одиме на избори, но ќе ги видиме околностите, ги слушаме и препораките. Конечната одлука се носи во Собранието, која можеби ќе биде потврдена, а може и не. Јас ќе ја почитувам одлуката, како и секогаш досега, рече Таравари.

Според неговите предвидувања, за ова прашње ќе има одоговор во наредниве четири до пет денови.

Screenshot 02-03-2024 22.58.52.png

Околу препораките на странските дипломати да се направи „нон пејпер“ и да се дистанцира од ВМРО ДПМНЕ, Таравари нагласи дека такво нешто не му е сугерирано и дека е во постојан контакт со претставници на западноевропските земји. Тој потврди дека утре е поканет на средба со американската амбасадорка Анџела Агелер, но не знаеше да каже кои ќе бидат теми на разговор.“

521351-li2017-alijansa-za-albancite-vo-tetovo-kje-rabotime-vo-interes-na-gragjanite.jpg imagesНМЈ.jpg

...не ќе напишам дека ќе биде интересно да се следи ова партија, оти се работи за Македонија, следена од мене поради нивното диригирање во министерство за здравство, каде сите не засега нашето здравје и нивното (не)работење, ама ќе бидат многу важни нивните потези што ќе ги донесат следниве денови за следниве избори, па дури и за претседателски!
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
Околу препораките на странските дипломати да се направи „нон пејпер“ и да се дистанцира од ВМРО ДПМНЕ, Таравари нагласи дека такво нешто не му е сугерирано и дека е во постојан контакт со претставници на западноевропските земји. Тој потврди дека утре е поканет на средба со американската амбасадорка Анџела Агелер, но не знаеше да каже кои ќе бидат теми на разговор.“
Па зошто тој би знаел кои ќе се темите?
Тој не оди на разговори туку на брифинг, ќе влезе со свое мислење, ќе излезе со мислењето на амбасадорката, така се водат разговори таму.

...не ќе напишам дека ќе биде интересно да се следи ова партија, оти се работи за Македонија, следена од мене поради нивното диригирање во министерство за здравство, каде сите не засега нашето здравје и нивното (не)работење, ама ќе бидат многу важни нивните потези што ќе ги донесат следниве денови за следниве избори, па дури и за претседателски!
“нашето здравје“ е нивниот бизнис, имаш високи очекувања од нив.
Ако после сите изјави навистина не ти се јасни нивните потези, тогаш не се замарај со политика.
Ако настапуваат со пароли европски пат + европски фронт, што би можел да биде резултатот освен формална ..........
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
...полека, тема се отвора за мислење и на другите, а не само за лично! не можам да постирам во подфорум Здравје нешто околу здравството, а поврзано со партиско делување на министерот за здравство Ф.М. со подршка или знаење на Таравари и двајцата доктори, а во политиката!
...пример, дали си запознат со посета на генерали во униформа од Албанија заедно со наш генерал во униформа со се нашиот сегашен претседател, во болница? кога ги видов фотографиите на рандом место на Нет не ми се веруваше, а медиумите и социјалните мрежи како да не го пренеле званично тој настан или не сум во тек? што врска има генерали на војска во службени униформи со болниците и здравствена заштита?:shok2:
 
Член од
19 мај 2014
Мислења
191
Поени од реакции
249
...полека, тема се отвора за мислење и на другите, а не само за лично! не можам да постирам во подфорум Здравје нешто околу здравството, а поврзано со партиско делување на министерот за здравство Ф.М. со подршка или знаење на Таравари и двајцата доктори, а во политиката!
...пример, дали си запознат со посета на генерали во униформа од Албанија заедно со наш генерал во униформа со се нашиот сегашен претседател, во болница? кога ги видов фотографиите на рандом место на Нет не ми се веруваше, а медиумите и социјалните мрежи како да не го пренеле званично тој настан или не сум во тек? што врска има генерали на војска во службени униформи со болниците и здравствена заштита?:shok2:
Кој е тој настан?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.043
Поени од реакции
4.833
^^^
Постета на македонски медицински центри на генерал од Шчиперија може да има повеќе толкувања.
Бидејќи истиот не е медиумски експлотиран остава простор за шпекулации.

1. Можно е таа посета да е во рамките на територијално заокружување на процесите кои се во тек а се однесуваат на Репубљик Иљирид односно САД (соединети албански држави).

2. Постои тактичко, оперативно и стратегијско ниво на работите. Во рамки на стратегијата секоја армија има планирање и на здравствени аспекти односно нивно здравствена заштита која според истата е потребно да се достигне. Бидејќи овие од Шчиперија во рамки на ОТАН повисоко котираат веројатно од некое копито од ОТАН се испратени во инспекција на тие здравствени институции.

3. Можно е тој генералисимус да имал некој свој близок во дотичната здравствена институција на лекување па сакал и самиот лично да му заблагодари на перосналот за грижата за неговите...

4. Пред некое време Бритите излегоа со изјава дека е време сојузниците да почнат да размислуваат воено присуство во Украина.
Значи потребно е топовско месо. Севреџганистан како сојузник односно колонијален-сојузник по се изгледа ќе мора да даде нешто данок во крв, а за да се одбрани градината и големата европска идеја. Ако дојде до таков развој а за што работите сега говорат во прилог од 103,4% , ќе имапотреба од сместување на искасапени во борбата за ЕУропска, можно е овој генералисимус да бил во улога на инспекција на тие медицински капацитети, во што не верувам ама во денешно лудо време никогаш не вели никогаш.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.551
Поени од реакции
5.035
Нека го кренат нивото на расколот и со употреба на оружје на шиптаpски начин да се истребат сите до еден да му ебам племето фашистичко.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
Кој е тој настан?
411581416_682520394001955_8033165151579143593_n.jpg

...Претседателот како случајно се стретнал со Министерот за здравство на исти настан и во исто време или тоа само за фотографирање :toe:


Screenshot 02-04-2024 22.55.44.png

...напишано само на албански и англиски јазик, но не и на македонски јазик, толку членовите на Алијанса го почитуваат службениот македонски јазик, па службени настани на свои транспарентни професионални профили на социјални мрежи ги споделуваат само така, а работните места платени со парите од буџетот на Македонија.

412911932_684156350505026_6306575647267898986_n.jpg

...началник на вооружените сили на Република Албанија, генерал-мајор Арбен Кинги. :shok2:

412949146_684156343838360_4516021388586569774_n.jpg 412911044_684156307171697_6836855872362993686_n.jpg 411526994_684155047171823_3988528574337396834_n.jpg 413010418_684156297171698_7173514249661145205_n.jpg

...членот на Алијанса дојден од ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби поставен за Директор по директива на Министерот за здравје, напишал за настанот на албански и англиски, ама еве и гугл транслејт направено да се разбере, цитирам:

„Денес, на 21 декември 2023 година ја имавме честа во официјална посета на началникот на Генералштабот на Република Северна Македонија, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски и началникот на вооружените сили на Република Албанија, генерал-мајор Арбен Кинги.
Институционален ангажман, подобрување на квалитетот на услугите и инфраструктурни инвестиции кои ќе влијаат на олеснување на граѓаните за примање услуги беа дел од темите на разговор.
Се разговараше и за можноста за меморандум за соработка во областа на медицината за натамошно професионално усовршување на лекарите од тетовската клиничка болница во Република Албанија.
Конечно, во знак на благодарност и благодарност за придонесот во областа на медицината, добив признание од Армијата на Република Северна Македонија што беше одвоена од потполковникот Васко Ѓурчиновски.“ цатворен цитат.

411676457_682520427335285_5788026393963449026_n.jpg

...за посетата на Претседателот на Македонија и Министерот за здравство немаше никаков коментар, можеби била приватна посета т.е. неофицијална кој ги знае! :toe:

411579513_682520434001951_6238322772378818344_n.jpg
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880

... цело време со месеци, претседателот на партијата Алијанса се умилкува на актуелната власт посебно на ДУИ, а сега час пред избори демек го слуша гласот на членството, па иде во опозиција со другите албански колеги бре бре,


...а со куќата купена на атрактивна локација во Скопје за смешни пари од член на ДУИ поради завземање страна на страна на власта (читај ДУИ) што ќе прави лидерот на Алијанса А.Т.? нели самиот се бранел дека морал да постапи така да улета во Власта (укажано од надворешен фактор) со што не дојде до вонредни избори, ќе ја врати ли куќата или ќе ја доплати реалната цена без попуст како ВИП?

taravari_medziti-960x477.jpg

а визави негова куќа, комшијата ем кумот, имал парцела 300 квадрати (Министерот за здравство Ф.М), а екс министерот за здравство (читај Сали Бериша) бил комшија со овие двајцата кумови, како се местат, значи македонски народ пасе трева, а овие се богатат во име на народот. :(

... лидерот на Алијанса за Албанците А.Т. јавно побарал партиските органи да донесат одлука за настап со албанската опозиција на претстојните избори, па за 24 часа биле собрани потписи за поддршка од 80 од вкупно 133 члена колку што брои Собранието на партијата.

417406582_2984350755034176_4443565961798383654_n.jpg

А.Т. добил поддршка од Министерот за здравство Ф.М. (демек, кумови), а му се спротиставил екс претседателот З.С. Министерот за правда К.Л. и потпретседателката на АА И.Д., обвинувајќи го А.Т. дека тој како поединец не можел да одлучува за чекорите на партијата, туку партиските тела.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
kursum-pred-kuka-na-Taravari.jpg

„ При излегувањето од дома околу 8 часот и 30 минути, претседателот на Алијанса за Албанците пред неговата куќа пронашол неиспукан куршум од калашников. “

ZomboDroid_05022024121243.jpg

...највероватно за потсетување дека оружјето (читај калашник) од 2001 година не било целосно предадено, а и чизмите ( читај цокули) се уште се на таван, а можеби е порака од некоја роднина на пациент кога бил Министер за здравство или некој граѓанин кој не добил легализација на новата куќа, не мора поракат веднаш политички „поздрав“ де биде! :toe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
Taravari1.jpg

„Кој и да го испукал тој куршум, му велам: ‘И да пукате тешка артилерија, промената започна и нема да запре’. Можете да ме убиете, а тоа би била голема загуба за моето семејство и жал ми е што и моите деца го читаат ова. Но, ти би убил само еден човек, што ќе правиш со илјадниците, стотици и милиони луѓе кои веќе се кренати на нозе? Не можеш да молчиш, да убиеш, да запреш народ. Ви благодарам на сите што ме поддржувате! Го правите моето срце планина! Промената ја започнавте со мене или без мене. Промената е готова!”, напишал А.Т

Taravari-1536x1152.jpg

Лидерот на АА напишал дека барал поддршка од Централното собрание за да им се приклучат на опозициските партии на Албанците. На ова реагираше генералниот секретар на АА и министер за правда, К.Л., кој напишал оти партијата веќе одлучила дека на изборите ќе оди самостојно. Му се приклучил и претседателот на Централното собрание, поранешниот лидер на Алијанса за Албанците, З.С. кој го обвини сегашниот лидер А.Т. дека имал шверцерски тенденции и дека како поединец не одлучувал за чекорите на партијата, туку партиските тела.“

Taravari123-768x1031.jpg

П.С.
...кој и да го „испукал“...“додека со мегафон лидерот на АА го повикувал членството, не може, а да не ви падне во очи широката насмевка на Министерот за здравство ФМ, кој до АТ рамо до рамо во ноќните часови на улица тера политика, додека ФЗОСРМ се блокира со штрајк против предлогот за намалување на платите на вработените за 21%, со што целото здравство се блокира, останаа пациенти пред врата без да ги добијат законските права за здравствена заштита, а и вработените по болниците нема да ја добијат јануарската плата, па потоа кога све ќе биде касно, ќе излезе пред јавноста со интервју:

„ Ќе одговараат тие што довеле до ова ситуација, ќе... ќе.... со име и презиме...додека сум јас Министер не може така“ цццц цццц, веќе видена ситуација!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.353
Поени од реакции
35.880
...Алијанса на албанците како партија била формирана во 2015 година, а произлезе од Демократската партија на Албанците (ДПА) на М.Тачи, тогаш З.Села иницирал движење за реформи во ДПА, а набргу потоа следувало основањето на Алијанса за Албанците на чие чело застана тој.

...на првиот самостоен настап на парламентарните избори во декември 2016 година, АА освоила 35.118 гласови односно три пратенички места, по овие избори, партијата во 2017 година влезе во владина коалиција со СДСМ и ДУИ и доби две министерски места и тоа А.Таравари стана министер за здравство, а С.Фазлиу министер за локална самоуправа, но, за помалку од една година, партијата тогаш ја напуштила власта и премина во опозиција, а А.Таравари во меѓувреме, стана градоначалник на Гостивар по локалните избори во октомври 2017.

...на парламентарни избори во 2020, Алијанса настапи во коалиција со Алтернатива и освои 81.620 гласа, што и донесе 12 места во парламентот од кои осум ги пополнија пратеници од Алијанса, но партијата предводена од З.Села остана опозиција, а со коалицискиот партнер од пред изборите се разделија крајот на 2021 кога Алтернатива предводена од Гаши реши да влезе во владата на СДСМ и ДУИ, на местото на тогаш третиот владин партнер Беса.

...во февруари 2023, двајцата партнери си ги заменија местата – Алтернатива отиде во опозиција, а Алијанса влезе во власта.

...така да и денес во 2024 година во пресрет на нови парламентарни избори ќе биде слично како на пазар, комбинации секакви, впрочем како што се и денешниве нови настани на албанскиот лекторат во целина и самите членови не знаат што сакаат или разни комбинаторики само да се нанесе што поголема штета и распарчи македонското мнозинство, но Алијанса на Албанците останува клучен фактор за формирање на новата влада по парламентарните избори!
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
385
Поени од реакции
716
АА да беше неутрална до денес и да имаше свој концепт и да им беше главна цел борбата со ДУИ, ќе собереа сигурно 100 иљади гласа.Поради нетрпение и веројатно голем број на партиски вработувања- клиентзмот им стана "оружје" како и секоја партија.По некои анализи мислам дека приклучувањето на Таравари со албанската опозиција ќе може да имаат од 60 иљади до 80 иљади гласа.Гледајќи дека постои опција дека странците имаат можеби план да ги заменат со ДУИ за да се направи некоја друга слика и политичко применување, но не е опширно јасно сеуште.Вмро делува доста несигурно,но пак можеби на Мицко му одговора да соработува со Таравари зошто знае дека со Ахмети ќе има проблем за одредување функции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom