АЛБАНЦИ = ИЛИРИ ?

Статус
Затворена за нови мислења.

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Едит - лични пораки на лични.

Батка, ако некој се нервира без врска тоа си ти. Ме прашуваш за името на Македонија. А што значи името Албанија? Тирана навистина го има тоа толкување, ти било драго тоа или не. Тео е Бог, а значењето “верување“ е само локален идиом. Универзално, Тео значи “Бог“ и е во корелкација со Део, Деус, Зеус, Зевс, а сите имаат врска со “дедо“ и затоа на попот му се вели “дедо попе“, а не дека навистина на некого му е дедо. “Вашиот“ збор за старец “пљак“ е само дијалектизам на зборот “палеак“, од палео, а пробај на некој речи му дека “палео“ е албански збор. Скупи е нашиот збор скуп - собрание, место каде што се собирале локалните старешини на советување и договарање (најчесто под одреден свет даб). Името на Тесалоника (ќерката на Филип) значи едноставно : Тесалонка, жена од Тесалија, Манастир нормално дека имало манастири, ама името на манастирите потекнува од монастир (само-стан, а и ние велиме осамено) - место каде што се живее со самотнички живот. А и тоа не е тачка туку точка, затоа што е округла како точак = тркало на српски. И зборот Кригла (krugel) доаѓа од зборот округла (Heimskrigel = “сфера на светот“ е приказна за Богот Один (едниот, единствениот) од Снори Стурлусон, исландски поет од 13 век). Затоа земи една кригла “пивце за живце“ и смири малку хормони.
Тоските и Гагаузите (гегите) ти кажав од каде се дојдени, а курлевите се дојдени од кура (од Еврејски или арамејски - во арамејскиот има многу македонски зборови, џоа коине) :демек, кура значи : родница, вагина, женски полов орган, ако имаш видено, знаеш за што зборувам, а мадлевите си одат заедно со курлевите во комплет.
Драч е македонски термин, Пишкупеа доаѓа од Епископија, Валона (и “грчкиот“ Кавала) се македонски термини (Влора е само “албанизиран“ латинскиот збор Флора). Уште?
А и ти што се нервираш? Според она што го кажуваш, ти и не си Албанец. Ти имаш влашко или македонско потекло и потекнуваш од територијата на Албанија и затоа се нарекуваш Албанец а не дека имаш врска со некои Кавкаски племиња Албанои (ако е вистина она што го имаш пишано).
Океј нејсе, сум напишал значење на терм Албанија, ама ај коа не читаш мој постови не морам ни јас твои да читам...

Како што еднаш и сам кажа, секој го користи својот јазик за манипулација и "докажување" на нешто што е во интерес на неговите аспирации и докажувачки цели...
Тоа за боговите не беше од албански автори него од баш оној што го постирав... За боговите напишал и Аристид Кола, ама кој го ебе, од Кафаказ е дојден...

Во секој случај интелектуалните брејк-денс игри тука, афирмираат ембрионален и базичен ефект во Делчевата позната: Светот го разбирам како поле на културен натпревар.

Секој си има факти свои, некој повеќе некој помалку, важно да се дружиме, јас сепак мислам дека сум Албанец и потеклото го наоѓам во Пелазгите и Илирите, а тоа го докажуваат и генетските истражувања... И искрено нема потреба да ми верува некој македонец кој не го знае своето потекло, не знае дали е Македонец, дали словен, дали Грк, дали Илир, Буигарин итн...

Да живее науката, а таа вика вака:


"Survey of anthropological features of the Illyrians" and "Haplogroup E3b1a2 as a Possible Indicator of Settlement in Roman Britain by Soldiers of Balkan Origin" by Steven C. Bird.- Have shown that MODERN ALBANIANS are a MIX BETWEEN ILLYRIANS & THRACIANS.

Albania = 75% Dinaric, 10% West Mediterranean, 10% Alpine, 5% Noric = 5% periphery Nordish.
http://www.racialcompact.com/n ordishrace.html
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Абе албанци стар народ, а азбуката ви е напишана од власи?!:uvo:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Да постираше некој факти...во било која форма...

Не збориме за тоа кој што сака да биде..желби на друга тема..шо сакате чуствувајте се...

Значи:

Јас сум Илир бидејки____________, а илиро словенските грбовници ги објаснувам со ___________________, топонимите се македонски бидејки ______________ ,додека поимот Албанија на Кавказ е само _____________ .

Кој сака петка?

За пет плус заокружи:

а) Илири
б) Албаници
б1) Албанци од Кавказ
в) Шќипери
г) Дарданци
д) Геги
ѓ) Тоски
ж) Сите
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Eve vi, i procitajte ubavo.

http://www.mlahanas.de/Greeks/History/Pelasgian.html

Ne se albanski web sajtovi.

Whether the Pelasgian language was pre-Indo-European or not, and the extent to which it was a single language or not, are modern disputes that are colored by contemporary nationalist issues. Among the nations for whom Pelasgian descent has been claimed are Albanians, and Romanians. There is also a theory suggesting that the Philistines or Peleset of the ancient Levant were connected with the Pelasgians. Scholars have since come to use the term "Pelasgian", somewhat indiscriminately, to indicate all the autochthonous inhabitants of the Aegean lands before the arrival of the Greeks; a number of other recent theories as to their nature are also discussed below.

Slednovo e od www.nationmaster.com

http://www.nationmaster.com/encyclopedia/Paleo_Balkan-languages

The Paleo-Balkan languages were the Indo-European languages which were spoken in the Balkans in ancient times: Proto-Indo-European Indo-European studies Indo-European is originally a linguistic term, referring to the Indo-European language family. ... The Balkans is the historic and geographic name used to describe southeastern Europe (see the Definitions and boundaries section below). ... The span of recorded history is roughly 5,000-5,500 years, with cuneiform possibly being the oldest form of writing. ...

* Dacian language
* Thracian language
* Illyrian language
* Paionian language
* Ancient Macedonian language (also classified with Greek)

Because of the fragmentary evidence that has survived, it is unknown how closely related these languages were, i.e. whether they belonged to a common language family or merely a Sprachbund. The only modern language descending from them is Albanian, but it is still disputed which language was its ancestor. Many substratum words of Paleo-Balkan origin are also found in Romanian, and some in South Slavic and Greek.


Many Albanians, who are descended from the Illyrians and Pelasgians, trace their roots to Achilles and other heroes of the siege of Troy, and claim Alexander the Great as their own. During twelve consecutive periods of foreign domination, the ethnic identity of the Albanians has been constantly threatened, first by the Eastern and Western empires of Christendom, then by the Ottoman Turks, and most recently by Soviet and Chinese communists. Present-day Albania is located between the former Yugoslavia and Greece on the western shore of the Balkan peninsula, and is the least known European country. As the last Turkish province in Europe it was tightly closed to foreigners over the centuries, and until recently the country was even more isolated by its postwar Communist regime. Historically described as mysterious and xenophobic, the people and the country are both little known to most westerners-but are destined to enter the world's consciousness situated as they are in the midst of explosive Balkanconflicts.,With the employment of Albanian, French, Italian and many other documentary sources, the roots of Albanian civilization, the struggle of the Albanians to maintain their cultural and linguistic integrity, the impact of foreign influence on the country, and its recent move toward democracy are all detailed here.

More details

The Albanians: An Ethnic History from Prehistoric Times to the Present
By Edwin E. Jacques
Published by McFarland, 1995
ISBN 0899509320, 9780899509327
730 pages




Ne moze tolku lesno da se otfrlat nekoi raboti. I ne ste vie edinstvenite koi se zanimavate so potekloto na albancite i albanskiot jazik, ima i kup drugi, stranski istoricari, mnogu po kompetentni od nekoi anticko iskompleksirani cudovista, "istoricari" od tipot na ANAVENO.

Бидејќи толку забегувате во вашите искривени фантазии за себе можеби време е некој да ви ја каже вистината како вашите “западни пријатели“ размислуваат за вас: На Запад постојат Институти кои ја проучуваат “душата“ и менталитетот на секој народ и даваат свое мислење на политичките советници, упростено кажано. За Албанците е утврдено дека се “сорта“ и култура која дефинитивно повеќе не сакаат да ја гледаат во своите земји, од повеќе причини, а една од нив е дека и обичниот народ на запад органски не може да ги поднесува Албанците. Бидејќи според нивните демократски принципи, со оглед на наметната слика за политичките прилики во екс Југославија, тие мораа да дават азил на Албанците и покрај тоа што од културна гледна точка не можат да ве поднесат да шетате на нивните улици, тие решија по секоја цена Косово да го оттргнат од Србија, да ви ги овозможат сите можни права и услови за живеење и со тоа да ја анулираат причината за понатамошно давање азил на Албанците во западните земји. Тие ви го овозможија ваквото Косово не поради тоа што ве сакаат, туку поради тоа што не можат да ве гледаат, па тука да ве задржат да бидете на Косово, да не барате и повеќе да не мораат да ви дават азил. Алоооо будењееее, вашата сорта албанска културно никој не ја поднесува на Запад. Тоа што политички ве користат за гнасни политички игри на Балканот вие си го преведувате дека имате искрени пријатели, дека сте дел од западното семејство??? Се дружам и со германци и со италијанци, хрвати, унгарци, австријци, швеѓани, дали знаеш што е муабетот кога се зборува за политиката: никој не ве поднесува културно вас Албанците. Ние колку и да имаме политички проблеми со грци, бугари, срби и тн. културно сме блиски, обичниот народ може и се дружи
и пријателува меѓу себе, се создаваат постојано искрени пријателски врски, македонците но исто така и србите и хрватите, бугарите многу полесно воспоставуваат комуникација со луѓето од западните земји бидеќи сме сличен менталитет. Но Албанците никој искрено не ги сака, културно вие сте најизолирано племе тука на Балканов како и вашите иселеници на запад. Вие со никого не можете да воспоставите блиски пријателски односи, сите ве држат да дистанца. Дури и мои пријатели Турци ме убедуваат и покрај тоа што се муслимани тие исто така не сакаат да ви го видат суратот албански. Резиме: вие сте културно најизолираниот народ во Европа бидејќи културно никој не ве прифаќа (значи не зборам политички). Па сега кој е ваков или онаков народ, аааа?
Gnev, gnev, gnev. Mislam deka so ova se izlece,ufff, zimaj vazuh. Ubav nacin da lecis kompleksi. Nejse, ova mi e 112345 pat sto go slusam ova od eden makedonec, taka da ne me cudi a ne me ni boli.


Mene eden makedonec mi rece, za mene vistinski makedonec, pred nekoe vreme. Toa sto se slucuva deneska, vinovni sme nie,sto ve tretiravme ko zivotni niz istorijata.(tuka vleguvaat i srbite, koi ne kolea)

Taka e, povredeniot povreduva. Znam deka ne e dobro taka, ali toa e toa.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Абе остави ја политиката, убави извори си постирал на инфо... Ми се допаднаа...

Особено коа вика :

References to early peoples of uncertain ethnic identity

  • In the 2nd century BC, the History of the World written by Polybius, mentions a city named Arbon in present day central Albania. The people who lived there were called Arbanios and Arbanitai.
  • In the 1st century AD, Pliny mentions an Illyrian tribe named Olbonenses.
  • In the 2nd century AD, Ptolemy, the geographer and astronomer from Alexandria, drafted a map of remarkable significance for the history of Illyria. This map shows the city of Albanopolis (located south of Durrës). Ptolemy also mentions the Illyrian tribe named Albanoi, who lived around this city.
А исто и ова:

Undisputed references to Albanians

  • The first undisputed mention of the ancestors of modern Albanians seems to be in the form of Arbanitai of Arbanon in an account by Anna Comnena of the troubles in that region during the reign of her father Alexius I Comnenus (1081-1118) by the Normans. (The Alexiad, 4)
  • In History written in 1079-1080, Byzantine historian Michael Attaliates referred to the Albanoi as having taken part in a revolt against Constantinople in 1043 and to the Arbanitai as subjects of the duke of Dyrrachium.
  • 1285 in Dubrovnik (Ragusa) a sizeable Albanian community had existed for some time. In the investigation of a robbery in the house of Petro del Volcio of Belena (now Prati), a certain Matthew, son of Mark of Mançe, who appears to have been witness to the crime, states: "Audivi unam vocem clamantem in monte in lingua albanesca" (I heard a voice crying in the mountains in the Albanian language).
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
abe vie si se tvrdite deka ste avtohtoni no evo jas ke vi objasnam kako vie en ste a nie sme, da pocneme so Toponimite.


Tetova = imalo nekoja Tetka ili po albanski nie velime Teta taa bila od Bilisht od Albanija i ludo se zaljubila vo nekojsi pasha od Ohrid ama toj ne ja sakal i lugeto i vikale da go ostajt nego ili po albanski VARJA ATIJ = Ostaj go nego i od tuka ite TETOVARJA = TETO JEBIGA

Kucova = Grad vo Albanija kade sto prvt pat se otkri zborot KUC za da se brka kuce.

Athina = porano se vikala Makarolithaqi i imal eden Albanski kral pominal pokraj Athina i go videl gradot tolku star i rekol SA I VJETER EDHE SKA THINJA = Tolku star se nema ic obeleno ( ko kosata ) i taka my ostanalo imeto i na Athina od SKATHINJA ---- PA THINJA ---- ATHINJA = ( SE NEMA OSTARENO)

Barcelona = znaeme vo Barcelona ima borbi so bikovi i sega sto jade Bikot, normalno treva = BAR i sega ako go ubies bikot koj ke ja jadit trevata nijkoj sto znaci trevata ke ostane, OSTANA = LENA = LONA taka sto vaka mu doslo imeto na BARCELONA posto nemal volovi da ja jadat trevata.

Peskara = Famozniot grad na italija Peskara vo 1234 bese ograbena bankata na ovoj grad od 5 braka Albanci kojsto od bankata iskopale tunel za da izbegat i za nivna nesreka tunelot po pogresni direkcii go iskopale tocno vo Alkatraz i taka tunelot padnal se unistil i ovje zaglavile u Alkatraz ko Gllupaci sto znaci 5 braka gllupi = Pes Kara (alb)

Gradot Adelaide vo Avstraliski ostrov bese imenuvan od Albanci sto odele tamu da ebat kenguri i koga stignale tamu alistata im bile epten valkani i tie morale da gi perat i gi terale nivnite zeni da gi perat i im vikale na albanski AJDE LAJ DE = ajde izmij mori

Stamboll - nekogas poznat kako konstantinopil vo 1456 bese okupirana od grupa izbegnati ALbanci od Albanija posto gi brkale za ukradeni pari od Piramidalnite firmi i ovje luge nekoisi 20 mina go osvoile stamboll samo so kurov u raka i pocnale da ja delat zemjata ama edniot od ovje 20 mina zadocnil i koga dosol edniot mu rekol na Brat mu daj malku zemja on mu rekol SKAM BOLL = Stamboll = Nemam mnogu za sebe (mkd)

Famoznata reka Kolorado = koga vo prvite osvojuvanja na amerika od Strana na Albancite od Cair vo potraga po zlato i vo site ovje Albanci od cair imal eden ama bil Hristijanin i se vikal Kolo i ostaj toa bil epten mrzliv covekot i site mu davale zlato posto nemu mu bilo maka da beri so pravosmukalka sto mu bilo specialno nameneta na nego i taka site mu velele KOLO AR DON = KOLORADO = Kolo dali sakas zlato (mkd)

Ankara = se skarale Albanec i turcin i epten se skarale posto Turcinot mu ja ebel kozata na Albanecot i se karat celo vreme i idat luge da gi delat i go prasuvat na albanecot stoe rabotava i toj mu vika TURKU AN KARA ENE MA QIN DHIN = Turcinot jade kur mnogu i mi ja eeb kozata sto znaci AN KARA = ANKARA = jade kur (mkd)


poz
 
Член од
17 март 2008
Мислења
38
Поени од реакции
2
amerikancite vikat vaka: get life...(tamam za vas vazi ova)
ke umrete tuka vo forumot i pak nisto nema da dobiete posto od vas nisto ne zavisi... ke pcojsate nekoj den pred kompjuter...
istorijata ne moze da se menuva :D:D:D se znae koja e albanija i koja e makedonija
od 1943 pa navamu postoite pred toa ve nemalo na mapa
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Која 1943 бе ти си стварно неписмен или така те учеле во планина, а за Албанија се знае дека е вештачка творевина создадена 1912
 
F

FilipMacedon

Гостин
:raz:Хммм,ја фативте тактиката на Бугарите,еден човек пет јузера
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
За днк батка иди на ИГЕНЕА све си пишува кој и какви гени има од балканските народи,а карти и историја си пишувале победниците.Кој неѓира туѓ идентитет си има проблем со својот. Македонија се спомнува во најстарата книга-Библијата. Си случнал зли за Самоиловата држава таа е пред 1943 и пред твојата смрдена Шќиприја која до пред некоја година немаа ни семафори:jaj:
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
За днк батка иди на ИГЕНЕА све си пишува кој и какви гени има од балканските народи,а карти и историја си пишувале победниците.Кој неѓира туѓ идентитет си има проблем со својот. Македонија се спомнува во најстарата книга-Библијата. Си случнал зли за Самоиловата држава таа е пред 1943 и пред твојата смрдена Шќиприја која до пред некоја година немаа ни семафори:jaj:
da ama Makedoniaj se spomnala a ne Karpatonija tuku nie sme gi videle iGenea ubo i tamu ubavo pisuva deka sme Avtoktoni tuku ti gledaj vo iGenea deka imas Hunska Krv sto si ja donel koga dojde od Karpatite tuka :) posto Hunite tamu bea sega istotaka imas I grcka. idid vidi ke poveruvas.

ou izvini vo Albanija normalna rabota deka imase semafori ako nemase kaj ke prodavase cickomi Prostitutki aj ne me zaebavaj nie sme imale semafori samo ne sme gi upotrebile za Sobrakajna cel tuku za Biznis Cel hehehehehe inace bez semafori od kaj ke znae kurvata kaj da stoi??? aj kazi logicki ti
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
И кој според ИГЕНЕА има нАјмногу зеднички гени со античките Македонци:денешниве Македонци.

П.С. Во Македонија има 5 посто хунски гени и тоа се Куманите, а Шќиприја колку има словенСКИи гени 15% или 20%. пА СЕГА КОЈ Е АВТОХТОН ВИДИ ТИ:tapp:
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
da be Kumanite sto posto ovje Kumanite bile nekosi vid luge na poznatiot Al Pacino vo uloga na Godfather = Kum od tuka ide zborot i etimologijata na KUM i ja osvoile indija so Cosa Nostra glavna pricina za osvojuvanje na india bilo zemanje na prirodnite resursi kako toa proizvodstvo na Opium i drugi vidovi na teski drogi sto gi svercuvale vo gazovite na Slonovite i pominuvajki nis Afganistan sto po makedonska etimologija znaci Afgha = AVGA = ili vo denesen makedonski KAVGA posto im praele talibancite problemi tamu sakale nekoj procent od kolacot taka mu ostanalo na Kavganistan = Avganistan a vo Turcija gi lazele deka drogata ke ja koristele za medicinska cel i velele deka im go Turile na lugeto i taka mu ostanalo na TURIJA a Turcite od nesposobnosd da go govorat zborot prav go napravile TURCIJA sto znaci TURIMUGO na niv i taka natamu :pos2::pos2:
Гледам дека си неписмен и кога немаш противаргументи кажуваш вицови.
П.С Што е постаро Сонцето или Орелот?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
слика , фотографија, физички доказ..било што...месрто копи пасте брборење...што се криете...јас не спорам ништо, туку барам да ми се објаснат доленаведените нелогичности


ajde pak..

јас сум Илир бидејки____________а илиро словенските грбовници ги објаснувам со___________________топонимите се македонски бидејки______________додека поимот Албанија на кавказ е само_____________


кој сака петка?

за пет плус заокружи

а)Илири
б)Албаници
б1)Албанци од Кавказ
в)Шкипери
г)Дарданци
д) Геги
ѓ)Тоски
ж) Све
 

CharlesBukowski

coito ergo sum
Член од
5 декември 2008
Мислења
107
Поени од реакции
2
Море шут, знаеш до 1965 година колку изнесуваше бројот на албанци во Битола?
Знаеш колкав беше процентот?
Сите тие денес се во Истанбул... Штета, денес ќе се вееше орелот и пред општина Битола.
Зошто во Истанбул???:uvo:
Ја мислев Турците отишле во Истанбул...(пологично ми беше во Тирана да идат Албанците)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom