АЛБАНЦИ = ИЛИРИ ?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Слушнав некои „шушкања“ овде на оваа тема па ве канам сите да аргументираме, дали се Илири и зошто се и дали не се и зошто не се.
 
Член од
16 март 2008
Мислења
124
Поени од реакции
7
Edinstven dokaz im se tie 20% samo vo Severna Albanija,sto znaci vo cela Albanija dali se i 2 procenti.
 
A

anaveno

Гостин
Ne mozi!

Ne vazi pokanata, temata treba da se izbrishe!

Jas glasam ZA:D
Za Pig assot koj se imenuva kako shqip.

Hebrew maBooL GeSHeM SHQi'a = torrent rain descends, was maBooL Ge[T]eM [T]Qi[G]a ==> PoLe CaT aNd DoCGa ==> (raining) cats and dogs [Docga was OE for a 4-legged dog.]

shqi arabian

Shqip=dog?

Skiptar (or Albanec and deformed
Shiftar, all originate from the Albanian appellative Shqiptar) is the current
national name of the Albanians, spread amongst them in the XVII-XIX century,
influenced by the name Osman, as the Turks were naming themselves. Namely, osman
in Turkish is “eagle�, while in Albanian it is “shquipe�. Thus, the
Albanians of Muslim faith wanted to relate themselves with the Muslims Turks,
which was also the aim of the Porte, even of the original platform of the
Prizren League, which originally is not Albanian at all, but pan Islamic. And if
its primary aims succeeded, most probably the Albanians would not exist today
because all of them in the meantime would have become Turks.

Dr. Kaplan Resuli-Burovich

Osman=arapski Uthman

uthman=baby bustard

Ebati etimologijata shqip..

bastardi,kucinja...tamam..

p.s.


arapskoto shq

lazno-ilirskoto shq


shqipot se srami od potekloto,zatoa vika da se izbrise..
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
АБЕ ЕВЕ НЕКА ТИ КИСНИ, КОРЕЊА НЕКА ТИ ПУШТИ







Еве ти...

Тууу бе се само глупаци деновиве ме замараат... Абе ќе ви стаам сензор бре, шупкар, а најдобро ќе биде да те игнорирам за да не читам твои глупости... ЏОА ЕТИМОЛОГ
 
A

anaveno

Гостин
he..he..
Shqiptarska nauka=wikiserija i youtube:drk:

bukvalno arapsko-semitsko ebano shq

ashqar : bay-colored; blond-haired [shaqira] Per ashqar borrowed from Ar
ashiqa : love [Sem ‘-sh-q, Mal ghaxqa (delight), JNA ‘shq (desire, be in love)]
‘ishq : love, desire [‘ashiqa] Aze esq, Hin ishk, Ind isyk, Per ‘eshq, Swa ashiki, Tur ask borrowed from Ar
mashq : practice; sample, copy [?] Hin mashk, Per mashq borrowed from Ar
mashquq : burst [shaqqa]
nashiqa : smell [Sem n-sh-q, Akk nashaqu (kiss), Heb nashaq, Syr neshaq, JNA nshq, Uga nshq]
saqa : give drink; irrigate [Sem sh-q-y, Mal saqqa, Akk shaqu, Heb hishqa, Syr ashqi, Uga shqy
etc...
SHQIP ARAPSKO-SEMITSKO
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Како може АЛБАНЦ да е ИЛИР?

Македонец, Македонија, Македонски
Шќипетар Шќипетарија, Шќипетарски
Хрват, Хрватска Хрватски
Кинез, Кина, Кинески
Шпанец Шпанија Шпански
Илир, Илирик Илирски
Италијан, Италија, Италијански
Француз, Франција, Француски
Албанец Албанија Албански......


Не можеш Албанец, Илир, Шќипетарски
мешаш различни поими, народи...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Како може АЛБАНЦ да е ИЛИР.
Македонец, Македонија, Македонски
Шќипетар Шќипетарија, Шќипетарски
Хрват, Хрватска Хрватски
Кинез, Кина, Кинески
Шпанец Шпанија Шпански
Илир, Илирик Илирски
Италијан, Италија, Италијански
Француз, Франција, Француски
Албанец Албанија Албански......



не можеш Албанец, Илир, Шќипетарски
мешаш различни поими, народи...
Дете глуп си, или знаеш дека ми шеташ по нерви и дека негувам одличен анимозитет према глупоста, па ај немам друга работа ќе го нервирам.
Остави го ЛАЈНАВЕНОТО, нема друга работа, неговите "трудови" не ги ебе никој, не ги слуша никој, никој не му тура сол никој па мора некаде да експресионира глупаи дилетантски теории, засадени во глупави матични плочи на стари 486 компјутери, со стари и глупави вирусирани програми...

Кој се ПОТОМЦИ НА ИЛИРИТЕ?

ХРВАТИТЕ СЕ?

КАКО МОЖЕ ХРВАТ па ИЛИР?

Кој се потомци на РИМЈАНИТЕ?

Демек, ај кој ги еба, Италијанците не се него некој други се...

Немој да ме нервираш со глупости.

Знаеш кој ти е проблемот, што македонците не преминале период на илуминација, односно преминале, станале Бугари. И да србите се криви, ве помакедончија. И оди сега на Чек дис аут. Остави ја работата на возрасните за возрасни.

he..he..
Shqiptarska nauka=wikiserija i youtube:drk:

bukvalno arapsko-semitsko ebano shq

ashqar : bay-colored; blond-haired [shaqira] Per ashqar borrowed from Ar
ashiqa : love [Sem ‘-sh-q, Mal ghaxqa (delight), JNA ‘shq (desire, be in love)]
‘ishq : love, desire [‘ashiqa] Aze esq, Hin ishk, Ind isyk, Per ‘eshq, Swa ashiki, Tur ask borrowed from Ar
mashq : practice; sample, copy [?] Hin mashk, Per mashq borrowed from Ar
mashquq : burst [shaqqa]
nashiqa : smell [Sem n-sh-q, Akk nashaqu (kiss), Heb nashaq, Syr neshaq, JNA nshq, Uga nshq]
saqa : give drink; irrigate [Sem sh-q-y, Mal saqqa, Akk shaqu, Heb hishqa, Syr ashqi, Uga shqy
etc...
SHQIP ARAPSKO-SEMITSKO
А ти глупав дилетанту, од сега па даље си игнориран!
Не се мачи не куцај, не те читам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Озбилно ете ако сте некакви си потомци на Илири (хипотетички) тогаш кога кој и зошто ви го сменал името во Албанци... или сте Шќипетари?

У ствари да решиме прво прашањето “Што сте вие денес“ Албанци или Шќипетари, па да почниме полека да откриваме од каде сте и кој сте.

Инаку Хрвати се Хрвати а Римјани и денес постојат (појди во Рим таму се сите Римјани)/

Значи да ти помогниме да се најдиш сам на себе си, кажи први ти како себе си се доживуваш како Албанец или Шќипетар??
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Alo sto kur se zamaras so nasata istorija, nie znaeme sto sme i od kade ni e potekloto, osven toa nasata istorija ja poznavat i prifakat site, ajde te molam pogledni gi malku videata na picaso, pa potoa obidi se da razberes. I me interesira sto tolku se zamaras so nasata istorija i poteklo, dali sme iliri ili mongolci ili pa arapi, eve batka imas svoj problem daj obidi se da tvrdis deka si makedonec ili pak daj obidi se da napravis nesto vo toj pravec. Ti uste ne si tvrdel kakvo sopstveno poteklo imas, si najde da tvrdis sto se albancite.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не, проблемот е друг.

Тој шмугле сака преку нашата историја, да покаже нешто друго, како демек ние сме дојдени, и си те се дојдени, и нормално тој не е дојден, со тоа автоматски станува тука стар-седелец, и секако бара потоа тапија за другите.
Мора така, кога историјата ти е како пештерата на Али баба, полно искрадени елементи од други, така ќе се праи, што ќе се праи, ама ја заеба работата што се фати баш за тие најстарите-седелци тука, па сега еве на некои не им работи мозокот, пломбирани, зацементирани, затворени, па ти вика дека мора некој да се вика тоа што низ векови се викал, па тантара пантара... ИТН.:)

Не се замарај, на лагата и се кратки нозете, хахахахха
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Името Шкиптари доаѓа од зборот Escape (is'keip) = бегство, затоа што од турските зулуми дел од населението од Епир побегнало на север, мислам дека и појавата на овој термин се поклопува со тоа време. Едноставно, името им значи : бегалци, термин со кој локалното население ги нарекло новодојденците избегани од турскиот аскер, варијантите во изговорот се минимални, но сепак довеле до терминот Ешкејп, Ешкип - Шкип. Кај нас овој збор повеќе го имаме во своето второ значење, како зборот : скипна = водата истече, испари, побегна. Зборот најверојатно не е латински, затоа што во латинскиот јазик бегството се нарекува fuga (па и во англискиот како синоним стои fugitive (бегалец) или refugee) и најверојатно е влашки, односно келтски (незнам:toe:), но можеби своите корени ги има во древниот македонски јазик
 
A

anaveno

Гостин
shqipot e poznat i kako kaçak=escape po turski.

arnavut (arapski)=kaçak (turski)=otisol i ne se vratil (makedonski)


Shq( var. of Qs)” to tear, to cut”
The Vacabulary of The Arabic Language
Greek Transliterations of the Ghayin

When the Tenach (Old Testament) was translated into Greek about 2,000 years ago, the translator transliterated the Hebrew names into Greek. Table 3 below contains a few examples of these transliterations. As not every letter in the Hebrew alphabet has an equal corresponding letter in the Greek alphabet, there will be some differences yet many of the letter sounds are the same.

Table 3
Hebrew Pronunciation Greek Pronunciation English
אדם adam Adam Adam Adam
חוה havah Euan Euav Eve
חבל havel Abel Abel Abel
קין qain Kain Kain Cain
שת shet Shq Seth Seth

dvete bezimeni pleminja na poluostrovov:Pig asso i Pig May Ass
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Море навистина, магнет сум бил за глупаци, од тука и генеза на мој анимозитет према истата...
Ај ај, БОРБА ПРОТИВ ГЛУПАВОСТА, постојано и постојано...
Немој толку сам себе да се обезвреднуваш и да се нарекуваш некаков идол или предводник на глупавите. Ти едноставно не си добро информиран или погрешно си информиран, а тоа се поправа за разлика од глупоста која е вродена. Гледам и самиот почна да сфаќаш дека тезата Илир - Дардан - Арбан - Шќип - Албанец е неверојатна и неодржлива, и дека треба да го бараш одговорот во други насоки.

Не, проблемот е друг.

Тој шмугле сака преку нашата историја, да покаже нешто друго, како демек ние сме дојдени, и си те се дојдени, и нормално тој не е дојден, со тоа автоматски станува тука стар-седелец, и секако бара потоа тапија за другите.
Мора така, кога историјата ти е како пештерата на Али баба, полно искрадени елементи од други, така ќе се праи, што ќе се праи, ама ја заеба работата што се фати баш за тие најстарите-седелци тука, па сега еве на некои не им работи мозокот, пломбирани, зацементирани, затворени, па ти вика дека мора некој да се вика тоа што низ векови се викал, па тантара пантара... ИТН.:)

Не се замарај, на лагата и се кратки нозете, хахахахха
Ти самиот си пример на дојденец. Албанец е во Албанија а ти си во Македонија. Значи си дошол од татковината Албанија (ти или твоите предци) во Македонија. И самиот збор Албанија е нов, не постоеше во време на древна Македонија, како што не постоеше ни називот Бугарија, Србија, Босна, Хрватска, Америка, Турција....... Таму каде се населиле новодјдени народи, каде ги истиснале или асимилирале староседелците, нормално е дека и го менувале името на земјата на градовите на реките..... па така и кога Шќипетарите се населиле, го сменале името во Шќипетарија, Србите во Србија, Бугарите во Бугарија.... а таму каде останало староседелското население во мнозинство, каде останале староседелците доминантни си останало по старо - Македонија.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Лет, а да те прашам ја тебе, каков македонец си ти, кога немаш ништо сродно со античките македонци, нит користиш иста азбука како античките, нит ист јазик, ниту имаш иста вера, ниту иста држава??
Иронично е што сметаш дека ако Албанија на времето се викала со еден назив, не смее под никој случај со тек на годините да има измени во културата, јазикот и називот на државата. Тогаш не смее ни Македонија да има такви промени, за да навистина биде таа истата Македонија.

Друга грешка која што ја правиш, е дека сметаш дека државата е Шќиперија...а не е.
Државата била, и останала Албанија. Јас си ја нарекувам Шќиперија. Ти..ќе си ја нарекуваш Албанија, како што и се вика. Ти, и сите други, доколку нормално сакаш да си така фин и културен како што се фолираш дека си. Меѓусебните односи помеѓу Р. Македонија и Р. Албанија, си стои дека за Македонија, западната држава се вика Албанија. Условувај ја како таква.
Трета работа...јас не сум дојденец. Во што сакаш можам да се кладам со тебе лично, дека јас имам постари корени во Скопјево, отколку тебе. Толку сум сигурен што ако сакаш и имот на кладба ќе ставиме, не само парична сума. Па докажи ми дека јас сум дојденецот, а ти староседелецот.
Само поради тоа што државата се вика Македонија, не мора да значи дека албанците се дојденци.
Треба да разликуваме една работа. Територијата во која што живееме се викала, и се вика Македонија. Со фактот дека порано немало чувство за национална припадност, луѓето биле именувани според територијата во која што живеат. Атињани, Македонци, Хелени, Далматинци, Дарданци и така натаму. На таа територија Македонија, живееле уште на времето луѓе кои што не го зборувале македонскиот јазик. Затоа и на Александар Македонски му требале преведувачи за да си ги разбере сопствените војници. Според твојата теорија, чим сите живееле и се бореле за иста цел, би требало да се ист народ, да зборуваат ист јазик...а не било така. Факт кој што знаеш дека е така.

Сакаш да изнервираш некого можеби, ок, играј си со нервите на другите, не е проблем. Но барем направи го тоа со стил. И кога веќе го правиш тоа на таков начин да не ја почитуваш туѓата култура, немој да очекуваш дека некој ќе ја почитува твојата бугарину :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom