Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.054
Чешит си чичко Владе да не лусниш :D.

Него не се овие електронскиве со посебна батерија за нив? Со тоа поскапи за поправање/одржување + почесто расипување.
Мислам дека не се со посебна, но има рачка за да ја ослободиш од внатре, сигурен сум дека видов некаде низ прирачникот, ако стигнам утре ќе расчепкам каде беше (мислам кај нозете некаде на долна страна од маската), но ова е различно на секоја кола.

На крајот од денот ретко кога дигам рачна на автоматик, имаш P (Park) на самиот менувач, на рамно ова е повеќе од доволно.
Автоматски споено мислење:

Deka na leva ti pagja, zato. So leva nemozis da si go manis ko coek, ne pak brzini da menvas. Uste pomalce racna da krevas :D
2 години возев со рачен менувач на лева рака, првите денови повеќе фокус и концентрација имав на самиот менувач, отколку на патот :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.994
Поени од реакции
14.806
Ко што прочитав, Бравово 1.4 т-јет нема директно вбризгување.
Сум забороравил....одамна го извадија тој мотор(тогаш купував редовно Ауто Клуб-Хр)...но сите мотори со дирекно вбризгување имаат проблем со неквалитетен бензин

Види на самиот мотор ако се инјекторите кај усисната грана, тогаш не е таков мотор, но ако се околу свеќицата, тогаш е со дирекно вбризгување
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.296
Поени од реакции
6.652
Сум забороравил....одамна го извадија тој мотор(тогаш купував редовно Ауто Клуб-Хр)...но сите мотори со дирекно вбризгување имаат проблем со неквалитетен бензин

Види на самиот мотор ако се инјекторите кај усисната грана, тогаш не е таков мотор, но ако се околу свеќицата, тогаш е со дирекно вбризгување
Друже, јас само знам да запалам кола и да возам. :ROFLMAO:
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.296
Поени од реакции
6.652
Колку е од прилика цената на голем сервис за Браво 2 1.6 мјет знае некој?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.653
Поени од реакции
1.539
Кој е најдобар мајстор за репарација на турбина за Фиат ЈТД во Скопје?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
Дали треба ти да ја извадиш турбината и да им ја однесеш или може да им ја оставам цела кола па они нека се бавтаат таму нека го вадат?
Можиш да ја извадиш и да му ја однесиш. Али тие си ги вадат турбините. Оставиа колата за 1 ден ќе биди готова. Кога веќе ја репарираш,стависи хибрид кетрич многу повеќе трај и подобро забрзување ќе имаш.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.653
Поени од реакции
1.539
Можиш да ја извадиш и да му ја однесиш. Али тие си ги вадат турбините. Оставиа колата за 1 ден ќе биди готова. Кога веќе ја репарираш,стависи хибрид кетрич многу повеќе трај и подобро забрзување ќе имаш.
Не е моја колата, ама ме прашаа па да пренесам.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.352
Поени од реакции
5.010
Луѓе, има ли некои индикации дека цената на возилава половни/нови ќе се намали или овие цени се новата нормала? Сигурно дека нема да се вратат како во 2019, но дали можи да се очекува некое благо поевтинување?

Кога би купувале вие возило би купиле сега или би почекале да поевтинат за некоја година. Ова под услов да не е итно.
Цениве за половни и нови возила да не беше смешна ќе беше трагична.
Хаос се цените на пазарот.
Само за репер, во 2019во ценовен ранг од 2000€ до 3000€ се земаше солиден, 207, 307, Fusion, Focus II, Grande Punto, Corsa D, Madza 2, Colt, Meriva, Ibiza....
Сето тоа сега е заминато +1000€

Нејсе колку би наплатиле за промена на ланче на 1.3 Mjet? Во смисла работна рака?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.354
Поени од реакции
29.829
Во 2024та година е срамота да се дебатира околу рачна кочница.
Коа ќе ги видам како стапови како штрчат ми се повраќа,поготово во бмв некое солено платено старо 10тина години.
Можеби последици од некои лоши спомени од журки со премногу алкохол и црни дупки во помнење... Тоа или некои латентни и скриени работи. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom