Ја оправдувате ли пиратеријата?

Ја оправдувате пиратеријата?

  • Да

    Гласови: 238 70,4%
  • Не

    Гласови: 24 7,1%
  • Не, но користам пиратски производи

    Гласови: 76 22,5%

  • Вкупно гласачи
    338
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
А тоа од интернет што е беспари како се нарекува?:toe:

Доброволно делење!!
Тоа ти е нешто како мењање со дупликатот сликици од Еуро 96-та. Тие што ти се дупликат ги мењаш за тие што ти фалат.
Така и со симнување на музика од Интернет. Мене ми фали некој музички албум и ке го симнам од некој што го има и го поставил на интернет. Затоа пак и јас ги поставувам албумите што ги имам за другите да можат да ги симнат. Тоа ти се вика делење.:toe: Што има лошо во тоа???

... Аааа ми текна!! Така нема да можат музичкиве звезди да купат јахта од 100 милиони долари. Ке мора да се задоволат со јахта од 10 милиони.:nesvest: Кутрите тие.Ама они сакаат јахта од 100 милиони. Затоа сега осудија самохрана мајка со неколку деца да им плати 2 милиони долари затоа што симнала 5 песни преку интернет.:nenene: Срамота!! А ние уште ке ги жалиме.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Финтата е шо денеска ни пиратерија, ни оригинал не се популарни како симнување од инернет.
Ова не се однесува на делење, ова е симнување. А и делењето нели подлежи под закон. Дури и да е оригинал, тоа е за сопствена употреба. Ни за јавно пуштање (радио, концерти...) ни за умножување. Така барем пишуваше на плочите-не се за јавна изведба и умножување.

... Аааа ми текна!! Така нема да можат музичкиве звезди да купат јахта од 100 милиони долари. Ке мора да се задоволат со јахта од 10 милиони.:nesvest: Кутрите тие.Ама они сакаат јахта од 100 милиони. Затоа сега осудија самохрана мајка со неколку деца да им плати 2 милиони долари затоа што симнала 5 песни преку интернет.:nenene: Срамота!! А ние уште ке ги жалиме.
Не можат ниту да купат остров и да прават оргии како оној Фреди Меркјури од The Queen, што си правеше со млади момчиња. Тие се паламуд. со парите, а повеќето од нас не може да си приушти да купи оригинал. Али тоа е тоа. На нивна страна е законот.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Доброволно делење!!
Тоа ти е нешто како мењање со дупликатот сликици од Еуро 96-та. Тие што ти се дупликат ги мењаш за тие што ти фалат.
Така и со симнување на музика од Интернет. Мене ми фали некој музички албум и ке го симнам од некој што го има и го поставил на интернет. Затоа пак и јас ги поставувам албумите што ги имам за другите да можат да ги симнат. Тоа ти се вика делење.:toe: Што има лошо во тоа???

... Аааа ми текна!! Така нема да можат музичкиве звезди да купат јахта од 100 милиони долари. Ке мора да се задоволат со јахта од 10 милиони.:nesvest: Кутрите тие.Ама они сакаат јахта од 100 милиони. Затоа сега осудија самохрана мајка со неколку деца да им плати 2 милиони долари затоа што симнала 5 песни преку интернет.:nenene: Срамота!! А ние уште ке ги жалиме.
Ти голема грешка си направил какво делење бе тоа некој што го uplodiral на нет не ти е делење тоа ти е пиратерија се е тоа пиратерија од оргинал цд го копираш на компјутер и го ставаш на нет тоа ти е се пиратерија, што мислиш пиратите што продаваат албуми филмови повеќето тие филмови се од интернет симнати и ги продаваат , знај дека интернетот ти е нај голема пиратерија
 
Член од
7 март 2009
Мислења
247
Поени од реакции
32
Ти голема грешка си направил какво делење бе тоа некој што го uplodiral на нет не ти е делење тоа ти е пиратерија се е тоа пиратерија од оргинал цд го копираш на компјутер и го ставаш на нет тоа ти е се пиратерија, што мислиш пиратите што продаваат албуми филмови повеќето тие филмови се од интернет симнати и ги продаваат , знај дека интернетот ти е нај голема пиратерија
Пиратерија е кога продаваш копија од оригиналот за да заработиш пари(така барем јас го сваќам). Јас кога поставувам албум на интернет за сите да можат да го симнат не го правам тоа за пари, туку затоа што сакам да делам. Кој може тоа да ми го забрани?? Ако купам сега ЦД и му го дадам на братучед ми за да го сними на компјутер треба ли да ме казни државата за пиратерија?:tapp: Ова ти е слично само што технологијата напреднала толку многу што јас албумот што сум го купил можам да го делам со илјадници луѓе, а не само со најблиските. Тоа им смета на paramount pictures,warner brothers и сите останати затоа што им се намалува профитот и сега им се нафрлаат на самохрани мајки затоа што симнале 10 песни од интернет со надеж дека луѓето ке престанат да бидат солидарни и да си делат тоа што го имаат.

А ако самото поставување на музички албуми и филмови na internet е пиратерија, тогаш пола свет е Капетан Кука. И ако тоа се смета за пиратерија тогаш потполно ја подржувам. ROCK ON PIRATES.:music3:

Ова не се однесува на делење, ова е симнување. А и делењето нели подлежи под закон. Дури и да е оригинал, тоа е за сопствена употреба. Ни за јавно пуштање (радио, концерти...) ни за умножување. Така барем пишуваше на плочите-не се за јавна изведба и умножување.
Ако го преснимиш на компјутер значи автоматски си го умножил??
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.847
Ја оправдувам..Ако не постоеше пиратеријата, немаше да иам волку игри и друг software на ПЦ-во. И плус тоа им праиме реклама кога купуваме пиратски производи..Попознати стануваат произведителите...Ако ме разбирате..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Ако го преснимиш на компјутер значи автоматски си го умножил??
Пак зависи. Ако симнуваш од сајтови како Амазон, ти плаќаш, преземаш пакетот, но сето тоа е под одредени правила.
http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200154280

2.2 Restrictions. You represent, warrant and agree that you will use the Service only for your personal, non-commercial, entertainment use and not for any redistribution of the Digital Content or other use restricted in this Section 2.2. You agree not to infringe the rights of the Digital Content's copyright owners and to comply with all applicable laws in your use of the Digital Content. Except as set forth in Section 2.1 above, you agree that you will not redistribute, transmit, assign, sell, broadcast, rent, share, lend, modify, adapt, edit, license or otherwise transfer or use the Digital Content. You are not granted any synchronization, public performance, promotional use, commercial sale, resale, reproduction or distribution rights for the Digital Content. You acknowledge that the Digital Content embodies the intellectual property of a third party and is protected by law.
3.2 Use of the Software. You may use the Software only in connection with the Service. You may not separate any individual component of the Software for use other than in connection with the Service, may not incorporate any portion of it into your own programs or compile any portion of it in combination with your own programs, may not transfer it for use with another service, or use it, or any portion of it, over a network and may not sell, rent, lease, lend, loan, distribute or sub-license the Software or otherwise assign any rights to the Software in whole or in part. We may discontinue some or all of any Software we provide, and we may terminate your right to use any Software at any time and in such event may modify it to make it inoperable.
Сите тие се штитат со соодветни правилници.
Со ова што ти го постирам, не сум против пиратерија, само ти посочувам (верувам дека и ти тоа си го видел) terms of use на било кој таков сајт за легална трговија преку интернет.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Пак зависи. Ако симнуваш од сајтови како Амазон, ти плаќаш, преземаш пакетот, но сето тоа е под одредени правила.
http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?ie=UTF8&nodeId=200154280

Мислам дека од амазон ако нарачаш дома ти ја носат пратката ама не сум сигурен дали во македонија имаат достава
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Мислам дека од амазон ако нарачаш дома ти ја носат пратката ама не сум сигурен дали во македонија имаат достава
Има разни начини на дистрибуција
The store launched in the US in public beta September 25, 2007, selling downloads exclusively in MP3 format without digital rights management. This is especially notable as it was the first online offering of DRM-free music from all four major record companies.
In July 2005, Amazon purchased CreateSpace (formerly CustomFlix), a Scotts Valley, California-based distributor of on-demand DVDs. Since the acquisition, CreateSpace has expanded its on-line services to include on-demand books and CDs, as well as video downloads.
Launched in 2005, Amazon Shorts offers exclusive short form content, including short stories and non-fiction pieces from best-selling authors, all available for immediate download at 49¢. As of June 2007, the program has over 1,700 pieces and is adding about 50 new pieces per week.
MP3 downloads: In September 2007, Amazon launched a new music store (currently in beta) called Amazon MP3, which sells downloadable tracks, all in the MP3 format and most recorded at 256 kilobits per second variable bitrate (VBR). Amazon's terms of use agreements legally restrict use of the music, but Amazon does not use DRM to enforce those terms.
Инаку за во Македонија не знам дали носат преку пошта. Не сум нарачувал досега.
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
ПИРАТЕРИЈА бе!!! За оригинал треба 50 евра да се даде за една игра ,претеризам!
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
На анкетава треба сите гласови од "Не" треба да идат во "Не, но користам пиратски производи."

Што демек имате лиценциран Windows? -Охх... изрежан на Принко CD, па потоа низ страни бараат Genue лиценца.

Музиката - Гарантирам дека сите имате пиратски песни на PC.

Апликации - Исто како и музиката, сите имате пиратски софтвери :)

Филмови - Овде сличен случај, сигурно дека нема да давате по 500 денари за 1 филм, подобро ќе си го симнете од Интернет или ќе го земате за 50/100 денари.

Заклучок: Сите користиме ПИРАТСКИ РАБОТИ, не за џабе најдобриот варез форум во светот има 1 452 766 регистрирани корисници, и плус сајтови кои секојдневно се појавуваат на варез сцената.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Jaс не ја правдам пиратеријата, сите програми и песни ми се лиегано и чесно спуштени од рапидшер и мегауплоад.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ако не беше ова интернетов ќе мораше да гледам глупи филмови и серии од телевизија. Вака имам огромен пристап и личен избор што сакам да гледам и кога сакам.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
ЈАС СУМ ЗА ПИРАТЕРИЈАТА ОТИ И ЈАС ПО ПИРАТСКИ ПАТ ДОАЃАМ ДО СОФТВЕР МУЗИКА ФИЛМОВИ И СЛ...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
пиратерија бе рулз е !!! и јас исто по пиратски пат доаѓам до филмови, пошто сум филмоман голем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom