Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
ми треба мала помош како се вика програмата со која се читаат грешки(каде се купуваат кабли)ако има некој линк да ја симнам..за ауди автомобил ми треба.[DOUBLEPOST=1490809807][/DOUBLEPOST]
пробај прво со филтер за гориво,ако нема подобрување правец мајстор
Барај obd2 конектор. А за програми има дузина, побарај на гугл.
 
Член од
24 март 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво,сакам да прашам нешто во врска со Пежо...дајте ми некое мислење воопшто за марката а нешто поконкретно ако може за 307 и 407 :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Ми треба совет за купување на половна кола максимум до 1500-1700 евра, Фолксваген или Ауди. Годиште од 90та до 97ма. Имам неколку прашања:

Дизел или бензин?
Обичен дизел или ТДИ?
Бензин/плин?

Гледам по огласиве ТДИ се движат околу 1200-1800, има и испод 1000 евра ама се обичен дизел.

Има и бензин/плин (со атест) се наоѓа од 700 до 1600 евра зависи од година на производство.

Исто се наоѓа и Ауди А4 и Пасат 1.9ТДИ 95-97за 1500-1700 еур. А од тоа годиште има и бензин/плин.

Најважно ми е да не троши многу и да не е скапа за одржување. Ми треба претежно за низ град ама и за отворен пат и да биди караван за товарење.

Фала. Поздрав.
Разгледував на реклама5 појќе огласи, ќе постирам неколку ако можи некој совет и мислење од ваша страна:

1. Volkswagen Passat '95 - Benzin/Plin, гледав спецификации колава е 101кс ама има мотор со 8 вентили.

2. Wolkswagen passat '94 - Benzin/Plin

3. Wolkswagen Passat 1.9 TDI '94, не е регистрирана.

4. Volkswagen Golf 4 1.9 TDI '96

5. Audi A4 1.9 TDI '97
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да прашам и јас нешто. :D
Каде може да се најде спреј со боја за да ишмирглам и ишприцам една линија со малку рѓа најверојатно изгребана со шајка?
Vo zelezara da prasas,ili prodavnica za boi I lakovi.[DOUBLEPOST=1490914084][/DOUBLEPOST]
ми треба мала помош како се вика програмата со која се читаат грешки(каде се купуваат кабли)ако има некој линк да ја симнам..за ауди автомобил ми треба.[DOUBLEPOST=1490809807][/DOUBLEPOST]
пробај прво со филтер за гориво,ако нема подобрување правец мајстор
Poarno da mu recese filter za vozduh,toj ima pogolema uloga od toj za gorivo.[DOUBLEPOST=1490914180][/DOUBLEPOST]
Ми треба совет за купување на половна кола максимум до 1500-1700 евра, Фолксваген или Ауди. Годиште од 90та до 97ма. Имам неколку прашања:

Дизел или бензин?
Обичен дизел или ТДИ?
Бензин/плин?

Гледам по огласиве ТДИ се движат околу 1200-1800, има и испод 1000 евра ама се обичен дизел.

Има и бензин/плин (со атест) се наоѓа од 700 до 1600 евра зависи од година на производство.

Исто се наоѓа и Ауди А4 и Пасат 1.9ТДИ 95-97за 1500-1700 еур. А од тоа годиште има и бензин/плин.

Најважно ми е да не троши многу и да не е скапа за одржување. Ми треба претежно за низ град ама и за отворен пат и да биди караван за товарење.

Фала. Поздрав.
Zemi si Golf 2 1.6D i plus prikolka,I ke ti ostanat 300-400 evra za na odmor. :):)[DOUBLEPOST=1490914321][/DOUBLEPOST]
Имам Алфа 156 1.9 ЈТД 2003 год од вчера почна да не влече (забрзува) , па се прашувам што би можело да и е и колку отприлика би ме чинело поправка?
Успат кога прашувам да прашам да не знае некој и што пари е да сменам вилушки горни и долни , или можам да сменам само гумици на истите и како оди тоа?
Поздрав
Probaj so filter za vozduh,ili trgni ja patosnicata od pod gasta.Kako moze do vcera vlecela,deneska ne.Moze samo taka ti se cini,ako imalo nekoj poseriozen problem valjda ke si primetel,ako puknalo nekoe crevo okolu turbinata.[DOUBLEPOST=1490914396][/DOUBLEPOST]
ми треба мала помош како се вика програмата со која се читаат грешки(каде се купуваат кабли)ако има некој линк да ја симнам..за ауди автомобил ми треба.[DOUBLEPOST=1490809807][/DOUBLEPOST]
пробај прво со филтер за гориво,ако нема подобрување правец мајстор
Delphi se vika programata, i e edna od najdobrite,gledaj da e licencirana i originalna.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
@Black Hok Некако слаб ми гледа Голф 2 1.6Д, има само 50-55кс. Ми треба нешто појако, не само за товарење туку и за на пат, да можам да возам без колата да се мачи, да можам да престигнувам.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Vo zelezara da prasas,ili prodavnica za boi I lakovi.
Мислиш на Еуро Стил?
Да и јас мислев на овие варијанти, треба да видам бројчето на бојата.
EDIT: Трајно решение само спреј од бои и лакови.
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
@Black Hok Некако слаб ми гледа Голф 2 1.6Д, има само 50-55кс. Ми треба нешто појако, не само за товарење туку и за на пат, да можам да возам без колата да се мачи, да можам да престигнувам.
Za tie pari so koi raspolagas,nemozes da kupis solidna kola so ke ja vozis od tie so si gi izbral,so tie pari se kupuva problem, a ne kola.Ti posociv Golf 2 bidejki gi ima,ima i turbodizel takvi Golfovi,toj Golf bez problem ke siba 110-120 km/h.Koga vekje bi eksperimentiral za tie pari bi zel nekoj Mercedes, 124,190D 2.5 motor ili slicno.Taa cena odat, 1200-1700-1800 evra.Mercedes e sekogas Mercedes.[DOUBLEPOST=1490964408][/DOUBLEPOST]
Мислиш на Еуро Стил?
Да и јас мислев на овие варијанти, треба да видам бројчето на бојата.
EDIT: Трајно решение само спреј од бои и лакови.
Bilo koja zelezara, jas sum od Veles,taka da neznam za koja mislis.Zemi ubava polir pasta ispoliraj go mestoto,moze ke padne grepkata,da ne kupuvas badijala.Ako ne te mrzi slikaj da vidime za sto se raboti.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Разгледував на реклама5 појќе огласи, ќе постирам неколку ако можи некој совет и мислење од ваша страна:

1. Volkswagen Passat '95 - Benzin/Plin, гледав спецификации колава е 101кс ама има мотор со 8 вентили.

2. Wolkswagen passat '94 - Benzin/Plin

3. Wolkswagen Passat 1.9 TDI '94, не е регистрирана.

4. Volkswagen Golf 4 1.9 TDI '96

5. Audi A4 1.9 TDI '97
Првиот пасат изледа најздрав, секако пробај повози ја види во каква состојба е
... ѕирни ја и оваа
http://m.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=2425241
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Првиот пасат изледа најздрав, секако пробај повози ја види во каква состојба е
... ѕирни ја и оваа
http://m.reklama5.mk/AdDetails/Index?ad=2425241
Се слушнав со човекот, пошто не сум од Скопје, ми рече дека тој е втор газда на колата, и дека последниве 2 години колата се вози поактивно, и истото што го пишува во огласот, реална километража, не е чукана, префарбувана и тн. Регистрација има уште еден месец. За потрошња на плин градска вожња врвел 100 км со 300 денари. Исто ми рече за плинот дека е ставен во овластен сервис со сите документи, само не е внесен во сообраќајна и дека доколку ја купувам тоа можам да го направам за 50 евра.

За Опел не сум многу, пошто веќе имам Опел Астра 1.7 ДТИ, Исузу мотор 2000 год. и се оддадов по поправки, ич не ми се погоди. Сега е добра веќе подолг период ама покажа многу дефекти.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Се слушнав со човекот, пошто не сум од Скопје, ми рече дека тој е втор газда на колата, и дека последниве 2 години колата се вози поактивно, и истото што го пишува во огласот, реална километража, не е чукана, префарбувана и тн. Регистрација има уште еден месец. За потрошња на плин градска вожња врвел 100 км со 300 денари. Исто ми рече за плинот дека е ставен во овластен сервис со сите документи, само не е внесен во сообраќајна и дека доколку ја купувам тоа можам да го направам за 50 евра.

За Опел не сум многу, пошто веќе имам Опел Астра 1.7 ДТИ, Исузу мотор 2000 год. и се оддадов по поправки, ич не ми се погоди. Сега е добра веќе подолг период ама покажа многу дефекти.
Тоа ти викам добро изгледа за годините првиот пасат, појди види го ако сакаш караван ќе ти заврши работа
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Член од
24 март 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Добро бе никој ли не се разбира во Пежо :D
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Bilo koja zelezara, jas sum od Veles,taka da neznam za koja mislis.Zemi ubava polir pasta ispoliraj go mestoto,moze ke padne grepkata,da ne kupuvas badijala.Ako ne te mrzi slikaj da vidime za sto se raboti.
Хехе не се разбравме, јас мислев за населбата Железара ми збориш. :D Таму има продавница за авто козметика, се јавив и ми рекоа дека со пастата е само привремено решение од 6-7 перења, а за трајно да си земам спреј од бои и лакови. Така да се снајдов, спрејчето во една продавница ми рекоа 400 денари е, ќе им кажам кодот на бојата и ќе средат. Инаку за Daewoo Tico зборам. :)
 
А

Атлантист

Гостин
Хехе не се разбравме, јас мислев за населбата Железара ми збориш. :D Таму има продавница за авто козметика, се јавив и ми рекоа дека со пастата е само привремено решение од 6-7 перења, а за трајно да си земам спреј од бои и лакови. Така да се снајдов, спрејчето во една продавница ми рекоа 400 денари е, ќе им кажам кодот на бојата и ќе средат. Инаку за Daewoo Tico зборам. :)
Ако може пиши што си направил, јас земав така боја од продавница за авто бои, но не во спреј и не излезе како замислував, иако е подобро него што беше.А ме советуваа да одам на авто лимар за да среди, но изгледа зависи и од гребаницата колку е длабока, самата боја дали е металик и сл.
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Ако може пиши што си направил, јас земав така боја од продавница за авто бои, но не во спреј и не излезе како замислував, иако е подобро него што беше.А ме советуваа да одам на авто лимар за да среди, но изгледа зависи и од гребаницата колку е длабока, самата боја дали е металик и сл.
Да, мене човекот кај што прашував за боја ме праша дали е металик или не, му викам не, дека бојата е фабричка. Уште не сум бил, деновиве ќе земам па ќе пишам како испаднало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom