Ќе се полага државен испит во 2-ра и 4-та година (Студентски пленум)

  • Креатор на темата Атомската мравка
  • Време на започнување

König

Гостин
Член од
29 октомври 2014
Мислења
215
Поени од реакции
575
@König Те разбирам што сакаш да кажеш, но имај на ум дека добар дел од лицата се професори на студентите што излегоа во толкав голем број. Плус, Пленумот никогаш нема да забрани на некој дека не може да доаѓа се' додека ги почитува правилата. Нека дојдат и Груевски и претседателот Иванов и Адеми.
Јас сум за тоа да излезат и професори, и пензионери, и средношколци, и невработени, и стечајци, и лица со посебни потреби, и земјоделци, и сексуални малцинства.

Само замолив овие ликови кои се или некогаш биле раководни лица во една опозициска партија и една невладина организација, да не се појавуваат. Ги набројав со име и презиме. Само тие. За доброто на државата.

Пленумот секако дека нема никому да забрани.
Ако барем малку ѝ мислат добро на Македонија, наведените самите треба да апстинираат нареден пат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Освен Правен, ФИНКИ, и Ветеринарен и ПМФ едногласно против државниот испит како реформа во високото образование. Засега нема ништо официјално ама кај и да е, веројатно ќе има. ФОН веќе извадија соопштение од ректорската управа дека и они се против.
ФИНКИ демантира дека го отфрлиле предлогот за државен испит

Читав овие дена ама не ја разбрав поентата зошто се протестира. Јас колку што знам има баги држави каде што е спрроведен овој систем и имаат подобро образовен систем од нашиот. Како и да е , според мене многу повеќе би имало поента студентите да протестираат против владата што лажат со инвестиции и вработување и ништо од тоа. Пола млади кабли треба да врзват :tapp:
Ај ако си толку информиран кажи ни, зошто власта дава само проста информација, а не и подетално објаснување за тоа кога, како, зошто се спроведуваат ваквите испити во тие земји.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.939
Поени од реакции
11.557
Случајно се најдов во просторија во која дискутираа професорите после состанокот и сите кажаа дека се изјасниле негативно. Ама Трајанов колку што знам е долгогодишен партиски активист на вмро и тука запнува работата.
Иначе имаше студенти од техничките науки на протестите бе. Од финки пред мене измаршираа десеткаши. Малце во помал број сме од кгф пошо учат децата, напнато е али тука сме :D
@Bojan Van Buuren :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Го прочитав ова, затоа и поентата ми беше да не се избрзува одма со заклучоци дека тие тие и тие факултети го отфрлиле, туку да чекаме официјално.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
Сега ми текна нешто, откако повеќе пати го спомнавме Правен, дури ме чуди како не се сетив порано на ова.

Проектот со државен испит/надворешна евалуација во никој случај не може и не смее да се спроведе на правните факултети, дури и да има целосен конзенсус кај сите студенти, професори од другите факултети, студентите на правен мораат најмногу да се бунат за овој концепт.

А тоа е од една едноставан причина, правниците веќе имаат дополнителна надворешна евалуација по завршувњето на факултетот. Секој правник кој сериозно мисли да се бави со својата професија мора да помине еден од дополнителните испити- правосуден, нотарски, извршителски испит, што значи тие завршени студенти од правен веќе се надворешно тестирани од други тела и органи.

Да не зборувам сега по најново дека за судиската или обвинителска професија (своевиден врв на правничката кариера) има и уште едно, трето ниво на учење, Академијата за судии и јавни обвинители, во која условите за влез се доста тешки (висок просек, сертфикат за странски јазик, положен правосуден испит, дополнителни тестирања и полагања), бара доста жртви- откажување од тековното работно место, преселување во Скопје ако не си од Скопје и др.работи.

Веројатно многу од овие работи што ги кажав важат и за студентите на медицина, ете две огромни категории на студенти каде концептот „државен испит“ е неспроведлив, и сосем нормално е Правниот факултет да го отфрли овој проект.

Епа последниот крик на провладината медиумска машинерија е вадењето дека на медицина имало државен испит со децении.

Но магично забораваат да напоменат некои работи. Ко прво, забораваат дека тоа е еднаш во сите 5/6 години учење на Медицински. Ко второ и можеби најбитно, дека со тој испит се добива лиценца за работа.

На Правен тоа де факто би било дека место правосуден, ја би полагал државен и со тоа би добил лиценца. Да им е така склопено (да се полага на крај и со него да добиваш лиценца ко што е на медицина), не верувам дека би имало ваков револт. Али зашто едноставно кога може да ве дупиме...
 

Red Man

we do what we want!
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.947
Да, тие кои завршиле на УКИМ и докторирале. Или некои странци. Незнам точно...сигурно некој што знае нема да турат куче да испитува. Не дека професорите ги бива на УКИМ многу најверојатно немаше да се стигне до тука ако ги биваше.
Не плукај по професорите бе неписмен еден! Никогаш не си бил студент се гледа со овај твој пост, пошто за тебе универзитетски професор е мислена именка. Никогаш си немал прилика да присуствуваш на предавање на професор од УКИМ, затоа така зборуваш! На УКИМ има доста јаки професори, еве јас кај што бев на ФИНКИ или на ФЕИТ ќе ти кажам има професори што магистрирале или докторирале во Италија, Шпанија, САД, Холандија, Словенија.... Од нив поучени македонци нема! А ти се дрзнуваш да плукаш по дипломите нивни стекнати на меѓународни признати универзитети кои се 3 пати подобро рангирани од нашите! Секако, секогаш има и исклучоци, но тие се ретки. За нив можиш да зборуваш со име презиме, а не да ги генерализираш сите во ист кош! Тие многу лесно можат да најдат работа во приватни фирми во странство и да земаат плата од 5-6 илјади евра, ама тие сепак одлучиле да останат овде и да го предадат своете знаење! Испаднав дека ги бранам, али сепак неможам да замислам вакви како тебе што зборуваат нешто што воопшто не е основано! Поздрав!
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.952
Поени од реакции
17.774
elektro i ekonomișt imaat potrckovci za dekani
Се збори дека ќе го одбијат на електро,барем некој од професорите така се изјаснија:) Им барале предлог како би се подобрило образованието доколку се против испитов,бидејки реално и требаат некој мерки.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Случајно се најдов во просторија во која дискутираа професорите после состанокот и сите кажаа дека се изјасниле негативно. Ама Трајанов колку што знам е долгогодишен партиски активист на вмро и тука запнува работата.
Иначе имаше студенти од техничките науки на протестите бе. Од финки пред мене измаршираа десеткаши. Малце во помал број сме од кгф пошо учат децата, напнато е али тука сме :D
Проблемот со ФИНКИ е што е направен од ВМРО, бидејќи ниеден од професорите на Електро и ПМФ немале слух (т.е професорите од другите институти што се во поголема бројка) и гледале од нивни лични интереси и за тоа со тешки маки го направија ФИНКИ. Факултетот можел да се направи уште кога на власт дојде првото ВМРО со Љубчо, ама изгледа не се стигнало на дневен ред. (Како спомен од тоа време е недоградената зграда до Хемиски на ПМФ, што летно време не можеш да ја забележиш од флората). Друга работа е што за ФИНКИ се спрема нова зграда финансирана од владата и како што можеш да согледаш ФИНКИ многу му должи на ДПМНЕ т.е Груевски.
Многу губат ФИНКИ ако го отфрлат предлогот, гледајќи што им се случува на противниците (пред се земи ги општините што не се под капа на ВМРО). Од друга страна сите овие работи што ги набројав се дел од работата на некој на власт, а не да се гледаат како услуга за услуга како да сме на пазар. Трајанов не го знам добро и што е како е во ВМРО, ама дел од професорите посебно од бившо ИИ и голем дел од нив се со голем математички дух (да не речам сите), па затоа побивање на небулози , квази факти и докажување на спротивното со цврсти аргументи им е како добро утро. Затоа и не ме чуди нивниот негативен став, само Трајанов знае што ќе изгуби ако каже не.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
8.578
Oвие од КУР(ир)ОВ почнале и кучиња да заокружуваат:lolzz:.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom