Ќе се тарифира музиката на погреби, крштевки, свадби и сунети

W

Werther

Гостин
Точно ти е болдираното, ама Зијан, Фолтин и слични ги слушаме по дома или во друштво да не ни наплатат на друго место :D
Озбилно, таквите музичари тешко ќе ги слушаш на радио или на тв и не е показател дека немаме вкус за музика исто како и бројот на прегледи на Youtube.За македонскиот рап мислам дека имаш проблем со разграничување на учесниците и каква е општо филозофијата на таа музика.
Треба разграничување да се направи од моја страна дефинитивно,е сега рап немам нешто претерано многу слушано(македонски рап воопшто),но рапот е еден вид бунтување против системот,барем јас така си го тумачам можно е да грешам ако е така нека ме исправи некој,но тие бендови и поединци што ги набројав треба со закон да се забранат,ги трујат децата уште од рани години,мислам каков музичар е тој што секој втор збор му е е*** и п****,е единствено Врчак(но со оние старите песни,сигурно се сеќавате кои беа) колку толку ми остави позитивен впечаток,но бидејќи не ми се веруваше во песната "Манастирски Сон" дека пијаното е негово направив истражување и испадна да направам истражување и за останатите песни и на крајот бев разочаран бидејќи 60% (ако добро се сеќавам) од песните му беа плагијати.
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Evo, sviram jazz I blues prerabotki na poznati pop/techno/rock pesni :)
Ne plakjam na nikogo, bideki sama gi peam I sama gi sviram.
Bas pred malku I na devojkata I replicirav, procitaj mi go toj post.
A ti so koe pravo sviris prerabotka na muzika ??? Dali imas soglasnost od avtorot zatoa??

A sto ako donesam na pogreb Sistem so pojacalo so sve ( sve na max da bide) i si sviri muzika ja sto ke pustam, dali pak treba da plakam nekakva tarifa( posto znaeme toa vazi za AD Butel ne za nekoj sto prisustvuva na svadbata )
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Значи во ред е ти да употребуваш туѓ труд за да собереш пари, ама ако во кафич пуштат нечија песна (од која реално и нема да заработат, баш напротив ќе ја испромовираат), тогаш мора да платат.
Само мене нешто не ми оди овде??


Вака, вие правите музика која ако е добра и ако им се допадне на луѓето, ќе ја наградат преку купување на албуми, синглови, преку посетување на концертите, свирките... што и да е.
Не можеш да наметнуваш да ти плаќаат затоа што веќе купиле албум и го пуштиле во фризерница.
Ова е чиста алчност.
А музичарите нели, демек слободни души, уметници беа.
Ne te razbiram ili ti mene ne me razbiras.
Jas Sama si gi sviram pesnite, sama si gi peam, sama si gi obrabotuvam, sama si gi aranziram, sama si naaogjam akordi, kako I 90% od cover bendovite vo Makedonija I posiroko.

Ne sum obvrzana, seuste, pred zakon da odgovaram za moite cover verzii.
Edno tonce da se razlikuva vo pesnata od originalot, ne mozat da me tuzat. Taa pesna vekje ne pripagja na originalniot izveduvac.
So ogled na toa deka izveduvam live verzii, sekoja odnovo ispeana e razlicna od predhodnata.

Ne vikam deka e eticki da pravam cover verzii, ama pred zakon ne odgovaram, seuste, taka da...ne znam ova kako ti sluzi kako argument vo razgovorov...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Citaj pogore, so zakon ne sum obvrzana da odgovaram za prerabotka na necie delo I negovo izveduvanje.
Ok? <3
Твој проблем собери пари искомпонирај пердаши се со продуценти, зошто крадеш туѓ труд зошто пееш песни на некој кој што вложил труд во нив, немаш право да расипуваш нечија песна и со тоа да заработуваш.
Немаш пари да платиш кој те ебе,не те бивца за пеење не те бива за компонирање не пеј не компонирај не се упропастувај не дозволувај да го искористуваат твојот труд работи како чистачка или на тезга.
Во секој случај продуценти и менаџери ти го пдмачкуваат грлото, е сега зависи колку си добра во тоа толку и ќе бидеш позната.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963

им се смеевте тука ама сеа слатко ќе ви ги трошат они вашите пари :pos:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ne te razbiram ili ti mene ne me razbiras.
Jas Sama si gi sviram pesnite, sama si gi peam, sama si gi obrabotuvam, sama si gi aranziram, sama si naaogjam akordi, kako I 90% od cover bendovite vo Makedonija I posiroko.

Ne sum obvrzana, seuste, pred zakon da odgovaram za moite cover verzii.
Edno tonce da se razlikuva vo pesnata od originalot, ne mozat da me tuzat. Taa pesna vekje ne pripagja na originalniot izveduvac.
So ogled na toa deka izveduvam live verzii, sekoja odnovo ispeana e razlicna od predhodnata.

Ne vikam deka e eticki da pravam cover verzii, ama pred zakon ne odgovaram, seuste, taka da...ne znam ova kako ti sluzi kako argument vo razgovorov...
Супер ете идеја сите да стават убацат едно кратко тит за време на песната и решен проблем,песната ќе се разликува.
 
W

Werther

Гостин
Ne te razbiram ili ti mene ne me razbiras.
Jas Sama si gi sviram pesnite, sama si gi peam, sama si gi obrabotuvam, sama si gi aranziram, sama si naaogjam akordi, kako I 90% od cover bendovite vo Makedonija I posiroko.

Ne sum obvrzana, seuste, pred zakon da odgovaram za moite cover verzii.
Edno tonce da se razlikuva vo pesnata od originalot, ne mozat da me tuzat. Taa pesna vekje ne pripagja na originalniot izveduvac.
So ogled na toa deka izveduvam live verzii, sekoja odnovo ispeana e razlicna od predhodnata.

Ne vikam deka e eticki da pravam cover verzii, ama pred zakon ne odgovaram, seuste, taka da...ne znam ova kako ti sluzi kako argument vo razgovorov...
Tебе во маало да не те викаат Артур Рубинштајн?
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
И што врска имаше дружењето со рапери?
Hahahahahaha :D
It's a joke :D
Deka ti raperi mrazis, a raperite obicno se streeteri, iskacaat vo maalo, se druzat so trevari, niv ulicata gi vospitala I ostanato I sega maaloto mi go spomnuvas, demek "vo maalo, brakjata" :D
Vo getoto :D
Get it, get it?
A joke :D

Nikoj ne me razbira be na forumov, a tolku sarmantna I prijatna licnost sum :P
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Гулабица, ти ли си мори што толку се бунтуваш?

Инаку не сум сигурен за ова ако песната на некој ја пееш во живо па поради тоа ќе се разликува и тебе закон нема да те фаќа.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Ne te razbiram ili ti mene ne me razbiras.
Jas Sama si gi sviram pesnite, sama si gi peam, sama si gi obrabotuvam, sama si gi aranziram, sama si naaogjam akordi, kako I 90% od cover bendovite vo Makedonija I posiroko.

Ne sum obvrzana, seuste, pred zakon da odgovaram za moite cover verzii.
Edno tonce da se razlikuva vo pesnata od originalot, ne mozat da me tuzat. Taa pesna vekje ne pripagja na originalniot izveduvac.
So ogled na toa deka izveduvam live verzii, sekoja odnovo ispeana e razlicna od predhodnata.

Ne vikam deka e eticki da pravam cover verzii, ama pred zakon ne odgovaram, seuste, taka da...ne znam ova kako ti sluzi kako argument vo razgovorov...
Сепак користиш туѓ труд. И заработуваш од тоа. Ти не си ја искомпонирала песната. Колку сака нека не те фаќа законот, ако толку те нервира што твојата песна ќе ја пуштат во ќебапчилница, за да "направат атмосфера" тогаш не треба ниту ти да заработуваш од туѓ труд.
А ако веќе сакате да заработувате од туѓ труд, тогаш фер е да се спуштите и вие на земја и да не бидете толку алчни.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
кога ќе се занимаваш со музика ќе видиш зашто се тарифира!
Пластичен пример, како да изработаш некоа компјутерска програма што вреди многу пари, а за која треба труд време и талент и на крај некој паметен да си ја земе и да си ја користи! нонсенс, а?
Покрај музиката во капелите, тарифиникот за користење снимени песни важи и за сите веселби како крштевки,свадби, сунети и други веселби кои ќе се одржуваат во угостителски објекти, дворови, шатори и саеми. За нив надоместокот изнесува 1.200 денари по веселба.

И клубовите за фитнес и аеробик, кои користат музика ќе треба да плаќаат по 6.000 денари месечно. А тука?На кого ќе плаќаат.Си се опил,си опукал музика шабан шаулич,и треба да плаќаш?На кого,на шабан?Нека даде жиро сметка.
Си пуштил GNR ..,на кого ќе платиш?На Аксел Роуз или на николче диктаторче?Не биди наивен,државата си мава рекет.Мисли со тоа главчето не го носиш за џабе на рамења.Глупи закони као демек се прави нешто,ни тргна работава...ццц
 
W

Werther

Гостин
Hahahahahaha :D
It's a joke :D
Deka ti raperi mrazis, a raperite obicno se streeteri, iskacaat vo maalo, se druzat so trevari, niv ulicata gi vospitala I ostanato I sega maaloto mi go spomnuvas, demek "vo maalo, brakjata" :D
Vo getoto :D
Get it, get it?
A joke :D

Nikoj ne me razbira be na forumov, a tolku sarmantna I prijatna licnost sum :P
1.Ги мразам нашиве воглавном.
2.Не се само раперите маалски луѓе,маалската дружба датира од многу порано,пред да се појави рапот.
Браво ти се восхитувам на постов . (y)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
1.Ги мразам нашиве воглавном.
2.Не се само раперите маалски луѓе,маалската дружба датира од многу порано,пред да се појави рапот.
Браво ти се восхитувам на постов . (y)
Ah be dete :))))))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom