Австралија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.973
фала,еден пар по потекло од Охрид шо работат во Сиднеј на аеродром пред короната идаа на 2-3 пати годишно и тие ми рекоа дека добивале голем попуст и плус патуваа и на други места затоа и те прашав,а за пензијата мој роднина работеше 5 год во Мелбурн (vo 80 тите) бркаше документи и спомна дека го следувала пензија по 25-30 долари по год значи околу 150 месечно...колку е точно незнам
ako idele tolku cesto najverojatno e tocno, znam deka vrabotenite direktno u kvantas letaa za ic pari kaj niv najcest problem bese nemaa mnogu vreme za odmori, pocesto familiite im letaat nego oni...

za vtoroto nemam poima zasto pred 90tite funkcionirase drug sistem sto ne go zateknav.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.626
Поени од реакции
2.449
ako idele tolku cesto najverojatno e tocno, znam deka vrabotenite direktno u kvantas letaa za ic pari kaj niv najcest problem bese nemaa mnogu vreme za odmori, pocesto familiite im letaat nego oni...

za vtoroto nemam poima zasto pred 90tite funkcionirase drug sistem sto ne go zateknav.
Здраво,
Едно прашање за тебе.
Од декември минатата година сум тука со туристичка виза 3 месеци, за која што чекав недела и пол (да се надоврзам на првиот пост).
Требаше да аплицирам за друга виза додека сум тука но ми имаат ставено услов во визата.

No further stay (visa condition 8503)
This condition means that you are not entitled to be granted a substantive visa, other than a protection visa, while you remain in Australia.

Има некоја посебна причина зошто или генерално го ставаат условот на туристичките визи? Можеби поради корона кризата? Што мислиш?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.973
Здраво,
Едно прашање за тебе.
Од декември минатата година сум тука со туристичка виза 3 месеци, за која што чекав недела и пол (да се надоврзам на првиот пост).
Требаше да аплицирам за друга виза додека сум тука но ми имаат ставено услов во визата.

No further stay (visa condition 8503)
This condition means that you are not entitled to be granted a substantive visa, other than a protection visa, while you remain in Australia.

Има некоја посебна причина зошто или генерално го ставаат условот на туристичките визи? Можеби поради корона кризата? Што мислиш?
sekogas go ima toj uslov koga e u prasanje turisicka viza. sakaat da ja napustis AUS pa da apliciras. znam zvuci ludo ali oni go racunaat kako test na karakter...

znam za luge sto dosle turisticki pa zapisale faks tuka so cel da smenat viza ama pak morale da napustat i da reapliciraat za da im se dozvoli da se vratat. ako znaes deka za ekspresno brzo vreme ke dobies viza sibaj na odmor u bali/thailand mesto da se vrakas do MKD.

zbori so agent ovde, ke ti kazat ako ima nekoja dupka ili eventualno ako moze brzo da ti garantira viza.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.626
Поени од реакции
2.449
sekogas go ima toj uslov koga e u prasanje turisicka viza. sakaat da ja napustis AUS pa da apliciras. znam zvuci ludo ali oni go racunaat kako test na karakter...

znam za luge sto dosle turisticki pa zapisale faks tuka so cel da smenat viza ama pak morale da napustat i da reapliciraat za da im se dozvoli da se vratat. ako znaes deka za ekspresno brzo vreme ke dobies viza sibaj na odmor u bali/thailand mesto da se vrakas do MKD.

zbori so agent ovde, ke ti kazat ako ima nekoja dupka ili eventualno ako moze brzo da ti garantira viza.
Чудно малце зошто татко ми во 2016 беше исто така туристички за 3 месеци па продолжи за уште 2 месеца.

Иначе зборнавме со агент од Сиднеј по име Алекс. На многу души му помогнал запишувајќи ги на некој безвеза факултети и така да го влечкаат со години. Но и тој ни рече дека мора да се враќам.
Ќе аплицирам за работна или тренинг виза па ќе видиме, според адвокатот ќе фати 4-5 месеци можи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.973
Чудно малце зошто татко ми во 2016 беше исто така туристички за 3 месеци па продолжи за уште 2 месеца.

Иначе зборнавме со агент од Сиднеј по име Алекс. На многу души му помогнал запишувајќи ги на некој безвеза факултети и така да го влечкаат со години. Но и тој ни рече дека мора да се враќам.
Ќе аплицирам за работна или тренинг виза па ќе видиме, според адвокатот ќе фати 4-5 месеци можи.
vidi ako ne se vratis i ostanes na divo nema sansa poveke nikogas da vlezes u AUS taka da mora da napustis.

neznam kako mu ja prodlzile vizata na tatko ti, iskreno jas sto znam skoro sekogas ja ima taa klauza koga e u prasanje turisticka viza. MOZNO e tatko ti da ja nema zatoa sto procenile deka e mnogu pomal rizik od tebe da ostane zasegoas obicno luge sto imaa stan, rabota, familija vo MKD se znacitelno pomal rizik. ti od druga strana mozes da se zaljubis ovde, da se ozenis za 15 minuti i da ti se "smeni" situacijata sekundarno.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.626
Поени од реакции
2.449
vidi ako ne se vratis i ostanes na divo nema sansa poveke nikogas da vlezes u AUS taka da mora da napustis.

neznam kako mu ja prodlzile vizata na tatko ti, iskreno jas sto znam skoro sekogas ja ima taa klauza koga e u prasanje turisticka viza. MOZNO e tatko ti da ja nema zatoa sto procenile deka e mnogu pomal rizik od tebe da ostane zasegoas obicno luge sto imaa stan, rabota, familija vo MKD se znacitelno pomal rizik. ti od druga strana mozes da se zaljubis ovde, da se ozenis za 15 minuti i da ti se "smeni" situacijata sekundarno.
Ондак Леси се врача кучи :). Па ако е пишано ќе ја цапам пак Аустралија со работна виза.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
10.710
Поени од реакции
18.973
Ондак Леси се врача кучи :). Па ако е пишано ќе ја цапам пак Аустралија со работна виза.
toa ti e najdobro. najdi dur si tuka nekoj mal biznis sto ke te sponzorira, povrzi go so agent i neka gi sredat dokumentite pred da ides kolku se moze i teraj taka. u sidnej bi trebalo da se snajdes ima dosta nasi so biznisi valjda znaes nekoj da ti pomogne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom