Интернет радио и телевизија (стримови, прашања, генерална дискусија...)

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.906
Поени од реакции
7.574
Дали може преку Android TV со некоја апликација во кој се гледаат IPTV листи да се снима телевизијата и потоа да можеш да си ја извадиш снимката? Знам дека некој модели на телевизори нудат снимање ама не ти дозволуваат вадење на снимката во формат кој потоа на компјутер ќе можеш да го обработуваш.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Дали може преку Android TV со некоја апликација во кој се гледаат IPTV листи да се снима телевизијата и потоа да можеш да си ја извадиш снимката? Знам дека некој модели на телевизори нудат снимање ама не ти дозволуваат вадење на снимката во формат кој потоа на компјутер ќе можеш да го обработуваш.
Tivimate дозволува снимање, но некои Андроид телевизори имаат ограничување во поглед на снимање на надворешни Усб уреди.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.906
Поени од реакции
7.574
Tivimate дозволува снимање, но некои Андроид телевизори имаат ограничување во поглед на снимање на надворешни Усб уреди.
Бара премиум да платиш. Е сега ме интересира ако ја најдам премиум дали може да снима без потреба од приклучок на хард диск или усб? Ако е возможно дали некаде се зачувува тој фајл на интернет?
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
На андроид ресивер работи тивимате и може да снима на УСБ драјв, и ЕПГ работи , мора да биде платена верзијата за да работат овие функции.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Бара премиум да платиш. Е сега ме интересира ако ја најдам премиум дали може да снима без потреба од приклучок на хард диск или усб? Ако е возможно дали некаде се зачувува тој фајл на интернет?
Ако имаш меморија на телевизорот ќе снима таму, но обично телевизорите имаат 8 или 16ГБ меморија и тоа е малку за снимање, ТивиМате има опција да снима на мрежа, но тоа е доста not reliable, знае да прекине после некое време.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.906
Поени од реакции
7.574
На андроид ресивер работи тивимате и може да снима на УСБ драјв, и ЕПГ работи , мора да биде платена верзијата за да работат овие функции.
Проблемот е што немам хард диск со многу мрморија за да снимам од HD канали. Мислев сега нешто да пробам да снимам.

Во кој формат снима?
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
Во .ts формат ги снима фајловите, еве сега гледам има и SAMBA шаре, ке пробам да гo поврзам Synology да ми снима директно на него преку гигабитен свич, далеку му е во спална соба Synology.
Автоматски споено мислење:

Ете сега го поврзав , снима преку мрежа директно на Synology 2016 , топ работи без сецкање и кочење,
Комбинација Андроид ресивер + TiviMate+Synology+proskytv.net = одлична комбинација

1704726034384.png
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2016
Мислења
2.456
Поени од реакции
4.009
Dragi članovi Kajgana Foruma, U duhu zajedništva i velikodušnosti koji krase ovaj forum, sa zadovoljstvom vas pozivam da uživate u ekskluzivnom setu od 40 lista koji će dodatno oplemeniti vaše trenutke provedene s najbližima. Ove liste su posebno pripremljene s ciljem da obogate vaše druženje s porodicom i prijateljima, pružajući vam mnoštvo raznolikih aktivnosti koje će učiniti svaki trenutak posebnim i nezaboravnim. Od izbora filmskih klasika koji će vas nasmijati do muzičkih playlista koje će rasplamsati atmosferu, preko recepata za ukusne i autentične obroke, pa sve do predloga za avanturističke izlete i igara koje će okupiti sve generacije, ove liste su tu da vam pomognu stvoriti divne uspomene. Sve što trebate jeste da se prijavite na moj pm na forumu i podijelite ove liste s onima koje volite, okupite se, i zajedno uživajte u čaroliji trenutaka provedenih zajedno. Vaša podrška i angažovanje čine našu zajednicu posebnom, pa se nadamo da će ove liste biti još jedan način da ojačamo naše veze i stvorimo nezaboravne trenutke. Hvala vam što ste NISTE dio Balkan Donations Foruma - zajedno gradimo ne samo prijateljsvo vec dokazujemo da imamo i mozemo vise od ovih donator grupa gdje pojedinci skupljaju novac i hvale se da mogu samo oni.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2017
Мислења
1.390
Поени од реакции
2.835
BluesTV
Код:
https://iptv-org.github.io/iptv/index.nsfw.m3u
Код:
http://tv1.intv.mk:1935/live/intv/index.m3u8
 

Attachments

  • 171,7 KB Прегледи: 69
  • 138,5 KB Прегледи: 69
Последно уредено:
Член од
24 јули 2016
Мислења
2.456
Поени од реакции
4.009
Ajmo decki slobodno se javljajte i dalje to sto kod Elme dobivaju za 120 eura donacije vi ovdje dobijete gratis,na malo moderniji nacin ne jedete svi iz istog lonca sa jednom zlicom.
Dok oni luksuzni televizijski operator
mogu sanjat jer to vise nece gledat to im ja garantiram,vi gledate samo tako naprosto jednostavo.Bez obaveza cak netreba rec ni hvala.Ako ih oni tamo mogu 40 stavit na pladanj ,e onda ja mogu 400 stavit 10 puta vise.
 
Последно уредено:
Член од
24 јули 2016
Мислења
2.456
Поени од реакции
4.009
Elmu ti bar skine gace da te na.uzi a ona dvojica(emd i xeonn) to odrade bez upozorenja.:P
Vidis da mu niko ziv nije lajkao tamo kad me spomenuo mislim da ti to sve govori,
sta ljudi misle al nesmes da kucnes jer kako i pise ispod njegovog nicka
ja sam vlasnik foruma.
Meni to nikad nije palo na pamet da kazem da sam vlasnik pozitive,nego sam uvijek isticao forum je od sviju clanova kako cete gospodarit sa njim tako ce vam bit.I tu sam spomenuo ko oce kljuceve od pozitive foruma da nastavi sa radom slobodno me kontaktira il nekog iz administracije.Ako se niko ne javi gasi se u 5 mjesecu nazalost.Ja vjerujem da ce neko jos uvijek nastavit ko ima zara i volje se bavit sa tim.
 
Член од
4 мај 2020
Мислења
578
Поени од реакции
895
Meni to nikad nije palo na pamet da kazem da sam vlasnik pozitive,nego sam uvijek isticao forum je od sviju clanova kako cete gospodarit sa njim tako ce vam bit.I tu sam spomenuo ko oce kljuceve od pozitive foruma da nastavi sa radom slobodno me kontaktira il nekog iz administracije.Ako se niko ne javi gasi se u 5 mjesecu nazalost.Ja vjerujem da ce neko jos uvijek nastavit ko ima zara i volje se bavit sa tim.
A sta "fukavac" ne nastavi voditi "pozitive", ili se i njemu ugasio zar i volja....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom