Коронавирус (COVID-19)

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Несмееш да бидеш со повеќе од 2ца низ град, напишани се преку 250000 опомени само во келн.
Задолжителни маски има сегде
Фабриките Работеа
Рестораните Делумно
Навечер , насабајле , у 5 поручек , у 5 сабајле , се шеташе , немаше никакви рестрикции.
У кое турско гето живиш ти у Германија жити Бога?
Ниедна фабрика не работеше нормално, се редуцираа смена, се работеше по 2-3 дена у неделата.
БМВ и Мерцедес у Минхен, сите вработени дома ги пратија.
Ресторани работеа само за дома да земеш јадење, сега почнуваат делумно да работаат и тоа неделаава само надвор на метар и пол оддалеченост, наредна недела и внатре со не знам колку проценти од капацитетот на ресторанот. И сега плус има мерки дополнителни, после секое идење на гостин у вц треба да се дезинфицира вц-то, да се идентификуваат сите гости кои доаѓаат и кога ќе заминат да се дезинфицира масата на која седеле со нова крпа.
За шетање еве не знам зашо даваа потврди од работа и ако те запре полиција да имаш причина зашто си излегол од дома, шетање само у местото на живеење.
Па сега ова ако е нормално, еве не знам.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.551
Не бери гајле, останатите ќе го нападнат крајбрежјето на Италија и Хрватска. Да не мислиш дека ќе се прешалтаат на Северно Море? :)

Дотогаш ќе ја укинат вонредната состојба кај нас, да се надеваме :D Е сеа никој нема да смее освен функционерите да излезе од државава, нешто слично како до 2009 :)
Не им берам гајле на Германците. Постовите твои ми се вицкасти. Тензично било и се нервирале дека сезона немало да фатале. :icon_lol:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.572
Поени од реакции
7.464
Не им берам гајле на Германците. Постовите твои ми се вицкасти. Тензично било и се нервирале дека сезона немало да фатале. :icon_lol:
Сигурен сум дека имаме нашинци кои се дружат со Германци во моментов низ Германија па нека кажаат колку му се секираат во Германија и дали прават планови за одмор :)
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
У кое турско гето живиш ти у Германија жити Бога?
Ниедна фабрика не работеше нормално, се редуцираа смена, се работеше по 2-3 дена у неделата.
БМВ и Мерцедес у Минхен, сите вработени дома ги пратија.
Ресторани работеа само за дома да земеш јадење, сега почнуваат делумно да работаат и тоа неделаава само надвор на метар и пол оддалеченост, наредна недела и внатре со не знам колку проценти од капацитетот на ресторанот. И сега плус има мерки дополнителни, после секое идење на гостин у вц треба да се дезинфицира вц-то, да се идентификуваат сите гости кои доаѓаат и кога ќе заминат да се дезинфицира масата на која седеле со нова крпа.
За шетање еве не знам зашо даваа потврди од работа и ако те запре полиција да имаш причина зашто си излегол од дома, шетање само у местото на живеење.
Па сега ова ако е нормално, еве не знам.
Другар ти незнам у која покраина живееш и работиш , ја ке ти кажам за норт-вестфалија, никаква потврда не ти треба и никој не ти ограничува право на движење.
Рестораните сите функционираа така , сега отвараат и маси.Која од останатите држави дозволи такво функционирање , збориме од тие што имаа огромен број на заразени?
Не само авто индустријата ското сите работеа на тој принцип овде , понеделник , среда , петок на работа , другите 4 дена слободни.
Јас имам пријател што работи на линиско производство во фабрика , они работеа од пон до петок со скратено работно време.
И јас работев по 3-4 дена у нед , а другите бев слободен.
Така да за во Келн ке ти кажам со сигурност , бидејки сум константно искочен , имаше огромна раздвиженост и за време на пикот.
И живеам во населба каде што нема ниту еден турчин.Куќа до куќа , германец до германец , мир и тишина , па луѓето искачаа.
Диселдорф и Дуизбург е иста ситуацијата , бидејки знам многу луѓе таму и истото го кажуваат сите.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Другар ти незнам у која покраина живееш и работиш , ја ке ти кажам за норт-вестфалија, никаква потврда не ти треба и никој не ти ограничува право на движење.
Рестораните сите функционираа така , сега отвараат и маси.Која од останатите држави дозволи такво функционирање , збориме од тие што имаа огромен број на заразени?
Не само авто индустријата ското сите работеа на тој принцип овде , понеделник , среда , петок на работа , другите 4 дена слободни.
Јас имам пријател што работи на линиско производство во фабрика , они работеа од пон до петок со скратено работно време.
И јас работев по 3-4 дена у нед , а другите бев слободен.
Така да за во Келн ке ти кажам со сигурност , бидејки сум константно искочен , имаше огромна раздвиженост и за време на пикот.
И живеам во населба каде што нема ниту еден турчин.Куќа до куќа , германец до германец , мир и тишина , па луѓето искачаа.
Диселдорф и Дуизбург е иста ситуацијата , бидејки знам многу луѓе таму и истото го кажуваат сите.
Можда, мерките варираат од покраина до покраина.
У Баерн беа затворени и сите детски игралишта шо се по населени места. Сега ги отворија ама не смее да се групираат. Ресторани од денеска и тоа само надвор. И тоа со мал милион мерки, баш вчера ги читав.
Инаку само балканци овде гајле немаат, босанци си се собираат на ифтари, само нас ни смета маски да носиме. Пис народ кј и да идеш.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Сигурен сум дека имаме нашинци кои се дружат со Германци во моментов низ Германија па нека кажаат колку му се секираат во Германија и дали прават планови за одмор :)
Не одат само чистокрвните Германци овде на одмор :icon_lol: Како и да е,никој не се надева ниту букира додека не се разјасни ситуацијата. Одморот е важна работа кај Германците, како народ живеат за патувања, ама во моментов ретко кој се осудува или се преоптоварува со тоа. Од март до јули имав 5 патувања букирано, сите ги откажав. Ќе помине и ова, има време и можности за одмори :)

Ситуацијата е под контрола овде, почнаа и со протести, политика итн. Правилата и мерките се почитуваат, почнаа и теретани и салони за тетоважи да се враќаат во нормала. Ова е само поради правовременото воведување мерки и почитувањето на истите скоро до перфекција. Не се согласувам со Меркел и нејзините политики во многу точки, ама сите надлежни во кризава (Влада, Меркел, сојузни Влади) покажаа одлична компетентност според мене. Јас лично скоро и не осетив фундаментални разлики и ограничувања во споредба со животот пред кризава.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.637
Баш ќе биде интересно да се читаат хипохондрициве како плукаат по луѓето што ги величеа до пред 3 недели. Како што на Заев му се брза за избори, така "строгите" доктори ќе попуштаат со мерки.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
После војна сите генерали да беше зголемена бројката(подобро што не е) да видам дали ќе го пишеше истото. Нив господ ги чувало затоа имале среќа да не шират вирус логички. Навредите си важат и остануваат за нив и за овие од Чаир.
И да префрли се на темата непочитување овде да не одиме оф топик.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Бевте сигурни тука на темата дека ќе има потоп после собирот, и по 5ти пат утнавте.
Автоматски споено мислење:

Баш ќе биде интересно да се читаат хипохондрициве како плукаат по луѓето што ги величеа до пред 3 недели. Како што на Заев му се брза за избори, така "строгите" доктори ќе попуштаат со мерки.
Ќе си најдат логично објаснување, како тие 2 3 месеци биле клучни за опстанокот на државата.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Можда, мерките варираат од покраина до покраина.
У Баерн беа затворени и сите детски игралишта шо се по населени места. Сега ги отворија ама не смее да се групираат. Ресторани од денеска и тоа само надвор. И тоа со мал милион мерки, баш вчера ги читав.
Инаку само балканци овде гајле немаат, босанци си се собираат на ифтари, само нас ни смета маски да носиме. Пис народ кј и да идеш.
Баварија е друга приказна :)
Они први воведоа мерки , последни ги олабавуваат истите.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.572
Поени од реакции
7.464
Баш ќе биде интересно да се читаат хипохондрициве како плукаат по луѓето што ги величеа до пред 3 недели. Како што на Заев му се брза за избори, така "строгите" доктори ќе попуштаат со мерки.
Чекаат да им се каже дека сме ја исправиле кривата
 
B

Beginner

Гостин
Бевте сигурни тука на темата дека ќе има потоп после собирот, и по 5ти пат утнавте.
Автоматски споено мислење:


Ќе си најдат логично објаснување, како тие 2 3 месеци биле клучни за опстанокот на државата.
Кој тоа бил сигурен дека ќе има сигурен "потоп" дај најди ми такво мислење? Единствено такво мислење може да сум имал за Цаца она што 5 дена си одела на работа заразена и на крај добро е испаднаа од неа само 10-20 заразени. Пак ќе повторам вие што го живеете животот во полн ек ве има повеќе на темата и повеќе време овде си го губите за џабе. Испаднете малку прошетете убаво е времето оти вака изгледа како вие да сте тие што се криете во подруми.
Ајде сега очекувам одговор како сум пандемичар и како немам испаднато од дома.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Кој тоа бил сигурен дека ќе има сигурен "потоп" дај најди ми такво мислење? Единствено такво мислење може да сум имал за Цаца она што 5 дена си одела на работа заразена и на крај добро е испаднаа од неа само 10-20 заразени. Пак ќе повторам вие што го живеете животот во полн ек ве има повеќе на темата и повеќе време овде си го губите за џабе. Испаднете малку прошетете убаво е времето оти вака изгледа како вие да сте тие што се криете во подруми.
Ајде сега очекувам одговор како сум пандемичар и како немам испаднато од дома.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Па не ве пратам индивидуално сите, ама по толку утки ја би прекинал да давам прогнози. Поише лоши проценки има у темата за кладилница.
И имам време и за шетање и за на форум да поседам. Ако ти е губење време не знам зашто седиш на него. Инаку да седиш дома стварно би ти било пофалба а не навреда, ама знам дека никој од вас не го праи тоа.
 
B

Beginner

Гостин
Па не ве пратам индивидуално сите, ама по толку утки ја би прекинал да давам прогнози. Поише лоши проценки има у темата за кладилница.
И имам време и за шетање и за на форум да поседам. Ако ти е губење време не знам зашто седиш на него. Инаку да седиш дома стварно би ти било пофалба а не навреда, ама знам дека никој од вас не го праи тоа.
Па не седам кога можат верниците и "браќата" да се собираат во големи групи и никој ништо да не им прави јас ќе се замарам што ќе се собереме 5-6 другари или ако ми дојдат или одам кај некои роднини. Овде во Гевгелија немаме корона господ не чува од зарази и полициски час не важи за нас бидејки знаат дека овде нема ништо.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Vo Germanija imase drasticni merki i ogranicuvanja od 16. Mart do krajot na April nekade. Vo Bavarija zabrana da izlagas bez potreba bese najstroga merka mislam so ogled na toa sto Bavarija najmnogu bese zafatena sosema opravdana. Vo drugite pokraini imase ogranicuvanja na kontakti, znaci ne smeese da imas kontakt so lugje od drugi domakjinstva, osven so edna licnost. Sve zivo se zatvori osven potrebni prodavnici kako supermarketi. Sega skoro sve pak pustija, ama so ogranicuvanja. Restorani kade sto masite se oddaleceni metroipol, maski, higiena itn. Mozes i so familija i drugi domakjnistva da se vidis i da odis vo drugi mesta.

Za firmite: Del zatvorija, del privremeno, del so skrateno rabotno vreme a mnogu i so polna parea rabotea. Znaci zavisit. E sega drzavata nudi pomos preku "Kurzarbeit" znaci skrateno rabotno vreme. Firmi kako Mercedes ili Porsche koi i onaka pocnaa da dobijat problemi so snabduvanje so novi delovi, ja iskoristija taa alatka da zastedat pari, i drugi firmi i da nemaa potreba iskoristija ovde. Zatoa ima firmi kako gastronomski koi ne rabotoea a i drugi koi ne osetija nisto.

Inace @датум-лф
Kolku sto znam sekade, i vo NRW, restorani i barovi bea zatvoreni, edino im se dozvoli prodazba so dostava ili da si go zemes jadenjeto ama da sednes vnatre ne.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
843
Поени од реакции
1.299
Vo Germanija imase drasticni merki i ogranicuvanja od 16. Mart do krajot na April nekade. Vo Bavarija zabrana da izlagas bez potreba bese najstroga merka mislam so ogled na toa sto Bavarija najmnogu bese zafatena sosema opravdana. Vo drugite pokraini imase ogranicuvanja na kontakti, znaci ne smeese da imas kontakt so lugje od drugi domakjinstva, osven so edna licnost. Sve zivo se zatvori osven potrebni prodavnici kako supermarketi. Sega skoro sve pak pustija, ama so ogranicuvanja. Restorani kade sto masite se oddaleceni metroipol, maski, higiena itn. Mozes i so familija i drugi domakjnistva da se vidis i da odis vo drugi mesta.

Za firmite: Del zatvorija, del privremeno, del so skrateno rabotno vreme a mnogu i so polna parea rabotea. Znaci zavisit. E sega drzavata nudi pomos preku "Kurzarbeit" znaci skrateno rabotno vreme. Firmi kako Mercedes ili Porsche koi i onaka pocnaa da dobijat problemi so snabduvanje so novi delovi, ja iskoristija taa alatka da zastedat pari, i drugi firmi i da nemaa potreba iskoristija ovde. Zatoa ima firmi kako gastronomski koi ne rabotoea a i drugi koi ne osetija nisto.

Inace @датум-лф
Kolku sto znam sekade, i vo NRW, restorani i barovi bea zatvoreni, edino im se dozvoli prodazba so dostava ili da si go zemes jadenjeto ama da sednes vnatre ne.
Никаде внатре неможеше да се јаде , ама да си земеш јадење,пиење можеш и така функционираа.
Барем знам , сум јадел од многу места и кафе и сладоледо све што немам купувано.
Затворија моловите на 2 недели(дали и толку) и тоа беше тоа.
Фризерниците знам само дека не работеа 3 недели , бидејки идев кај фризерот дома да ме шиша и немаше нигде у град.Ама дека бил ограничен животот како на пример во останатите држави , ѕоа никако.Германија ги имаше спроведенп најблагите мерки и дафоа најголем резултат.
Ја некои 10 дена бев у паника , почетокот на март , ама ѕоа беше тоа , после се ми беше нормално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom