Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Ми треба совет за купување на половна кола максимум до 1500-1700 евра, Фолксваген или Ауди. Годиште од 90та до 97ма. Имам неколку прашања:

Дизел или бензин?
Обичен дизел или ТДИ?
Бензин/плин?

Гледам по огласиве ТДИ се движат околу 1200-1800, има и испод 1000 евра ама се обичен дизел.

Има и бензин/плин (со атест) се наоѓа од 700 до 1600 евра зависи од година на производство.

Исто се наоѓа и Ауди А4 и Пасат 1.9ТДИ 95-97за 1500-1700 еур. А од тоа годиште има и бензин/плин.

Најважно ми е да не троши многу и да не е скапа за одржување. Ми треба претежно за низ град ама и за отворен пат и да биди караван за товарење.

Фала. Поздрав.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ми треба совет за купување на половна кола максимум до 1500-1700 евра, Фолксваген или Ауди. Годиште од 90та до 97ма. Имам неколку прашања:

Дизел или бензин?
Обичен дизел или ТДИ?
Бензин/плин?

Гледам по огласиве ТДИ се движат околу 1200-1800, има и испод 1000 евра ама се обичен дизел.

Има и бензин/плин (со атест) се наоѓа од 700 до 1600 евра зависи од година на производство.

Исто се наоѓа и Ауди А4 и Пасат 1.9ТДИ 95-97за 1500-1700 еур. А од тоа годиште има и бензин/плин.

Најважно ми е да не троши многу и да не е скапа за одржување. Ми треба претежно за низ град ама и за отворен пат и да биди караван за товарење.

Фала. Поздрав.
Подобро бензин-плин, дизелите се утепани од возење и ќе си имаш повеќе мака и давачки по нив
најдобро пасат или голф ги има бар избор постари такви возилца
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.909
Поени од реакции
10.540
Подобро бензин-плин, дизелите се утепани од возење и ќе си имаш повеќе мака и давачки по нив
најдобро пасат или голф ги има бар избор постари такви возилца
као бензинците на плин па не се отепани, уствари шо очекуваш од 15 години и јаче стара кола од гаража да не е извадена?
па плус караван?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Кога ја чистев колата го најдов овај исечен кабел па ме интересира ако знае некој да ми каже за што служи.А колата р Golf 4.
 

Attachments

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911

Бележаното со зелено што улога има .. дали има проблем без него?


Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
Па со време ќе се појави проблем за турбото , еве гледаш што личи како школката тоа е турбото и е поврзан со тоа му служи турбото поубаво да работи и да лади како што треба а без него за ден-два ќе рикне зависи колку возиш. Подобро воопшто да не возиш без него оти поправката на турбо е скапо претпоставувам колата е пежо така?


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Кога ја чистев колата го најдов овај исечен кабел па ме интересира ако знае некој да ми каже за што служи.А колата р Golf 4.
Тоа е заземјување за авто електриката провери како ти работи задните светла штопови и бришачи и светла во гепекот и друго што не ми текнува. Треба да се види автоелектричар .


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
437
Поени од реакции
96
Па со време ќе се појави проблем за турбото , еве гледаш што личи како школката тоа е турбото и е поврзан со тоа му служи турбото поубаво да работи и да лади како што треба а без него за ден-два ќе рикне зависи колку возиш. Подобро воопшто да не возиш без него оти поправката на турбо е скапо претпоставувам колата е пежо така?


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
да пежо 1.4 хди 2004 ... па малце ја возам 10 км дневно максимум.. Неможам никаде да го најдам, прашав на повише места нема го..


Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
да пежо 1.4 хди 2004 ... па малце ја возам 10 км дневно максимум.. Неможам никаде да го најдам, прашав на повише места нема го..


Sent from my iPad Pro 9.7 using Tapatalk
Ако си во скопје оди до визбегово накај патот што води за косово скршнуваш налево таму има автоотпад растурање за сите француски коли и ќе најдеш


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
16 ноември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Тоа е заземјување за авто електриката провери како ти работи задните светла штопови и бришачи и светла во гепекот и друго што не ми текнува. Треба да се види автоелектричар .


Sent from my iPad Air 2 using
Кабелот да не можи да е од систем или појачало?
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Имам Алфа 156 1.9 ЈТД 2003 год од вчера почна да не влече (забрзува) , па се прашувам што би можело да и е и колку отприлика би ме чинело поправка?
Успат кога прашувам да прашам да не знае некој и што пари е да сменам вилушки горни и долни , или можам да сменам само гумици на истите и како оди тоа?
Поздрав
 
Z

zlaki

Гостин
ми треба мала помош како се вика програмата со која се читаат грешки(каде се купуваат кабли)ако има некој линк да ја симнам..за ауди автомобил ми треба.[DOUBLEPOST=1490809807][/DOUBLEPOST]
Имам Алфа 156 1.9 ЈТД 2003 год од вчера почна да не влече (забрзува) , па се прашувам што би можело да и е и колку отприлика би ме чинело поправка?
Успат кога прашувам да прашам да не знае некој и што пари е да сменам вилушки горни и долни , или можам да сменам само гумици на истите и како оди тоа?
Поздрав
пробај прво со филтер за гориво,ако нема подобрување правец мајстор
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Да прашам и јас нешто. :D
Каде може да се најде спреј со боја за да ишмирглам и ишприцам една линија со малку рѓа најверојатно изгребана со шајка?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Дали некој може да ме упати кај мајстор што има VCDS програма. Сакам да активирам дневни светла на Шкода Октавиа 2010.
И доколку некој веќе имал искуство да ми каже дали има и друг начин за активација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom