Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Кога си морон, морам да се симнам на твое ниво, ај Бе неписмен камионџија наведи макар едно нешто што сум излагал. Сељак Велешки, најдобронамерно ја споделувам секоја информација која сам сум ја поминал низ моево патешествие до БГ пасош, сега терам процедура за децата, а за информацијата која погоре ја споделив, еден посредник ми побара 120ЕУР по дете, од кои трошок му е само преводот и легализацијата. Ти си само едно бедно несреќно човече, кои своите фрустрации во животот ги лечи пишувајќи по цел ден на форумов. Џабе ти се и сто камиони и милион евра, тоа не те прави човек. За да бидеш човек, треба да имаш срце и добрина, да споделуваш со луѓето и да има помагаш, а не да се ситиш на нивнато незнаење и несреќа. Еднаш ти пишав и прак ќе пишам, ако имаш нешто паметно да пишеш, пиши, ако не не досаѓај. Да бев модератор на темава одамна ќе те немаше на темава.
Па стави ме на игнор, не лечи фрустрација[DOUBLEPOST=1520093337][/DOUBLEPOST]
Другaр oвa нaјдругaрски ти кaжувaм.Вo некoлку рaзлични нaврaти сум прoверил,преку 25-30 пaти дневнo јa прoверувaш темaвa.Уoпште не ми сметa мене личнo штo пoстирaш нoн стoп aкo сaкaм ке прoчитaм aкo не ке ги рипнaм пoстoвите,незнaм зa другите кaкo и штo си мислaт, aмa oвa ти имa стaнaтo oпсесијa.Кaкo мoже aкo немaш никaквa кoрист тoлку дa ти е гaјле и дa се грижиш зa другите не ми е јaснo сaмo.Верувaј ми декa oвa дoбрoнaмернo ти кaжувaм.Пoзз
Благодарам и го почитувам твоето мислење
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Што и како доколку сакам до бугарска лична карта? Не сакам пасош, до лична карта сакам да стигнам.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Во последно време не го пратам форумов редовно , па не знам дали информацииве што ќе ги споделам веќе се напишани од некој.
1. Почнувајќи од 01,03,2018 се менува постапката за превод и легализација на документите, со тоа што преведувачот мора лично пред нотар да ги завери документите кои ги проверува. Извод за кој пред еден месец, во Софија платив 30лв, за да го легализираат и преведат сега кошта 46лв
2, Оние родители кои сакаат на своите малолетни деца да им извадат државјанство треба да пополнат молба, да уплатат 50лв. на ж-ка. да достават две слики од децата, преведени и легализирани изводи од нив, копија од нивниот МК пасош, копија од Л.К. на родителите. Истите треба да се достават во општината коде се регистрирани родителите. За ЕГН за ддецата се чека 2-3 месеци. При подавањето децата не мора да одат во БГ, но пожелно е да присуствуваат двата родители бидејќи двајцата се потпишуваат на молбата.
За случај ако само едниот има БГ државјанство не ја знам процедурата.

(ЕВЕ ВАКА ТРЕБА ДА ИЗГЛЕДААТ ПОСТОВИТЕ ВО ОВАА ТЕМА)

П.С. Поздрав до Фатигоова, гледам се приближува кон бројката од 1000 постови, а досега ништо паметно не напишал. Се исклучувам до некоја следна информација што ќе ја разберам
Ако добро те разбрав документи за децата само во општина се доставуваат, а не во правосудие?
Ова е случај само кога двајцата родители се со бугарско државјанство, што ако само едниот родител има?
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
haha pa razbiram i zosto te blokiral :D da si mi mene blisku ja bi te skapala so edna zelezna sipka. Da vidis sto e bugarski kotek i da go pamtis cel zivot ;)[DOUBLEPOST=1520070638][/DOUBLEPOST]Toj pak kulturni postapil sprema licnost kako tebe sto vsusnost nema licnost ha ha
Ti glupa bese i glupa ostana....nema leka apoteka :)
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Ок луѓе

На некои им е многу досадно и секој ден замараат на форум т.е загадуваат-трујат-смрдат на темава наместо само да изложуваат здравословни информации

Као демек побрзо ќе добијат гражданство или нешто ќе сменат во пространството

Затоа сега на неколку дена се вклучувам чисто колку да заклучам дека треба да скокнам 90% од коментарите

Ае релакс, мислам дека сега кога конечно се помрдна работава треба сите покротки да бидат

:D
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Ако добро те разбрав документи за децата само во општина се доставуваат, а не во правосудие?
Ова е случај само кога двајцата родители се со бугарско државјанство, што ако само едниот родител има?
Во петок ке одам да ги подадам документите, ако не заборавам, ќе прашам
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Знае ли некој одприлика колку време трае процедурава за издавање указ од Вицепрезидентот, и што следи потоа?
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Знае ли некој одприлика колку време трае процедурава за издавање указ од Вицепрезидентот, и што следи потоа?
Се чека се до дека не ти го потпишат...мислам дали ме разбираш

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Се чека се до дека не ти го потпишат...мислам дали ме разбираш

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Се разбира, ама дали некој знае колку време се чека.....или и тоа трае со децении?
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Се разбира, ама дали некој знае колку време се чека.....или и тоа трае со децении?
Во моментов Никој не може точно да ти каже шарена работа како ќе им текне

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија

Знае ли некој одприлика колку време трае процедурава за издавање указ од Вицепрезидентот, и што следи потоа?
So kakvi dokumenti dobi polozitelno?
 
Член од
23 февруари 2016
Мислења
415
Поени од реакции
581
Кога си морон, морам да се симнам на твое ниво, ај Бе неписмен камионџија наведи макар едно нешто што сум излагал. Сељак Велешки, најдобронамерно ја споделувам секоја информација која сам сум ја поминал низ моево патешествие до БГ пасош, сега терам процедура за децата, а за информацијата која погоре ја споделив, еден посредник ми побара 120ЕУР по дете, од кои трошок му е само преводот и легализацијата. Ти си само едно бедно несреќно човече, кои своите фрустрации во животот ги лечи пишувајќи по цел ден на форумов. Џабе ти се и сто камиони и милион евра, тоа не те прави човек. За да бидеш човек, треба да имаш срце и добрина, да споделуваш со луѓето и да има помагаш, а не да се ситиш на нивнато незнаење и несреќа. Еднаш ти пишав и прак ќе пишам, ако имаш нешто паметно да пишеш, пиши, ако не не досаѓај. Да бев модератор на темава одамна ќе те немаше на темава.
Изгледа стварно нема девојка затоа го демне форумов 24/7 .
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
So kakvi dokumenti dobi polozitelno?
Обични, умреница од дедо роден пред 1918, извод од родител за роднинска врска, некаква потврда од некое здружение и право во конзулатот во Битола на интервју......по една година вака пишува на страната од министерството...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.602
Поени од реакции
26.110
Обични, умреница од дедо роден пред 1918, извод од родител за роднинска врска, некаква потврда од некое здружение и право во конзулатот во Битола на интервју......по една година вака пишува на страната од министерството...
Што бе АБЦ ти се брза, дали знаеш нешто што ние обичните смртници не го знаеме?!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom