Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Нова објава на Петар Колев на неговиот ФБ профил:добив уверување дека компликациите и забавувањето во постапката за бугарско државјанство за кандидати од Македонија се веќе решени и граѓаните на Македонија кои одговараат на законските барања можат да бидат спокојни. Ја изразив својата благодарност за нивниот ангажман за надминување на овој момент и изразив оптимизам и верување од тоа што процесот е регулиран. Со почит,
Петар Колев

Да се надеваме дека ке се мрдне на подобро работава.Инаку ова е објавено пред неколку минути во Собранието на Република Бугарија.
Hahaha,"tie sto odgovarale na zakonskite barajna da bile spokojni" ,sto znaci toa za tie so bratucedi,tetki,vujkovci,strikovci, tie so potvrdi od zdruzenija, mnogu nejasna objava, problemot e sto vo MP postojano varira znacejneto na poimot "lica koi odgovaraat na zakonskite barajna", aj da vidime slednive nedeli dali ke si prodolzat po staro da redat na dopolnitelna I da odbivaat ili stvarno nesto ke se smeni.
 
Член од
7 јануари 2018
Мислења
12
Поени од реакции
18
Дали некој во последно време има вадено дупликат происход и за колку време го даваат
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Јас овде не гледам дека нешто биднало туку дека тие што биле законски ке земеме .тоа и малите деца го знаат .значи преку родители или преку дедо или баба ке земат тоа сите го знаеме и тука ништо ново нема.значи тие што се преку роднини и потврди за нив нема шанси.[DOUBLEPOST=1516371472][/DOUBLEPOST]
Ke bidaat do sega nikoj so potvrda nema otkaz a sega i nie ovde treba da bideme fer da pomogneme okolu potpisite za partijata koja treba da se napravi
Еве јас уште утре се потпишувам и ке агитирам за нив и ке го имаат мојот глас и уште дваесетина други.толку гласови можам да му донесам со сигурност.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Овај П. Колев не вреди ни да се коментира, а гледам и колку потписи ќе собере, од мене сигурно Не, демек бугарин си и треба поддршка да дадеш, како да не тој филм не го гледаат. Нека си оди во бг да му дудла на Каракачанов, и таму и тука го знаеме кој е, едно големо НИШТО. Постовите му се патетични.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
257
Поени од реакции
200
I mene denes mi se smena statusot od Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија vo Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија, isto i jas sum so dokument od brat i od dedo svedetelstvo. Neznam sto znaci na proverka no se nadevam ne e na loso i deka ke zemime drzavjanstvo za brzo vreme.
Колку време беше со овој статус пред да се смени Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
 
Член од
28 јули 2015
Мислења
107
Поени од реакции
107
Hahaha,"tie sto odgovarale na zakonskite barajna da bile spokojni" ,sto znaci toa za tie so bratucedi,tetki,vujkovci,strikovci, tie so potvrdi od zdruzenija, mnogu nejasna objava, problemot e sto vo MP postojano varira znacejneto na poimot "lica koi odgovaraat na zakonskite barajna", aj da vidime slednive nedeli dali ke si prodolzat po staro da redat na dopolnitelna I da odbivaat ili stvarno nesto ke se smeni.
Nema potreba da se pocekat nekoja nedela dali ke promenet nesto......postot mu e jasen i mnogu dobro vardel pri izbor na zborovi, ke si teret po staro i site sto ne se po zakon(a toa se 90 procenti od podnesenite) ke si gi odbiet,samoto nespomnuvanje na potreba za promena na zakon,a kako sto gledame ne se ni sprema nekoja promena na zakon znacit ke si teret po staro ama vo javnost so dobro izbrani zborovi ke zboruvaat drugo so cel da ne se krenit naednas golema prasina vo javnosta.......a vo pozadina stoi nekakov politicki dogovor zatoa cutet site i Lazar i Karakacanov i Patriotite.......se e samo edna politicka igra koja nas skapo ne kostat
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Дали некој во последно време има вадено дупликат происход и за колку време го даваат
Дефинирај "последно време". Јас вадев дупликат во 2016, чекав 5 и пол месеци.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
ima li nekoj koj sto e staven na dopolnitelna a e prilozil dopolnitelni dokumenti i posle toa e dobil drzavjanstvo.Se sto citam deka dostavile i uste kisnat na dopolnitelna,jas sam si ja brkav rabotata preku sk,imam drugar stvarno drugar mi veli deka se bilo ispomesano i site sme bile na dopolnitelna kako da figurirame nekade .Se zaviselo od politickiot vrv i deka vekje brkal rabota samo na luge so dokumenti od roditel!!!!
procitaj gi moite postovi
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Денес го зедов ЕГН-от од општина Средец и право во полиција на бул Кнегиња Марија Луиза 48, арно ама таму примале само документи за експресно вадење на пасош (100евра). Одтука отидовме на ул. "Кнјаз Борис І" № 215. Потребно да се приложи документот што се зима од општината, превден и легализиран извод, указот, копија од пасош, се пополнува формулар, се плаќа 61 лв. за пасош и лична карта, ве сликаат, зимаат отисоци и за месец дена добивате пасош. За 20 мин. колку што бевме таму со сопругата, уште четири македонци вадеа пасош, така да работата не е баш застаната. Пред да ме прашате нешто прочитајте ги моите предходни постови.
 
Последно уредено:
Член од
6 октомври 2017
Мислења
42
Поени од реакции
13
Zdravo momci da prasam dali moze od proishod da se izvadi bg licna karta pred da se zeme drzavjanstvoto pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom