Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.257
Поени од реакции
5.235
ali da poprvo so dui ke bide nego so niv.
Нека светка ова.

Големиот патриот Кано, врмовско чедо пре би седел на маса со Али него со македонска партија.

Е од вакви си патиме цела македонска историја, од сопствените предавници на македонската кауза.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.313
Поени од реакции
2.847
Еден професор што е влезен во кампања за Стево и пењави за еу а опозицијата ја претставува како про руска, го прашав и пишав, господине и јас сум за еу а твојот пра дедо што е по народност? ме банираше, јас мислам дека ова е доволно за да се разобличат мајмуните.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.350
Поени од реакции
22.654
Нека светка ова.

Големиот патриот Кано, врмовско чедо пре би седел на маса со Али него со македонска партија.

Е од вакви си патиме цела македонска историја, од сопствените предавници на македонската кауза.
nepismen aj procitaj uste ednas sto pisuva.

poprvo so dui ke se dogovori vmro nego so sareni kurtoni sto i ebaa mater na drzavata. ne me mesaj mene, toa e fakt.

eve ako sakate dogovor moze vaka, ke vlezete u vlada pod uslov apasiev da si odlezi za kurton revolucijata, lustracija na celo clenstvo ednostavno razgleduvanje na snimkite da se vidat koj rusese vlada so penkalo da mu pravi drustvo na apasiev. urivanje na drzaven poredok mora da se kazni. 0 ministri za pocetok. moze za toa da pregovarame na slednite izbori. toa e edina prifatliva ponuda. ako ne vi odgovara sedite u opozicija.

druga opcija e da prifatite predizborna koalcija ako veke ste makedonci a ne kurtoni moze i taka.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
972
Поени од реакции
2.295
ke vidime. alb opozicija + vmro + makso + nekolku partneri na sdsm sto ke im kidnat ke se dovolno.

ali da poprvo so dui ke bide nego so niv. pogolemo zlo se momentalno i samo taka ocigledno ke sfatite deka dzabe si go frlate glasot.
- Со Дуи наследниците на Учк што шкртаа со ножеви по Македонски цивили и вршеа заседи масакри врз Македонски војници. Во поново време се префрлија на криминал што преку влада што преку бело, заедничко ви е што ги амнестиравте за хашки случаи и заедно ја крадевте државата. А сега со исто ако не и засилено темпо продолжија со Сдс, бонус е тоа што учествуваа во сите деструктивни работи како договорот со Грција, криминалниот рефрендум а веројатно ќе го избуткаат и оној со Бугарија ако некако останат на власт.

- Максо играчот на Бранко кој со криминалната приватизацијата ја врати државата 50 години наназад. Да тој Максо северџанот што учествуваше во уставните измени за откако не го подржаа за градоначалник во Куманово да се „опамети“ дека овие забегале и он сега по ново е патриот различен од Сдс.

После ова не планирам веќе да ти реплицирам никогаш на форумот, на ваквите како тебе и пасош би ви одземал заедно со забрана за влез во МК
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.313
Поени од реакции
2.847
Сега комуњарите се влезени во филм дека државата ќе била по помал облик ако ДПНЕ дошле на власт, ова е дежаву од сите избори до сега, ако Албанците сакаат да го прекршат рамковниот слободно нека повелат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.350
Поени од реакции
22.654
- Со Дуи наследниците на Учк што шкртаа со ножеви по Македонски цивили и вршеа заседи масакри врз Македонски војници. Во поново време се префрлија на криминал што преку влада што преку бело, заедничко ви е што ги амнестиравте за хашки случаи и заедно ја крадевте државата. А сега со исто ако не и засилено темпо продолжија со Сдс, бонус е тоа што учествуваа во сите деструктивни работи како договорот со Грција, криминалниот рефрендум а веројатно ќе го избуткаат и оној со Бугарија ако некако останат на власт.

- Максо играчот на Бранко кој со криминалната приватизацијата ја врати државата 50 години наназад. Да тој Максо северџанот што учествуваше во уставните измени за откако не го подржаа за градоначалник во Куманово да се „опамети“ дека овие забегале и он сега по ново е патриот различен од Сдс.

После ова не планирам веќе да ти реплицирам никогаш на форумот, на ваквите како тебе и пасош би ви одземал заедно со забрана за влез во МК
tocno. so niv e polesno da se dogovoris nego so saren kurton sto gi donese severdzanite na vlast.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
972
Поени од реакции
2.295
tocno. so niv e polesno da se dogovoris nego so saren kurton sto gi donese severdzanite na vlast.
Со нив е полесно оти заеднички и единствен интерес ви се парите, и домашните би си ги продале за грст пари а не пак државата.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.313
Поени од реакции
2.847
Со нив е полесно оти заеднички и единствен интерес ви се парите, и домашните би си ги продале за грст пари а не пак државата.
Идеално е на следните избори да се направи влада без албанци и да си направиме пуканки.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.350
Поени од реакции
22.654
Кано прав дпновски патриот :bravobe:

Среќа па си во Австралија
jas sum realen. vie emotivno gledate na rabotite. so makso za 10 min ke se dogovorat zasto mu pomognaa da sobere potpisi i da stane gradonacalnik. so opozicijata sipci ili dui, so koj i da resat ke se dogovorat zasto tie ke mora da popustat ako sakaat da se del od vlada tuka ke ja igraat kartata ako ne ke zborime so levica... znaci 100 pati polesno e da se dogovoris so niv nego so kurtonite sto mislat deka ke postavuvaat uslovi.

ako go sfatis ova ke sfaris zosto nema poenta da glasas za levica. palete se kolku sakate ama dzabe e, politika e kurva a levica samo ke go prima seedno dali od vmro ili sds.
Автоматски споено мислење:

Со нив е полесно оти заеднички и единствен интерес ви се парите, и домашните би си ги продале за грст пари а не пак државата.
abe vie severdzani ne napravivte pa sega za interesi ke zborite. problemite sto sakate da gi resite vie gi sozdadovte. premosti preku toa.

najnebitno zosto i kako e polesno, fakt e deka e polesno.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.666
jas sum realen. vie emotivno gledate na rabotite. so makso za 10 min ke se dogovorat zasto mu pomognaa da sobere potpisi i da stane gradonacalnik. so opozicijata sipci ili dui, so koj i da resat ke se dogovorat zasto tie ke mora da popustat ako sakaat da se del od vlada tuka ke ja igraat kartata ako ne ke zborime so levica... znaci 100 pati polesno e da se dogovoris so niv nego so kurtonite sto mislat deka ke postavuvaat uslovi.

ako go sfatis ova ke sfaris zosto nema poenta da glasas za levica. palete se kolku sakate ama dzabe e, politika e kurva a levica samo ke go prima seedno dali od vmro ili sds.
Автоматски споено мислење:



abe vie severdzani ne napravivte pa sega za interesi ke zborite. problemite sto sakate da gi resite vie gi sozdadovte. premosti preku toa.

najnebitno zosto i kako e polesno, fakt e deka e polesno.
Какви услови ќе поставува Левица? Да има претседател на Собрание од кој после ќе се откаже преку фејсбук соопштение и ќе го прогласи за неспособен?

Не те сфаќам зошто Левица ја перцепираш сериозно. После денес, Зоран Заев е политички Монт Еверест за Апасиев.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
972
Поени од реакции
2.295
abe vie severdzani ne napravivte pa sega za interesi ke zborite. problemite sto sakate da gi resite vie gi sozdadovte. premosti preku toa.

najnebitno zosto i kako e polesno, fakt e deka e polesno.
8 пратеници од Дпмне гласаа за тој договор со кој станавме Северџани, без нивна помош немаше да помине тоа
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.350
Поени од реакции
22.654
Какви услови ќе поставува Левица? Да има претседател на Собрание од кој после ќе се откаже преку фејсбук соопштение и ќе го прогласи за неспособен?

Не те сфаќам зошто Левица ја перцепираш сериозно. После денес, Зоран Заев е политички Монт Еверест за Апасиев.
voopsto ne ja sfakam seriozno, ednostavno nekam da se trosat makedonski glasovi. inace jasno mi e kolku gi biva...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom