Албанците наводно го ослободиле Скопје во 1912 година?

Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
И кажи ми сега, албански текст, преведен на српски, треба да биде порелевантен отколку оригиналниот?

Objavljeno u mesečniku za geopolitiku "Skupština"(Kuvendi) maj/jun
2007, Tirana, Albanija

И дали овде имаме некакви аргументи?
Не.


Барем фала што ни покажа уште официјална албанска политика, каде се негира Македонскиот народ и се нарекува колонија.

Бидејќи ги знаеш и правилата на форумот, а свесен си какви реакции ќе предизвикаш со ваква пропаганда, ќе бидеш предложен за бан, според мене си го заслужил, а во иднина ќе обрнеш внимание на тоа што пастираш овде.
да па ти си специалиста да постираш што ке ти текне за Албанците , а ние не смееме ништо , иако вие почнуваате со провокации ..
Банирај .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Никој не почнува со провокации, барем не Братко, ама кога се дискутира, има барем две страни, со свои вистини, а тука лежи зајко кукурајко, кој аргументирано ќе успее да го докаже својот став и тврдење.
Засега Генти ја губиш битката, а и како ми се чини, "војната"!
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Albanski ustanak 1912. godine oslobodio ga je od Osmanskog osvajaca.
Kada je rukovodstvo albanskog Svenarodnog ustanka raspravljalo o statusu
etnicke Albanije u Pristini i Urosevcu, albanski narod je bio spreman da
krene put Skoplja i Velesa, jer je, prema recima naseg velikog patriote
i vojnog stratega, Ise Bojetinija, koji nam je ostavio u amanet "do
Velesa je nase i pripada etnickoj Albaniji. Od Velesa pa na dole je
slovensko". Albanska komanda je usla u Skoplje 12. avgusta bez borbe sto
su diplomati onoga vremena smatrali velikom pobedom albanske vojne
komande. Ipak, ovaj albanski grad pao je pod vlast srpske varvarske
vojske (II srpska armija), koja je posle pobede kod Kumanova usla, bez
obzira na otpor, u Skoplje, u popodnevnim casovima 26. oktobra.

U Skoplju danas zivi 25 - 30 posto Albanaca. Ranije je to bio grad sa
najvise Albanaca u svetu
. Srpska i jugoslovenska politika (narocito ova
poslednja) je tokom cetrdeset godina komunistickog rezima proterala
Albance iz Skoplja svim mogucim sredstvima i metodama pocev od fizickog
pa do psiholoskog nasilja. Sada je to glavni grad vestacke kolonijalne
slovensko-makedonske drzave, seme Titovog odvajanja Vardarske doline od
kosovskih prostora sto je ucinjeno upravo kako bi se lakse podelili i
asimilovali Albanci. Jugoslovenski komunisticki rezim a kasnije
"demokratski", rezim bivse jugoslovenske republike Makedonije nije uspeo
da fizicki, psiholoski i kulturno unisti Albance, Skoplje ce ipak zauvek
ostati albansko i bice grad buduce ujedinjene Albanije.
poveke tuka http://groups.yahoo.com/group/sorabia/message/84257 /QUOTE]
Спиј ти на то уше:helou:
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
902
Поени од реакции
123
Никој не почнува со провокации, барем не Братко, ама кога се дискутира, има барем две страни, со свои вистини, а тука лежи зајко кукурајко, кој аргументирано ќе успее да го докаже својот став и тврдење.
Засега Генти ја губиш битката, а и како ми се чини, "војната"!
Банирајте ме слободно , губам , ми следи БАН !
Нема муабет повеке тука , качаци , курци , палци , све е могуче ..
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Машала, аферим...разбравме дека и Велес е дел од Голема Албанија.

Мислам вака ова западњациве ептен ги окуражија рамковниве уште малце и Токио ќе го бараат.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
какви ослободители дојдоја со турски воз за да го ослободат скопје
овие стварно биле нетокму:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
да па ти си специалиста да постираш што ке ти текне за Албанците , а ние не смееме ништо , иако вие почнуваате со провокации ..
Банирај .
Постирам со релевантни извори во кои нема никаква навредлива конотација.

Тоа што вам ви се коси со желбите за историското сквернавење на аргументите, мене најмалце ме интересира.
Ќе дискутираме за секоја една тема која има потреба од разјаснување, тоа и е главната особеност на овој форум, да го надоградува основното знаење и да предлага нови аргументи кои можат да извршат влијание врз досега познатите факти.

Никој нема право да ни забранува слободно да истражуваме, бидејќи не е спремен да се соочи со аргументите кои евентуално ќе настапат.

Многу лаги, измислици и негирање на македонската историја и народ се актуелизираа последниве години, вклучувајќи ја и албанската пропаганда.
Како слободни истражувачи имаме интерес таа пропаганда да ја оспориме.

Во однос на текстот кој го постираше кој е превземен од албанскиот геополитички магазин, каде недвосмислено се омаловажува македонскиот народ, му се става под прашање територијалниот интегритет и притоа навредливо е ословуван како “вештачка колонијална словенско-македонска“ држава, очекувано ќе предизвика негативни реакции од наша страна. А темата ќе застрани, нормално.

Ти не си наивен, знаеш што постираш. Јас имам право да реагирам кога одредена граница на дозволеното се прекршува.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Машала, аферим...разбравме дека и Велес е дел од Голема Албанија.

Мислам вака ова западњациве ептен ги окуражија рамковниве уште малце и Токио ќе го бараат.
Да Велес сигурно бил дел некогаш... и сега има 0.00001 % албанци останатите исчезнале под неразјаснети причини кога немало мост а се обиделе да го преминат Вардар :nesvest:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Да Велес сигурно бил дел некогаш... и сега има 0.00001 % албанци останатите исчезнале под неразјаснети причини кога немало мост а се обиделе да го преминат Вардар :nesvest:

Има околу 10 души шо идат од околните села :pos2:
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Темава е до крајност непродуктивна...Ако се согласуваат останатите модератори, да ја затвориме.
 
S

smart ass

Гостин
ама чекајте малце...ова е нон-сенс.

јас историја не сум учел за скопје да биде ослободено од албанци??

мислам која е поентата на темава??

кој основ?
ако било така ќе сме учеле?


Штета историјата стана оружје наместо наука.

да па ти си специалиста да постираш што ке ти текне за Албанците , а ние не смееме ништо , иако вие почнуваате со провокации ..
Банирај .
не за провокации...дај аргумент толку и толку албанци под команда на лицето Х во толку и толку часот онеспособиле пошта и комуникации извршиле саботажа,убиство на офицери...И.Т.Н а вака само да се пише е рекла казала...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Темава е до крајност непродуктивна...Ако се согласуваат останатите модератори, да ја затвориме.
Да не бидеме прогрешно интерпретирани, дека цензурираме некои албански “аргументи“, нека повелат со конкретни аргументи да си го оправдаат ова тврдење.

Имаат термин до утре, потоа темава може да се затвори, за да не се билдаат офтопик коментари.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
126
Поени од реакции
10
Темава е до крајност непродуктивна...Ако се согласуваат останатите модератори, да ја затвориме.
Не си во право.
Темата е многу продуктивна и истата има своја цел.

Ако некој ти го оспорува тоа што го пишуваш за историјата на сопствената држава, треба да видиш што истиот тој пишал во својата историја. А што е уште позначајно, што тој истиот пишува за историјата на твојата држава и го прикажува како дел од својата историја. Особено што на форумов има учесници од Македонија (македонски граѓани) кои ги бранат ставовите на Албанската историја.

Јас тука гледам поента, во смисол да ни дадат дополнителни инфорции, од каде доаѓа ова и врз какви факти се базира.

Со цел да ја видиме аргументираноста на албанската историја и „стручноста“ на албанските историчари и академици кои деновиве на големо бараат да „паѓаат глави“ во МАНУ.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Само за информација, Кавадарци е ослободен од Кинезите.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Да и Велес ?
Во Врановци сите Албанци имаат тапија на имотот.
1982 ЈНА вооружена до заби сакаше да ги чисти од таму, диво населени, ама као и увек некој у позадина имал друг план.
Ене горе на Дижонска во Скопје на бившите гробишта, сите се домородни, али одакле бре зна да прича српски а домородан на албанској земји У Макчедонија.
Ој куку, како да го врзиш.
Го бегал од Косово од Албанја го убивал, го плашел од крвна одмаза и опаааааа, ноч е и ја сам домородан.

Јасно е ова кон што води, не само со енциклопедијата таа е добар повод да погледенш кој е што е .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom