Авионски несреќи

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Misirkov, 10 јуни 2008.

 1. OMG!!

  OMG!! Пилот

  Член од:
  27 февруари 2017
  Мислења:
  1.792
  Допаѓања:
  819
  Уште една авионска несреќа, овој пат во Иран. 60 патници, 6 членови на екипажот, сите мртви.

  Авион на Aseman Airlines, иранска полуприватна компанија која најчесто изведува локални летови на запустени “аеродроми“ во земјата, но и компанија која обезбедува и меѓународни летови, кој се обраќал од Техеран до Јасуј (ваљда така се чита), се урна откако во 5:55, еден час откако полетал му се губи сигналот. Авионот е ATR 72-212, со два турбо млазни мотори, со регистрација EP-ATS. MSN 391.

  Не знам како воопшто е возможно компанијава да ја задржила лиценцата волку години: Авионот е стар 24 години (што не е премногу), но не бил во служба 7 години се додека не бил вратен на небото на 26 октомври минатата година; На 25 јануари имал итно слетување и ко демек го “поправиле“. Од компанијата викаат дека не се работи за техничка грешка :pos:
  Исто така, како причина за несреќата ја наведуваат густата магла во планините, која исто така подоцна ги спречи и спасувачките хеликоптери да стигнат до авионот... Британски експерт како можни причини за несреќата ја наведува неисправната навигација која во облаците ги навела пилотите накај карпите.
   
  На JB00F му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mikja

  Mikja

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  2.826
  Допаѓања:
  3.512
  Зaдутре,нa 8ми Мaрт се нaвршувaaт 4 гoдини oд кoгa се зaгуби трaгaтa нa aвиoнoт нa Malaysian Airlines.Штo мислите декa се имa слученo сo летoт MH 370?
   
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.080
  Допаѓања:
  27.514
  Сорос вероватно. А? Шо викаш?
   
 4. Mikja

  Mikja

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  2.826
  Допаѓања:
  3.512
  Ти штo викaш?
   
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.080
  Допаѓања:
  27.514
  Нема ја што да викам. Се знае. Дип стејтот работи!
   

Сподели преку: