Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

C

Castiel

Гостин
Здраво, имам 19 години, 3 месеци сум во, ајде да ја наречам врска, со 17 годишно чупе.

Немам некој чувства, да речам ја сакам, ама навикнат сум на нејзе, секој ден се слушам, иако не се гледам многу, 2-3 пати во неделата по 2 сати...

А таа им кажала и дома, често и прва се јавува/пишува, иако не ја пуштаат во некои ситуации да излегува, барем така вели, дека била мала сеуште. Строго ја држат. Ретко и излегува во кафичи, кафани и такви работи.

Иначе и сум прв дечко, не е искусна многу и поповлечено чупе е. Не знам што да правам, муабетот кога ќе излезиме е, како да кажам, детски, ретко сериозен/интимен... Мислење?
Ти па ептен си зрел на 19 години па сериозни муабети ќе праиш. Не знам што очекуваш девојче од само 17 години да праи. Додуша не знам и ти што мислиш дека треба на 19 години толку многу сериозно да праиш и збориш по 3 месеци гледање пошо и самио не знаеш дали си во врска.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Здраво, имам 19 години, 3 месеци сум во, ајде да ја наречам врска, со 17 годишно чупе.

Немам некој чувства, да речам ја сакам, ама навикнат сум на нејзе, секој ден се слушам, иако не се гледам многу, 2-3 пати во неделата по 2 сати...

А таа им кажала и дома, често и прва се јавува/пишува, иако не ја пуштаат во некои ситуации да излегува, барем така вели, дека била мала сеуште. Строго ја држат. Ретко и излегува во кафичи, кафани и такви работи.

Иначе и сум прв дечко, не е искусна многу и поповлечено чупе е. Не знам што да правам, муабетот кога ќе излезиме е, како да кажам, детски, ретко сериозен/интимен... Мислење?
Со оглед на тоа дека не се совпаѓањате на ментално ниво, поради муабетов дека ти си посозреан и не ти се интересни муабетите не гледам како ова би водело кон квалитетна врска, пошто лично можноста за deep разговори со некој на интимно ниво ми изгледа многу важна. Али ако сметаш дека со тек на време може да се смени и девојчето нешто ти значи дај и шанса :)
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Што се пподразбира под дип муабети?
Нешто повеќе од општи ради реда муабети, преку кои можеш да се поврзеш на интелигентно/емоционално или интимно ниво. Плус за сите е различно, а типот сам си кажа дека муабетите со неа му се детски.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
181
Поени од реакции
140
@coraline

Фала Богу некој го сфати постот, погоди точно во целта. Ќе размислам, тешко дека може да се смени во брз период, 1 година минимум ...

А овај другиов, демек на 19 години не можеш да правиш сериозен муабет, втф. Зависи од опкружувањето и самиот себе што си поминал до тие години, итекако може сериозен муабет да правиш. Посериозен дури и од луѓе постари по 5-6 години. Ама секој си има свое мислење.
 
M

Mr.T

Гостин
Дечки.. прашав пред некое време тука за едно девојче. Ни се знаевме ни се познававме. Еве пишуваме скоро 1 месец и све ок.. Е сега дали е доволно тоа за да ја повикам да излезиме ? Или па што фори да и правам за да почнам да и се свиѓам, да сум и интересен..

Во овај 1 месец разбрав дека сега за сега не сака дечко..Не би одела со дечко сами на кафе, сака да си има приватен живот и никој да не знае за неа и за дечкото.. Неколку пати веќе прва ми има пишувано.. ова она.. Се интересира за мене, прашувала и за бившите мои едно друго..
Едно не ми е јасно, како го дозна тоа дека не сакала дечко и другите работи? Таа директно/индиректно ти ги кажа? Или дозна од некој/а пријател/ка што ве познава и
двајцата?
Така одприлика изгледа добро сеа за сеа... Али сепак вистинските работи се случуваат таму надвор.. Face-to-Face... или како шо викаат нашите во 4 очи.
И видов дека постојано прашуваш што ФОРИ да и кажуваш за да и бидеш интересен... Јас ќе ти кажам едно... БИДИ СВОЈ! Баш онаков каков што си со твоите другари/ки.. Ништо повеќе, ништо помалце.. Природно без знаци на завист од неа, ако биде биде ако не најди друга што ти е убава и пиши и, барем ја имаш смелоста да пишеш на рандом девојки на ФБ.
 
C

Castiel

Гостин
@coraline

Фала Богу некој го сфати постот, погоди точно во целта. Ќе размислам, тешко дека може да се смени во брз период, 1 година минимум ...

А овај другиов, демек на 19 години не можеш да правиш сериозен муабет, втф. Зависи од опкружувањето и самиот себе што си поминал до тие години, итекако може сериозен муабет да правиш. Посериозен дури и од луѓе постари по 5-6 години. Ама секој си има свое мислење.
Фактот што не знаеш дали си во врска или не по 3 месеци , плус очекуваш од 17 годишно девојче да ти праи нешто ептен сериозни мубает покажува всушност за тебе колку си далеку од тоа ниво на зрелост за кое мислиш самиот дека си. За неколку години самиот на себе ќе си биде смешно кога ќе ти текне дека си мислел зрел си нешто ептен.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
So devojkami odime vekje 3 godini se do pred mesec dena bese top,pred nekoj den gledam na instagram nejziniot bivsh stail lajk na silka,a go nemase na instagram,na fb I bese blokiran,pred nekoj den mi pisuva:mnogu me zamarashe nikogash ne casteshe i ne mi pravese iznenaduvanja kako segashniov momak hahahaha tapa beshe sea mi e top) i pod ova greshkaaaa trebase na drugarka da I go pratam..Mi kaza deka drugarka i Ja prasala zosto raskinala so bivshiot.Denes gledam I na fb stanale friends vo dekemvri..pomos,sto da pravam?
Moze pisuvala so nego ? Mu objasnuvala ama PO 3godini? Jas mislam od zenska gledna tocka ne treba da ja pritiskas, mozes da ja prasas odokolu dali ti e OK so Mene, da ne neso ti fali I tolku[DOUBLEPOST=1485318968][/DOUBLEPOST]
So devojkami odime vekje 3 godini se do pred mesec dena bese top,pred nekoj den gledam na instagram nejziniot bivsh stail lajk na silka,a go nemase na instagram,na fb I bese blokiran,pred nekoj den mi pisuva:mnogu me zamarashe nikogash ne casteshe i ne mi pravese iznenaduvanja kako segashniov momak hahahaha tapa beshe sea mi e top) i pod ova greshkaaaa trebase na drugarka da I go pratam..Mi kaza deka drugarka i Ja prasala zosto raskinala so bivshiot.Denes gledam I na fb stanale friends vo dekemvri..pomos,sto da pravam?
Moze pisuvala so nego ? Mu objasnuvala ama PO 3godini? Jas mislam od zenska gledna tocka ne treba da ja pritiskas, mozes da ja prasas odokolu dali ti e OK so Mene, da ne neso ti fali I tolku
 
M

Mr.T

Гостин
Ае сеа и јас да прашам за совет...
Ми се свиѓа едно девојче (сега за сега едно :D ) која живее во мојот град али не се познавам лично со неа.
Пријатели сме на ФБ па во план ми е да и пишам.
Е сеа ми треба совет од поискусните во делот „Пишување на рандом девојки на ФБ“...
На почетокот:
1. Како да го започнам разговорот воопшто?
2. За какви теми да разговарам со неа?
Од кога ќе ме прифати како личнот (ако воопшто ме прифати):
1. Колку често да и пишувам? Кога е време за да почекам таа да пиши прва?
2. Како да го движам муабетот кон „Излегување на кафе“ со неа и лично запознавање (доколку нема дечко или некој нели... )

Ете тоа е сега за сеа што ме интересира зошто баш и неам искуство со пишување на рандом... Имам некои другари што така имаат запознавано многу и имаат и излегувано со нив и мнг др работи... Па кога веќе сме 21 век и кога имаме шанса на ваков начин да се запознаеме со некој, зошто да не го искористиме.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.737
Поени од реакции
1.490
Ае сеа и јас да прашам за совет...
Ми се свиѓа едно девојче (сега за сега едно :D ) која живее во мојот град али не се познавам лично со неа.
Пријатели сме на ФБ па во план ми е да и пишам.
Е сеа ми треба совет од поискусните во делот „Пишување на рандом девојки на ФБ“...
На почетокот:
1. Како да го започнам разговорот воопшто?
2. За какви теми да разговарам со неа?
Од кога ќе ме прифати како личнот (ако воопшто ме прифати):
1. Колку често да и пишувам? Кога е време за да почекам таа да пиши прва?
2. Како да го движам муабетот кон „Излегување на кафе“ со неа и лично запознавање (доколку нема дечко или некој нели... )

Ете тоа е сега за сеа што ме интересира зошто баш и неам искуство со пишување на рандом... Имам некои другари што така имаат запознавано многу и имаат и излегувано со нив и мнг др работи... Па кога веќе сме 21 век и кога имаме шанса на ваков начин да се запознаеме со некој, зошто да не го искористиме.
Не ја познаваш лично ама ја имаш на ФБ битно врв на приказната. Незнам пиши и ама очекувај дека и други и пишуваат што таа не ги познава ! Биди оригинален и не нападен. Среќно.
 
M

Mr.T

Гостин
Не ја познаваш лично ама ја имаш на ФБ битно врв на приказната. Незнам пиши и ама очекувај дека и други и пишуваат што таа не ги познава ! Биди оригинален и не нападен. Среќно.
Хах, што има лошо во тоа да имаш на ФБ некоја личност која знаеш дека е околу тебе (значи си ја гледал во средно некаде, не е битно)... Не се збори за особа која не знаеш дали воопшто постои, од друг град/земја е и слично. Се зборува за сограѓанин кој знаеш дека живее во твој град али дали е причината генерациски (поголема/помала), или не се дружи со исти луѓе со кој се дружиш и ти едноставно не се познаваш со неа лично и тоа е тоа.. Е сега ако ти спаѓаш од тој тип на луѓе што за пријатели на ФБ ги имаат само другарите/другарките со кој се секојдневно во контакт па ајде и на ФБ да се, тогаш убаво за тебе.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Ае сеа и јас да прашам за совет...
Ми се свиѓа едно девојче (сега за сега едно :D ) која живее во мојот град али не се познавам лично со неа.
Пријатели сме на ФБ па во план ми е да и пишам.
Е сеа ми треба совет од поискусните во делот „Пишување на рандом девојки на ФБ“...
На почетокот:
1. Како да го започнам разговорот воопшто?
2. За какви теми да разговарам со неа?
Од кога ќе ме прифати како личнот (ако воопшто ме прифати):
1. Колку често да и пишувам? Кога е време за да почекам таа да пиши прва?
2. Како да го движам муабетот кон „Излегување на кафе“ со неа и лично запознавање (доколку нема дечко или некој нели... )

Ете тоа е сега за сеа што ме интересира зошто баш и неам искуство со пишување на рандом... Имам некои другари што така имаат запознавано многу и имаат и излегувано со нив и мнг др работи... Па кога веќе сме 21 век и кога имаме шанса на ваков начин да се запознаеме со некој, зошто да не го искористиме.
Не сум машко, али мислам дека пак колку толку можам да ти помогнам од моja гледна точка како женско. Искрено најлесно е да почнеш муабет со некое рандом прашање, еј што правиш? или не знам ако споделува нешо интересно на фб пример песна некоја, прашај ја за бендот/пејачот/пеачката, и после тоа многу лесно се продолжува со муабет, пример за музика, па после тоа мењаш тема пр. а гледаш нешо серии? или кој ти е омилен филм или слично. Знам дека малце глупо звучи али за прв разговор нормално е, сигурно нема да праиш ептен длабоки муабети од прва.

Има машки шо почнуваат муабет со некоја глупа фора, и колку и да е оригинална, и тоа не ти го препорачувам, пошо 90% од женските се смеат на тоа и дефинитивно нема да те сфати сериозно за муабет.

Од кога ќе почнете да праите барем некој basic муабет, распрашај ја за интересите нејзини, и така ќе најдете поише теми за зборење и би требало да ви тече разговорот сосема океј.

Искрено за често пишување многу е индивидуално, јас би ти рекла пишувај и секогаш коа ти се праи муабет со нејзе, и осеќам сеа дека некој ќе пише немој clingy ќе испаднеш, али јас не подразбирам да и пишуваш 24/7, туку во нормални граници.

За тоа дали ќе ти пише прва е многу прашање поврзано со личноста на девојчето, има девојчиња шо никогаш нема да пишат први, колку и да чекаш ти.

И на крај за како да ја викнеш на кафе, од кога барем малку ќе се зближите и ќе си бидете comfortable во муабетите спомни и ''абе сакаш некад да се видиме,, , или незз пример ''сакаш да пиеме кафе?

Ама најважно од се биди си свој и со среќа. Get that date!:)
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.136
Ае сеа и јас да прашам за совет...
Ми се свиѓа едно девојче (сега за сега едно :D ) која живее во мојот град али не се познавам лично со неа.
Пријатели сме на ФБ па во план ми е да и пишам.
Е сеа ми треба совет од поискусните во делот „Пишување на рандом девојки на ФБ“...
На почетокот:
1. Како да го започнам разговорот воопшто?
2. За какви теми да разговарам со неа?
Од кога ќе ме прифати како личнот (ако воопшто ме прифати):
1. Колку често да и пишувам? Кога е време за да почекам таа да пиши прва?
2. Како да го движам муабетот кон „Излегување на кафе“ со неа и лично запознавање (доколку нема дечко или некој нели... )

Ете тоа е сега за сеа што ме интересира зошто баш и неам искуство со пишување на рандом... Имам некои другари што така имаат запознавано многу и имаат и излегувано со нив и мнг др работи... Па кога веќе сме 21 век и кога имаме шанса на ваков начин да се запознаеме со некој, зошто да не го искористиме.
Ako ne si tolku siguren dali kje ti vrati na poraka znaci nikogas ne si dobil hint deka mozebi i ti i se svigjas ili pak si i ok kako licnost, imate slicni interesi? Si lajkuvate cesto sliki na primer? Ste se videle nekogas ili bas samo od fb ja poznavas? Mislam na toa dali uopste nekogas ste se videle, zatoa sto bidi siguren poinakva e percepcijata virtuelno i vo zivo.
Ali od druga strana i ne e big deal da i pises dokolku ne si vo nekoj ego trip ili pak ako slucajno te odbie da ne mozes da spies, u toj slucaj ne bi ti preporacala da probues se dodeka ne ti pokaze deka i ona te svigja.
 
M

Mr.T

Гостин
Не сум машко, али мислам дека пак колку толку можам да ти помогнам од моja гледна точка како женско. Искрено најлесно е да почнеш муабет со некое рандом прашање, еј што правиш? или не знам ако споделува нешо интересно на фб пример песна некоја, прашај ја за бендот/пејачот/пеачката, и после тоа многу лесно се продолжува со муабет, пример за музика, па после тоа мењаш тема пр. а гледаш нешо серии? или кој ти е омилен филм или слично. Знам дека малце глупо звучи али за прв разговор нормално е, сигурно нема да праиш ептен длабоки муабети од прва.

Има машки шо почнуваат муабет со некоја глупа фора, и колку и да е оригинална, и тоа не ти го препорачувам, пошо 90% од женските се смеат на тоа и дефинитивно нема да те сфати сериозно за муабет.

Од кога ќе почнете да праите барем некој basic муабет, распрашај ја за интересите нејзини, и така ќе најдете поише теми за зборење и би требало да ви тече разговорот сосема океј.

Искрено за често пишување многу е индивидуално, јас би ти рекла пишувај и секогаш коа ти се праи муабет со нејзе, и осеќам сеа дека некој ќе пише немој clingy ќе испаднеш, али јас не подразбирам да и пишуваш 24/7, туку во нормални граници.

За тоа дали ќе ти пише прва е многу прашање поврзано со личноста на девојчето, има девојчиња шо никогаш нема да пишат први, колку и да чекаш ти.

И на крај за како да ја викнеш на кафе, од кога барем малку ќе се зближите и ќе си бидете comfortable во муабетите спомни и ''абе сакаш некад да се видиме,, , или незз пример ''сакаш да пиеме кафе?

Ама најважно од се биди си свој и со среќа. Get that date!:)
Баш кога не си машко, подобар совет од женска страна здравје само... Фала ти многу... Е ова ми требаше!

Ako ne si tolku siguren dali kje ti vrati na poraka znaci nikogas ne si dobil hint deka mozebi i ti i se svigjas ili pak si i ok kako licnost, imate slicni interesi? Si lajkuvate cesto sliki na primer? Ste se videle nekogas ili bas samo od fb ja poznavas? Mislam na toa dali uopste nekogas ste se videle, zatoa sto bidi siguren poinakva e percepcijata virtuelno i vo zivo.
Ali od druga strana i ne e big deal da i pises dokolku ne si vo nekoj ego trip ili pak ako slucajno te odbie da ne mozes da spies, u toj slucaj ne bi ti preporacala da probues se dodeka ne ti pokaze deka i ona te svigja.
Не да не сум сигурен дека ќе ми врати, ќе врати сигурно али има шанси јас нејзиниот карактер да не го прифатам за понатаму или обратно. Да останеме секогаш на пишаното на ФБ, разбираш?
Како шо пишав, учевме во исто средно, го знам девојчето од видување али не сум имал можност да правам муабет со неа face to face и сл.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Баш кога не си машко, подобар совет од женска страна здравје само... Фала ти многу... Е ова ми требаше!



Не да не сум сигурен дека ќе ми врати, ќе врати сигурно али има шанси јас нејзиниот карактер да не го прифатам за понатаму или обратно. Да останеме секогаш на пишаното на ФБ, разбираш?
Како шо пишав, учевме во исто средно, го знам девојчето од видување али не сум имал можност да правам муабет со неа face to face и сл.
Јас мислам ништо да не збориш со неа, туку да и кажеш што сакаш. И така жените не се во состојба да зборуваат јасно и да разбираат јасно, туку се’ толкуваат на некој чуден начин. На пример, ти ќе кажеш:
Денес бев на базен.
Таа ќе разбере: Не сакаш да бидеш со неа.
Жените немаат воопшто можност за разбирање на нормални исказа и најдобро ти е да и кажеш дека ти се свиѓа и дека сакаш со неа да се испоебеш. Освен репродукција, не знам што бараат жена и маж заедно. Жените и мажите не се од иста планета.
Страшно е исто, кога ќе ти се фати некоја емотивка боже сачувај... Катастрофа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom