Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
пошто е кугла во прашање,температурата ти зависи од собната.значи нема да има проблем да ги чуваш на медиум услови-ни на ладно ни до радијатор.Умерена собна температура.Од време на време менувај ја водата по половина,ама не дирекно туку прво истури половина,па стави ја новата во некој сад(или најлон) и почекај малку да се израмнат температурите.Кога ќе се истренираш,можи и дирекно да ја ставаш водата,но со скоро иста температура
 
Член од
16 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
пошто е кугла во прашање,температурата ти зависи од собната.значи нема да има проблем да ги чуваш на медиум услови-ни на ладно ни до радијатор.Умерена собна температура.Од време на време менувај ја водата по половина,ама не дирекно туку прво истури половина,па стави ја новата во некој сад(или најлон) и почекај малку да се израмнат температурите.Кога ќе се истренираш,можи и дирекно да ја ставаш водата,но со скоро иста температура
a sto ako e stojat vo ladna prostorija neli e zima ne se gree cel den tek prikvecer gream im steti toa deka e ladna prostorijata.kolku ladna treba da bide vodata ja pipnav ne e mlaka tuku malce poladna e
 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Температурата гледај да не падне под 15-17 степени целзиусови. И за водата- вади една третина од водата и директно менувај ја со вода од чешма, оваа техника е успешна веќе 40 години кај мене...
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
Имам караси сакам да ги комбинирам со други риби, кои се најсоодветни?
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
156
Поени од реакции
290
Имам караси сакам да ги комбинирам со други риби, кои се најсоодветни?
Не се препорачува да се чуваат караси со други риби поради тоа што им треба многу простор, карасите сакаат ниска температура и многу видови можат да им наштетат ( да ги бркаат и да ги гризат за опашките ). Ама ако многу сакаш да ги чуваш со други риби, можеш да купиш Danio rerio или Tanichthys albonubes. Но доколку карасите се големи, тогаш има опасност другите риби да бидат изедени. Исто така можеш да додадеш и Corydoras geoffroy
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
19 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки имам аквариум 60л и чувам 5 мали и еден голем карас 4 скалари 2 моли и 2 лири сакам да ве прашам зошто молито го брка големиот карас и пробува да го гризе. Благодарам однапред
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Имав 2 рибчиња, едното ми умре и веќе неколку месеци ми е само рибчево, мада нема врска тоа топ си е нека си стои едно, него муабетот ми е не ми е брзо ко пред година ипол кога го купив, беснееше не стоеше у место, а сега само стонира. :(:(:(:(:(:(:(:(:sramezliv::toe:
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdr na site, ke ve zamolam za pomos, imam zlatna ripka, pred dva dena i ja smenav hranata denes ja vidov pliva prevrtena i nastrana, sto da i dadam za da ja spasam :(
 
Член од
18 февруари 2011
Мислења
5
Поени од реакции
3
Изгледа е swim bladder disease. Не и давај ништо за јадење 1-2дена. Можеш понекогаш да и дадеш зрно грашок.
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Имам караси сакам да ги комбинирам со други риби, кои се најсоодветни?
Можеш слободно да пуштеш гупи со карасите, тие заедно немаат проблем. Исто така можеш и: silver shark, pangasius shark, corydoras, ancistrus, едни сомови (не и го знам името (тие се вид на чистачи)), и еден скалар (две или повеќе во никој случај со караси !).

Тие сите рибри ги чувам веќе две години, така да, не би требало да имаш провлем со овие риби. :)[DOUBLEPOST=1424358377][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки имам аквариум 60л и чувам 5 мали и еден голем карас 4 скалари 2 моли и 2 лири сакам да ве прашам зошто молито го брка големиот карас и пробува да го гризе. Благодарам однапред
За жал.. :( ќе мора да ѓи отстранеш молите (и скаларите) од аквариумот, ако сакаш катасите да ти останат живи. И јас чував со карасите моли и ксифони, па морав да ѓи отстранам поради истиот проблем.
Карасите се риби кој пливаат бавно и имаат големи пашки, додека молите се мали и доволно брзи за да ѓи гризаат карасите за пашките.

А со скаларите нема да имаш проблем додека се мали, но кога ќе пораснат тие се групираат и ѓи напаѓаат (можат дури и да им ги извадат очите на карасите).
(Можеш само еден скалар да чуваш со карасире. Тој кога е сам е повлечен и не се закачува).
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Може некој да ми каже кај да најдам полжав што ги јаде овие полжави? Земав Ботиа но ми рекоа дека не ги јадат овие полжави.

 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Знае ли некој дали може да се стави во аквариумот, природен мов (што е најден под вода)?
-На пример вакво нешто:

 

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Да, само гледај да не си пренесиш некоја болест. Јас немам проблем никаков...;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom