Кајгана форум

Raziel
Raziel
Јас Пуно го поштедив од коментари со иссмејување и покажување прсти. Со бришењето му направив услуга, од почит. Ти инистираш да му вратам недополнета тема отворена набрзинка за да му гледаш сеир, а тоа, според мене, е крајно некоректно. :(
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
Не можам комплетно да разберам, кога не ги знам фактите. Дај кажи го името на темата, па ќе видиме дали сум згрешил. Ако сум, ќе се извинам и повлечам. Бидејќи намерите ми беа далеку од тие на кои инсинуираш.
Raziel
Raziel
"Кога би можеле да креирате религија..."
Ова е насловот на темата што пуно се обидуваше да ја отвори. Во воведниот пост имаше уште една реченица од типот на "каква би била", "извинете за краткиот воведен пост" и "ми се спие, утре, ако сакам, ќе дополнам".
Raziel
Raziel
Ако сеуште инсистираш дека ваква тема требало да остане отворена, единствена причина зошто се држиш до ставот скромно можам да лоцирам во разузданата ти албанофобија и дрчна омраза кон нашиот форумски пуно.
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
Хм ок, недообјаснето, ама не значи и промашено. Религијата има повеќе слоеви, не само духовниот. Пуно, како атеист не ни верувам дека целел кон него. Религијата е алатка со која многумина низ историјата си го проектирале своето политичко вјерују. Успевале да „создадат“ семоќен ентитет, кој има стап и морков и преку него да протнат свои замисли за уредување на општеството.
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
За тој домен од религијата, без никаков проблем би можело да се дискутира во филозофија и психологија. Тука зборот религија се употребува само за да ги одреди рамките и да не се забега од филозофска во дневнополитичка дебата.
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
Модератор треба да го препознае тоа и со пост под првиот, да ја насочи дискусијата. А не да лепи стевопендаровистички етикети и со празни флоскули да настапува и обвинува луѓе.

Заради почит кон тебе го употребив зборот дискриминатор и Гестапо. Не сакам да верувам дека не си ја препознал намерата на Пуно. Не е можно дотолку да ги банализираш работите. Па не си ти Стево...
Raziel
Raziel
Еве, ако удри копи-пејст на ова што си изнапишал погоре во воведот на темата, нека ја отвори слободно. Не знам која и каква совест те натерала да му помогнеш, којзнае што имаш направено, страв ми е да помислам, ама океј.
Пуно, со ваков контекст каков што нафрлил бастердов, бива темата.
Позз.
Raziel
Raziel
Без делот за Стево. Пуно, не пишувај ништо за Стево во воведот, забранета е политика.
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
Нема никаква врска со совест, туку со принципи. Јас и Пуно и натаму не се согласуваме за 90% од работите, ама овде беше во право. Плус, мразам мајоризирање и недемократичност. И цензура. Секој треба има право да си каже што мисли.
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
Дообјаснувањево на крај, по мое скромно мислење ти е скроз непотребно. И повторно има врска со Стево, ама не на начин на кој си пишал. Стево така мисли дека кога ќе каже нешто, мора да се дообјасни за да го разберат. :(
puno
puno
Разиел, БастЕрдов има право, немој да кажаш дека не си ја препознал целта на темата, браво за него, секоја чест. Но не те обвинувам, не си морал да ја препознеш, препустот е мој.
Ќе ја отворам друг пат дополнето и објаснето.
Inglourious Basterd
Inglourious Basterd
Пуно, година дена пројде, оној педерон модераторски не размисли за темата. Мислам дека за казна треба да те чести кафе.
Raziel
Raziel
Eдна година помина откако пуно вети дека ќе отвори нова од иста природа, само надградена и проширена. И уште ја чекам. Тоа значи дека он должи за тоа шо ме оставил една година во исчекување. Тебе исто треба да те викне оти агитираш во негово име како на времето балистољубците шо со збор шпиунски оставале мајки уплакани и жени вдовици.
Raziel
Raziel
Останува за локација да се договориме. Само нека даде пуно зелено светло.
puno
puno
Кога и каде сакате, но не се секирај разиел, ти простив, ако сакаш да частиш, части, но не дека ми должиш нешто.
А бастардот да не го викаме, не е баш добар дечко. Но би било добро да го запознаам, за да не го тепам ако го начекам по некој уличка.
Raziel
Raziel
Ние сме многу конкретни за овие работи.
Така што...3-ти Мај, Гостивар. Ако ти одговара, се префрламе на ПП за детали, ако не ти одговара се лутиме и не ти праиме муабет.
puno
puno
aaa, зошто Гостивар, нели беше од Велес ?
Raziel
Raziel
Неутрален терен настрана од Скопје. Има директно автобус од Куманово за Гостивар или морате преку СК?
puno
puno
Преку СК треба, највероватно
На врв Bottom