Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Дечки, ме интересира колку минимум треба да биде дебелината на стаклото за аквариум ?
Пропорциите планирам да ми бидат : должина 70/75, ширина 45, висина 40цм?
Мислам како за почеток океј се пропорцииве, нема да биде мал ( според мене ) и ваљда ќе им угодам на рибчињава.
А и отприлика колку ќе му дојде со литража?

Фала однапред :)
Според мене , 10ка стакло ти е одлична дебелина , башка стај си појачање за да не те боли покасно глава, за да ја добиеш литражата треба да помножиш: должина ширина и висина и да поделиш со 1000
a x b x c : 1000 = (литража)
зависи што риби планираш да чуваш , според тоа ќе се адаптираш аквариум со какви димензии ти треба , акваристиката е цела наука , имаш многу литература низ форумите за акваристика , побарај си поздрав..
 
Член од
14 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
zdravo sakav da prasam dali moze nekoj da mi kaze skalarite na kolku vreme pustaat ikra i kako se raspoznavaat koj e koj (maski-zenski)
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
zdravo sakav da prasam dali moze nekoj da mi kaze skalarite na kolku vreme pustaat ikra i kako se raspoznavaat koj e koj (maski-zenski)
Не сум многу сигурен, затоа што несум чувал многу караси. Но овие слики мозат да ти помогнат :).

Но сепак да те известам, многу е тешко да го откриеш полот додека се мали :).
За икрата знам дека скаларите сакаат мазна површина (за да ја испуштат икрата врз неа). Може на пример голем лист, камен, дури мозе и на самото стакло на аквариумот :).
Ке ми биде мило и драго ако успееш успешно да ги измрестиш скаларите :)(y).[DOUBLEPOST=1397512468][/DOUBLEPOST]Да прашам некој ако знае, сега да ми одговори, каде има пет шоп во Скопје? :)
 
Последно уредено:
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Има еден куп пет шопови низ Скопје. Во која населба ти треба?
Добро, фала многу, ги најдов. https://maps.google.com/maps?ie=UTF-8&q=pet shop skopje&fb=1&hq=pet shop&hnear=0x135415a58c9aa2a5:0xb2ed88c260872020,Skopje, Macedonia (FYROM)&ei=jFpMU8LUKoKktAbBy4DwBg&sqi=2&ved=0CMIBELYD
Заборавив да го избришам прашањето :)
Јас сум од Радовиш. Утре (денес) ке одам за Скопје, па затоа прашав, ке треба да земам нешто и незнаев каде има пет шоп :).
Но сепак фала :).
 
Член од
15 април 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
zdravo ako moze sovet ? dobiv na poklon 15 litarska kugla vo pet shop mi rekoa deka moze da se cuvat tri cetiri ribi vo nea pa zemev 4 karasi malecki i da ja menjam vodata na edna nedela e sega me interesira dali treba da se menja cela voda so mienje na pesok i site propratni raboti ili ?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Едно прашање малку надвор од темава, Ми кажаа дека на греачите за аквариуми имало термостат и тоа многу осетлив. Што значи со голема точност ми треба со варијација до 0.1 па ако знаете молам за помош :) или да не знаете кај да најдам многу точен термостат
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
zdravo ako moze sovet ? dobiv na poklon 15 litarska kugla vo pet shop mi rekoa deka moze da se cuvat tri cetiri ribi vo nea pa zemev 4 karasi malecki i da ja menjam vodata na edna nedela e sega me interesira dali treba da se menja cela voda so mienje na pesok i site propratni raboti ili ?
Вака значи друже. Во аквашоп може да ти кажат дека и кит можеш да чуваш во кугла но не е така. Јас имам добро искуство со чување на риби во кугла, а но не и со караси на кои им треба многу повеќе литри за 1 карас а камоли за 4. Ама ајде веќе биднала работата сега да ти одговорам на прашањето. На почеток ке ти препорачам да менуваш 5 литри секој втор ден. Менувањето ке го правиш на начин "сифонирање" со некое црево со што истовремено ке го чистиш подот на куглата, бидејки карасите и те како знаат да создаваат отпаден материјач. После 3-4 недели ке почнеш да менуваш 5 литри двапати неделно а за околу 6 недели ке почнеш со менување 5 литри еднаш неделно. Притоа внимавај убаво е да имаш песок кој не е варовник, и растенија што ја прави сета работа поубав аи попрофесионална. Храна доста им е еднаш на ден, за јадење нема да умрат, ако умрат од друго ке им е :D. Друга битна работа е водата да ти биде одстоена 24 часа со пто хлорот би исчезнал. Со среќа[DOUBLEPOST=1397591685][/DOUBLEPOST]
Едно прашање малку надвор од темава, Ми кажаа дека на греачите за аквариуми имало термостат и тоа многу осетлив. Што значи со голема точност ми треба со варијација до 0.1 па ако знаете молам за помош :) или да не знаете кај да најдам многу точен термостат
Тука ти важи правилото Поскапо-Поточно. Е сега со толкава точност тешко дека има од 0.1 ама ајде нека се изјаснат и другите.
 
Член од
15 април 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
oook znaci opcija e da nabavam dosta pogolem akvarium ili da gi poklonam ribite za da ne gi umram vo kuglata od 15 litri :) e sega citav eden tekst ovde za vidovi ribi koi moze da se cuvaat vo kugla : Blood tetra, Platy, White cloud fish, Zebra Danio, Guppy, Neon tetra i drugi vika tekstot sto bi bilo najpogodno od ovie vidovi za mojot mini voden svet :)
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
oook znaci opcija e da nabavam dosta pogolem akvarium ili da gi poklonam ribite za da ne gi umram vo kuglata od 15 litri :) e sega citav eden tekst ovde za vidovi ribi koi moze da se cuvaat vo kugla : Blood tetra, Platy, White cloud fish, Zebra Danio, Guppy, Neon tetra i drugi vika tekstot sto bi bilo najpogodno od ovie vidovi za mojot mini voden svet :)
Од овие видови најдобри т.е најотпорни се Забра данио и гупите. За другите траба стабилен и исциклиран аквариум.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
На ваква мала литража подобро би било само еден вид. Еве ти линк кој се ке ти објасни http://www.aqadvisor.com/
Моја препорака е 2-3 гупи една женка и две машки
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Едно прашање малку надвор од темава, Ми кажаа дека на греачите за аквариуми имало термостат и тоа многу осетлив. Што значи со голема точност ми треба со варијација до 0.1 па ако знаете молам за помош :) или да не знаете кај да најдам многу точен термостат
Па види. Греачите имат термостат. Ама неможе тремостатот да биде скрос точен. Мора да има некое си отстапување. :)
Јас ти препорачувам да си земеш и топлометар ( топлометар за во вода, не од оние што се лепат надвор на стаклото на аквариумот).
На пример кај мене греачот ( термостатот ) ми е наместен на 27степени, а на топломерот ми покажува 24 - 25степени (што е нормална температура за повеќето аквариумски рибе ). Така да, најдобро би ти било да си земеш покрај греашот и топломер, па да си ја прилагодеш температурата во аквариумот.
И сепак температурата на водата зависи и од рибите што ги чуваш во аквариумот, на пример скаларите (goldfish), гупите (guppy) и слично, можат да издржат и пониски температути од околу 20 степени. А додека молите (molly), ксифото, скаларите (angelfish) и сл. можат да издржат и температури дури до 30 степени. :)
Но стандардна температура за во аквариум си е 24 - 25 степени :).[DOUBLEPOST=1397610202][/DOUBLEPOST]
Едно прашање малку надвор од темава, Ми кажаа дека на греачите за аквариуми имало термостат и тоа многу осетлив. Што значи со голема точност ми треба со варијација до 0.1 па ако знаете молам за помош :) или да не знаете кај да најдам многу точен термостат
Тоа ти го кажувам од искуство. Затоа што на еден другат, не му работеше термостатот на аквариумот... и заборавил да го исклучи од струја, греачот си греал си греал... и после некое време кога влегол во собата, видол температурата на аквариумот му била околу 35 степени. И сите риби му биле мртви, освен двата скалара :)
 
Последно уредено:
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.706
Поени од реакции
2.181
Другари, дали 6мм е доволна дебелина на стаклото за отприлика 100-120 литри ? Ќе издржи ли ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom