Turska roba na golemo

Член од
27 септември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да се надоврзам на темата.. Некој да знае за големопродажба на евтини биоразградливи кеси/торби (како во КАМ) за пазараење ?
На нивните стои дека се узвезени од Турција.
Ми треба поголема количина.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
980
Поени од реакции
2.334
Колку што разбрав од муабети низ градов (бутициве тука од таму најчесто роба зимале) имало и некој Кинески продавници за облека на големо, порано во Бугарија биле сега ги преместиле во Грција.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584

Кога ќе отидеш кај лефон, има цела улица и со други бизниси кои продаваат на големо. Она што треба да го знаеш е: не се зема на големо без да ја видиш робата (на слика може да изгледа топ, во реалност материјалот да е срање), на лице место со многу од нив може да испазариш пониски цени, истото важи и за од Кина. Барај си шпедиција за првичните увози и царинењето.
Зависи што сака. Дали по свечени или нешто секојдневно.


И од кога ќе отиде еднаш во Истамбул после ќе земе од таму контакти и така ќе може за да не оди секогаш по нешто да нарачува од телефон тоа што пример му се потрошило.

Некој од бутиците даваат и контакти од Вибер и слично и ти праќаат редовно слики од фустани и слично облека. Можеш да ги контактираш. Така за да не одиш секогаш во Истанбул. Сепак најдобро е почесто да си идеш сам и таму на лице место да прочепкаш и да земаш. Се зависи и од вкус твој и што мислиш дека ќе ти се продава. Треба малку да истражиш на почеток што највеќе ти се троши и кој се купувачите од прилика.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Ima razlika od proizvoditeli i prodavaci na golemo ?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.729
Поени од реакции
5.774
Не знам точно јас не сум бил ама знам луѓе што идат и земаат роба од таму.
Abe prijatele ne sakam da se nategam i dokazhuvam.
Ama mislam deka e jasno shto pishuvam. A so rekla kazala muabeti znajsh kako ti e.
Bidi pozdraven,



P.S Poshto avtorov na Temava ne zaboraj i ima samo eden edinstven post do sega, si velam deka mozhi ta da ja zaklucime i da odi vo zaborav.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
Abe prijatele ne sakam da se nategam i dokazhuvam.
Ama mislam deka e jasno shto pishuvam. A so rekla kazala muabeti znajsh kako ti e.
Bidi pozdraven,
Не сум бил да пазарувам во Истамбул ама тие што ги пишав бутуци од Турција за нив шијат и они ги продаваат.

Еве уште еден бутик
Автоматски споено мислење:

Колку што разбрав од муабети низ градов (бутициве тука од таму најчесто роба зимале) имало и некој Кинески продавници за облека на големо, порано во Бугарија биле сега ги преместиле во Грција.
Да во Грција Солун имаш цел дел кинески ама нема нешто претерано бог знае каква роба. Се наоѓаат фармерки, панталони, ташни, џемпери..
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.681
Поени од реакции
35.007
Зависи што сака. Дали по свечени или нешто секојдневно.


И од кога ќе отиде еднаш во Истамбул после ќе земе од таму контакти и така ќе може за да не оди секогаш по нешто да нарачува од телефон тоа што пример му се потрошило.

Некој од бутиците даваат и контакти од Вибер и слично и ти праќаат редовно слики од фустани и слично облека. Можеш да ги контактираш. Така за да не одиш секогаш во Истанбул. Сепак најдобро е почесто да си идеш сам и таму на лице место да прочепкаш и да земаш. Се зависи и од вкус твој и што мислиш дека ќе ти се продава. Треба малку да истражиш на почеток што највеќе ти се троши и кој се купувачите од прилика.
Јас сум бил 2 пати да му помагам на другар што работи со облека, имаат неколку бутици низ Македонија почнувајќи од долен веш, па се до одела. Една од локациите каде што пазаревме беше Лефон. Имаше и неколку апла сомнителни локации, да расчепкам по историја ќе ги ископам и нив, но не му препорачувам да се појави таму оти комуникацијата му беше далеку послаба, паркиравме во дворови од куќи во нивна близина (апла гужва беше тој дел), и беа класични магацини каде имаш апла мала контрола (немаше изложени, ти го отвора пакетот на лице место и имаш неколку секунди да разгледаш и одлучиш пред да замине кај друг муштерија).

Инаку да, овој оди најчесто еднаш во 4-6 месеци за да си одбере што сака од новите колекции, за дополнување му праќаат самите, но работи со нив со години и на огромни количини. Исто зема многу роба од Солун, долна облека најчесто и таа оди на килограм.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
Јас сум бил 2 пати да му помагам на другар што работи со облека, имаат неколку бутици низ Македонија почнувајќи од долен веш, па се до одела. Една од локациите каде што пазаревме беше Лефон. Имаше и неколку апла сомнителни локации, да расчепкам по историја ќе ги ископам и нив, но не му препорачувам да се појави таму оти комуникацијата му беше далеку послаба, паркиравме во дворови од куќи во нивна близина (апла гужва беше тој дел), и беа класични магацини каде имаш апла мала контрола (немаше изложени, ти го отвора пакетот на лице место и имаш неколку секунди да разгледаш и одлучиш пред да замине кај друг муштерија).

Инаку да, овој оди најчесто еднаш во 4-6 месеци за да си одбере што сака од новите колекции, за дополнување му праќаат самите, но работи со нив со години и на огромни количини. Исто зема многу роба од Солун, долна облека најчесто и таа оди на килограм.
Тие јас што ги пишав се бутици и бираш модел боја и ти дава од тоа серија по 4 броја,неколку серии така си купуваш. Бираш од повеќе бутици по нешто, кога плаќаш ти дава сметка. После мислам ако се многу ствари цела роба се пакуваат во кутија и во вреќа, и на карго фирмата во комбе се носи, мислам они ја мерат. Чекаш по некој ден каргото да ти донесе па му плаќаш сакаш преку фирма фактура или во кеш пари.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Znae li nekoj konkretno kade od Turcija se kupuva zenska obleka na golemo, fala odnapred za odgovori i predlozi...
Населба Мертер во Истанбул врие од магацини што продават на големо, сите наши бутици од таму се снабдуват со роба.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Лично имам видено, со еднодневните шопинг тури во Солун, како македонци одат во кинескиот кварт и од таму купуваат на големо ствари, во големи црни кеси и без проблем поминаа на граница.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.584
Населба Мертер во Истанбул врие од магацини што продават на големо, сите наши бутици од таму се снабдуват со роба.
Мертер и Лалели се најпознати по бутици кој имаат и свој магацини. И за жени и за мажи има.
Автоматски споено мислење:

Лично имам видено, со еднодневните шопинг тури во Солун, како македонци одат во кинескиот кварт и од таму купуваат на големо ствари, во големи црни кеси и без проблем поминаа на граница.
Да поминуваат а има и кагро фирми кој може да ти ја донесат робата.

Сепак турците произведуваат поквалитетна облека од фустани, кошули, сукњи, комплети фустан со палта и слично.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom