Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
12 март 2017
Мислења
25
Поени од реакции
41
Jas kolku sto znam ne ripaat vise toes od tragicniot nastan vo koj zagina Jovanov do denes nema skokovi
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Јас како што знам после смртта на Циганот падобранството е укинето
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Не сум знаел за ова воопшто.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Во САД сите припадници кои се дел од единици кои имаат падобранска обука и се обучени за падобрански операции добиваат "Hazard Pay" односно зголемување на платата бидејќи имаат дополнителен ризик односно скокање со падобран.

Во сите вооружени сили во светот каде што падобранството е присутно прифатен е ризикот на повреда или смрт тоа е дел од работата кој е способен нека најде статистики на колку луѓе годишно загинуваат при падобрански несреќи во САД или во Русија и ќе види дека тоа не е толку ретко.

Опремата за падобранство на Армијата на Република Македонија е во тотално исправна состојба и имаме еден од најстручните кадри во светот така што припадниците од БСН,Ренџерскиот баталјон и 501 доколку не скокаат во обуки со други единици надвор од Македонија дел од нив кои навистина го сакаат спортот скокаат цивилно и од свој џеб издвојуваат за скокови со македонски падобрански клубови.
Има луѓе кои работат од 1999 година,а се занимаваат со падобранство уште пред да се вработат во АРМ и мислам дека можете сами да заклучите колку скокови можат да изведат за 20 години.

Тоа што му се случи на Циганот е голема трагедија но не е причина за укинување на падобранска обука како дел од обуката во АРМ.
Одлуката за укинување на падобранството е донесена од страна на ГШ и МО поради самозаштита во случај да се случеше таква несреќа повторно се плашеа дека нив ќе ги држат одговорни.
Се надевам дека новиот командант на ПСО ќе проба повторно да ја воспостави обуката барем за припадниците на БСН и РБ
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Се надевам дека новиот командант на ПСО ќе проба повторно да ја воспостави обуката барем за припадниците на БСН и РБ
Единица од рангот на БСН обавезно мора да има падобранска обука, ама обавезно и задолжително.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Падобранска обука припадниците имаат само не во Република Македонија.
 
Член од
24 февруари 2016
Мислења
58
Поени од реакции
3
Да ве прашам сум слушнал дека АРМ има свој СО- Сув оброк што се произведува во Македонија знам дека едно време се користеа хрватски. Дали некој го има пробано и дали може слика да постави
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
И ренџерите и волците имаат обука во Америка заедно со зелените беретки,на кои највеќе се обрнува внимание на падобранството[DOUBLEPOST=1527461981][/DOUBLEPOST]https://www.facebook.com/specijalnaedinicavolci12/videos/1017918851679613/?t=115
Еве ви го и доказот за тоа што го зборувам
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
И ренџерите и волците имаат обука во Америка заедно со зелените беретки,на кои највеќе се обрнува внимание на падобранството[DOUBLEPOST=1527461981][/DOUBLEPOST]https://www.facebook.com/specijalnaedinicavolci12/videos/1017918851679613/?t=115
Еве ви го и доказот за тоа што го зборувам
Грешка си, падоранската обука не е обуката која се врши со зелените беретки.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Грешка си, падоранската обука не е обуката која се врши со зелените беретки.
Јас како шо знам така е,е сега ако ме излажал припадник на ЕСН тогаш е друго.Јас кажувам како што ми е кажано.А ако те интерисира кој ми кажал можеш да ме прашаш во порака.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Немој да мислиш се што ќе ти кажат од единицата дека е точно од таму полесно е да дадат погрешна информација со цел да те задоволат бидејќи реално неможеш да ги верифицираш информациите.

Колку да ти другар,роднина или родител некои работи едноставно не се кажуваат на лица надовор од единицата без разлика кој си па дури и сите припадници во единицата не ги знаат сите информации за некои обуки таква е природата на нивната работа.

За било кој припадник американец или странка да присутстува на обука со зелени беретки или Q Course како што го викаат кандидатот мора да има основни падобрански вештини.
 
Последно уредено:

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
kaj amerikancite
Rendzerite se bavat so padobranstvo 82 divizija
101 divizija
po logika treba kaj nas rendzerite.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Нашите и американските ренџери имаат само една заедничка и иста работа, а тоа е името. :D :D :D

82ра и 101ва... си ја гледал серијата Band of Brothers ЧД
 

Kajgana Shop

На врв Bottom