Автомобили во размер

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Кој знае да ми каже некоја страна кај што можам да гледам нови автомобили, мислам на цените по можност и слики.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Најверојатно ќе биде црвена
Прегледај го приврзокот 93422
Највеќе ми се допаѓаат од М5 бандажите.Со нив некако ми е по спортски.Кога ќе го избојам ќе видам кои банджи оговараат највеќе.
Не исклучувам опција за фабричките ама со бела,темно сива или мат црна боја
Остави си ги оригиналните.[DOUBLEPOST=1401134929][/DOUBLEPOST]
Еве на што работам во моментов, 1/18 Ферари 288 ГТО од Бураго. Целосно преработена внатрешност и мотор со додадени многу детали по урнек на 1/1 моделот.
Овде се гледаат филтерите за воздух кои ги импровизирав од тенки парчиња сунѓер.И внатрешноста......Остануваат уште неколку ситни детали на внатрешноста и моторот, па потоа фарбање на каросеријата и додавање на сите амблеми кои ги имам испечатено на ласер колор принтер на самолеплива хартија. За фарбањето чекам убаво, топло и суво време. Кај да е ќе биде. :)
Секоја чест за моторот.[DOUBLEPOST=1401135480][/DOUBLEPOST]А ова е најновото кај мене, еден прекрасен модел.

GAZ 22V VOLGA, 1967 by Ist-models 1:18 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Денес бидна боењето.
Ставени се 3 слоја со растојание од 2-3 часа ама некако не ми прави мерак.Утре ќе ставам 4 слој па безбоен лак да видам како ќе излезе
Бојата е ренко Хрватски спреј ама не ми прави мерак.Не прска убаво и на фарбаната површина миниатурни балончиња се прават.
1.jpg 2.jpg 4.jpg 5.jpg 3.jpg [DOUBLEPOST=1401136347][/DOUBLEPOST]
Остави си ги оригиналните.[DOUBLEPOST=1401134929][/DOUBLEPOST]
Секоја чест за моторот.[DOUBLEPOST=1401135480][/DOUBLEPOST]А ова е најновото кај мене, еден прекрасен модел.

GAZ 22V VOLGA, 1967 by Ist-models 1:18
Честито нов модел
Од tom's modelauto.nl ја купи ли?
 
Последно уредено:

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Денес бидна боењето.
Ставени се 3 слоја со растојание од 2-3 часа ама некако не ми прави мерак.Утре ќе ставам 4 слој па безбоен лак да видам како ќе излезе
Бојата е ренко Хрватски спреј ама не ми прави мерак.Не прска убаво и на фарбаната површина миниатурни балончиња се прават.
Прегледај го приврзокот 93513 Прегледај го приврзокот 93514 Прегледај го приврзокот 93515 Прегледај го приврзокот 93516 Прегледај го приврзокот 93517
Тоа со меурчињата го викаат orange peel и најчесто се случува ако прскаш од преголемо растојание т.е. бојата се суши во воздух, пред да легне на површината. Исто така се случува и при голема влажност на воздухот, затоа избегнувај фарбање во денови кога врне. Сега ова може да го решиш од кога ќе исуши со најситна водена шмиргла и многу нежно шмирглање и пак фарбање.
Пред да фарбаш држи го спрејот во сад со топла (не врела) вода едно 10-15 минути, ќе осетиш разлика колку полесно бојата искача од спрејот и колку убаво легнува на површината. Испробан трик и ептен врши работа. На крај 2-3 слоја безбоен лак по истата постапка. Тоа е тоа.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Со сите давачки 65 евра, куртулив од царина и данок.
Месецов земав две 1:18 и три 1:24 со царината и данокот излегоа пресолени.[DOUBLEPOST=1401140569][/DOUBLEPOST]
Со сите давачки 65 евра, куртулив од царина и данок.[DOUBLEPOST=1401140390][/DOUBLEPOST]
Да од toms.nl
Од таму имам pre-order порачка,кога ќе го добијат моделот треба со меил да ме известат да го платам
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Само да потсетам дека препорачливо е да се пишува со кирилица.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
1:18 PEUGEOT 605
Бидна и последната рака.
Останува да поминат 6-7 дена убаво да се исуши бојата па пред лакирање да се направат неколку корекции
WP_20140527_003.jpg WP_20140527_005.jpg WP_20140527_006.jpg WP_20140527_007.jpg WP_20140527_008.jpg WP_20140527_009.jpg WP_20140527_010.jpg WP_20140527_011.jpg WP_20140527_016.jpg WP_20140527_013.jpg WP_20140527_014.jpg
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
125
Поени од реакции
121

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Супер му стои црвена, ти реков, само не можам да видам од сликите како ти легна бојата. Дај сликни на дневна светлина, со подобра камера и од малку поблиску.
За хромот од бандажите, се вади со спреј (пена) за чистење рерна, со предходно извадени гуми. Многу добра финта, работи и за вадење на обична боја од пластика. После офарбај ги.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
koj proizvoditel e peugeot 605,imav vakva koga bev mal se sekjavam temno siva ili crna bese
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Супер, спојлерот позади некако многу дебела конструкцијата, би те советувал малку да го истенчиш и заоблиш на ќошевите. Ај па праќај слики како ќе напредуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom