Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Ако аквариумот ти е повисок и можиш да си дозволиш подебел слој на подлога, стави првин обичен песок а потоа стави го овој! (y)

Ова е нешто природно или имаш купено вакво нешто? И јас сакам да ставам нешто со поголема гранулација пошто ќе пуштам некое сомче а тие знаат да ископаат цели дупки понекогаш, ама да не е бел, некоја друга боја!
Па тоа се ситни каменченца (чакал)... кај нас килото е 20ден. Во други бои мислам дека нема.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Па тоа се ситни каменченца (чакал)... кај нас килото е 20ден. Во други бои мислам дека нема.
Го купи од продавница за акваристика или?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
Па тоа се ситни каменченца (чакал)... кај нас килото е 20ден. Во други бои мислам дека нема.
не е тоа чакал,ако е некоја украсна песок........немој на некој да му текни да прави аквариум со подлога од чакал.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Има во битолава ваков вид на сунгер? не е како оној школскиот него е поредок како некој вид на мрежа. Ми треба за стаклен филтер!
Тфд.jpg
Денеска го смалив звукот на пумпата а во план сум деновиве да направам и вентилатор со кулер од PC за летните жешки денови:)
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Pa ne se maci za dzabe koga e mn zesko zemi edno sise voda vo zamrznuvach i stavigo vo akvarium.ostavigo duri ne se stopi posle pak duri ne ja dobies posakuvanata temperatura :3
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
ич да не бериш гајле,само пуштај пумпата со помош на воздухот да се меша водата ќе нема гајле......е сега не е лошо да биде во поладна просторија,а не каде нон стоп пече сонцето
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Сте влегле во Пет Шоп пријатели и Егзотик? има добра понуда на рипки или тапа, ко шо знам во оваа првава само некои златни рипки караси продаваат или грешка сум? :sneaky::)
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Во Пријатели бев некни се е ``тапа`` .. интересно е што во новиот пазар кај веро имаат направено за капење и стрижење на миленици..Екзотик во новото немам ојдено ама викаат дека имало баѓ
и избор.
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Во Пријатели бев некни се е ``тапа`` .. интересно е што во новиот пазар кај веро имаат направено за капење и стрижење на миленици..Екзотик во новото немам ојдено ама викаат дека имало баѓ
и избор.
Сеа гледав слики на ФБ и има ептен добар избор, има и циклиди што во овој дел од Македонија ги немам сретнато :)
 
Член од
8 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Mozeteli da mi kazete koje ribe su za u kuglu
zemi si beta borec, i samo edna
--- надополнето: 8 април 2013 во 21:51 ---
не е тоа чакал,ако е некоја украсна песок........немој на некој да му текни да прави аквариум со подлога од чакал.
чакал на анг. му доаѓа gravel? има го ситен - погоден за аквариум.... песок се подразбира парчиња до 2мм...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.061
Поени од реакции
6.671
zemi si beta borec, i samo edna
--- надополнето: 8 април 2013 во 21:51 ---

чакал на анг. му доаѓа gravel? има го ситен - погоден за аквариум.... песок се подразбира парчиња до 2мм...
нема погоден чакал за аквариум затоа што е растоплив и водата станува бела од него.....не го знам англискиот израз
 
Член од
8 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
нема погоден чакал за аквариум затоа што е растоплив и водата станува бела од него.....не го знам англискиот израз
добро, без разлика на анг. израз.... имам добиено совет од акварист, истата подлога која ја продава по 20 денари килограм, пред користење во аквариумот, добро да се проврие низ три води со што нема водата да ја направува бела.... јас имав искуство водата да добие бела боја, но потоа се навратив на советите и по вриењето крупниот песок - чакал не остава бело...

и да ја оставиме терминологија настрана....
ова е најсоодветната подлога за аквариум
 

Kajgana Shop

На врв Bottom