Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
2 септември 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
сакам да се приклучам во муабетов зошто и мене ми треба име за рибата?:wink::)
а за водата не треба да ја вариш туку мене ми кажаа од таму од кај што ја купив дека треба да биде стоена водата 2-3 дена па после да ја ставиш во куглата.
а може ли некој да ми каже дали е морално постојано да биде на светло? зошто јас ја чувам во кугла
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Абе што ќе ви е стоена или варена вода?:nesum:
Само гледајте да биде иста како онаа во која ви ги дале рипчињата, зашто од нагла промена на температура ќе се шлогираат. Јас еднаш направив таква грешка, не ми ни текна дека кочан вода ставив и рипката... пупунец.

И не мора да е на светло цело време, тоа важи за желки, не и за риби.:)
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Колку пати дневно треба да се хранат?И можно ли е од прејадување да умираат?Мене две рипчиња ми умреа незнам од што:cry::cry:И дали мора да им се менува водата доколку има прочистувач?
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Колку пати дневно треба да се хранат?И можно ли е од прејадување да умираат?Мене две рипчиња ми умреа незнам од што:cry::cry:И дали мора да им се менува водата доколку има прочистувач?
Хранење еднаш дневно е доволно,моиве преживуваат,а и бааѓи големки се.
И да,треба да се менува водата,прочистувачот чисти,ама не доволно.
И препорачливо е да се купи едно ко лек што е,плаво е се става у водата,обично некоја риба ако е болна.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
На вујна ми и умреа рипчињата од прејадување. Не им давај многу инаку ќе го јадат сапунот предвреме.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Јас купив еднаш 3 рипчиња и ми рекоа дека можело заедно со желката да се во аквариум, и ја приметив едно време ги бркаше, коа гледам сабајлето пупунец сите три. Од тогаш не сакам на душа да земам уште рипчиња, а желката жива е...мада две досеа се ојдени по фира, да не се заречам оваа неколку години ја имам.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
20
Поени од реакции
0
најубаво е два пати дневбно да и ставаш да јаде,сабајле и навечер но не премногу зошто од тоа што ќе остане ќе се замати водата. а ако се прејадат може да умрат.
 

Clarkii

Hold me,Thrill me,Kiss me,Kill me
Член од
13 август 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Се знае како се хранат аквариумски риби се става храна два пати на ден и тоа онолку колку што можат да изедат рибите за две до три минути ако го следите ова правило никогаш нема да имате проблеми од горе наведениве.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Ќе стаиш у тавата, масло за готвење флориол.Ќе ја загрееш на повисока температура заш ладно време е на рипчињата да им биде потпло.
После тоа ги вадиш од теглата и ги ставаш у брашно,да се нашмркаат, а од кога ќе станат Хај од брашното ги тураш во тавата, и онака мислејќи дека се на летен одмор во некоја тропска земја,без да сетат ќе ги испржиш и ќе имаш еден добар ручек.

И Btw,ти будала си бре човече?
Отвораш тема- Купив две рипчиња заш бутициве биле затворени од немајкаде, и КАКО ДА ГИ КРСТАМ АМАН ЛУЃЕ пошто незнам да се грижам за ним.
Од кај ти е тоа важно името коа како и да им викаш НЕ- СЛУШААТ алоо, No Sound!! На вибрации се...
После тоа ако сакаш нависитна да чуваш ти треба добра опрема а не да ги гњавиш рибите заш како и да е ќе ги видиш еден ден со главата надоле.
Земи си аквариум,нека ти објаснат од продавницата како се ракува,стај му речна песок,филтер,помпа,сијаличка,греач убавезно,термометар да ја глеаш температурата да не ги свариш,разновидна храна и разни додатоци витамини и други глупости.Посади алги во аквариумнот,стај неколку полжави водни да ти биди поегзотичен и 4-5 чистачи (риби) да не се мачиш ти со аквариумот од ентериерот и навечер да ти биди позабавно побарај риби такозвани НЕОНКИ, ноќе светат флуросцентно.А ако сакаш уште поегзотичен да ти биди аквариумот порачај си Морски аквариум што ќе те кошта малце повеќе али ќе ти го украси домот ненормално.Поздрав и не ги малтретирај рибите дај му ги на некој што има аквариум додека има време за ним, зашто како и да е еден ден ќе ги видиш со главите превртени надоле.
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Имав прво една златна рипка, се викаше Фиши и живееше една година. И ја менвев водата на три дена негде (не морат да се варит, мојт само да е стоена) и и давав по две три зрнца три пати дневно. Сеа имам аквариум ама останати ми се само уш две рипки зш чистачон им ги јајт опашкине и не может да пливет :(. Не знам шо да му прам веќе.

Иначе со желка никако не смеет да се чувет риби. И јас сакав да ги чувам заедно ама прашав и ми рекоја никако, заради мочката од желката. Била отровна за рибите. Знам дек е смешно ама то е. :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
101
Поени од реакции
7
e pa vaka pod eden za toa kako ke gi vikas treba prvo da znaeme dali se maski ili zenski .toa mnogu lesno ke go otkrieme ke im frlis hrana i ako e pojeo e masko ako e pojela e zenska.stavaj im odstoena voda na sobna temperatura i obavezno po edna lazica gotvarska sol koga ke ja menuvas vodata a za hrana sto pomalce toa podobro-ke bidat pozivi ribite i ke bidat pomotivirani da gi jadat algite i mikroorganizmite vo vodata sto i go pravat vo prirodnata zivotna sredina.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ako se masko i zensko ... Vedran i Vedrana...

Pa, go polnis akvariumot, gi stavas vo voda, stavas nekolku troski leb i gotovo...

Ne moze da bide tolku slozeno, sepak tie se ribi ne dinosaurusi :)

да бе... и мандза малку нека им тури.. и малку пипер, и вегета... и ако е мал аквариумот, ако е кугла.. нека го стави на плинско, и за 20 минути рипцинјата ке имаат заедничко име ЧОРБА :vozbud::vozbud::vozbud:..
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
e pa vaka pod eden za toa kako ke gi vikas treba prvo da znaeme dali se maski ili zenski .toa mnogu lesno ke go otkrieme ke im frlis hrana i ako e pojeo e masko ako e pojela e zenska.stavaj im odstoena voda na sobna temperatura i obavezno po edna lazica gotvarska sol koga ke ja menuvas vodata a za hrana sto pomalce toa podobro-ke bidat pozivi ribite i ke bidat pomotivirani da gi jadat algite i mikroorganizmite vo vodata sto i go pravat vo prirodnata zivotna sredina.


рипчињата се разликуваат по перките... зависи какви риби се, перката од долу на женските им е пократка во однос на машките, зборам за рибите што се живоротки (гупи. шлаери, ксифи, мики мауси, симпсони...) а ако се икраши, (караси, сијамски борци, зебри,...) тогаш треба да пораснат па за да можиш да забележиш што се..... јас чувам рипки дома,.. сега икраши чувам, а ретходно чував живоротки... поздрав
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
23
Поени од реакции
1
Колку пати дневно треба да се хранат?И можно ли е од прејадување да умираат?Мене две рипчиња ми умреа незнам од што:cry::cry:И дали мора да им се менува водата доколку има прочистувач?
можеш да ги храниш повеке пати, ама по малку,... гледај никогаш да не им ставаш многу храна, во зависност колку риби имаш во аквариумот, а водата,. .па мој совет ти е да ја менуваш на 3 недели, оти иако имаш прочистувач водата се загадува, од изметот на рибите, па после водата можи да се мати од храната што им ја даваш.. така да.. најдобро ти е да им ја менуваш водата која претходно ја оставаш да ти стои околу 3 дена и обавезно лажица сол. Поздрав :helou:
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
а водата,. .па мој совет ти е да ја менуваш на 3 недели, оти иако имаш прочистувач водата се загадува, од изметот на рибите, па после водата можи да се мати од храната што им ја даваш.. така да.. најдобро ти е да им ја менуваш водата која претходно ја оставаш да ти стои околу 3 дена и обавезно лажица сол. Поздрав :helou:
Водата се менува еднаш неделно, значи се празни 30% од аквариумот...

за да испари хлорот и бигорот потребно е 24часа не 3 дена и не треба да се додава сол доколку чуваш икраши т.е. не е потребно.

значи ден пред ја смениш водата полниш шишиња вода.... колку што е потребно т.е. 30% од вкупната литража на аквариумот....

пред да ја ставиш водата, ја загреваш на слична температура со аквариумот (1-2степена разлика) (да не добијат шок како што нагласи некој погоре) празниш 30% од аквариумот и ја додаваш одстоената вода...

иначе еве ми го бившиот аквариум



а еве ми го сегашниот и чекам да се стабилизира водата за да ги ставам рибчињата што чекаат во другуиот аквариум (карантинот)



оние што сакаат да почнат т.е. да стартуваат нов аквариум нека се информираат убаво, дека не е се во стави вода и риби.... ;) поздрав!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom