Џентелментство ...

U

UniqueGirl

Гостин
Не секоја го познава џентелменството, така да се трудам да бидам во граници на ’нормалата’, ако можи така да се кажи, од типот, да отворам врата, да дадам предност, да запалм цигара и сл. ситници. А ако бидам потполно џентелмен, можам многу лесно да бидам погрешно сватен.:toe:
Така да девојки, немој да се буните оти ретки се џентелмените.:smir:
На што алудираш?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
дефинирај ми вистински џентлмен, и “лажен“ џентлмен..
па сеа има човек што се преправа џентлмен...само за да обврни внимание на одреден личност...со цел да ја освои..
пр бабите не ги ферма:) а кога ако има некоја млада убава девојка ако треба и маицата ќе направи ко ќилим :XD:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Паметен.
Пред да коментираш, прочитај бон-тон.
Дамите немаат секогаш предност, ради такви изрази, фраери као тебе ме гледаат ко скот, пошо, за жал, го почитувам бон-тонот..
Дамите немаат предност при ВЛАГАЊЕ у кафич, при влагање у лифт, при симнување по скали и тако даље...
Не е проблем само гледањето, поради такво однесување јас да сум на врата нема ни да влезеш :nesum:.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
у која планина живееш?:ha:
шала :)
ги има многу што се преправаат пред девојките како џентлмен....
али вистинските се ретки :hihi:
немат поим тука како прво треба да се понашат како џентелмени.
дали на некоја девојка некој маж и подместил стол?
дали некој маж и држел палто за да се облече?
дали и подава рака кога излегува од кола?
дали и држел чадор кога врне?
дали и викнал такси и му дава инструкции и плаќа директно на шоферот?
.... можда 1 на милион
 
?

..........

Гостин
немат поим тука како прво треба да се понашат како џентелмени.
дали на некоја девојка некој маж и подместил стол?
дали некој маж и држел палто за да се облече?
дали и подава рака кога излегува од кола?
дали и држел чадор кога врне?
дали и викнал такси и му дава инструкции и плаќа директно на шоферот?
.... можда 1 на милион
Па изгледа не си го забознала вистинскиот :helou:
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
немат поим тука како прво треба да се понашат како џентелмени.
дали на некоја девојка некој маж и подместил стол?
дали некој маж и држел палто за да се облече?
дали и подава рака кога излегува од кола?
дали и држел чадор кога врне?
дали и викнал такси и му дава инструкции и плаќа директно на шоферот?
.... можда 1 на милион
не се возам со кола :)
ујј мамето сум бил џентлмен :hihi:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Еј да не излегуваме од темава неџентлменско :icon_lol:.
Шо има не џентлменско у се тоа шо го наведов?
Биди конкретен и директен. Не забегуваме од тема.
Очигледно на некој не му се јасни правилата на бон-тонот..
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Ако на секое нејзино станување од стол стануваш и на секое нејзино седнување и го местиш столот или трчаш пред неа за да и отвориш врата дури и кога е она поблиско од тебе до вратата тогаш провери си го саатот.

Ти касни едно 150 години 2 месеца и 6 денови.

Џенталменско однесување според мене е ако веќе отвараш врата да ја почекаш да влезе а не да си влезеш и да оставиш да ја лупне вратата по нос.

Уствари тоа што сакам да кажам дека да бидеш џенталмен,според мене, треба тие мали гестови да ги правиш спонтано и не приметно за неа и за околината инаку освен што ќе влегувате од една непријатна ситуација во друга машкото ќе изгледа како тежок папучар.

Пример да и помогнеш да си го облече палтото ако претходно те замоли да и го подадеш, а не да трчаш да го откачиш од закачалка или да и го грабнеш од раце за да испаднеш џенталмен.

Суптилно, неприметно и спонтано. На девојката тоа да и изгледа природно и да свати дека си ги правел тие гестови дури кога дома ќе размислува за тебе и за тоа како си поминала. Тоа барем за мене е џенталменство.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ако на секое нејзино станување од стол стануваш и на секое нејзино седнување и го местиш столот или трчаш пред неа за да и отвориш врата дури и кога е она поблиско од тебе до вратата тогаш провери си го саатот.

Ти касни едно 150 години 2 месеца и 6 денови.

Џенталменско однесување според мене е ако веќе отвараш врата да ја почекаш да влезе а не да си влезеш и да оставиш да ја лупне вратата по нос.

Уствари тоа што сакам да кажам дека да бидеш џенталмен,според мене, треба тие мали гестови да ги правиш спонтано и не приметно за неа и за околината инаку освен што ќе влегувате од една непријатна ситуација во друга машкото ќе изгледа како тежок папучар.

Пример да и помогнеш да си го облече палтото ако претходно те замоли да и го подадеш, а не да трчаш да го откачиш од закачалка или да и го грабнеш од раце за да испаднеш џенталмен.

Суптилно, неприметно и спонтано. На девојката тоа да и изгледа природно и да свати дека си ги правел тие гестови дури кога дома ќе размислува за тебе и за тоа како си поминала. Тоа барем за мене е џенталменство.
Да имаш се' толку добро испланирано што ќе изгледа спонтано..? :)
Интересно :)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.961
Поени од реакции
24.166
Џентлменство? Тоа беше она, наредниот ден после цела вечер плескање да ти текне да се јавиш да ја прашаш како е?
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Џентлменство? Тоа беше она, наредниот ден после цела вечер плескање да ти текне да се јавиш да ја прашаш како е?
Не не не не не не не не..
Тоа е она, после секс цигарата, ти да и ја запалиш...
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Да имаш се' толку добро испланирано што ќе изгледа спонтано..? :)
Интересно :)
Далеку од тоа да биде испланирано. Нема шанси да испланираш толку детално и да го спроведеш тоа без грешки.

Зборувам за тоа ако ти се укаже шанса да бидеш џенталмен без тоа да биде пренападно и папучарски да можеш да ја препознеш и искористиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom