Преговори со ЕУ, отварање и затварање на поглавијата по ново

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Мал поздрав до тебе...
Macedonian
The Slavic language family, which includes Russian, Polish, Czech, and Croatian, among others, is relatively young as far as languages go. They only started splitting off from their common ancestor, Common Slavic (or Proto-Slavic), when Cyril and Methodius standardized the language, creating what is now called Old Church Slavonic, and created an alphabet for it. They then took the language north with them in the 9th century as they went to convert the Slavs to Christianity. They came from somewhere just north of Greece, probably in what is now known as Macedonia (or the Republic of Macedonia or FYROM following Macedonian naming disputes), and Macedonian (together with its very close relative Bulgarian) is the language that is most closely related to Old Church Slavonic today.
Following the comments concerning the intricate historical relationship between Macedonia and Bulgaria, we at The Culture Trip would like indicate that, despite the complexities, the prevailing academic consensus outside of the region is that Bulgarian and the language known as Macedonian are distinct. If you don’t believe us, read our article on the history of the Macedonian language.



Џабе докази, братјата не признаваат. Искрено сè ебивме, сè повода појде. Да не мојш да се кажиш дека си македонец и дека зборуваш македонски еј, заради пропагандите на братјата и на педерите на југ. Ама то е ние сме криви. Дури и џупците се попризнати од нас, да ги нејча, барем имаат привилегии, ние курац.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Мал поздрав до тебе...
Macedonian
The Slavic language family, which includes Russian, Polish, Czech, and Croatian, among others, is relatively young as far as languages go. They only started splitting off from their common ancestor, Common Slavic (or Proto-Slavic), when Cyril and Methodius standardized the language, creating what is now called Old Church Slavonic, and created an alphabet for it. They then took the language north with them in the 9th century as they went to convert the Slavs to Christianity. They came from somewhere just north of Greece, probably in what is now known as Macedonia (or the Republic of Macedonia or FYROM following Macedonian naming disputes), and Macedonian (together with its very close relative Bulgarian) is the language that is most closely related to Old Church Slavonic today.
Following the comments concerning the intricate historical relationship between Macedonia and Bulgaria, we at The Culture Trip would like indicate that, despite the complexities, the prevailing academic consensus outside of the region is that Bulgarian and the language known as Macedonian are distinct. If you don’t believe us, read our article on the history of the Macedonian language.



:tapp: :pos:

Сериозно. Од сите енциклопедии, лингвистички дела и универзитетски публикации, ми даваш ,,доказ,, од интернет-блог напишан од не знам кој ..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
:tapp: :pos:

Сериозно. Од сите енциклопедии, лингвистички дела и универзитетски публикации, ми даваш ,,доказ,, од интернет-блог напишан од не знам кој ..
Инсинуираш дека македонскиот јазик не постои? Или е дијалект на бугарскиот? За што и зошто точно ти треба доказ?
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Инсинуираш дека македонскиот јазик не постои? Или е дијалект на бугарскиот? За што и зошто точно ти треба доказ?
Да ти објаснам.

  1. Не постои заради то шо е дијалект на бугарскиот.
  2. Дијлект е на бугарскиот, така што автоматски не постои.
  3. „Македонскиот“ език е дијалектическа форма на б'лгарскиот си език.
Искрено че го кажам ова, и го имам неколку пати повторено. Причината шо братјата прпаат и оние на југ, е заради то шо имаат мојч, мислам се крепа на поголемиве сили, а ние сме под притисок од нив. Нема да го кажам кој професор од ФЗФ на историја, ама искрено мој колега го праша тогаш, „Зошто професоре и покрај сите докази, факти и аргументи од наша страна, пак тие се во право, шо е проблемо?“ И ни кажа тогаш на сите „И покрај то шо имаме најцврсти докази и против грците и бугарите во полно области, не ги интересира, не се сериозни заради зато шо имаат мојчта, букавално ни вела, кој ве еба“. Во 2008 ко беше за името то во Стразбур шо и да беше, овај бемката ко се бореше ко беше „патриот“, професоров кажа и покрај то шо беше во наша пресуда, дека ние сме во право, а не тие, грците одма после судењето надвор ги поткупиле новинарите и некои други во нивна полза. Рече ние останавме подзинати ко го видовме то (со куро в уста). На крај сето за џабе испадна.

Мислам од моја страна не вреди ништо појче. Бетар сме од џупците, тие барем имаат привилегии, ако ги нејча, и евреите исто така, никој не ги сака, ама барем си имаат своја држава, нормално ние не мојме да се споредиме ни со едните ни со другите, пониски сме и од нив.

Стварно посакувам да беa подругите нештата, да не е вака сега ко шо е, ама не преостанува ништо друго освен да нè снема од картава на светов. Полно народи ги снемало во историјата, нас ако не снема, нема да биди крајо на свето.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Полно народи ги снемало во историјата, нас ако не снема, нема да биди крајо на свето.
само за последната реченица. Нема да не снема. Гркоафриканци и блгароазијци секогаш посакувале такво нешто ама.... Алас...
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
само за последната реченица. Нема да не снема. Гркоафриканци и блгароазијци секогаш посакувале такво нешто ама.... Алас...
Јас сум скептичен и вкрај песимист за нашата судбина како народ. Не знам шо да речам освен то да се надевате дека че се опраат работиве, со сè, со јазик, црква, историја и т.н. Ама јас се откажав одамана, не ме интересира балканов, поготово не татарите или било кој друг. Јас искрено си кажувам дека припајџам во земја како САД (или Канада, Јужна Америка), кај шо можам да си го прикријам иднентитетот, да остам сè зад себе, барем че можам да кажам дека сум американец без да се плашам да бидам осуден. Единствено шо че остани во мене е православната вера, од друго сè се откажав.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ти си се откажал, тоа им оди во прилог на братските соседи. Но тоа не значи дека и други се откажале. Човек да се откаже од своите корени е нешто најлошо што може да го стори за себе и своите сонародници.
 
Член од
29 јуни 2012
Мислења
118
Поени од реакции
38
Мал поздрав до тебе...
Macedonian
The Slavic language family, which includes Russian, Polish, Czech, and Croatian, among others, is relatively young as far as languages go. They only started splitting off from their common ancestor, Common Slavic (or Proto-Slavic), when Cyril and Methodius standardized the language, creating what is now called Old Church Slavonic, and created an alphabet for it. They then took the language north with them in the 9th century as they went to convert the Slavs to Christianity. They came from somewhere just north of Greece, probably in what is now known as Macedonia (or the Republic of Macedonia or FYROM following Macedonian naming disputes), and Macedonian (together with its very close relative Bulgarian) is the language that is most closely related to Old Church Slavonic today.
Following the comments concerning the intricate historical relationship between Macedonia and Bulgaria, we at The Culture Trip would like indicate that, despite the complexities, the prevailing academic consensus outside of the region is that Bulgarian and the language known as Macedonian are distinct. If you don’t believe us, read our article on the history of the Macedonian language.



Veke i na patepisi li se raduvate....??:LOL:
Ajde pozdrav za 24 maj.
Old Church Slavonic

Students of the two apostles who were expelled from Great Moravia in 886, including Clement of Ohrid and Saint Naum, brought the Glagolitic alphabet to the First Bulgarian Empire and were received and accepted officially by Boris I of Bulgaria. He established the two literary schools: the Preslav Literary School and the Ohrid Literary School.

The Glagolitic alphabet was originally used at both schools, though the Cyrillic script was developed early on at the Preslav Literary School, where it superseded Glagolitic as official in Bulgaria in 893.

Eden mal bonus

Samuel, (died October 6, 1014, Prilep [now in Macedonia]), tsar (997–1014) of the first Bulgarian empire.
Samuel began his effective rule in the 980s in what is now western Bulgaria and Macedonia. (See Researcher’s Note: Macedonia: a contested name.) He then conquered Serbia and further extended his power into northern Bulgaria, Albania, and northern Greece. He established his capital in Ohrid and revived the Bulgarian patriarchate. In the 980s he defeated the Byzantine emperor Basil II (the “Bulgar Slayer”) near Sofia, but from 997—the date of Samuel’s coronation as Bulgarian tsar—the intermittent struggle with the Byzantines went against him. On July 29, 1014, Basil overwhelmed Samuel in the Battle of Belasitsa (Battle of Kleidion). At Basil’s order, the Bulgarian prisoners (said to number 15,000) were blinded and returned to Samuel, who is said to have fainted from shock and died. He was succeeded by his son Gavril (murdered in 1015) and a nephew Ivan (killed in battle in 1018), after which Bulgaria became a Byzantine province.

 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Вообшто не сакам да се присоеденувате (еже во гаки да си ставиме) сакахте посебна д'ржава имате ја, се гледа колко добро се справувате.Одлично ја одиграхме втора светска во сојуз со германците без да се борим во нивна корист 4 години цел свет се пукаха и убиваха во Б'лгарија беше мирно.југословија што доби беа многу храбри за една неделја ги здробиха и имат 1,5 милиони жертви.Како сакаш не навредувај какви сме били факт е дека си ги зачувахме лугето а тоа е нај битно .Па и вие добивте да не бевте се изјаснели како бугари пред германците лом ке ве направеа
Не разбрав от дека сме бегали ? така ли ви учат дека со стапове и камене сте ги протерали германците? сами се ослободихте?


Факт е дека немавте посебно голем број на загинати и жртви во втората светска војна. Факт е дека кралството Југославија погреши со 27 Март 1941 и пучот со кој го соборија кнез Павле. Посебно настрадаа Србите од Југословенските народи, тоа е факт.

Не одигравте баш одлично како што си напишал, ама солидно дека одигравте одигравте солидно во тие времиња.
Да успеевте да го намалите бројот на двете малцинства кои денес во Бугарија се на 2 и 3 место по бројност веднаш зад Бугарите е тогаш ќе можеше да се каже дека сте одиграле извонредно одлично. Вака самиот знаеш дека и тебе а и останатите Бугари ве мачи што денес имате ситуација да имате солидна бројка на пратеници од Турски партии во Собранието во Софија, со автобуси на избори доаѓаат од Турција да гласаат Турци со државјанство на Бугарија, пробувате да ги затворате границите ама самиот знаеш дека тоа не оди така.
Дури и Ромите лани претепаа специјалец на Бугарска армија во село во близина на Пловдив.

Ама вие не ја искористивте таа ситуација и да се посветите на тие проблеми, туку овде во нашава држава како магационери со пушки, одземавте од населението жито, брашно, стока, храна и прехранбени производи и ги носевте во Бугарија и го осиромашувавте Македонскиот народ и го пљачкосувавте Македонскиот народ.
А давате изјави со кои сметате дека Македонскиот народ е дел од таа ваша Бугарска нација и дека се работи за ист народ. Ако се работеше за ист народ зошто економски го уништувавте тој ист народ во периодот 1941-1944 година?
Зошто од тој ист народ одземавте жито и брашно од 1941-1944?

Да, факт е дека еден дел од Македонскиот народ во 1941 година се надевал дека ќе биде подобро што веќе ги нема Србите, и сметал народот дека вие ќе бидете помало зло од Србите, но реално сте испаднале поголемо зло, Србите од 1918-1941 не одземале од Македонскиот народ жито и брашно, продукти кои биле основни за преживување и животарење на Македонскиот народ.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Ти си се откажал, тоа им оди во прилог на братските соседи. Но тоа не значи дека и други се откажале. Човек да се откаже од своите корени е нешто најлошо што може да го стори за себе и своите сонародници.
Други не се откажале, а тие шо знајме многумина шо се откажале преминале од кај братјата. Не би рекол дека е најлошо, јас едноставно сакам да живеам помејџу американците, мислам нашите бели американци (со западни корени, германци, ирци, англичани, шкоти, холандски, и т.н. и мејџу и нив има и со словеснки отпосле измешано, често руси и украинци), то шо се откажувам од ова шо е моментално не е крај на свето, и не ме интересира за нашите „братски“ соседи (посебно не за татарите), можа слободно да пукна од лошотија. И онака во америка можиш да го прикријаш иднетитето од кај си шо си, а то мене ми оди во прилог. Барем вака знам дека имам историја (иако 300 и неш год. стара, сепак има со нешто шо да се гордеам), има во шо да се вложи понатака, друг менталитет, ти реков ми рече. Барем можам да кажам дека сум американец без страв, без осуда.

@varg Доста користиш википедија и британика.

Факт е дека немавте посебно голем број на загинати и жртви во втората светска војна. Факт е дека кралството Југославија погреши со 27 Март 1941 и пучот со кој го соборија кнез Павле. Посебно настрадаа Србите од Југословенските народи, тоа е факт.

Не одигравте баш одлично како што си напишал, ама солидно дека одигравте одигравте солидно во тие времиња.
Да успеевте да го намалите бројот на двете малцинства кои денес во Бугарија се на 2 и 3 место по бројност веднаш зад Бугарите е тогаш ќе можеше да се каже дека сте одиграле извонредно одлично. Вака самиот знаеш дека и тебе а и останатите Бугари ве мачи што денес имате ситуација да имате солидна бројка на пратеници од Турски партии во Собранието во Софија, со автобуси на избори доаѓаат од Турција да гласаат Турци со државјанство на Бугарија, пробувате да ги затворате границите ама самиот знаеш дека тоа не оди така.
Дури и Ромите лани претепаа специјалец на Бугарска армија во село во близина на Пловдив.

Ама вие не ја искористивте таа ситуација и да се посветите на тие проблеми, туку овде во нашава држава како магационери со пушки, одземавте од населението жито, брашно, стока, храна и прехранбени производи и ги носевте во Бугарија и го осиромашувавте Македонскиот народ и го пљачкосувавте Македонскиот народ.
А давате изјави со кои сметате дека Македонскиот народ е дел од таа ваша Бугарска нација и дека се работи за ист народ. Ако се работеше за ист народ зошто економски го уништувавте тој ист народ во периодот 1941-1944 година?
Зошто од тој ист народ одземавте жито и брашно од 1941-1944?

Да, факт е дека еден дел од Македонскиот народ во 1941 година се надевал дека ќе биде подобро што веќе ги нема Србите, и сметал народот дека вие ќе бидете помало зло од Србите, но реално сте испаднале поголемо зло, Србите од 1918-1941 не одземале од Македонскиот народ жито и брашно, продукти кои биле основни за преживување и животарење на Македонскиот народ.
Немој да се лажиш. Ништо не искористија, и покрај то шо имаја шанса од нивна страна, се посраја ко и стално. Влегоја од страна на Германците само за нивните глупи цели, бескорисни како и стално. Да нè беше Русија комунистичка, од нивна страна че беа, оти то и го сакаше Борис. Дошле овде се праеа ослободители, оти нè ослободиле од Србите. Србите напраја зло, ама овие бе дамбетер ја напраја работата. И копилињата сè уште до денеска се правдаат дека ништо не напрајле. Ебате врти питулиците.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
@varg Доста користиш википедија и британика.


Немој да се лажиш. Ништо не искористија, и покрај то шо имаја шанса од нивна страна, се посраја ко и стално. Влегоја од страна на Германците само за нивните глупи цели, бескорисни како и стално. Да нè беше Русија комунистичка, од нивна страна че беа, оти то и го сакаше Борис. Дошле овде се праеа ослободители, оти нè ослободиле од Србите. Србите напраја зло, ама овие бе дамбетер ја напраја работата. И копилињата сè уште до денеска се правдаат дека ништо не напрајле. Ебате врти питулиците.


Во право си дека тие направија поголемо зло од Србите, впрочем тоа и го напишав во мојот претходен пост. Бугарите за 3 години од 1941-1944 направија повеќе зло на Македонците отколку Србите од 1918-1941 во Кралство СХС и кралство Југославија.
Србите барем во тие 23 године не пљачкосуваа масовно со одземање на жито и брашно на Македонскиот народ, како што тоа го правеа Бугарите од 1941-1944 кои масовно одземаа жито, брашно и го носеа сето тоа во Бугарија.
Србите тук там по нешто и градеа во тие 23 години, офицерски домови, по некоја болница, железничка станица...

Се полакомија Бугарите, место да водео грижа таму што да прават со малцинства они кај нас доаѓаа со пушки и ни одземаа жито и леб.
Сега имаат две малцинства кои не се воопшто пријателски настроени кон Бугарите. Односот кој во Србија Ромите го имаат кон Српските сограѓани и кај нас кон нас не е непријателски, како во Бугарија што Ромите воопшто не ги сакаат Бугарите, нека му ја мислат за тоа Бугарите.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
776
Поени од реакции
1.161
Во право си дека тие направија поголемо зло од Србите, впрочем тоа и го напишав во мојот претходен пост. Бугарите за 3 години од 1941-1944 направија повеќе зло на Македонците отколку Србите од 1918-1941 во Кралство СХС и кралство Југославија.
Србите барем во тие 23 године не пљачкосуваа масовно со одземање на жито и брашно на Македонскиот народ, како што тоа го правеа Бугарите од 1941-1944 кои масовно одземаа жито, брашно и го носеа сето тоа во Бугарија.
Србите тук там по нешто и градеа во тие 23 години, офицерски домови, по некоја болница, железничка станица...

Се полакомија Бугарите, место да водео грижа таму што да прават со малцинства они кај нас доаѓаа со пушки и ни одземаа жито и леб.
Сега имаат две малцинства кои не се воопшто пријателски настроени кон Бугарите. Односот кој во Србија Ромите го имаат кон Српските сограѓани и кај нас кон нас не е непријателски, како во Бугарија што Ромите воопшто не ги сакаат Бугарите, нека му ја мислат за тоа Бугарите.
Да Бугарите се преполни со џупци и турци. Најбројни му се тие. Ама и ние се нејчиме џупците, и овде и во Србија, искрено да прајме муабет, никој не ги сака, а и тие нас не нејча.
 
Член од
29 јуни 2012
Мислења
118
Поени од реакции
38
Во право си дека тие направија поголемо зло од Србите, впрочем тоа и го напишав во мојот претходен пост. Бугарите за 3 години од 1941-1944 направија повеќе зло на Македонците отколку Србите од 1918-1941 во Кралство СХС и кралство Југославија.
Србите барем во тие 23 године не пљачкосуваа масовно со одземање на жито и брашно на Македонскиот народ, како што тоа го правеа Бугарите од 1941-1944 кои масовно одземаа жито, брашно и го носеа сето тоа во Бугарија.
Србите тук там по нешто и градеа во тие 23 години, офицерски домови, по некоја болница, железничка станица...

Се полакомија Бугарите, место да водео грижа таму што да прават со малцинства они кај нас доаѓаа со пушки и ни одземаа жито и леб.
Сега имаат две малцинства кои не се воопшто пријателски настроени кон Бугарите. Односот кој во Србија Ромите го имаат кон Српските сограѓани и кај нас кон нас не е непријателски, како во Бугарија што Ромите воопшто не ги сакаат Бугарите, нека му ја мислат за тоа Бугарите.
Nemah namerada odgovaram na gluposti izprovocirani od neznanie,ama me hvati gal kako vidam kolku ste zabludeni :(
Prvo spored vas srbite ne plachkosvaa ,a bugarite ukrali na lugeto brashno i gito...:pos:

Malku statistika - za 3 godini Bugarija envinvestirale blizu 15miliardi zlatni leva. Srbija kolku vi dade?
Prugata Gjueshevo -Kumanovo 105 kilometi stroeni od bugarska armija.
262 km gelezen pat Gorna Gumaja-Kochani.
Srbija kolku napravi?
259km. kanali izkopani ,13692 dekari gori zasadeni.
Telefon linija Sofija -Skopie.
Za patishta poveke od 150 kilometri -20 400 000 leva.
Na 31 maj 1941 g. dadeni ,a ne zamani-145000 kg. zahar i ushte deset pati po tolku brashno .
Za hrana dabeni -11 500 000 lv.
Srbija kolu dade??
Napraveni 37 ambulatorii ,bolniza vo Skopie so 400 legla,Shtip 100 legla, Kumanovo 80legla.....
Srbija kolku vi napravi?
Ushte dolgu moga da smetam i kolku uchilishta ima napraveni ...ama fayda yok.
Od vas nishto ne sakame ili chakame.

Seditesi u Titovskija raj kade Bugarite sa tatari ,okupatori i za 3 godimi samo da strelali mladinci od Vatacha i pekli i jali na shish makedonski deca! Samo me chekajte od nas odstapki ni za istorija ni za jazik.
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
11
Немој да се лажиш. Ништо не искористија, и покрај то шо имаја шанса од нивна страна, се посраја ко и стално. Влегоја од страна на Германците само за нивните глупи цели, бескорисни како и стално. Да нè беше Русија комунистичка, од нивна страна че беа, оти то и го сакаше Борис. Дошле овде се праеа ослободители, оти нè ослободиле од Србите. Србите напраја зло, ама овие бе дамбетер ја напраја работата. И копилињата сè уште до денеска се правдаат дека ништо не напрајле. Ебате врти питулиците.
Много говорите, ама малко четете - Б'лгарија излиза от ВСВ с 7,5 хил км територија повече - Крајовска спогодба (1940)
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Partizanite vo Makedonija - del 1....


Кои беа партизаните во Македонија*
Никола Петров, Скопје, 1998

Наместо предговор

Во текот на 1878 г. Бугарија беше разделена на 5 дела, откинати еден от друг. Берлинскиот конгрес не се интересираше за етничката страна на прашањето. Никој не ја поставуваше под сомнение обстановката, дека разделува една територија населена со еднородно население.“ Тие ја отделија Македонија – пишува познатиот руски историчар Милјуков – од останатиот дел на Бугарија не зашто не ја сметаа за Бугарска, туку зашто го сметаа за опасно обединувањето на целото Бугарско племе.“

Обединувањето

Во текот на април 1941 г. Германија ја распадна Југославија. Бугарското население во Македонија и Западните покараини со неопишлива радост го дочека крајот на 28-годишното српско угнетување. Во градовите и селата се формираа местни Бугарски акционни комитети како масовна патриотска општонародна организација. Облечена со довербата на населението, таа се залага за востановување на разрушениот од војната општествен ред, со земање на властта од српската администрација. Бугарскиот централен акционен комитет во Скопје испраќа ополномоштени лица во Софија да барат побрзо обединување со слободната Бугарска држава.

«Обединувањето – сведочи секретарот на БЦАК во Скопје Васил Хаџикимов од Штип – беше објавено и и осуштествено пред дојдат бугарските војски и бугарската државна администрација без да знае тогашната влада во Бугарија, председавана од Филов. Во Скопје каде што беше седиштето на тој централен комитет, како и во другите градови и села каде што имаше организирано негови органоци, германските команди ги правеа сите напори против нивното создавање. Сакаа докази за бугарскиот карактер на местното население, и тоа со изразено мнозинство во однос со другите националности, за да би ги признале. И такви, што се однесува до Вардарскоиот крај, ги добија насекаде со акции : со закачување на Бугарските знамиња по куќите, со протерување на српските службеници од општините и другите државни органи и нивната замена со наши местни Бугари....»(1).

Скопскиот акционен комитет решава да го издава во Скопје весникот «Македонија». Во неговиот прв број се поставува декларацијата на комитетот, во кои што меѓу другото се зборува:

«Бугари! Македонија е слободна! Слободна е Македонија за вечни времиња! Дојде крајот на ропството под кое Македонија се наоѓаше само до пред неколку денови. Вековното македонско ропство – грчко, турско и српско, духовно и политичко, а во XX век економско и социјално, исчезна за секогаж. Еден голем идеал – слободата за која Македонија водеше вековна борба со безпримерен стоицизам и безбројни самопожртвувања е веќе минато....Македонија е сега слободна општобугарска целост» (2).

Слободна Македонија е залеана од национална еуфорија. Луѓето се поздравуваат помеѓу себе си со «Христос воскресе» и «Македонија воскресе». Насекаде се подготува спонатано пречекување на бугарските војски и администрација. Еве дел од расказот на еден прилепчанец, поместен во бр. 2 на «Македонија» :

«По улиците се движат безброј камиони, тенкови, брмчат машините. Преполни со војски тие преминуваат низ градот и одат надоле према Битола. На сите улици седат прилепчани, зарадувани, восхитени од сето тоа, затоа што не можат да поверуват на сопствените си очи : Дали тоа не е само сон? По ручекот, околу четири часот, одеднаж почна да бие свечно камбаната : знак дека идат гостите. Како само го очекуваа тој миг, по сите улици почна да тече една голема река од луѓе – илјади луѓе идат кон железничката станица. Половината уште не беа стигнали до неа, кога возот пристигна и громогласното «Ура» од илјадници грла го одбележува пристигувњето на бугарските железничари. Моментот е крајно емоционален. Некои плачат од радост, други се фрлат во вагоните и ги прегрнуваат војниците. Цвекиња фрчат отсекаде. Во тој момент стариот бугарски гимназијски учител Милан Небреклиев се изкачува и со краток огнен збор ги дочекува гостите. Возбудени од неочекваниот пречек, опсипани со огнени чувства на братска љубов, војниците одговараат со поздрави.»

Исклучително бранување предизвика пресретнувањето на бугарските војници од штипјани. «Штип, 25 април. Денес....секој се радува, се смее, плаче со солзи од среќа, секој вика, колку што му држи гласот, со моќното бугарско «УРА». Цвеќе и пешкири летат...Целото население на Штип се јурна према «Камениот – мост» да ја пресретне војската. Штпјани повторно паднаа во делириум.

Дочекот на кметот, зборовите на командирот на дивизијата се пресретнуваат, прекинуват и испраќат со такво «УРА» кое што тука ниту можеме да го извикаме.

Многу илјадната поворка начело со офицерите духовништвото тргна према градот. «УРА» - тоа не стивнува, военната музика грми, штипјани и штипјанки им се фрлаат на офицерите и војниците. Во рацете на командирот на дивизијата се трупат дарови. Во «Горно мало» од една порта излегува стара жена со црна шамија, со здиплена кошула во раката, се приближува до командирот му ја подава кошулата и слушаме како му зборува : «Честита слобода синко!». А таа е баба Ѓурка Пецкова, мајка на Коце Пецков, убиен само неколку дена при бомбардирањата на Штип.» (1).

За израдуваното население беше толку значајно кој ја распадна Југославија. Секој македонски Бугарин зад параванот на настаните ја гледаше Бугарија и истовремено према неа ја изразуваше својата љубов преко старата војничка од Првата светска војна, посветена на Борис Дрангов : «Гордеј се мајко Бугаријо, со своите синове херои!». Во таа манифестација нема ни споменување за некокав македонизам како идеа за посебна македонска народност. Омразата кон српска Југославија која имаше за првостепена задача да прогонува се што е бугарско, сега се повторуваше во полна манифестација, токму на бугарското народно чувство.» (2).

Србите идат начело на комунистичката партија на Македонија

Додека во време на Втората светска војна во Србија, Црна гора, Босна и Херцеговина се создава силно партизанско движење, во Македонија , и покрај напорите на ЈКП, тоа нема успех. За тоа зборува во својот реферат до ЦК на ЈКП од 8 август 1943 г. Светозар Вукмановић – Темпо : «Во почетокот на март 1943 г. Пристигнав во Македонија каде што ја затекнав следната положба : Партијските организации во организационен однос беа во речиси полно разделување....Тоа се должи пред се на бугарското сознание на превладувачкиот дел од населението на Мкаедонија, кое не го поднесува антибугарскиот дух и не допушта да се дигне рака против Бугарија.» Нешто повеќе, самите комунисти и нивните раководители во лицето на Покраинскиот комитет, и ја земат властта од прилепчанецот Методи Шатаров – Шарло реско се спротивставуват на стремежот на српските комунисти да го наметнат своето водство и диктат. Во титовите архиви се запазени многу документи по тоа прашање. Во едно од нив се зборува : «Македонскиот ПК откажува да одржува врска со нас и се сврзува со БКП веднаш со започнувањето на окупацијата на Македонија. Шарло не се отзовува и по третата покана да дојде во Белград на заседание, на кој што треба да се разгледа прашањето за Македонија.» (1).

Методи Шатаров и неговите другари сметат, дека бугарската власт во Македонија не е окупаторска и не треба да се води вооружена борба против бугарскиот народ.

«Ова мириса не само на национал-шовинизам, туку и на германофилство.» (2) – се тревожат водачите на ЈКП.

Ослободувањето на Македонија бо текот на 1941 г. беше резултат на надмоќ на една од големите сили – Германија. Втората светска војна штотоку почнуваше и како една од основните држави во неа беше Советскиот Сојуз и доминантнот од Москва меѓународно комунистичко движење.

ЈКП начело со Тито одигра значителна улога во борбата против Германија и за воскресување на Југославија.

Титовистите спроведуваат целосочно насочена кампања за покорување на комунистичките структури во Вардарска Македонија.

Шарло иако со комунистички убедувања беше тврд Бугарин по сознание и се покажа како ограда против движењето на србокомунистите во Македонија, затоа ЦК на ЈКП со решение од 24-ти јуни 1941 г. го суспендира Покраинскиот комитет на Македонија начело со Шарло, а самиот него го исклучи од партијата и го осуди на смрт. Во своето писмо до ПК на ЈКП за работата во Македонија Тито го основува решението така :

«Драги другари, постапката на «Стариот Бугарин» кој што беше одговорен за нашата работа во Македонија с епокажа не само антипартиска но и контарреволуционерна.

Тој го саботираше издавањето на прогласот на ЦК на ЈКП и зазеде националистичка позиција.
Тој ги прекина сите врски со ЦК на ЈКП после окупацијата и не се јави на поканата да дојде со известието на ЦК.



Sledva del 2
>>>>>>>>>
 

Kajgana Shop

На врв Bottom