Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Midea Mission, ali ta izgleda nema kod vas. Kad ugasi kompresor duva još ~40 sekundi. Zadnjih 20 sekundi bude "hladno". Kao da radi u FAN modu

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Променува Fanot на минимум? или работи исто ко пред да иде OFF на пример со FAN 2
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Затоа спомнав пред еден пост.Проблемот си бара обемна анализа од експерти и од министерства а не форумџии.Цел тој синџир на загадување да се реши.Но индивидуално инверторот мислам дека е олеснување за тие што се греат на дрва знаеме сите зошто.
Друже па ние до ова дереџе дојдовме баш од “многу” анализи,баш од многу “експерти”,баш од (партиски,превработени и неспособни) министерства!
Да беше до нас форумџиите сто пати поарно ќе беше.
Побарај уназад еден пост од @tzlatko која глупост(и превара) е субвенционирањето на инвертери за загрозена категорија на граѓани.

П.С.а математиката што ја играте е само “special case”.Во пракса есапот е сосем друг.За куќи без изолација ништо од тоа не ни важи.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Samo shto doznav denes za City Multi.

Kakvo e ova chudo Gospodovo? Dve se montiraa vo Ohrid denes. Ladenje, greenje, povrzani i na zidni edinici, i na podno greenje, i vozduh-vozduh kombinacija, i vozduh-voda kombinacija i za sanitarna voda greenje. Shto e ova?
IMG-e61eec9ae5397a2d26d16404f9f222d3-V.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
Samo shto doznav denes za City Multi.

Kakvo e ova chudo Gospodovo? Dve se montiraa vo Ohrid denes. Ladenje, greenje, povrzani i na zidni edinici, i na podno greenje, i vozduh-vozduh kombinacija, i vozduh-voda kombinacija i za sanitarna voda greenje. Shto e ova?
Прегледај го приврзокот 219805
Variable Refrigerant Flow системи за комерцијална употреба.
Освен ако не си у тој бизнис(да продаваш/инсталираш),ич не ни гледај,не се ни интересирај.
Еден збор скапо :cool:
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Ova Video ke ti pojasni kako duva, po zvukot duva jako.... i so perkata nadole
Јебига глуп алогаритам имаа оваа 18 за разлика од 12 .. приметив и дур се горе перките исто дува по звук .. може оваа единица е нешто нее вред. Неможиме да заклучиме 18 нечини ако само кај еден нее нешто вред исто ко Амберо со видеото од 900 на 0
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Variable Refrigerant Flow системи за комерцијална употреба.
Освен ако не си у тој бизнис(да продаваш/инсталираш),ич не ни гледај,не се ни интересирај.
Еден збор скапо :cool:
Poznanik moj i brat mu dve stavija.

Nekoj si model Pumy+Ecodan. Neshto vakvo valjda.
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Prošle godine sam kupio roditeljima za kuću 3 komada Midea Mission 18, za grejanje ~100kvm slabo izolovanog prostora. Čim je krenula grejna sezona, kad sam video kako rade pismenim putem sam se žalio, i dobio odgovor da mogu da ih zamenim za druge klime. Došli su serviseri i skinuli sve tri Mission, a isti dan montirali tri Fujitsu 12LMCE, i kultura rada je dve klase iznad Mission 18. Jedino što je Fujitsu 12LMCE slabija u grejanju od Mission 18, pa kad je oko -10C mora da se pali kotao na pelet, a to je možda 10 dana u sezoni. Uglavnom roditelji PREZADOVOLJNI, jer je trošak grejanja sveden na 45%-50% u odnosu na pelet. Moram da napomenem da po forumima hvale Mission 12, da duva toplo i lepo radi, mada i ona nastavi da duva nakon što ugasi kompresor, jedino se ne oseti jer ne duva jako kao 18-ca

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Jozza objasni ovim mojim makedoncima koje tacne oznake ima ta Mission12 jer kad oni cuju Mission misle da su sve iste i da sve Mission podvarijante imaju Eurovent a nemaju.
Jel ta sa euroventom bila sa oznakama MOB3 ili MOB1. Mrzi me da trazim na Elite a znam da su Mission modeli bili poprilicno razlicitih oznaka Spoljasna/Unutrasnja na prodaju u RS
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Prošle godine sam kupio roditeljima za kuću 3 komada Midea Mission 18, za grejanje ~100kvm slabo izolovanog prostora. Čim je krenula grejna sezona, kad sam video kako rade pismenim putem sam se žalio, i dobio odgovor da mogu da ih zamenim za druge klime. Došli su serviseri i skinuli sve tri Mission, a isti dan montirali tri Fujitsu 12LMCE, i kultura rada je dve klase iznad Mission 18. Jedino što je Fujitsu 12LMCE slabija u grejanju od Mission 18, pa kad je oko -10C mora da se pali kotao na pelet, a to je možda 10 dana u sezoni. Uglavnom roditelji PREZADOVOLJNI, jer je trošak grejanja sveden na 45%-50% u odnosu na pelet. Moram da napomenem da po forumima hvale Mission 12, da duva toplo i lepo radi, mada i ona nastavi da duva nakon što ugasi kompresor, jedino se ne oseti jer ne duva jako kao 18-ca

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Nije moguche da japanska klima radi dve klase bolje od kineska. Ja........ sam iskreno shokiran.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
35
Друже па ние до ова дереџе дојдовме баш од “многу” анализи,баш од многу “експерти”,баш од (партиски,превработени и неспособни) министерства!
Да беше до нас форумџиите сто пати поарно ќе беше.
Побарај уназад еден пост од @tzlatko која глупост(и превара) е субвенционирањето на инвертери за загрозена категорија на граѓани.

П.С.а математиката што ја играте е само “special case”.Во пракса есапот е сосем друг.За куќи без изолација ништо од тоа не ни важи.
Зашто да не важи есапот за во куќа без изолација?си грее климата си затоплува.само таа топлина колку се задржува.ако имаш добра изолација климата ќе си дува помалку и заштедите се поголеми.ако немаш изолација топлината ќе ти бега поголема сметка но ти секако ќе си бидеш загреан.Пресметсв грубо да троши максимум што не е возможно и пак е економично.Едностсвно нема капацитет да потроши повеќе.
Сите се сегa со scop 4.0 мин.Нема да те згреат 4kw топлина?Еве за пар години за во еу да добиеме преговори ќе ни речат справете се загадувањето и ќе забранат дрва.И на што ќе се грееш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom