Дрекслмајер

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
а кој ќе им работи на газдите, ако 60 посто ги избркаат ... или ќе ја затворат фирмата, ама така ќе нема и за газдата ...
А од кај ќе имаат профит тие газди, кои углавном работат на македонски пазар, и ако платите се качат за трипати, ќе имаат трипати поголеми расходи. Сериозно мислиш оти нема да ги избркаат 60 посто од работниците? Пошто поинаку ќе треба да работат со загуби.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
На некои луѓе убаво им е да си живеат во розов меур, јбг. На пример, ти.
Ма не разбираш ти ништо.

Се сеќавам таму некаде на почетокот на 90ите, мајка ми од Нова Македонија добиваше бонови у извесна вредност, како замена/дополна за плата. Боновите можеше да се искористат во некој тогашен ланец на самопослуги, чинам Зем промет се викаше или така нешто слично.
Е сеа, пошто сме ние држава каде се вози филмот на традиционалност, на историја, ма антики и што ти ја знам, убаво е вака кога ќе видиш дека ете и работниците од Дрекселмаер биваат плаќани на старите, традиционални, од дедо/прадедо начини. Јер држава без историја е како дрво без корен.
Јас и друго би препорачал на менаџментот на Дрекселмаер, каква хранарина какви бакрачи. Ланч пакети да се делат. Во крпче од Стружанка замотани младо кромидче, сув леб, троа солца и грч студена вода во бардаче(брендирано Кожувчанка, за и останатите околни бизниси да видат ефект од инвестицискиот бум).
Кога ке ги фати патриотски занес работниците, има 120% да даваат од себе. И после оп бонусче, 500че во локалното гранапче.

Така да друже Meh, ти си само еден огорчен опозиционер кој не сака да го види бенефитот од инвестициите кои не навјасаа.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Okolu nekoj drexlmaer moze da rascvetaat i bezbroj domasni biznisi so ke go potkrepuvaat proizvodstvoto i ke ponudat svoi uslugi,proizvodi i znaenja vo najrazlicni oblasti od ekonomijata. Sto mislam deka i doprva ke se sluci.
Eve najprosto, drexl gi zivna avtoprevoznicite,frcat li frcat sleperi natamu navamu, so znaci zaposluvanje na soferi i profit za gazdite.
Eve Slovenija ima polno firmi so se kooperanti na Avstrijski,Italijanski i Germanski multinacionalki. zatoa se malku ponapred od site bivsi ex-ju republiki i imaat pogolemi plati
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Vaka sea. Za Makedonija ne vredi ni da gubime vreme vo muabet ali aj kaj so se fativ na oroto ke odgovoram. Zemjava ni e oprana i 100 godini sme nazad od bilo koja normalna zemja. Smesno mi e samo koga ke procitam deka ako se izgradele 100 fabriki platite ke bile 300-500 evra. Ako platite se krenat ke prestanat da doagjaat ili ke mu ja kidnat vekje postoeckite. Nikoj ne ti dava pari, sekoj gleda da te iscica. A za cicanje ima lugje i drzavi na planetava kolku ti dusa saka.
Toa sto ti go pisuvas se nekakvi si teorii koi i jas pred nekoja godina gi citav i mi bea simpaticni. Ama vo praksa e mnooogu poinaku. Vidi kolku lugje so teski fakulteti sto diplomite gi zasluzile so ucenje rabotat pod nivoto na obrazovani poso gi nemale vrskite pa ke ti e jasno so ti kazuvam.
Za Amerika ne znam nisto poso tamu nikogas ne sum bil.[DOUBLEPOST=1401635540][/DOUBLEPOST]Inaku da nema zabuni. Super sto dosle i sto se otvorile rabotni mesta, ne go sporam toa, na mnogu lugje im znaci da se vraboteni. Ubavo sto se gradi i se toa ama popoleka so optimizmot.
Ние сме сто години назад. Ради регулирање на се и сешто. Се слагам. И ради корумпирано судство, и неколку олигарси шо ги држат фабриките.
Ако се изградат 100 фабрики, ќе бидат повисоки платите. Помала понуда на работа, побарувачката колкава и да биде, ако има помала понуда, платите работниците ќе ги одредуваат, т.е. пазарот ќе биде на страна на работниците.
Има луѓе со тешки факултети шо не ни работат. Пример мајка ми. Има 9.4 просек. И без разлика шо ми е мајка, не знае три реда муабет да направи, а не пак да си ја продаде дипломата. За разлика од неа, стариот ми е одвај со средно, знае да си го продаде тоа што го знае, и заработува ... доволно. Грдо е да пишувам суми сега.

У држави у кои има 30 посто невработени, првенствената цел треба да биде да се вработат што е можно повеќе. Со самото вработување ќе се зголемува цената на работниот саат. Ќе се зголемуваат и цените на производите, ама и цените на работниот саат. Со самото тоа се зголемува квалитетот на живот.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ne sum partiski opredelen ama za denesnata sostojba kaj nas e definitivno kriva privatizacijata, mesto da se davaat firmite bez pari na domasni oligarsi mnogu poarno ke bese bez pari da gi dadea na stranski multinacionalki.Drzavata taka i taka ne zema ni denar od prodazbata na firmite, masovna pljacka od strana na SDSovskite lopovi. Ako firmite gi dadea na stranski kompanii barem narodot ke ostanese na rabota,sto e najbiten moment za sekoja ekonomija.
Namesto fabriki sega imame propadajuci magacini i stovarista.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
А од кај ќе имаат профит тие газди, кои углавном работат на македонски пазар, и ако платите се качат за трипати, ќе имаат трипати поголеми расходи. Сериозно мислиш оти нема да ги избркаат 60 посто од работниците? Пошто поинаку ќе треба да работат со загуби.
ако сакаат да ја задржат фирмата отворена и имаат потреба и од тие работници, тогаш ќе ги задржат ... без работници, кој ќе им работи ... не велам за сите фирми, ама има некои газди што имаат огромен профит, а исплаќаат минималец (сегашен) ...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ако сакаат да ја задржат фирмата отворена и имаат потреба и од тие работници, тогаш ќе ги задржат ... без работници, кој ќе им работи ... не велам за сите фирми, ама има некои газди што имаат огромен профит, а исплаќаат минималец (сегашен) ...
Ova na zapad se resava na drug nacin. Da kazeme zakonski se voveduva naprimer 5-10% od godisnata dobivka da odi za vrabotenite, neodanoceno. Simple. Na zapad ova vazi uste so vekovi, ne znam so e rabotata so kaj nas i vo skoro site bivsi komunisticki ekonomii ova pravilo nejkat da go vovedat i ozakonat.
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Ova na zapad se resava na drug nacin. Da kazeme zakonski se voveduva naprimer 5-10% od godisnata dobivka da odi za vrabotenite, neodanoceno. Simple. Na zapad ova vazi uste so vekovi, ne znam so e rabotata so kaj nas i vo skoro site bivsi komunisticki ekonomii ova pravilo nejkat da go vovedat i ozakonat.
I da go vovedat e prelesno da se zaobikoli toj zakon. Ne znam dali nekade vo praksa vazi. Inaku hartija se trpi.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
ако сакаат да ја задржат фирмата отворена и имаат потреба и од тие работници, тогаш ќе ги задржат ... без работници, кој ќе им работи ... не велам за сите фирми, ама има некои газди што имаат огромен профит, а исплаќаат минималец (сегашен) ...
Како на пример КАМ и Веро кои на менаџерите им плаќаат по 70 илјади плата, а на работниците по 12-13 илјади плус имаат некои 100 евра по човек за пензиско и здравствено.
Рамстор маркетот има околу 70-80 души вработено. Тоа се 80 души по 320 евра = 25.600 евра
Е сега, плус имаат сметки за струја оти тие фрижидери не работат на вода, плус имаат кирија и еден куп даноци шо ги плаќаат. Еве да ставиме и за целото тоа некои си 20.000 евра, пошто киријата у таков објек е многу голема.
Тоа се некои 50.000 евра месечно трошоци шо ги има Рамстор за сето тоа шо го имаат.

Еве некои 5.000 евра да се купуваат производи у Рамстор. Тоа се 150.000 евра месечно.
Од тоа имаат 50.000 евра плати за работници и кирија сметки за струја и се тоа. Од тука, им остануваат некои 100.000 евра. Од тие 100.000 за нив остануваат некои 5% од целиот ќар. Знаеш колку пари се тоа? Само 5.000 евра.
За толкав маркет, у кој се имаат вложено многу пари за да се реновира само, еве пред 1 месец, и да се менаџира целиот, и да работи успешно, имаат само 5.000 евра ќар. А у секој миг можат да дојдат од УЈП и да им ебаат матер со некаква глупа казна.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ние сме сто години назад. Ради регулирање на се и сешто. Се слагам. И ради корумпирано судство, и неколку олигарси шо ги држат фабриките.
Ако се изградат 100 фабрики, ќе бидат повисоки платите. Помала понуда на работа, побарувачката колкава и да биде, ако има помала понуда, платите работниците ќе ги одредуваат, т.е. пазарот ќе биде на страна на работниците.
Има луѓе со тешки факултети шо не ни работат. Пример мајка ми. Има 9.4 просек. И без разлика шо ми е мајка, не знае три реда муабет да направи, а не пак да си ја продаде дипломата. За разлика од неа, стариот ми е одвај со средно, знае да си го продаде тоа што го знае, и заработува ... доволно. Грдо е да пишувам суми сега.

У држави у кои има 30 посто невработени, првенствената цел треба да биде да се вработат што е можно повеќе. Со самото вработување ќе се зголемува цената на работниот саат. Ќе се зголемуваат и цените на производите, ама и цените на работниот саат. Со самото тоа се зголемува квалитетот на живот.
Никогаш платите нема да се качат, без разлика дали има 100 или 1000 фабрики. Сите тие може да се договорат од колку до колку да биде плата со некое работно искуство и ти дали работиш во фабрика X или фабрика Y не ти прави разлика.
Ова што ти го кажувам е моментално во ИТ секторот, посебно поголемите фирми.
Платите ќе се качат кога луѓето ќе имаат избор, да работат од дома, преку интернет кога ќе се понудат на светскиот пазар и ќе заработуваат од дома или кога нивното ситно производство ќе има пласман на странските пазари.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Никогаш платите нема да се качат, без разлика дали има 100 или 1000 фабрики. Сите тие може да се договорат од колку до колку да биде плата со некое работно искуство и ти дали работиш во фабрика X или фабрика Y не ти прави разлика.
Ова што ти го кажувам е моментално во ИТ секторот, посебно поголемите фирми.
Платите ќе се качат кога луѓето ќе имаат избор, да работат од дома, преку интернет кога ќе се понудат на светскиот пазар и ќе заработуваат од дома или кога нивното ситно производство ќе има пласман на странските пазари.
Koj ti vika. Vo kina pocnaa so plati od 20-30 evra,a deneska vo nekoi kineski provincii prosecnata plata e pogolema ili ista nego prosecnata vo EU.
Vo gradeznistvoto veke zabrzano pocnaa da rastat platite, i ima nedostig na rabotna sila. ke vidis vo brzo vreme platite na sposobnite gragevinari deka ke stignat do 50.000 denari.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Koj ti vika. Vo kina pocnaa so plati od 20-30 evra,a deneska vo nekoi kineski provincii prosecnata plata e pogolema ili ista nego prosecnata vo EU.
Кина е сосема друга приказна, во Македонија менаџерите на тие фабрики може да живеат во иста зграда.
http://pando.com/2014/03/22/revealed-apple-and-googles-wage-fixing-cartel-involved-dozens-more-companies-over-one-million-employees/
Еве како тоа се прави на глобално ниво
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Prvo ke se kacat platite vo gradeznistvoto, i toa po moja prognoza vo kratko vreme za najmalku 100%(veke i se slucuva), ova ke gi potegne i drugite plati nagore.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
484
Поени од реакции
502
Ne sum partiski opredelen ama za denesnata sostojba kaj nas e definitivno kriva privatizacijata, mesto da se davaat firmite bez pari na domasni oligarsi mnogu poarno ke bese bez pari da gi dadea na stranski multinacionalki.Drzavata taka i taka ne zema ni denar od prodazbata na firmite, masovna pljacka od strana na SDSovskite lopovi. Ako firmite gi dadea na stranski kompanii barem narodot ke ostanese na rabota,sto e najbiten moment za sekoja ekonomija.
Namesto fabriki sega imame propadajuci magacini i stovarista.
До пред доаѓањето на сите овие странски компании кои двааат по 10000ден. плата мисев истѕо како тебе.Ама сега сум убеден дека ако тогаш сите фабрики отидеа во рацете на странски компании од типот на Дрекслер,Џонсон...уште тогаш сите ќе даваа минималец а овака барем во тие фирми кои со транзицијата опстанаа земаат многу повисоки плати од фирмите кои подоцна се отворија од домашни стопанственици па и од извиканите странски инвеститори.
И мислам дека не треба да се манипулира постојано само со бројот на невработени ако кон таа бројка не се додадат и примањата на вранотените односно колку пари се расположиви во промет.Секој математичар знае дека подобро е минималец од 25000 и 50% невработеност отколку 10000 минималец(кои ќе го земаат 80% од вработените) и 0% невработеност
 

doorsi

Баџанак
Член од
26 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
234
Koj ti vika. Vo kina pocnaa so plati od 20-30 evra,a deneska vo nekoi kineski provincii prosecnata plata e pogolema ili ista nego prosecnata vo EU.
Vo gradeznistvoto veke zabrzano pocnaa da rastat platite, i ima nedostig na rabotna sila. ke vidis vo brzo vreme platite na sposobnite gragevinari deka ke stignat do 50.000 denari.
Nema da navleguvm mnogu vo muabeti, no edna rabota mi fati okovo a toa e gradeznistvotto. Za gradeznistvoto pretpostavuvam znaes sto se sluci vo Slovenia so gradeznite rabotnici i nivnite plati na primer. Napisi malku tuka da znaat lugjevo sto gi ceka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom