Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Еве пар видеа кои накратко објаснуваат неколку работи.
Првото видео е за таканаречената источна оска. Се работи за воената соработка што САД ја организираат со неколку соседи на Кина. Јапан, Филипини, Виетнам, Индонезија наспроти кинеските планови за доминација во Јужното Кинеско Море.Второто видео зборува само за себе:
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Еве пар видеа кои накратко објаснуваат неколку работи.
Првото видео е за таканаречената источна оска. Се работи за воената соработка што САД ја организираат со неколку соседи на Кина. Јапан, Филипини, Виетнам, Индонезија наспроти кинеските планови за доминација во Јужното Кинеско Море.Второто видео зборува само за себе:
A be ostaj gi, samo se chalamat so nekakva tehnologija elektronika demek ke go kontroliraat cel svet. Seto toa e "na papiru" ti se chini lele kolku se silni i efikasni. Do sega shto napravija, frlaj "smart" bombi na nekoja utepana nacija so preciznost dali 50%.
Seka kako bozhem celiot Sonchev sistem ke go kontrolirale, a be ajde, wishfool thinking. Na edno skapano Kosovo nemaa muda da zgaznat a ne Rusija ke ja osvojuvaat. Plashat mechka so resheto, pokazhuvaat nekakvi a la Holivud strashni avioni kao od Star Gate, ili Star Treck.
Se e toa na papiru kako shto rekov. Dolu na terenot druga pesna se pee, go znae NATO toa mnogu dobro, Rusija e suvozemna velesila , a ne zaboravajte deka da osvoish nekoja zemja treba chizma da stapne, taka bilo i taka ke bide.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Главна причина за превирањата меѓу земјите кои излегуваат на Јужното Кинеско Море се групата мали атолски острови и корални гребени наречени Спартли острови.
http://en.wikipedia.org/wiki/Spratly_Islands

Проценката е дека тука има големи и богати наоѓалишта на фосилни горива и затоа сите сакаат да ги поседуваат. Најчесто тоа го прават преку доселување цивили, идејата е се додека има
жители некој може да тврди власништово. Инаку до пред неколку децении овие острови биле ненаселени.

Единствен вооружен судир бил меѓу Виетнам и Кина, при што загинале 60тина Виетнамци. Тоа било пред некое време а најактуелно е намерното судирање на виетнамски рибарски брод од страна на кинески воен брод. Практично многу од тие рибарски бродови вршат достава на залихи на некои од островите, додека воени морнарици од неколку земји се обидуваат да вршат блокада на тие острови.
Пошто ако се напушти островот макар и на кратко, друга страна го зазема (а воено заземање после е еднакво на започнување војна).


Како и да е, САД ова го искористува за да организира сојуз против Кина. Првенствено тука доаѓаат Виетнам, Јапонија, Филипини, Малезија... За Кина фосилните горива од Спартли островите се исклучително важни заради колемите енергетски потреби. Богатите ловишта за риба се бонус, како и туристичкиот потенцијал (кој можеби го надминува тој на Малдивите).


Чисто информативно вреди да се погледа документарецов долу, се работи за репортажа на новинар од неколку филипински островчиња и корални гребени кај Спартли островите. Не барајте објективност, зошто таа не постои во овој случај, сите си го гледаат интересот... а коралните гребени и природата во (и окулу) островите е таа што ќе настрада во секој случај.

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Monday, June 30, 2014
A Blackwater staffer literally threatened to murder a US government official in 2007

In August 2007, Blackwater's project manager in Iraq threatened to murder a State Department official who was investigating the company and who'd found substantial evidence of misconduct, according to a New York Times report based in part on documents from the investigation.

That official was then ordered to leave the country by American embassy officials, who took Blackwater's side in the disagreement. The incident occurred just weeks before Blackwater contractors opened fire on Baghdad's Nissour Square, killing over a dozen Iraqi civilians.


Here's the timeline:

August 1, 2007: A State Department team arrives in Baghdad to review Blackwater and its $1 billion contract to protect American diplomats in Iraq. The two lead investigators are Jean C. Richter and Donald Thomas Jr.

August 2-19, 2007: The investigators discover plenty of misconduct by Blackwater and its employees:

  • Blackwater guards were holding alcohol-filled parties with women in their rooms — where they were also keeping automatic weapons and ammunition.
  • Four drunk Blackwater guards took a $180,000 armored vehicle to a party, then crashed it into a concrete barrier.
  • Meanwhile, other armored vehicles used to protect diplomats were poorly maintained.
  • A subcontractor was using migrant workers from other countries as guards at Blackwater's compound — while living in terrible conditions, including sleeping three to a room, without a bed.
August 20, 2007: A security officer with the American Embassy in Baghdad meets with Richter, and tells him that Richter's been accused of "inappropriate behavior."

August 21, 2007: Richter and the embassy security officer meet with Daniel Carroll, Iraq project manager for Blackwater.

According to a memo Richter later wrote to the State Department, Carroll tells Richter "in a low, even tone of voice," "that he could kill me at that very moment and no one could or would do anything about it as we were in Iraq."

Richter later wrote, "I took Mr. Carroll's threat seriously. We were in a combat zone where things can happen quite unexpectedly, especially when issues involve potentially negative impacts on a lucrative security contract."

August 23, 2007: An embassy official sticks up for Blackwater and tells the two investigators to get out of Iraq immediately.

August 31, 2007: Richter, now back in the US, writes a memo to the State Department condemning Blackwater for creating "an environment full of liability and negligence." From the Times article:

"The management structures in place to manage and monitor our contracts in Iraq have become subservient to the contractors themselves," the investigator, Jean C. Richter, wrote in an Aug. 31, 2007, memo to State Department officials. "Blackwater contractors saw themselves as above the law," he said, adding that the "hands off" management resulted in a situation in which "the contractors, instead of Department officials, are in command and in control."

September 16, 2007: Blackwater officials traveling through Nisour Square kill 17 Iraqi civilians, including a 9-year-old boy.

2009: Charges against five Blackwater guards for the Nisour Square killings are dismissed in US court.

Present day: Four other Blackwater guards are currently standing trial in Washington, DC, for the Nisour Square killings.The fact that Blackwater appeared to have legal immunity for the Nisour Square killings, and other incidents, is considered a significant part of why Iraq declined to sign the Status of Forces Agreement for some US troops to remain after 2011. That's particularly relevant today, as the Iraqi government is struggling to fight an insurgency led by the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIS). It's not clear whether Iraq would have had an easier time fighting ISIS if US troops were still in the country.

http://www.vox.com/2014/6/29/5856012/blackwater-literally-threatened-to-murder-a-us-government-official-in
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.643
Поени од реакции
26.167
Крајниот противник се разбира е Кина, која во моментов е во забрзан подем и се концентрира на обезбедување и диверзификација на енергетски ресурси. Можен претстоен конфликт со кој би се ослабела Кина се настаните во Јужното Кинеско Море и богатите наоѓалишта со нафта покрај групација атолски корални острови. Тука САД организираат неколку околни земји во воен сојуз против доминацијата на Кина во Јужното Кинеско Море.
Како го објаснуваш фактот што 2/3 од најсилното Кинеско оружје е Руско, од кои огромен дел оружје од 3та генерација (Русија има оружје од 5та генерација). Држава која не може да се пофали со некаков пронајдок. Со животна средина уништена од фабриките кои ги отвораат западните компании заради ефтина работна сила, без да се води сметка за заштита на животната средина. Со ограничени минерали и енергенси.

И тоа во време на оружја за масовно уништување. Што ќе и направат на САД како главен противник, ќе се соберат и ќе мочаат накај Северна Америка?[DOUBLEPOST=1405036238][/DOUBLEPOST]------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ај како пресек на ситуацијата:

Од Украина жижата се сели повторно на Блиски исток, конфликтот од Сирија се прошири во Ирак и во Палестина. Има индиции дека следно жариште може да биде и Турција. А во меѓувреме најава за независна Курдска држава. Клучна информација деновиве би можела да биде дека брадите во Ирак добиле нуклеарен материјал.

Среден Исток (Авганистан и Пакистан) терористички напади, но сеуште далеку од нешто невообичаено.

Африка, делувањето на брадите повеќе од вообичаено. Сомалија, Либија, Нигерија, Камерун(ми се чини), Мали. Иако во Египет војската силно превзема контрола и ги десеткуваше муслимански браќа, сепак има и таму исламистички превирања.

Балканот, протести на исламисти во Македонија, Косово и Албанија, За поддршка на осудените убијци на масакрот кај Смилковци.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заедно со мапата на калифатот изложена претходно, горе доле се заокружува нестабилниот дел. Имајќи во предив дека калифатот зема делови од Украина и Русија, цела ситуација горе доле се вклапа. Тактиката на брадите е секаде иста, се влегува во државата, се случуваат убиства и колежи и се прави длабока диференцијација помеѓу народот. Не зборам за тоа дали ќе се случи нешто поголемо тоа може да го покаже само времето, туку зборам за тенденцијата.

Според геостратешката положба, доколку успеат да направат компактна територија во делови од Ирак и Сирија ограничени се во дејство. Или ќе удрат повторно на остатокот од Сирија или ќе делуваат во Турска. Но како и да е, не верувам дека ќе отворат два или повеќе фронтови во брзо време. Некако не ми се гледа можно да удрат на пример во Иран.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
ISIS/ISIL заслужува подетална анализа која ја одлагам веќе пар недели, уште од руското пополнување на вакуумот во Ирак, кој настана со американското вртење против Малики и владата на Ирак (доскоро официјално нивни марионети). Пратка руски воени авиони веќе пристигна во Ирак, а уште се на пат.

Како го објаснуваш фактот што 2/3 од најсилното Кинеско оружје е Руско, од кои огромен дел оружје од 3та генерација (Русија има оружје од 5та генерација). Држава која не може да се пофали со некаков пронајдок. Со животна средина уништена од фабриките кои ги отвораат западните компании заради ефтина работна сила, без да се води сметка за заштита на животната средина. Со ограничени минерали и енергенси.

И тоа во време на оружја за масовно уништување. Што ќе и направат на САД како главен противник, ќе се соберат и ќе мочаат накај Северна Америка?
Економијата е најјакото оружје на Кина моментално (секако и нејзината огромна популација). Кина прави многу паметни економско стратешки чекори, и со тие средства и тоа како може да и наштети на САД... ако се дојде до тоа. Да не заборавиме дека и покрај силната армија и морнарица, моќта на САД е пред се економска, благодарение на нивната фиат валута која ја имаат наметнато како дејуре светска валута (која ја принтаат во големи количини како ќе им потреба, а инфлацијата ја плаќа цел свет)


Воената техника не им е најјака страна, но да не заборавиме дека Кина е и голема нуклеарна сила. Нема заебанции со големи нуклеарни сили и тоа САД го знаат, и покрај сите штитови и слични технологии добар дел од испалените проектили ќе ја погодат целта. Затоа никој нормален не сака нуклеарна војна.

Како и да е, Русија и Кина се соседи и имаат компатибилни цели за многу подлабока соработка од сегашната. И секако заеднички непријател во САД, кои со нивната арогантност прилично придонесуваат за стварање не само на сојузништво, туку можеби и на некоја идна Сино-Руска хегемонија. Е кога САД би ги снемало како закана, тогаш други би биле работите.
Ова секако заслужува подетални анализи, можеби во некоја друга прилика.[DOUBLEPOST=1405047028][/DOUBLEPOST]
Од Украина жижата се сели повторно на Блиски исток, конфликтот од Сирија се прошири во Ирак и во Палестина. Има индиции дека следно жариште може да биде и Турција. А во меѓувреме најава за независна Курдска држава. Клучна информација деновиве би можела да биде дека брадите во Ирак добиле нуклеарен материјал.
http://www.reuters.com/article/2014/07/09/us-iraq-security-nuclear-idUSKBN0FE2KT20140709
 
Последно уредено:
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
По некоторым данным, на Кубе также может быть возрождена россијскаја военнаја база. С подробностјами — корреспондент RT Алексеј јарошевскиј.
http://russian.rt.com/article/40467

Браво за ова шо мењава букви. -.-
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.141
Поени од реакции
11.552
По некоторым данным, на Кубе также может быть возрождена россијскаја военнаја база. С подробностјами — корреспондент RT Алексеј јарошевскиј.
http://russian.rt.com/article/40467

Браво за ова шо мењава букви. -.-
Сега уште во Аргентина некоја база да изникне и шоу ќе биде:D
Секако вестиве ги земам со резерва.
Но интересни се несмасните реакции на водстовото на ункл Сем поради губењето на хегемонијата во светот.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Сега уште во Аргентина некоја база да изникне и шоу ќе биде:D
Секако вестиве ги земам со резерва.
Но интересни се несмасните реакции на водстовото на ункл Сем поради губењето на хегемонијата во светот.
According to Defense Minister - Sergey Shoigu, Russia plans to increase the number of military bases. "In addition to Vietnam and Cuba, we plan to expand their number by countries such as Venezuela, Nicaragua, Seychelles, Singapore, and others," - said the Minister.
No sooner said than done. Recently, the Security Council of the Russian Federation and the Committee on Defence and Security of the Republic of Cuba signed a memorandum of cooperation, moreover, countries agreed to establish a joint working group. Such an arrangement peculiar culmination of the process of return of the Russian military presence on Liberty Island. On the Cuban side signed a memorandum son current President Raul Castro - Colonel Alejandro Castro Espin.
For several years, we came to this step. The emergence of Russian warships in Cuba in recent years has become commonplace. For example, most recently in Havana with an unannounced visit came a Russian reconnaissance ship, and a few months ago, Moscow announced its intention to create one or more military bases on the island.
The signing of these important documents for both countries among other things allows you to make definite conclusions. First, because his signature on the memorandum put it Alejandro Castro Espin, it means he has full confidence in Raul Castro, and then in the future this man will play a key role on the island. Secondly, Russian President Vladimir Putin has once again demonstrated to the world their desire to restore the Russian empire.
For many years, Putin is trying to restore its power of the Soviet Union, won again the status of a great power. At the same time, another goal of the Kremlin, in addition to national security - is the preservation of power. And in this matter as in any other, the interests of Moscow and Havana. After all, it is no secret that the power in this country goes just by the nature of Castro.
http://mir45.ru/news/311-rossiya-i-kuba-podpisali-dokumenti-o-voennom-sotrudnichestve.html
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.141
Поени од реакции
11.552
According to Defense Minister - Sergey Shoigu, Russia plans to increase the number of military bases. "In addition to Vietnam and Cuba, we plan to expand their number by countries such as Venezuela, Nicaragua, Seychelles, Singapore, and others," - said the Minister.
No sooner said than done. Recently, the Security Council of the Russian Federation and the Committee on Defence and Security of the Republic of Cuba signed a memorandum of cooperation, moreover, countries agreed to establish a joint working group. Such an arrangement peculiar culmination of the process of return of the Russian military presence on Liberty Island. On the Cuban side signed a memorandum son current President Raul Castro - Colonel Alejandro Castro Espin.
For several years, we came to this step. The emergence of Russian warships in Cuba in recent years has become commonplace. For example, most recently in Havana with an unannounced visit came a Russian reconnaissance ship, and a few months ago, Moscow announced its intention to create one or more military bases on the island.
The signing of these important documents for both countries among other things allows you to make definite conclusions. First, because his signature on the memorandum put it Alejandro Castro Espin, it means he has full confidence in Raul Castro, and then in the future this man will play a key role on the island. Secondly, Russian President Vladimir Putin has once again demonstrated to the world their desire to restore the Russian empire.
For many years, Putin is trying to restore its power of the Soviet Union, won again the status of a great power. At the same time, another goal of the Kremlin, in addition to national security - is the preservation of power. And in this matter as in any other, the interests of Moscow and Havana. After all, it is no secret that the power in this country goes just by the nature of Castro.
http://mir45.ru/news/311-rossiya-i-kuba-podpisali-dokumenti-o-voennom-sotrudnichestve.html

Освен ова за Куба, другото мислам дека се дезинформации за сега поради публицитет на овие курир.мкд стил на сајтови.
Интересно би било доколку Брикс би ги формирал овие бази, и би користеле како joint venture. Полесно финансирање и ред други бенифиции.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ни БРИКС ни Русија нема интерес за отворање на било каква воена база во Аргентина и тоа се ноторни глупости.Геополитички никој на тој дел од светот нема претензии и желба да биде супериорен.Единствено Фокландската војна која беше најобична војна и толку.

Русија и БРИКС имаат 1000 пати повисоки интереси и желби за отворање на воени бази на Балканот него во Јужна Америка во која ни САД не се замара нити планира да ја контролира директно.Отворање на воени бази на Балканот во Македонија и Србија од БРИКС би значело нокаут за ЕУ и НАТО затоа што тоа е недопустливо на тлото на Европа нивните ривали да имаат инсталации.И мислам дека тука лежи шансата за Македонија,Србија и Црна Гора.Овие три држави немаат никаков билатерален,историски,културен или било каков друг спор со земјите на БРИКС што значи нашето залченување таму би било брзо,без проблем и би ни донело гаранција на нашите територијални и национални суверенитети и интегритети.Само ете.. ние сме народи со испрани мозоци,го слушаме Грујо вика супер е нема закани,а на улици гледаме знамиња на Џихадот и УЧК... Србите веќе го искусија тоа во 99та кога исто беше СУПЕР па одеднаш кошмар..

Русија знае дека Америка нема веќе никогаш да го дозволи нејзиното присуство воено на Куба како на СССР во 50те години.Патем еден од договорите за повлечувањето на Советската армија од Куба беше,они да се повлечат а Америка да потпише гаранција дека никогаш нема воено да ја нападне Куба иако од тогаш до денеска ги држи под економско ембарго.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.141
Поени од реакции
11.552
@GhostLeader
Добро е геостратешки стратегу. Никој не рече дека ќе отворат.
Читаш дека пишав дека би било интересно да отворат.
Јасно е дека БРИКС пред се е економски сојуз. Може не сме геостратези како тебе, но барем тоа го знаеме.
А за Куба ете според веста има начелен договор за авиобаза на Русија,колку е точно ќе видиме во идно време.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
@GhostLeader
Добро е геостратешки стратегу. Никој не рече дека ќе отворат.
Читаш дека пишав дека би било интересно да отворат.
Јасно е дека БРИКС пред се е економски сојуз. Може не сме геостратези како тебе, но барем тоа го знаеме.
А за Куба ете според веста има начелен договор за авиобаза на Русија,колку е точно ќе видиме во идно време.
ИНТЕРЕСНО ?... кажи ми една работа на светов што е направена во геополитиката само бидејќи е ИНТЕРЕСНА..? ако сакаш можеш да употребиш информации од времето на Александар па еве до денешниов датум..

Според американските доктрини кои се направени по падот на Советскиот Сојуз се вели ,,Америка никогаш повторно не смее да дозволи Русија да биде толку географски блиску до САД и толку моќна како СССР''.И кога ќе видиш така е,Русија веќе 30 години не се обидува да се трка со Америка во оружје и технологија.Така да,попрво Обама ќе нареди инвазија врз Куба од колку на неа да има било што руско па дури и мини-маркет поголем.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.141
Поени од реакции
11.552
ИНТЕРЕСНО ?... кажи ми една работа на светов што е направена во геополитиката само бидејќи е ИНТЕРЕСНА..? ако сакаш можеш да употребиш информации од времето на Александар па еве до денешниов датум..

Според американските доктрини кои се направени по падот на Советскиот Сојуз се вели ,,Америка никогаш повторно не смее да дозволи Русија да биде толку географски блиску до САД и толку моќна како СССР''.И кога ќе видиш така е,Русија веќе 30 години не се обидува да се трка со Америка во оружје и технологија.Така да,попрво Обама ќе нареди инвазија врз Куба од колку на неа да има било што руско па дури и мини-маркет поголем.
Епа баш причините што ги напиша во првиот пост се интересни за отварање бази во Јужна Америка од страна на Кина и Русија. Интереси. А како што гледам и од страна на јужно американсите земји и од страна на Кина/Русија има заеднички интерес за мултиполарен свет.
Пратиш што се случува со Никаругва, земја која им даде зелено светло на Кина и Русија со проектот околу новиот канал кој ќе биде директна конкуренација на Панамскиот.
Доволна најава дека можна е и геополитичка игра и на тој дел од топката.
Ете ти најави од Песков дека Русија е заинтересирана за авио база во Куба, плус има џоинт планови со Аргентина за отворање заедничка база на југот на Аргентина, цел им е Антартикот.
Не бери гајле доктрината на Монро забрануваше мешање на европјаните во политиката на тој дел од полутопката, па сепак се отворија бази на Куба.
Јас не гледам никаква нерационална причина при јакнење на Кина и Русија да нема сличен потег во иднина на тој дел од планетава.


Им дале гаранција дека нема да ја нападнат Куба, па им дадоа и гаранција дека Балтикот ќе биде оут од Нато и што направија? Не само балтикот еве и Грузија и Украина.
Умреа гаранциите со падот на Берлин.

На балканот Русија освен Србија нема релаен играч. Македонија? Пфф ние од дамна го имаме фатено орото на хегемонот на Америка.
Освен Србија друга земја во која може да никне база во регионов нема.Мислам дека имаше план за центар за евакуација да се изгради во близина на Ниш,од страна на Русија. Незнам до кај се.
Ете може и Црна Гора, но и тие го сменија курсот.

Тврдиш Русија веќе не води битка за вооружување, така беше до пред 7/8 години.
Од тогаш Русија има целосна обнова на цел воен арсенал.
Во заблуда си најверојатно за некои работи.

Пореално е да очекувам база на Кина, Русија во Јужна Америка него во Европа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom