Македонска берза

Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Moze, so znak ??? Edna TTK deli poveke dobivka od Stopanska. Kompanii da ne gi imenuvam se nekolku koi ne im pravat zadovolstva na akcionerite tuku gledaat samo da gi napolnat dzebovite za niv i za upravni odbori gi odbegnuvam,ne kupuvam nivni akcii i ne im pravam promet za dopolnitelno i jas da im stvaram prihod so eden zbor posledna da e taa na berzava i samo taa da e kompanija ne ni pomisluvam za nejzina akcija.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
I decki go vidovte li FI 23 za MPT?
VIdovte li sto moze da vi napravi cicko A ? Eh deca,deca ....
 
Член од
23 февруари 2024
Мислења
8
Поени од реакции
1
Не најдов од каде да дознаам. Знаете некаде место онлајн освен тука каде можам да дознаам? Сакам да научам. Зборувајќи за тоа, пред некој ден мислев дека успеав да купам ама изгледа имам пак проблем. Знаете што значи "Berza: istekao?" Имам "Zahtev je izvrsen" и после една или три минути, Berza: istekao. Изгледа сепак немам успеано да купам.

Кога живеев на кратко во странство, користев Vanguard, и многу лесен беше тој систем, не морав ни со брокер да зборам ни ништо. Ако знаете некои страни освен овој форум каде има инфо да не ве замарам, кажете.
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
I decki go vidovte li FI 23 za MPT?
VIdovte li sto moze da vi napravi cicko A ? Eh deca,deca ....
Dobro e.....ne pokazal zaguba :pos:....kriminal na naj jako... oilko vozi samo za mpt i ima 25% od mpt ...a mpt ima 37% vo oilko i mu plaka x2 za prevoz ie zavisen od mpt ....a oilko saka za dzabe da go kupi mpt.....zemjo otvori se
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
Не најдов од каде да дознаам. Знаете некаде место онлајн освен тука каде можам да дознаам? Сакам да научам. Зборувајќи за тоа, пред некој ден мислев дека успеав да купам ама изгледа имам пак проблем. Знаете што значи "Berza: istekao?" Имам "Zahtev je izvrsen" и после една или три минути, Berza: istekao. Изгледа сепак немам успеано да купам.

Кога живеев на кратко во странство, користев Vanguard, и многу лесен беше тој систем, не морав ни со брокер да зборам ни ништо. Ако знаете некои страни освен овој форум каде има инфо да не ве замарам, кажете.
Ај прво ова. Со кој брокер имаш договор?
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
239
Поени од реакции
189
Реплек Eве прилика за ~ 50% за само една година. ФИ одличен, акцијата иако чини многу за наши услови, ја гледам на 145.000 за 9 месеци. Реструктуирана компанија тотално, се откачиja од ситните занимања кои не носеа соодветна добивка, сега, под полн гас на домашниот, но турбо на странскиите пазари.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Откако ја објавив анализата за УНИБанка ($UNI) до денес поминаа 77 дена, а таа порасна за повеќе од 33%.

Минатата недела, УНИБанка ги објави неревидираните финансиски извештаи за 2023 година, поради што решив да ја ажурирам мојата анализа за нејзините долгорочни перспективи.

Во 2023 година, банката оствари добивка од 873 денари по акција.

Врз основа на последната исплата на дивиденда, очекувањата на инвеститорите се дека оваа година банката ќе исплати дивиденда од 350-400 денари по акција, што врз основа на последната цена од 7.009 денари претставува дивиденден принос од минимум 5%.

Дали акцијата е сè уште значајно потценета или можеби веќе е преценета, дознајте тука.

 
Член од
7 март 2023
Мислења
25
Поени од реакции
21
Хахаха:

„Оилко“ ја симна границата за успешност на преземањето на „Макпетрол“ од 50.000 на 100 акции

 
Член од
15 август 2018
Мислења
60
Поени од реакции
49
Во врска со постапката за преземање на сите обични акции со право на глас издадени од
Макпетрол АД Скопје, ОИЛКО КДА Скопје известува дека прагот на успешност е постигнат и дека
постапката за преземање продолжува согласно законските прописи и рокови.

Uplashenite prodadoa, prevzemachite proglasija uspeshnost-karavanot vrvi, ovcite na broj. Chudesna zemja e Makedonija
 
Член од
7 март 2023
Мислења
25
Поени од реакции
21
Во врска со постапката за преземање на сите обични акции со право на глас издадени од
Макпетрол АД Скопје, ОИЛКО КДА Скопје известува дека прагот на успешност е постигнат и дека
постапката за преземање продолжува согласно законските прописи и рокови.

Uplashenite prodadoa, prevzemachite proglasija uspeshnost-karavanot vrvi, ovcite na broj. Chudesna zemja e Makedonija
Можеби нешто ситно, бидејќи прагот на успешност е спуштен на само 100 акции.
Законски си испочитуваа и тоа е тоа, ништо битно не се смени.
Од контакти со акционери, никој нема потпишано.
Ќе се објави на крај колку тоа акции се купени.
 
Член од
23 февруари 2024
Мислења
8
Поени од реакции
1
Океј, кул! Успеав да инвестирам конечно, со моето (не)знаење. Што мислите за Тиквеш? Гледам дека меѓу првите е последно време.
 
Член од
30 април 2018
Мислења
257
Поени од реакции
504
Океј, кул! Успеав да инвестирам конечно, со моето (не)знаење. Што мислите за Тиквеш? Гледам дека меѓу првите е последно време.
TKVS ke bide tolku dobra kolku Sveto ke saka. TKVS nema nitu eden lozov nasad, a posledbite godini postojano gi gi forsiraat vinata so geografsko poteklo. Site nasadi se vo firmi koi se se sopstvenost na M6 grupacijata i mnogu im e lesno golem del od dobivkata da transferiraat tamu. Da bese Sveto posten igrac ke gi napravese nasadite vo TKVS.
Samo od taa pricina jas nemam TKVS vo portfolio. Ako izleze M6 na berza togas ke razmislam
 

Kajgana Shop

На врв Bottom