Ако бог го створил светот, кој го створил бог?

Статус
Затворена за нови мислења.

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5
NIKA напиша:
Ex ama glupo pra6anje!!!!! :lud:Ne komentiram gluposti!!! :kez:
Mene mi e intresno ako Bog znae kako ke zavr6ime(vo pekol ili raj ili 4istili6te) zo6to ne prakja ovde? Mnogumina sum pra6ala no nikoj neznae da mi odgovori..duri i dvajca monsenjora.Te6ko pra6anje....neli?:pipi:
Велиш дека тоа е глупо прашање а ти поставуваш уште поглупо прашање.:lud:
Велиш дека не сакаш да коментираш на такви глупи прашања,а кој да коментира сега на твоето?
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Господ бог е почетокот и крајот. Алфа и Омега.

Гледајте го на овој начин....кога почнувате да цртате круг, почнувате од една точка да? Продлзувате, правите линија, линијата има почеток и крај да? Но кога линијата ќе се затвори од спротивниот крај, целиот концепт за почеток и крај паѓа во вода. Do the math...

Бозествената есенција е нешто кое не мозе да биде перцепирано или разберено со човечките премногу едноставни сетила (кои исто така мозат да бидат и лесно измамено thank you very much). Тоа е исто како целата смисла на постоење и магијата на зивотот да биде сведено на две три теории и задачи (нешто кон кое што за зал, многу, премногу арогантни математичари се стремат)
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
51
Toreador напиша:
Тоа е исто како целата смисла на постоење и магијата на зивотот да биде сведено на две три теории и задачи (нешто кон кое што за зал, многу, премногу арогантни математичари се стремат)
„Животот е навистина чудо, но тоа го потврдува само нашето незнаење“ - Crick
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Бог еманирал самиот од себе......
Како еден вид на физиолошка потреба на ништото...... :pipi:
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Господ ли го створил светот?Абе дај погледајте малку Discovery Science и се ќе ви биде појасно.Како прво за планетата да се створе треба сонцето да влијае со гравитацијата.Планетата кога настане за да има живот треба да биде точно оддалечена од сонцето со добра клима,атмосвера и да има вода(најважно).После треба милиони-билиони години за да може тие услови да создадат микроорганизам.Од тој микроорганизам станува животно.А тоа дека бог го создал човекот е чиста лага.Има докази дека од 2 вида мајмуни(едни што скокале по дрвата а други што оделе по земјата) настанал човекот.Ако сакате појасно сето ова да ви биде тогаш треба да ги фанете точните емисии на Discovery.Таму се е дадено со факти
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
воа испаѓа како тоа шо беше шо настанало попрво јајцето или кокошката..... и на крајот... нема одговор.... :)
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Mia напиша:
Велиш дека тоа е глупо прашање а ти поставуваш уште поглупо прашање.:lud:
Велиш дека не сакаш да коментираш на такви глупи прашања,а кој да коментира сега на твоето?

Glupo pra6anje?Ma ti da ne si poludela.Za ovaa pra6anje kardinalite po celi meseci si diskutiraat....i ne naogjaat odgovoro.I sea ako mene me pravi6 glupa za pra6anjevo toga6 i kardinalive isto.Izgleda na krajot deka ti si :lud: a ne jas.E
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
А... важно ли е тоа уопште? Еве... некој (или нешто) ќе ти го даде одговорот.... и што кога ќе го знаеш тоа ?

Има некои ствари коишто луѓето не треба да ги знаат
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Vnuce напиша:
Има некои ствари коишто луѓето не треба да ги знаат
затоа постојат луѓе како членката над тебе. Цуцло, пред да рипнеш да ми ги ископаш (веќе уништените) очи, два пати прочитај го ова што ќе го кажам.

Работи/Сфаќања кои се премногу тешки за процесирања или се косат со фундаментални учења и сфаќања на одредена личност, мозокот ги бележи како

Глупи

Прости

Ѓаволски

Не знам не ме интересира не е моја работа

Тоа е одбрабен механизам кој мозокот го користи за да ја заштити дотичната особа од Забранети знаења. Затоа многу луѓе ја осквернуваат светоста на Господ за да го маскираат сопствениот гнев и омраза насочен кон одредена група на луѓе велејќи дека "Нашата омраза е оправдена од Господ бидејќи и тој ги мрази." Кога уствари, се се сведуе на сопствени битки и желби за нанесување на болка или желба за пари или моќ.
 

Zbratko

The Shrink
Член од
3 јануари 2006
Мислења
875
Поени од реакции
17
Ja go stvoriv BOG za da si igra so site nas =))
 
K

Kiko

Гостин
Saiya Jin напиша:
Господ ли го створил светот?Абе дај погледајте малку Discovery Science и се ќе ви биде појасно.Како прво за планетата да се створе треба сонцето да влијае со гравитацијата.Планетата кога настане за да има живот треба да биде точно оддалечена од сонцето со добра клима,атмосвера и да има вода(најважно).
хах.... Е токму затоа не може да настане случајно... зарем сево ова не бара однапред добро размислување и пресметки????
А да размислува може само Личност....случајноста не е личност.
Saiya Jin напиша:
После треба милиони-билиони години за да може тие услови да создадат микроорганизам.Од тој микроорганизам станува животно.А тоа дека бог го создал човекот е чиста лага.Има докази дека од 2 вида мајмуни(едни што скокале по дрвата а други што оделе по земјата) настанал човекот.Ако сакате појасно сето ова да ви биде тогаш треба да ги фанете точните емисии на Discovery.Таму се е дадено со факти
Апдејтирај се подобро ова што го кажуваш е одамна ифрлено од науката.
дискавери кажува се што може само да ги задржи гледачите.
истата дискавери дава емисии за постоењето на Бог.
Па сега ти најди НЗС
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Saiya Jin напиша:
Господ ли го створил светот?Абе дај погледајте малку Discovery Science и се ќе ви биде појасно.Како прво за планетата да се створе треба сонцето да влијае со гравитацијата.Планетата кога настане за да има живот треба да биде точно оддалечена од сонцето со добра клима,атмосвера и да има вода(најважно).После треба милиони-билиони години за да може тие услови да создадат микроорганизам.Од тој микроорганизам станува животно.А тоа дека бог го создал човекот е чиста лага.Има докази дека од 2 вида мајмуни(едни што скокале по дрвата а други што оделе по земјата) настанал човекот.Ако сакате појасно сето ова да ви биде тогаш треба да ги фанете точните емисии на Discovery.Таму се е дадено со факти
ziti se...tvojov post izgleda ko da si naucil dva novi zborovi i sega ni gi elaboriras ovdeka!Prvo sredi si gi rabotite vo glavata...neso so milioni bilioni godini,pa nastanuvanje na mikroorganizmi pa posle nastanale zivotni,pa posle nastanale majmui i od niv nastanal covekot:ija: !Ne da ne go prikazuvaat ova vaka na Discovery ili pak vo bilo koja druga naucna beleska..samo zboris neso so nema vrska!Ili doiskazi se,ili podobro ne tropaj!:pishtoldz

Vo vrska so temava potpolno se slagam so teoriite na toreador..coveckiot mozok i setila se seuste daaleku nesposobni za da si gi objansat poveketo nesta sto se slucuvaat okolu nas!Daj boze,eden den da evoluirame vo mnogu pousovrseni organizmi koi ke mozat so dokazi da go objasnat ona sto nie ne mozeme!:lud:
Sega zasega ni ostanuva samo da veruvame,zatoa sto veruvanjeto ni e potrebno sekogas koga se custvuvame izgubeni..veruvanjeto sekogas ni go dava pravilniot patokaz,zatoa sto sme vodeni od svetovnoto vo site nas!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Gavolot go stvoril bog zasto mu bilo dosadno so svoite drugarcinja dole vo pekolot pa sakal konkurencija od gore.
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
dobro e!na forumof site probuvate da filozofirate toa znaci deka mozebi ima nadez za covestvoto!DOBRO BE LUGE STE SLUSNALE VIE ZA TEORIJATA BIG BANG!!!Epa obrazovajte se malce pa posle diskutirajte sto kako i zosto!!!Od koa e pocnata temava so gospod samo skokate od prazno u suplivo!!!-->mislam aj nema veze:star:
 
K

Kiko

Гостин
Имам отворено тема на тоа прашање пребарај малку и таму да кажи ги твоите филозифии.... Тема Унивезумот, земјата....како настанале?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom