Ѕвезда на тапет (Вес Андерсон)

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.247
Поени од реакции
5.207
Не е ништо посебен актер али го има она... уникатноста што и тоа си е дарба по себе. Мене ми е еден од омилени глумци ради таа уникатност што некад знае да уништи филм а некад филмот не би бил ист без него. А башка не е дигнат клошар како 90% од холивуд. И за на крај секако бесмртната слика :icon_lol:

 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Morgan Freeman. Keanu Reeves.

They know too much.
"We know too much."

They went too far.
"We went too far. He said we went too fucking far."
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Мене кога ќе ми го спомнат веднаш на филмот Speed ме асоцира...На Матрикс и не толку...

Ај следен да биде Jason Statham... :love:
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Ни треба нов човек. Одамна сме немале режисер, па затоа одиме со Вуди Ален.



И слабо да гледате филмови тешко да сте го утнале. Мора да сте изгледале барем еден негов филм. А човекот е во филмскиот бизнис одамна.

Во неговата биографија ќе ги најдете:

Annie Hall
Love and Death
Everyone Says I Love You
Vicky Cristina Barcelona
Midnight in Paris

И ова не е ни 10% од она што го има создадено. Човекот пишува, режира со децении.

Како ви се допаѓа неговата работа вас? Кој филм ви е омилен, кој мислите дека е утнат? Сметате ли дека е добар режисер?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Иди Хавиер Бардем на 2.20 и оди сцената....

Инаку Вуди Ален ми е многу сурово субјективен во неговите филмови, ама овај по препорака го гледав.

--- надополнето: 29 ноември 2013 во 17:09 ---
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.275
Поени од реакции
27.729
Одсекогаш сум се восхитувала на способноста на Вуди Ален да си ги усере филмовите со таков антиклимактичен, меланхоличен, без врска крај.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.359
Поени од реакции
25.054
Три, три поста за еден од најдобрите уметници во светот, значи режисер е мал збор за човеков, само три поста... Мислев дека кајгана филм кру има поистенчен вкус :(.
Не знам од каде да почнам да пишувам за Вуди. Можеби од едно попладне кога бев прва година средно и на телевизија го даваа A Midsummer Night's Sex Comedy. До тогаш за мене Вуди беше само "она слабо човече со наочари", кое одвреме навреме го среќавав по телевизиите. Со тој филм почна мојата дружба со Вуди и не престанува до денес. Love & Death сум го гледал десеттина пати, Annie Hall приближно, сум ги изгледал барем по еднаш сите негови филмови (освен Blue Jasmine). Вуди Ален е институција. Ако вас ве потсеќа на хипстерајот и тоа ви претставува пречка и ви ги ограничува погледите кон уметноста (во поголем број случаеви semi-professional филмоманите ги споредуваат режисерите со нивната публика), тогаш Вуди не е за вас. Можеби ни филмот како уметност не е за вас. Баталете. Ако сте го гледале Вуди и не ви се допаѓа од други причини, во ред. Се случува.


За Вуди Ален филмовите се единствен начин на емоционалното празнење, она кога ќе го завршиш филмот и не ти е гајле дали ќе биде успешен на бокс офисот или не, дали ќе добие добри или лоши критики, приказната со него и филмот завршува кога истиот ќе биде завршен, краткиот момент на олеснување, земање здив и почнување одново. Вуди во просек снима по еден филм годишно, што значи нон-стоп е зафатен со работа. Завршува еден филм и почнува друг последните 40 години.



Ликовите во светот на Ален се комплексни, бараат, даваат, никогаш не се пасивни, никогаш не се уморуваат. Вуди користи една формула која се гледа во некои од неговите филмови како Husbands and Wives, Crimes and Misdemeanors, Melinda and Melinda, Hannah and Her Sisters, па можеби и Annie Hall, каде главните ликови на почетокот се наоѓаат на крајните спротивставени страни од графикон.

Едниот лик на почетокот се наоѓа во горниот десен дел, не бара ништо, пасивен е, задоволен од ситуацијата, сепак низ филмот го гледаме како стигнува до најдолната точка лево. За другиот лик, пак, ситуацијата е обратна, кога во почетокот го гледаме на најдолното ниво низ дејствието се искачува нагоре на сметка на првиот лик. Во Husbands and Wives парот комшии на Вуди и Дајан зборува за развод и како тоа е најдоброто решение, споредувајќи го бракот кој го имаат со тој на Вуди, кога на крајот сепак успешно го зачувуваат нивниот брак, а идеалната врска на овие двајца се распаѓа на сметка на прашањата кои ги отвори бракот пред развод.
Првата Мелинда во Melinda and Melinda завршува каде што почнува втората Мелинда. Ова е тоа што го сакам кај Вуди, најголемо значење им дава на односите на луѓето и колку среќата на едниот се базира врз несреќата на другиот, и обратно. За еден да биде среќен, треба другиот да биде повреден.
Ова ми е една од поомилените сцени во Crimes and Misdemeanors, за кој мислам дека е најсимболичниот филм на Вуди поради атмосферата која ја има. Вуди бил под големо влијание на Бергман кога го правел филмов.
I’m twelve years old. I run into a synagogue. I ask the rabbi the meaning of life. He tells me the meaning of life but he tells it to me in Hebrew. I don’t understand Hebrew. Then he wants to charge me $600 for Hebrew lessons.

и
Millions of books written on every conceivable subject by all these great minds and in the end, none of them knows anything more about the big questions of life than I do … I read Socrates. This guy knocked off little Greek boys. What the Hell’s he got to teach me? And Nietzsche, with his theory of eternal recurrence. He said that the life we lived we’re gonna live over again the exact same way for eternity. Great. That means I’ll have to sit through the Ice Capades again. It’s not worth it. And Freud, another great pessimist. I was in analysis for years and nothing happened. My poor analyst got so frustrated, the guy finally put in a salad bar. Maybe the poets are right. Maybe love is the only answer.

Мислам дека во темата Предлог за филм пишав пред некоја година рецензија за Love & Death, за мене омилениот филм на Вуди кој веќе го знам на памет. До него, објективно најдобриот стои Annie Hall кој не верувам некој досега да не го гледал, сепак станува збор за најпознатиот филм на Вуди.
Sex is only dirty if it’s done right.
Посебно драг ми е Play it again, Sam и сценаваTake the money and run е една од најдобрите комедии некогаш. Има една сцена кога ликот на Вуди ограбува банка, и целата сцена е таква природна и спонтана првиот пат кога ја гледав ми течеа солзи од смеење.
Midnight in Paris е одличен филм кој потсеќа на еден постар филм на Вуди The Purple Rose of Cairo кој е посебно heart-warming филм.


Manhattan не е филм туку е поезија.
Дајан Китон ми е поубава од Миа Фароу.
Zelig е убав и мрднат филм.
Од она што искрено можам да кажам дека баш и не ми се допадна се филмовите September и Bananas. Во September се свири една тажна нота цело време и нема напредок во дејствието туку се завршува како што започнало, а Bananas можеби затоа што го гледав во некое (не)расположение несоодветно за филмот.
My one regret in life is that I am not someone else.
За крај ги оставам поновите филмови на Вуди Ален, кои сите до еден ми се свиѓаат. Најмногу од нив секако Whatever Works, значи на еден филм кога работат едни од најдобрите комичари (Вуди и Лари Дејвид) тогаш нештото мора да е задоволувачко. Лари Дејвид глуми ист екцентричен лик од тие на Вуди.
Match Point е еден од подобрите филмови последниве години и ги содржи истите Достоевски симболи како Crimes and Misdemeanors (во полабава варијанта со референци тука спаѓа и Love & Death).

Има уште премногу да се пишува за Вуди, зад себе остава неисцрплив материјал на теми од љубов, секс и се останато.
Ако не се слагате со постов кликнете го спојлерот
Бонус
Тоа е од мене.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Ако вас ве потсеќа на хипстерајот и тоа ви претставува пречка и ви ги ограничува погледите кон уметноста (во поголем број случаеви semi-professional филмоманите ги споредуваат режисерите со нивната публика), тогаш Вуди не е за вас. Можеби ни филмот како уметност не е за вас. Баталете. Ако сте го гледале Вуди и не ви се допаѓа од други причини, во ред. Се случува.
покрај хипстерајот има и тинејџерки или жени у рани 20ти
скршени срца, романтичарки, аутсајдерки
не тие со рандом цитати и слики од вуди на фб, туку тие што му ги имаат гледано и црнобелите

ради клучните зборови морав да ти реплицирам, инаку супер пост :D
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
“In my next life I want to live my life backwards. You start out dead and get that out of the way. Then you wake up in an old people's home feeling better every day. You get kicked out for being too healthy, go collect your pension, and then when you start work, you get a gold watch and a party on your first day. You work for 40 years until you're young enough to enjoy your retirement. You party, drink alcohol, and are generally promiscuous, then you are ready for high school. You then go to primary school, you become a kid, you play. You have no responsibilities, you become a baby until you are born. And then you spend your last 9 months floating in luxurious spa-like conditions with central heating and room service on tap, larger quarters every day and then Voila! You finish off as an orgasm!”
― Woody Allen
Вуди Ален е неверојатно талентиран и оригинален хипохондар со трауми од детството :). Неговиот вербален интелектуален хумор и себеисмевањето можеби не се за секого, ама ако човек ги надмине предрасудите, може да се изненади многу пријатно. Неговиот „смотан јунак“, полн со стравови и со несигурност ми е генијален антипод на мачо-хероите од Холивуд. Сите филмови му се оригинално ремек-дело. Во моментов ми текнува на пример колку неверојатен хумор има во Hollywood Ending,
Покрај филмовите, човеков е неверојатен писател,чии дела, за чудо, се преведени и објавени и кај нас.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Годишнина му е денеска на Вуди на форумот, тортата кај е?

@wot ќе има ново име или умира темава? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom