Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
361
ja sum materijalistka ali sama si imam pari taka da fuck off, ne treba nikoj da mi dava a i pred da si zarabotuvam sum go imala toj stav, mene ponizuvanje mi e da mi dava pari deckoto.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
ja sum materijalistka ali sama si imam pari taka da fuck off, ne treba nikoj da mi dava a i pred da si zarabotuvam sum go imala toj stav, mene ponizuvanje mi e da mi dava pari deckoto.
ne treba tolku da odish vo ekstremi, nekogash kje se pogodi i da treba da ti dade pari dechkoto, it's not the end of the world.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.745
Никој никого не третира супер, секој гледа за себе, секој човек на планетава небитно маж или жена, гледа он да си се напие, најаде, нашета, и да му биде убаво, никој не прави жртви денес, тоа само мајка може. Поубаво сам отколку во лошо друштво.
Проблемот со распадот на браковите денес се состои во себичноста, она што го кажав погоре. А секој гледа што ти можеш да направиш за него, размена на услуги, нагла промена на карактер и однос, не е исто во врска и брак. Пример пар што оделе 10 години по 1 година брак се разведуваат или после добивање на деца. А зашто?
Што толку се променило, не е исто дотерај си се и искочи си на пијачка или шетање, со живеење заедно и делење сметки. Обврски си носи бракот и родителството, некој е спремен да ги прифати некој не.
Автоматски споено мислење:


Ај бе шетни.
Не барам ја бета провајдер, ја можам сама да се грижам за себе. Ти пресериозно го сфаќаш форумов, сум ја прокламирала мојата авејсомнес бе хахаха.
Точно ама ако бираш маж, сакаш да заработува повеќе од тебе
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
ne daj Boze da se pogodi,
nikomu nejkam da sum dolzna da mi prefrla posle, nema potreba,
cista smetka dolga ljubov.
toj shto prefrla na takvi raboti ochigledno ne e dorasnat i parite mu se pobitni od se. nema poubavo od bliskosta koja nosi parite da bidat na 2 mesto, a na 1 pochitta, ljubovta i altruizmot.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.649
Поени од реакции
2.665
Ова е типично женска перспектива на гледање, затоа што вие мажите ги гледате како банкомати и иматели на станови, куќи, коли и лични фотографи кога ќе одите на одмор да ве слика по милион пати на егзотична дестинација кој тој ќе ја плати. Не ја гледате личноста, туку мажот го гледате како некој кој плаќа за вас и ве гледа, ви е рамо за плачење, романтичен ваков таков а за возврат не добива ништо. И никогаш не е доволно. Ако имаш кола таа ќе бара џип. Имаше еден член овде морално неподобен, кој иако неговите ставови беа радикални, во голема мера беше во право. Men are in love, women are in business.
Не знам која си ја сликал 100 пати на егзотична дестинација која ти си ја платил, ама мојов не ме однел нигде, ни до грчка ни до охрид, од дома неам мрднато, се он пари немал, патем не е бил имотен исто така, не сум глеала на тоа, ама ај тоа и толку не ми сметало проблем било како што реков потребата за доминација и наметнување на "своето", "my way or the highway" став, кој повеќето мажиња на балканов го имаат.
Автоматски споено мислење:

Точно ама ако бираш маж, сакаш да заработува повеќе од тебе
Јок. Може и невработен да е и да ми биде домаќин дома да готви, пере, чисти, додека јас сум на работа воопшто не би ми сметало, кога би бирала маж, сега за сега супер ми е без маж, поубаво у живот не ми било. Само нека потрае, немам никаква потреба од маж.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.281
Поени од реакции
13.006
Сакав Алфа добив алфа, но претераната доминација не ми годеше, па сега моите критериуми се сменети, би одбрала понатаму.., ако некогаш се одлучам за партнер, само Бета и ништо повеќе, изглед не е битен.
Значи тие што ќе се заљубат и ќе ти одат по газот се бета? А алфа се оние што ич онаквоето не ги боли?
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
a btw ne se samo sponzorusi tie koi trazat bogati mazi ima i mnogu mazi koi sto sakaat sponzorusi, zatoa sto se nesigurni u sebe i polesno im e zensko da gi saka radi pari i so toa da ja drzat devojkata vo raka.
kako da ne bide nesiguren vo sebe koga bukvalno ima 300 prichini koi u glava moze da i se desat na zena shto ke i prechat i mozat da bidat prichina za razvod, a za mashkoto se nezamislivi. :D

Pa tuka ide momentot kade chovek so pari mu e mnogu polesno da doe do zena bidejki ne treba da bide:
- chustvitelen ama i surov,
- alfa mazjak, glasen seljak ama da ima i sochustvo so poslabite,
- direkten ama i so oset,
- iskren ama i misteriozen,
- duhovit ama i seriozen,
- trudoljubiv i rabotliv ama da e i avanturist
- thoughtful but selfish

i bezbroj drugi nebulozi
 
Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
361
- chustvitelen ama i surov,
- alfa mazjak, glasen seljak ama da ima i sochustvo so poslabite,
- direkten ama i so oset,
- iskren ama i misteriozen,
- duhovit ama i seriozen,
- trudoljubiv i rabotliv ama da e i avanturist
- thoughtful but selfish

i bezbroj drugi nebulozi
ne e poentata da se trudis da bides takov ako ne si,
ima takvi mashki kako sto gi opisa koi se mnogu retki i ne im treba pari da zalazuvaat sponzorusi.

Pa tuka ide momentot kade chovek so pari mu e mnogu polesno da doe do zena bidejki ne treba da bide:
ne mi e jasno samo kako ne vi smeta da ve saka nekoja samo za pari a plus ova dokazuva druga poenta deka zenata ja gledate samo kako predmet i se lozite na faktot da bide zavisna od vas.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
ne e poentata da se trudis da bides takov ako ne si,
ima takvi mashki kako sto gi opisa koi se mnogu retki i ne im treba pari da zalazuvaat sponzorusi.


ne mi e jasno samo kako ne vi smeta da ve saka nekoja samo za pari a plus dokazuva druga poenta deka zenata ja gledate samo kako predmet i se lozite na faktot da bide zavisna od vas.
moze gi ima takvi mashki ama prashaj gi dali ne stradaat od mentalno rastrojstvo bidejki mora da bidat i ying i yang celo vreme.
mene mi smeta, nikogash so sponzorusha ne sum bil. :)
nema ni da bidam, ti kazav pogore ne mi se bitni pari.
 
Член од
17 април 2023
Мислења
275
Поени од реакции
361
moze gi ima takvi mashki ama prashaj gi dali ne stradaat od mentalno rastrojstvo bidejki mora da bidat i ying i yang celo vreme.
ima takvi maski, ne stradaat i ne se trudat takvi da bidat, nego takvi se,
a ako nemas takvi osobini moras da kompenziras so pari, so izgled..

imas mnogu likovi ko designerica glupavo seljaciste ali ima pari moze da ima i zenski (sponzorusi) bez razlika sto e debil,
ili baka prase i mn drugi.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.420
ima takvi maski, ne stradaat i ne se trudat takvi da bidat, nego takvi se,
a ako nemas takvi osobini moras da kompenziras so pari, so izgled..

imas mnogu likovi ko designerica glupavo seljaciste ali ima pari moze da ima i sponzorusi bez razlika sto e debil,
ili baka prase i mn drugi.
bidi sigurna deka ne se trudat takvi da se ili deka eventualno preku mnogu trud uspeale da izgledaat kao da ne se trudat.
ne mozesh da si priroden vo 2 nelogichnosti, POSTOJANO
 
Член од
22 август 2022
Мислења
496
Поени од реакции
1.682
А бе не е толку работата да бидеш ваков или онаков, колку што е битно да си најдеш соодветен партнер, чиишто очекувања во завиден дел се совпаѓаат со она коешто ти планираш да понудиш и обратно. Тука е најголемиот проблем. Самите доволно не се познаваме до одредена возраст за да знаеме кои очекувања од партнерот ни се навистина потребни за некоја лична исполнетост.

Некој сака прескапи коли. Мене прескапи коли кај партнер ми будат сомнеж. Особено ако поважни прашања нема решено. Не знае да инвестира според мене, а многу е поважна таа способност да приоритизираш средства правилно, оти тоа паралелно носи и карактерна стабилност и способност праведно да расудува во разни ситуации.

Побитен ми е односот на човекот со парите, отколку самите пари што ги поседува. Оти од тој однос многу информации добивам за други особини, емпатија, правилно расудување, објективност и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom