Авторски права на пишан труд (интелектуална сопственост)

Член од
27 август 2005
Мислења
30
Поени од реакции
2
Поточно, прашањето ми е ова (ако некој знае или знае каде да дознаам)... Превземање на текстови од странски списанија за наши списанија. Неретко среќавам напишан текст во некое наше списание кој пред тоа сум го прочитал на интернет или во некое друго странско списание, било да станува збор за текст на одредена тема или превземено интервју со некој познат глумец, пејач и сл. Знае ли некој ДАЛИ и КАКО е законски покриено ова?
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.306
Поточно, прашањето ми е ова (ако некој знае или знае каде да дознаам)... Превземање на текстови од странски списанија за наши списанија. Неретко среќавам напишан текст во некое наше списание кој пред тоа сум го прочитал на интернет или во некое друго странско списание, било да станува збор за текст на одредена тема или превземено интервју со некој познат глумец, пејач и сл. Знае ли некој ДАЛИ и КАКО е законски покриено ова?
Искрено не знам, но ќе нагаѓам.

Во принцип нашите издавачи и уредници на списанија како и на телевизиски емисии крадат од странство.

Ако некој ги открие и фати дека го копирале и украле написот, емисијата подлежат на меѓународно право и ќе загубат на суд. Правилниот пристап е контакт со издавачот на текстот кој потоа им одредува услови (то ест прави понуда) за откупувачот. Така јас знам... како е навистина не знам.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
Поточно, прашањето ми е ова (ако некој знае или знае каде да дознаам)... Превземање на текстови од странски списанија за наши списанија. Неретко среќавам напишан текст во некое наше списание кој пред тоа сум го прочитал на интернет или во некое друго странско списание, било да станува збор за текст на одредена тема или превземено интервју со некој познат глумец, пејач и сл. Знае ли некој ДАЛИ и КАКО е законски покриено ова?
Ова прашање се регулира со Меѓународната конвенција за заштита на сопственички права, а затоа што е на интернет постапка покренува оштетеното списание, а го довршува арбитражен орган - Комисија за заштита на интелектуални права- (мислам дека така се викаше), при ООН.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
74
Поени од реакции
11
Вака, од моите мали познавања на copyright произлегува дека постои т.н "fair use' доктрина, според која се дозволува ограничено користење на туѓ труд се додека не се нарушат материјалните добивки што произлегуваат од авторското право, и се додека не ги посвојувате. Но морам да признам дека доктрината на ограничено користење е многу матна, овие спорови во други држави најчесто завршуваат спогодбено


На пример, доколку користие информации во вашиот труд и се повикате дека истите ги добивте од британика на пример е во ред. Или на пример користење на податоци добиени од медицински истражувања мора да наведете кој ви е изворот.

Но би било проблем на пример, ако пишувате книга и некој од ликовите ви се вика Ана Каренина, чиј лик има атрибути на позната хероина, ја објавите книгата и стекнете пари. Но не би било проблем,. барем според мене, доколку за вашиот херој во вашата книга напишете дека е братучед на Ана Каренина (претходно се разбира тој лик да нее спомнуван во истоимената книга)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Nikoj ne gi brka inace se znae na sud graganska postapka za nadomest na steta i dobivaat strancite lesno kakvi komisii kakvi bakraci .

No koj go interesira toa od stranstvo ke se tuzi so nas vesnik pa da dobie spor posle 5 god za nekoi bedni 10 000 evra.

Arno ama pogolemite firmi Adidas, nike na primer imaat angazirano advokati koi na nelicenciranite gi tuzat ama posto se pretezno sitni ribi ili vrzani ostanuvaat nekazneti. ( ova e zastita na marka malce izlegov od tema al slicno e )

Bidejki sme minorni nebitni zatoa vaka moze inaku ako vlezeme u EU ne ke moze i ke bide ko u Bigarija koa gi snema piratite i sea eden disk za PS 2 e 20 evra ko na zapad ...a porano bese 2 leva .

Znaci to je to
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
122
за пишан текст - правата ги има издравачот , авторот и фотографот ( доколку има слика )
ако е преземен и наведен изворот - нема постапка , ако се забрка работата ко што треба во спротивен случај - се спогодуваат !
при книги , сценарија , песни е малку посложено
книгите се заштитени највеке - правата ги има писателот и ( продуцент / издавач )
сценарија - драматург - сценарист - режисер , камера ( директор на фотографија )
музика - арранжер , текстописец и исполнител - кај филмска музика - авторот има дел од правата но само за музиката не за филмот !

позЗ
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Па по правило треба да стават reference. (по Оксфордски или Харвардски пропис)
 
На врв Bottom