Јадењата од баба ми - традиционалниот вкус од моето семејство

Член од
2 јули 2014
Мислења
20
Поени од реакции
7
Би сакала да се потсетиме на омиленото јадење што се готвело во вашата фамилија како дете.
Мене омилело јадење што го правеше баба ми е зеље со ориз и кисело млеко.

Кое е вашето омилено јадење, ако сакате можете да напишете и краток рецепт. Така би била темава комплетна
 
Последно уредено од модератор:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Тури потпечи, јајце со патлиџан, гулаш, кифлички, машнички, пити... :)
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Уфф болна тема, моите одамна ги нема па така и спомените се повеќе бледнеат.Неможе да се заборават старите прегорени тави, во нив јадењето беше фантазија.Баба ми беше како мајка Вука од едно правеше две, од ништо правеше нешто.Можеби поскромно и сиромашки но се беше префкусно од чомлекот, посните манџи, гравот со пастрма или со леќа, толчените пиперки, сармите од зеље, штаве ,блитва или лоза и многу други рецепти.Задолжително после јадење пиев вода од барде.
 
Член од
2 јули 2014
Мислења
20
Поени од реакции
7
А ти да се потсетиш на првите неколку часа по Македонски??
Друже не скокај одма. Ги немав најдено другите букви на тастатурава. Се учам со кирилицава на тастатура. Веднаш да се покажеш колку си културен. На нов член веднаш мавај,удри.Ццц. Исправив.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.704
Поени од реакции
19.771
Ne ednata dvete mi gi nema mojte vistinski majki!
Sarmi, gravce, maznici, turi potpeci, oriz, spanakj, pitulici, kolacinja so sheker, selska torta, mandza so makaroni... I uste mal milion od koi delumno I jas gi pravam da me topli spomenot od dvete prekrasni zenichki :unsure:
 
D

Daedalus

Гостин
Колачиња од јаболко, палачинки со крем од јагоди (ама оние дебелите со пециво што се прават), кнедлики (чешки специјалитет, кнедликите се тестенца барени на водена пареа),пиперки со пржен патлиџан и сирење, шпагети со топен кашкавал/сирење, макарони во рерна и пита со спанаќ, тоа ми беа омилените.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
ЈА СТВАРНО СМЕНИ ЈА големината на буквите, ОТУ ЧЕ ТИ ГИ ИСКРША ТИЕ КУКАЉКИТЕ.
Еве сега ќе ти кажа, да ти наброја
под еден, Тавче гравче со колбаси и пиперки суви
под два, Ширден
под три, Качамак со свински ребра
под четири, Селски округол леб со макало од суви пиперки/троа лукче(за да не баздиш на 14километри)/оревчиња/масло и сирење :love:
под пет, Комат со праз(ја оту го неќев ми праеја со изварка, зш овај со празов многу го форсираја)
под шес, (всушност ова требит прво да е, али ето го заборајв) - Тепсија Ѓомлезе:love:/Сирење и јогурт или кисело млеко.
под седум, Полнети пиперки
под осум, Питулици/ Калап овчо сирење и јогурт или кисло млеко
под девет, Проја
Ех то беја денојте ко си бев дебело и среќно детуле :X3:
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Тури потпечи со козјо сирење од едната баба и домашен леб од другата... лесна им земја... :(
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Рецептите не ги знам ама вкусот на тие јадења до ден денес ми е останат во паметење како нешто нај нај.
Качамак-убедливо прво место, Васина торта, пељте, сутијаш, баклава, питулици, колбурек, кадаиф, турлитава, дроб сарма, чомлек, ѓомлезе, комад сучен...
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Ах, абе баба и јајца само да ми испржеше ми беа најубави!
Сармата нејзина посебно ми фали. И зелникот се разбира. И СЕ!
Бабо врати сееее :(
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
@Smeils едитиран ти е воведот затоа што големите букви бодеа очи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom