ИТ фирми и пракси во Скопје

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.755
Поени од реакции
39.017
Многу се преувеличува ова со АИво. Па пред едно 20 години имаше избор од 10тина работи што може некој да ги работи. Граѓевина, текстил, трговија. Сега има цела палета на работи кои човекот тогаш можел да сонува само. И тоа ќе се шири. А АИ само ќе автоматизира нешто од тоа.

Овие шизофреници од Светски економски форум што мислат АИ све ќе замени е чиста глупост.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.258
Поени од реакции
3.191
Не дека нема да има такви ситуации, само внимавај во што веруваш, голем дел од тие таквите зделки се за крадење и перење пари, па затоа се расфрлаат такви суми.
Не викам дека ќе биде преку ноќ, туку во догледен период ќе не афектира и тоа сериозно, во најмала рака ќе мора да се намалат цените, а да се зголеми продуктивноста, нешто вака:
Само најпрост пример ми беше. И пекарата на Ханс зема графички дизајнер и плаќа добра сума, не си го прави сам логото, тоа ми беше муабетот. За покомплексни и поосетливи работи да не зборувам. Пример банка никогаш не би се ослонила ВИ да им го прави софтверот, едноставно е премногу ризично. Може да се користи како алатка т.е помош на програмерите. Дека ќе има одредено влијание на пазарот, ќе има, ама дека ќе ги замени програмерите т.е дека ќе ја убие професијата, тешко.

Друг прост пример е доаѓа нов хардвер, нова технологија од типот на виртуелни реалности и слично, одма ВИ има проблем да развие решение.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
357
Поени од реакции
484
Ќе си постојат програмерите, може само платата да стагнира, секако ќе треба некој да ги подеси и вклопи тие работи за да се извади сајтот или програмата онака како што треба, само нема да има голем обем на вработување, исто како со фабриките роботите што ја заменија работата со шасијата и фарбањето..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.626
Поени од реакции
18.108
Ќе си постојат програмерите, може само платата да стагнира, секако ќе треба некој да ги подеси и вклопи тие работи за да се извади сајтот или програмата онака како што треба, само нема да има голем обем на вработување, исто како со фабриките роботите што ја заменија работата со шасијата и фарбањето..
Па тоа е заебот. Порано фабриките работеа, па ги заменија роботите и Кинезите, и нормално повеќето мигрираа во услужен сектор. Сега АИ превзема/ќе превзема во услужен сектор. Така што излез е сопствено производство и колективен бојкот на големи корпорации, што може да не донесе пак до комунизам каде ќе имаме пак колективни капитални добра кои ќе му служат на човекот освен ако не измислат нешто ко универзален приход, што ми е тешко за верување, односно не ми е за верување дека ќе биде секаде подеднаков, а може и според ЏДП по глава на жител ќе се одредува. :icon_lol:
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
И роботи ставаа во фабрики, ама никој не е избркан од работа.

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Dechki da si prasham i ovde. Znaete li firma shto bara QA (manual testiranje) so automation slabo stojam iako imam 15 godini iskustvo. Se shto imav kolegi iskontaktirav po firmive slabo se bara QA vo posledno vreme pa rekov i ovde da probam.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Dechki da si prasham i ovde. Znaete li firma shto bara QA (manual testiranje) so automation slabo stojam iako imam 15 godini iskustvo. Se shto imav kolegi iskontaktirav po firmive slabo se bara QA vo posledno vreme pa rekov i ovde da probam.
Има доста огласи ама скоро сите се со Automation. Во Crazy Labs имаш отворена позиција за QA Lead што веројатно би ти одговарало. Со такво искуство можеш комотно да контактираш регрутери на LinkedIn, ќе се најде нешто сигурно.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.281
Поени од реакции
5.288
Dechki da si prasham i ovde. Znaete li firma shto bara QA (manual testiranje) so automation slabo stojam iako imam 15 godini iskustvo. Se shto imav kolegi iskontaktirav po firmive slabo se bara QA vo posledno vreme pa rekov i ovde da probam.
А зашто да не научиш automotation?

Бар сеа со АИ лесно можеш да се снајдеш за едноставни скрипти.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Има доста огласи ама скоро сите се со Automation. Во Crazy Labs имаш отворена позиција за QA Lead што веројатно би ти одговарало. Со такво искуство можеш комотно да контактираш регрутери на LinkedIn, ќе се најде нешто сигурно.
denes bev na intervju tamu. tehnichiot del ubavo pomina, no delot so managerial skills slabo go rehiv i nemozam da razberam kade utnav oti samo sumarno dade procenti.
Автоматски споено мислење:

А зашто да не научиш automotation?

Бар сеа со АИ лесно можеш да се снајдеш за едноставни скрипти.
zatoa shto nemam bash vreme da naucham za mesec-dva i da kazam ej super sum. a vo praksa na proektite kaj shto sum rabotel do sega nikogash ne mi trebalo i se odlagalo i se odlagalo i sega dupka imam vo toj del.
 
Член од
7 јуни 2022
Мислења
13
Поени од реакции
5
Zdravo decki posle kolku vreme od tehnickoto intervju izvestuvaat dali si primen ili ne,pominaa 3 dena seuste nemam odgovor dobieno za internship stanuva zbor.

Sent from my 22101320G using Tapatalk
 
Член од
7 март 2017
Мислења
101
Поени од реакции
112
Zdravo decki posle kolku vreme od tehnickoto intervju izvestuvaat dali si primen ili ne,pominaa 3 dena seuste nemam odgovor dobieno za internship stanuva zbor.

Sent from my 22101320G using Tapatalk
ne brzaj tolku. daj im nedela dena da ti kazat dali si go pominal. i nema da bide primen si. tuku uste edno intervju kaj shto kje zbornite i za pari ako vekje ne ste.
 
Член од
7 јуни 2022
Мислења
13
Поени од реакции
5
ne brzaj tolku. daj im nedela dena da ti kazat dali si go pominal. i nema da bide primen si. tuku uste edno intervju kaj shto kje zbornite i za pari ako vekje ne ste.
So HR toa zboruvav a i imam nekoi informacii za firmata kaj sto aplicirav deka ako vor od 1 cas od zavrsuvanjeto na tehnickoto ne me iskontaktiraat najverojatno ne sum pominal

Sent from my 22101320G using Tapatalk
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.344
Поени од реакции
3.396
Od Devin, chatGPT, copilot itn treba da se plasat isklucivo indijci, pakistanci, bangladesh, i sekako bottom of the barrel outsource code monkeys od istocna evropa i balkan. Tie se tie so ke bidat odvishok i ke bidat vrateni vo burger king da prevrtuvaat pleskavici.

Za site drugi, ovie alatki treba da se gledaat kako dar od gospod. Sega ke kovame shajki so cekan, mesto so gjon od cipela. Samo ushte da mozea celo repo da organiziraat so fajlovi i folderi a ne vaka copy paste.

A dodeka da izmisli openAI veshtacka generalna inteligencija (AGI), najverojatno site ovde ke bideme ili penzionirani ili otideni... taka da nema sho da se sekirate.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.626
Поени од реакции
18.108
Od Devin, chatGPT, copilot itn treba da se plasat isklucivo indijci, pakistanci, bangladesh, i sekako bottom of the barrel outsource code monkeys od istocna evropa i balkan. Tie se tie so ke bidat odvishok i ke bidat vrateni vo burger king da prevrtuvaat pleskavici.

Za site drugi, ovie alatki treba da se gledaat kako dar od gospod. Sega ke kovame shajki so cekan, mesto so gjon od cipela. Samo ushte da mozea celo repo da organiziraat so fajlovi i folderi a ne vaka copy paste.

A dodeka da izmisli openAI veshtacka generalna inteligencija (AGI), najverojatno site ovde ke bideme ili penzionirani ili otideni... taka da nema sho da se sekirate.
5 до 20 години

When will the singularity / AGI happen? Before the end of the century. The consensus view was that it would take around 50 years in 2010s. After the advancements in Large Language Models (LLMs), some leading AI researchers updated their views. For example, Hinton believed in 2023 that it could take 5-20 years.1

 

Kajgana Shop

На врв Bottom