Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Точно е тоа, за живо не може да најдеш мајстор, за белење само ти тражат по 100 евра од соба или за стан само да ти го избелат 400 евра. И ако најдеј мајстор ќе биде некој со две леви раце, јас незнам еден што најдов или ме зафркаваше но ми делеуваше реално дека не знае дека се става конец кога се праве ѕид. Второ пак се наврќам на темата инфлација вчера излезе дека потрошувачката кошничка пораснала за еден месец за 1500 денари или 2.5% со друго за месец март имаме само инфлација од 2.5 %. Едино не ми е јасно како старите станови дршат иста цена сега стар стан си е стар стан. И да се разбереме стан од 2000 година е стар стан, не сме 2004 година 2024 сме.
Јас те разбирам све зш бев уште во..... од тебе...мислев дека сите се поштени ко мене 110 посто....многу видов и научив(не пишувам многу од причина наместо размена на искуство....ај бе не се прај многу паметен).....си викам зш секој мајстор требит да го гледам ко покварен....меѓутоа сепак таа е вистината.....90 посто шо ги прашував низ охрид одговорот беше незнам,заборајв,не се сеќавам.....никогаш не било поскапо да градиш ,реновираш ,цените се ко бо јапонија и норвешка.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Немање на конкуренција и градежници ја кренаа цената....незнам за Скопје ама во Охрид градежниците(калџија) земаат дневница од 2500/3000 ден па рачунај 25 дена ако не врнит, да видиш како им висат над глава да не забушаваат...
ако си моќен почни да градиш па кој ке ти почнит да ти чадит главата ке речиш абе во право биле....нормално е тој шо купвит сакат поефтино ,тој шо продават сакат повисока цена.
Чекај, ако врне не работат?
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Сега незнам ни како е начинот на градба, мислам дека веќе во поголемите градови не може да почнеш кука, па оваа година ке ставам темели на 3 години ке правам спрат па после кров, мислам дека за да почнеш да градеш дури и индивидулано куќа мора да имаш проект, иведувач и надозр и се да е термински поврзано, да си има исто табла на објектот кој што гради. Имам видено две куки што ги градеше фирма и ги направи прилично брзо сега незнам колку пари, куките се на по еден кат со цврст материјал со 90 метри квадати и така ретко некој да граде веке кука на 2 3 спрата.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Би требало уште да растат цените но да забави темпото
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.767
Сега незнам ни како е начинот на градба, мислам дека веќе во поголемите градови не може да почнеш кука, па оваа година ке ставам темели на 3 години ке правам спрат па после кров, мислам дека за да почнеш да градеш дури и индивидулано куќа мора да имаш проект, иведувач и надозр и се да е термински поврзано, да си има исто табла на објектот кој што гради. Имам видено две куки што ги градеше фирма и ги направи прилично брзо сега незнам колку пари, куките се на по еден кат со цврст материјал со 90 метри квадати и така ретко некој да граде веке кука на 2 3 спрата.
-местото ,ширина ,должина па види колку можиш да се рашириш
-прво размисли каква куќа сакаш......убава и наменска,ако ти дозволуват местото прави само на 1 спрат
-одиш кај проектант ....ке платиш од 1500 до 3000 евра спрема квадратура
-изведувач добар ,договараш цена и карабина од 3 до 6 недели е готова,,,,,барај детаљно шо влегвит во цената,
-надзор можит проектантот,ти и самиот изведувач ке е таму да не се муварет мајсторите дневниците се големи,
зборот колку земаш за карабина на м2 е само МИТ....шо влегвит во цената,термо или полу...каков кров,кој керамиди(јас не),само лим,дали влегвит,одводи,,,струја шо како....
со среќа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100


оти е ветена земја, чиста, средена...
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.327
Поени од реакции
2.176
Ќе растат или ќе паѓаат цениве во наредните 10 20 години, проценка?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
До колку бе човек? 5.000 евра? 6.000?
И до кога?
Просечна плата во јануари 2014 - 21,200 МКД.
Просечна плата во јануари 2024 - 39,500 МКД.

Ако утре просечна плата е илјада евра, сигурно и цената на квадратот нема да е иста.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
356
Поени од реакции
484
До колку бе човек? 5.000 евра? 6.000?
И до кога?
Додека не се отворат нови наоѓалишта за железо, челик или не се направат поефтини материјали за градба.. Се додека Русија е блокирана целосно во Европа нема да може во брзо време да се опорави пазарот..
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Ќе растат или ќе паѓаат цениве во наредните 10 20 години, проценка?
Во соодност со еврото и денарот ќе растат, односно еврото и денарот ќе губат вредност. Во соодност со просечната плата ќе се задржи исто или ќе се намалат малку, 1 м2 во зависност од локацијата изнесува од 2 до 3 просечни плати. Едно време имаше тенденција да има вишок станови но минатата и поготово оваа година државата дозволи значителен број на престој и работа на мигранти-работници од индија и пакистан, кој нормални и тие некаде живеат. Покрај Скопје ова е изразено и во Охрид и Штип-Свети Николе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom