Автомобили во размер

Член од
7 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Imam za prodavanje okolu 40'na Hot Wheels kolicki razmer 1:64 novi,poveketo se amerikanski modelcinja koi tuka za zal nemoze da se najdat,a ima i po nesto evropsko.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
22
Поени од реакции
18
nema li nekoja tema kade mozeme da prodavame i kupuvame modelcinja da ili nekoj forum za kolekcioneri na primer. kade moze da se razgleduva so sliki i da moze da se najdat i kupat dobri modeli.
pozdrav i mnogu mi e zal sto nemame forum za kolekcioneri vo makedonija koj ke bide namenet isklucivo za hobito.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
nema li nekoja tema kade mozeme da prodavame i kupuvame modelcinja da ili nekoj forum za kolekcioneri na primer. kade moze da se razgleduva so sliki i da moze da se najdat i kupat dobri modeli.
pozdrav i mnogu mi e zal sto nemame forum za kolekcioneri vo makedonija koj ke bide namenet isklucivo za hobito.
Aко имаш нешто за продавање можеш тука да закачиш слики,а за договарање цена во ПП.
Има форум http://diecast.macedonianforum.net/t9-topic само којзнае дали функционира уште
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Еве го мојот нов "проект", 1/18 Ferrari 288 GTO од Bburago, според мене еден од најдобрите модели на Ferrari, икона. Сосема случајно го земав од еден пријател и знаејќи колку е редок, барем тука кај нас, се решив на ваков потег. Состојбата му е катастрофална, што се гледа од сликите и плус има еден куп скршени делови кои со време ќе ги средам (не се на сликите). Ќе добие нова боја и максимум детали како на 1/1 моделот. Bburago тука има направено доста грешки, но толку се добива за нискобуџетен модел. Затоа сега барам слики и скици на интернет па полека ќе почнам и ставам слики како ќе напредувам. :)

Инаку, бандажите се фарбани денеска, се друго е стандард. ;)








--- надополнето: 19 март 2013 во 22:36 ---
nema li nekoja tema kade mozeme da prodavame i kupuvame modelcinja da ili nekoj forum za kolekcioneri na primer. kade moze da se razgleduva so sliki i da moze da se najdat i kupat dobri modeli.
pozdrav i mnogu mi e zal sto nemame forum za kolekcioneri vo makedonija koj ke bide namenet isklucivo za hobito.
Па може тука да ставиш слики од колите за продажба/размена па по ПП ќе се договараме. :)
--- надополнето: 19 март 2013 во 22:38 ---
Aко имаш нешто за продавање можеш тука да закачиш слики,а за договарање цена во ПП.
Има форум http://diecast.macedonianforum.net/t9-topic само којзнае дали функционира уште
http://diecast.macedonianforum.net/t9-topic веќе оддамна не функционира, за жал. :)
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Еве го мојот нов "проект", 1/18 Ferrari 288 GTO од Bburago, според мене еден од најдобрите модели на Ferrari, икона. Сосема случајно го земав од еден пријател и знаејќи колку е редок, барем тука кај нас, се решив на ваков потег. Состојбата му е катастрофална, што се гледа од сликите и плус има еден куп скршени делови кои со време ќе ги средам (не се на сликите). Ќе добие нова боја и максимум детали како на 1/1 моделот. Bburago тука има направено доста грешки, но толку се добива за нискобуџетен модел. Затоа сега барам слики и скици на интернет па полека ќе почнам и ставам слики како ќе напредувам. :)

Инаку, бандажите се фарбани денеска, се друго е стандард. ;)








[/quote]
Навистина редок модел и заслужува да го средиш. Чекаме да видиме како ќе оди реставрацијата.
Се сложувам и дека е еден од поубавите Ferrari модели, но во 80-ите години, инаку за мене најубави се оние од 50-ите и 60-ите години.
--- надополнето: 20 март 2013 во 09:46 ---
Aко имаш нешто за продавање можеш тука да закачиш слики,а за договарање цена во ПП.
Има форум http://diecast.macedonianforum.net/t9-topic само којзнае дали функционира уште
Колку што гледам форумот технички функционира, само што нема активисти.
Инаку добро е замислен и распореден, а веројатно е направен по терк на бугарскиот 'diecastcarsbg.com', зошто распоредот на темите и насловите се скоро исти.
Ја сум за тоа да го оживееме повторно и да биде како оние други diecast форуми во регионов, како во Хрватска, Бугарија, Србија итд.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Навистина редок модел и заслужува да го средиш. Чекаме да видиме како ќе оди реставрацијата.
Се сложувам и дека е еден од поубавите Ferrari модели, но во 80-ите години, инаку за мене најубави се оние од 50-ите и 60-ите години.
Да, да, поточно 1984 година, на негова основа е произведен и безвременскиот F-40. Инаку за реставрацијата, сега ќе почнам од внатрешноста (мотор, шасија, кокпит). За каросеријата ќе треба уште некој степен плус надворешна температура за да може нормално да се фарба. И знам дека ти се пасија автомобилите од 50 - 60 - ите години. :)
--- надополнето: 20 март 2013 во 12:12 ---
Колку што гледам форумот технички функционира, само што нема активисти.
Инаку добро е замислен и распореден, а веројатно е направен по терк на бугарскиот 'diecastcarsbg.com', зошто распоредот на темите и насловите се скоро исти.
Ја сум за тоа да го оживееме повторно и да биде како оние други diecast форуми во регионов, како во Хрватска, Бугарија, Србија итд.
И јас сум за да го оживееме, веќе сум зачленет таму од времето, само како да го најдеме администраторот, нели, ќе ни треба. Како што се сеќавам дечкото беше од Битола. Ако не, може да создадеме нов форум. Само да најдеме некој што повеќе се разбира од креирање на истиот. Па време е да имаме македонски diecast/макетарски форум како и нашите соседи. :)
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
22
Поени од реакции
18
jas sum administratorot na http://diecast.macedonianforum.net/ :)
ako saka nekoj da bide administrator i da se zanimava so toa bidejki jas imav takva zamisla da bide aktiven forumot no nemam dovolno vreme. koj bi bil dobar moderator bi mozel da go ozivee forumot.
--- надополнето: 20 март 2013 во 13:32 ---
no da bide aktiven i da se zanimava so toa a ne samo da go zeme i da go sotaj pak da stoi so godini
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
jas sum administratorot na http://diecast.macedonianforum.net/ :)
ako saka nekoj da bide administrator i da se zanimava so toa bidejki jas imav takva zamisla da bide aktiven forumot no nemam dovolno vreme. koj bi bil dobar moderator bi mozel da go ozivee forumot.
--- надополнето: 20 март 2013 во 13:32 ---
no da bide aktiven i da se zanimava so toa a ne samo da go zeme i da go sotaj pak da stoi so godini
А бе не е проблем, може еве некој од нас за администрацијата. Проблемот е за нови членови да се најдат т.е. зачленат. Така само ќе заживее, 2 - 3 -ца ништо не правиме. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
jas sum administratorot na http://diecast.macedonianforum.net/ :)
ako saka nekoj da bide administrator i da se zanimava so toa bidejki jas imav takva zamisla da bide aktiven forumot no nemam dovolno vreme. koj bi bil dobar moderator bi mozel da go ozivee forumot.
--- надополнето: 20 март 2013 во 13:32 ---
no da bide aktiven i da se zanimava so toa a ne samo da go zeme i da go sotaj pak da stoi so godini
И и да се направи сликида се закачуваат како на кајгана,не преку image stick
А бе не е проблем, може еве некој од нас за администрацијата. Проблемот е за нови членови да се најдат т.е. зачленат. Така само ќе заживее, 2 - 3 -ца ништо не правиме. :)
Ајде сите што сме членови тука да се зачлениме таму
--- надополнето: 20 март 2013 во 21:07 ---
Само што се зачленив
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Ајде сите што сме членови тука да се зачлениме таму
--- надополнето: 20 март 2013 во 21:07 ---
Само што се зачленив
И праќајте линк од форумот на луѓе - колекционери, да се рашириме.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Ете и ја се регистрирав на тој форум и како што реков, шематски добро ми изгледа.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
22
Поени од реакции
18
Ajde poleka poleka ke go zaziveeme ke pocneme da kanime prijateli i kolekcioneri po drugi sajtovi i forumi i nie ke sme poaktivni na forumot. koj ima realno poslobodno vreme i saka da se zanimava so forumot neka mi pise vo poraka ili tuka ne e problem koj saka moze da bide moderator samo treba da se zalaga poveke i da gi prati slucuvanjata vo foumot. pozdrav
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Почнав да работам на моторот, Bburago стандардно го има направено целиот во хром (еднолично).



Додадов кабли за свеќици, разводни капи и малку црвена и сребрена боја како кај 1/1 моделот.







Офарбан издувниот и усисниот систем.



 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Да ве прашам се заинтересирав од темава и сакам да земам некоја ваква макета за склапање од скопјево 1:18 по можност


п.с. имам и јас некоја скромно мала колекција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom