Ѓаволот-старата змија

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
АУФ сине, ти си ме надминал мене во однос на Христос :coffee:
Обидувајќи си да најдеш оправдување за тоа што веруваш во христијанската библија без да сакаш да си христијанин и да не си дел од догма, ова не е начинот...
Совет мал...

Не фрлај секакви симболи кон Христос - тоа не е тоа. Змијата што убаво си беше нешто друго, сега ти ја испрска со невина крв бесцелно!
Хепта, да напишев Нуит која се инкарнира во жена да ни даде од еликсирот на вечноста, ќе ти беше таман муабетот?
Незнам како другачие да ти кажам ама Христос не е исто што и Кроули.
Помири се со тоа.:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Хепта, да напишев Нуит која се инкарнира во жена да ни даде од еликсирот на вечноста, ќе ти беше таман муабетот?
Незнам како другачие да ти кажам ама Христос не е исто што и Кроули.
Помири се со тоа.:coffee:
Не е исто. Види во Книга на Лаги, поглавје 7, Исус не е ниту спомнат помеѓу големите Мајстори!

По муабетиве твои, Христос не е ист ниту во Библијата што е напишано, ама ти за да си различен од христијаните, ѓаолот нивни си игра мајтап со тебе и ти дава идеи кои ти само ги тупкаш тука и мислиш дека си продуховен и си разбрал нешто тро појче од христијаните. :)
Успеа Христос, да го споиш со змија, да го споредиш и со светиот Уреус - еретику низаеден!

Но тука сум да те подучам за мистериите на Змијата од Кем :)

„There was also an humming-bird that spake unto the horned cerastes, and prayed him for poison. And the great snake of Khem the Holy One, the royal Uraeus serpent, answered him and said:

I sailed over the sky of Nu in the car called Millions-of-Years, and I saw not any creature upon Seb that was equal to me.
The venom of my fang is the inheritance of my father, and of my father's father; and how shall I give it unto thee?
Live thou and thy children as I and my fathers have lived, even unto an hundred millions of generations, and it may be that the mercy of the Mighty Ones may bestow upon thy children a drop of the poison of eld.

Then the humming-bird was afflicted in his spirit, and he flew unto the flowers, and it was as if naught had been spoken between them. Yet in a little while a serpent struck him that he died.

But an Ibis that meditated upon the bank of Nile the beautiful god listened and heard.
And he laid aside his Ibis ways, and became as a serpent
, saying Peradventure in an hundred millions of millions of generations of my children, they shall attain to a drop of the poison of the fang of the Exalted One.
And behold! ere the moon waxed thrice he became an Uraeus serpent, and the poison of the fang was established in him and his seed even for ever and for ever."
- Liber LXV, LIBER CORDIS CINCTI SERPENTE

Да напишеше за Нуит тоа што си намислил ќе ти кажев: ај гледај си чергата не трескај зелени, неписмен некој - фати читај Телема како што читаш христијански свети книги!
И ќе научиш за Змијата, за Иницијацијата, за Бесконечноста, за Нуит, за Хадит... за четирите зраци итн итн :)

Ама добро е што не си напишал таква глупост... бидејќи не го познаваш Законот, се радуваш што мене ме знаеш на форумов и мислиш дека „ќе ми се заматат очите“ и духот ќе заборави зошто е на форумов заради твоите зборови кои ги нафрлаш наоколу за Кроули и Телема?
Ц :)
Секој со своите искушенија.. или ќе ги поминеш или ќе загинеш.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Успеа Христос, да го споиш со змија, да го споредиш и со светиот Уреус - еретику низаеден!
Да , го споив со змија...опис на душата е тоа.
Со Уреус , не.Читај малку подобро.
Цитатот го прочита?

3. Сакам уште да знаете дека глава на секој маж е Христос; а на жена глава е мажот; на
Христа, пак, глава е Бог.

Глава на секој маж е Христос, парабола како нивен водач по патот.
Прикажано како што е на сликата , на својте чела да ја имаат змијата, додека не се обликува во нив Христос.

Симболиката ја променив, наместо име - змија.

Таква е апостолската служба, која е поразлична од седење и чекање спасител.
Можеше да кажеш, апостол спореди со Уреус, но не и Христос со Уреус.
Ја разбираш разликата?

ТИ ништо не би можел да подучуш никого , од тебе самиот, се ти е од книги.А тоа не е исто, нели?

Вештачка интелегенција си, копи паст само.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Јас никогаш не сум рекол дека тука сум да подучувам... но сум рекол дека сум патоказ :)
Тоа што ти егоистички мислиш дека подучуваш некој со коментирање туѓи свети книги си само наметливец..

И тебе те убедија дека AI е само copy - paste?

Да и боговите ги има само во Библијата, исто... и симболот на Змијата само таму е најверодостоен, бидејќи евреи - нели? :)
Автоматски споено мислење:

Вакви пак протестантски, разводенети глупости за да паднат оние кои не се многу обдарени ниту со ум ниту со дух - аман...
Времето и Знаците - ете кај е крајот, кој владее со светот? Змијата! АУ АУ :)

Сите кај Кајшаров на просветлување...
Автоматски споено мислење:

3. Сакам уште да знаете дека глава на секој маж е Христос; а на жена глава е мажот; на
Христа, пак, глава е Бог.
Глава на секој маж е Христос, парабола како нивен водач по патот.
Прикажано како што е на сликата , на својте чела да ја имаат змијата, додека не се обликува во нив Христос.
Но главата на секој маж не е Христос. За мене не е христос колку и да го моделираш или поврзуваш стариот еон со новотарии и нови објаснувања... тоа е мртво за мене, нема ништо таму за мене... и за многумина други на Земјата.
Значи пропаѓа тоа дека Христос е глава на секој маж.

А од друга страна „Секој маж и секоја жена е ѕвезда“ е апсолутна вистина која нуди правда, слобода, љубов, живот и светлина по патеката. :)

Мора нештата да важат за секој и за се и сешто... инаку нема поента.

Затоа Змијата од Египет, батали не ја врзувај со Христос - нема врска едно со друго. Иако ако доволно вртиш како кабалистите, може и ќе ти се поклопи една коцка - но што е една коцка од вечноста? Потрошено време, ете тоа е...
Познавањето на симболите е битна работа... инаку ќе талкаме сите низ лавиритните на умот и ќе се убедуваме дека ова е вистина или она е вистина.
Учете малку повеќе за Египет и неговите мистерии, за евреите и нивните мистерии донесени од Вавилон, за истокот исто...

А не да сте ко протестантски пастири - дрн дрн јариња - сите библија па библија, Исус па Исус... дајте малку „подучувајте“ реално и вистински за нештата поврзани со Човекот - ако можете и знаете, ако не - кревајте врева околу христијанството и тоа е добро според мене...
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Сарказам бре @alf (и шанса да ти бувнам Телемитска книга да читнеш, а и другите што доаѓаат сега или во иднина кога ќе мастурбираат за Ѓаволот и Змијата и ќе се палат ко тинејџери ) - како може да те подучуам во мистериите на Телема преку Liber XV чие име е „Срцето Обвиткано со Змија“ кога ти не знаеш ништо за Египет и египетските мистерии од каде потекнуваат поголем дел од еврејските мистерии измешани со Вавилон?
А битно бувна слика од Уреус од Египет... фалус ти е, двор ти е... бедните по дух ќе се радуваат вау види од кај што се доаѓа :pos:
Овој алф у пм со Христос tete-a-tete секој ден... на работа, дома, меѓу жени, мажи, секогаш ....

Те подучувам каде да прочиташ, а не што значи нештото да биде јасно, за да не ти е толку смешно (само тоа можам да поддучувам и сосема површно за Магика) - за разлика од тебе што од петни жили објаснуваш, па вака значело, па жената на мажот, па фалусот змија, па змијата Исус... па јас кој знае колку пати со Исус сум се држел за рака по муабетов!
Те читам и се чудам што ум влечкаш со себе, полн со вакви идеи во главата и што со тоа постигнуваш... навистина не знам...

Сфативме дека ти е мила Библијата и веруваш дека таму е најголемата вистина за тебе... дека не сакаш христијанска црква и да си дел од стадото, ок е, немам јас ништо против тоа - ама што си запнал сите да не „подучуваш“ што значат симболите таму кога не знаеш ништо од историјата на народот што ја создавал таа симболика и од каде? Куп луѓе има кои се христијани но не се дел од ниту една црква и си тераат свои ритуали, свои вистини свои разбирања и се им е ок...
Олабави со „подучувањето“ што значи ова или она... не знаеш што значи ниту ќе знаеш... умот ти врти само и те турка низ лавиринтот само подлабоко...

Дали ме разбираш?
Или хахахааа најдобро е егото мирно го фативме Хепта едно зборува, па сега друго :pos:

Тоа е точно всушност, дека едно зборувам, друго мислам па сосема друго планирам, трето правам а испаѓа четврто во рамките на она што го планирам... но мора да се дејствува. :)
Мора да се читаме!
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Кога ќе видам долг пост од тебе, не гп ни читам, линковите па ич.

Лигавење и само лигавење на секоја тема да потпикнеш телема, наркоманот да го промовираш.Шат-пат ќе подбутнеш нешто меѓу редови колку другите да не приметат.

Демек правец да дадеш во мислата.
Понекогаш ми е толку жал за тебе,што ми доаѓаат солзи на очи.:(:(:place::place:

Дојди да те гушнам еднаш.
hqdefault.jpg
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
Сарказам бре @alf (и шанса да ти бувнам Телемитска книга да читнеш, а и другите што доаѓаат сега или во иднина кога ќе мастурбираат за Ѓаволот и Змијата и ќе се палат ко тинејџери ) - како може да те подучуам во мистериите на Телема преку Liber XV чие име е „Срцето Обвиткано со Змија“ кога ти не знаеш ништо за Египет и египетските мистерии од каде потекнуваат поголем дел од еврејските мистерии измешани со Вавилон?
А битно бувна слика од Уреус од Египет... фалус ти е, двор ти е... бедните по дух ќе се радуваат вау види од кај што се доаѓа :pos:
Овој алф у пм со Христос tete-a-tete секој ден... на работа, дома, меѓу жени, мажи, секогаш ....

Те подучувам каде да прочиташ, а не што значи нештото да биде јасно, за да не ти е толку смешно (само тоа можам да поддучувам и сосема површно за Магика) - за разлика од тебе што од петни жили објаснуваш, па вака значело, па жената на мажот, па фалусот змија, па змијата Исус... па јас кој знае колку пати со Исус сум се држел за рака по муабетов!
Те читам и се чудам што ум влечкаш со себе, полн со вакви идеи во главата и што со тоа постигнуваш... навистина не знам...

Сфативме дека ти е мила Библијата и веруваш дека таму е најголемата вистина за тебе... дека не сакаш христијанска црква и да си дел од стадото, ок е, немам јас ништо против тоа - ама што си запнал сите да не „подучуваш“ што значат симболите таму кога не знаеш ништо од историјата на народот што ја создавал таа симболика и од каде? Куп луѓе има кои се христијани но не се дел од ниту една црква и си тераат свои ритуали, свои вистини свои разбирања и се им е ок...
Олабави со „подучувањето“ што значи ова или она... не знаеш што значи ниту ќе знаеш... умот ти врти само и те турка низ лавиринтот само подлабоко...

Дали ме разбираш?
Или хахахааа најдобро е егото мирно го фативме Хепта едно зборува, па сега друго :pos:

Тоа е точно всушност, дека едно зборувам, друго мислам па сосема друго планирам, трето правам а испаѓа четврто во рамките на она што го планирам... но мора да се дејствува. :)
Мора да се читаме!
...крајната констатација дава уште еден доказ дека се е менливо,така и верувањата
...она што ќе ни се допадне го задржуваме за себе а останатото го оставаме позади себе.Оригиналноста во мудростите и светите писанија можам да ја видам во секој коментар што ќе го прочитам овде
... дали ќе ги читаме коментарите за да научиме нешто,или ќе бараме можност за дилеми и препукувања е сосема небитно и индивидуално
...некој ужива да учи, некој ужива да коментира и да контрира...така се полни реката на мудроста
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Старата змија е Белзебуб?
Poruka je glasila: "sathanas taleke belzebuk hinrik berith." I
straživači su protumačili tekst kao prokletstvo usmjereno prema ženi po imenu Taleke i muškarcu po imenu Hinrik (Heinrich), te poziv na Beelzebuba (drugi naziv za Sotonu) i Beritha (demonički duh).

P.S. Iako istražitelji možda nikada neće saznati tko su bili ovi ljudi, ponudili su neke ideje o razlozima za loše odnose.
Не бре, од љубов ова, не заради лоши односи :D
Хаос... клик бејт на сите страни па и за сатанисти!
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.307
Поени од реакции
4.655
Старата змија е Белзебуб?
Poruka je glasila: "sathanas taleke belzebuk hinrik berith." I
straživači su protumačili tekst kao prokletstvo usmjereno prema ženi po imenu Taleke i muškarcu po imenu Hinrik (Heinrich), te poziv na Beelzebuba (drugi naziv za Sotonu) i Beritha (demonički duh).

P.S. Iako istražitelji možda nikada neće saznati tko su bili ovi ljudi, ponudili su neke ideje o razlozima za loše odnose.
Не бре, од љубов ова, не заради лоши односи :D
Хаос... клик бејт на сите страни па и за сатанисти!
...три пара очи и еден камен:
- едниот пар го гледа каменот во форма на човечка глава
- другиот размислува од кој материјал е направен
- третиот не гледа ништо друго освен еден обичен камен :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
...три пара очи и еден камен:
- едниот пар го гледа каменот во форма на човечка глава
- другиот размислува од кој материјал е направен
- третиот не гледа ништо друго освен еден обичен камен :)
Тука секогаш змијата е зло. Добро е што немаме Ophiolatreia. :sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom