Македонска берза

Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
И сега испаѓа дека МПТ принудно ќе ги преземе акциите за 67.000 ден. Можам ли да го оптужам ова на суд ако од преземењето сум оштетен?
Osteten si site godini 30... mpt pravi obrt ~500 milioni obrt godisen so min zagarantirana zarabotka 8% a pokazuvase zagubi po 5-6 milioni ....
A.rmani J.eans odamna trebase da e vodecki klavijatutist vo filharmonija machedonja
 

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
337
Поени од реакции
325
Шо се случило што имам преспиено?
Оилко најави принудно преземање на мнозинството акции по 67 бона, а МПТ ја потврди најавата за преземање. Потоа следеа правно законски перипетии од страна на медиумите во врска со тоа како законот дозволува вакво нешто, а цената требало да биде највисоката што ја платил преземачот во последните 12 месеци, или евентуално просечната цена на акцијата во последните 12 месеци. Колку што разбрав, дополнителен услов е преземачот да поседува 95% од акциите, што нема да му е проблем, ќе си ги купи сам од себе. А и оваа цифра од 67.000 ден. се совпаѓа со тие проекции, па изгледа Оилко ќе им го напика на многу од малите акционери. Ова е баш легално крадење, ама да видиме што ќе излезе од целата ситуација.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Оилко најави принудно преземање на мнозинството акции по 67 бона, а МПТ ја потврди најавата за преземање. Потоа следеа правно законски перипетии од страна на медиумите во врска со тоа како законот дозволува вакво нешто, а цената требало да биде највисоката што ја платил преземачот во последните 12 месеци, или евентуално просечната цена на акцијата во последните 12 месеци. Колку што разбрав, дополнителен услов е преземачот да поседува 95% од акциите, што нема да му е проблем, ќе си ги купи сам од себе. А и оваа цифра од 67.000 ден. се совпаѓа со тие проекции, па изгледа Оилко ќе им го напика на многу од малите акционери. Ова е баш легално крадење, ама да видиме што ќе излезе од целата ситуација.
Нема никакво принудно преземање сега, сега е кој сака, за во иднина ќе видеме.

Самото создавање на Оилко е да се нанесе штета на малите акционери, нема што да му се сеќираш многу 20 години поминаа,
 
Член од
28 мај 2022
Мислења
67
Поени од реакции
120
Од тоа што набрзина прелистав, се местат да купат 21.500 акции, ќе го спуштат прагот и ќе затворат за еден ден. На крај ќе имаат рамно 50.000 акции под контрола, без сопствените. Гаранциите им се неопходни за процесот, ама немаат врска со дилов, во она плукни/залепи со грешка соопштение за голема зделка со Макпетрол се крие важното прашање -- одаклесупареболане??
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
176
Поени од реакции
196
Известување за голема зделка-задолжување на Оилко КДА Скопје во Комерцијална банка АД Скопје-апсолутен износ: 3.259.532.386 денари-корисник на зделката Комерцијална банка.Известување за голема зделка-задолжување на Оилко КДА Скопје во Халк банка АД Скопје-апсолутен износ: 1.612.713.333 денари-корисник на зделката Халк банка АД Скопје.Известување за голема зделка-Задолжителна понуда за преземање на обични акции со право на глас од издавачот Макпетрол АД Скопје-Вредност на зделката за остварување на прагот на успешност апсолутен износ: 1.440.521.500 денари-Корисник односно корисници на зделката сите сопственици на обични акции со право на глас од издавачот Макпетрол АД Скопје :( =„Макпетрол“ АД Скопје, објавува дека, на своите вработени им исплати новогодишен надоместок во нето износ од 30.000 денари. Грижата за вработените е значајна за успешноста на Друштвото на долг рок и истата претставува дел од корпоративната политика на „Макпетрол“ АД Скопје. :oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe::oeoeoe:
 
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
Оилко најави принудно преземање на мнозинството акции по 67 бона, а МПТ ја потврди најавата за преземање. Потоа следеа правно законски перипетии од страна на медиумите во врска со тоа како законот дозволува вакво нешто, а цената требало да биде највисоката што ја платил преземачот во последните 12 месеци, или евентуално просечната цена на акцијата во последните 12 месеци. Колку што разбрав, дополнителен услов е преземачот да поседува 95% од акциите, што нема да му е проблем, ќе си ги купи сам од себе. А и оваа цифра од 67.000 ден. се совпаѓа со тие проекции, па изгледа Оилко ќе им го напика на многу од малите акционери. Ова е баш легално крадење, ама да видиме што ќе излезе од целата ситуација.
Ako se malite akcionreri glupi da gi ponudat na ovaa smesna cena....mozat da se zdruzat i aktivno posle da go kontroliraat ... mpt saka nejke ke mora da prikazuva porealna dobivka za da vraka kredit (bez obzir kakvi igri ke igra /site se poznati i brzo se vleguva vo trag (ako se saka).. minimum fer price per share e 2 bona u konvertabila
 
Член од
7 март 2023
Мислења
25
Поени од реакции
21
Ako se malite akcionreri glupi da gi ponudat na ovaa smesna cena....mozat da se zdruzat i aktivno posle da go kontroliraat ... mpt saka nejke ke mora da prikazuva porealna dobivka za da vraka kredit (bez obzir kakvi igri ke igra /site se poznati i brzo se vleguva vo trag (ako se saka).. minimum fer price per share e 2 bona u konvertabila
Се прашувам, согласно трендот, Макпетрол е длабоко потценета цена. Кога ќе искочи и годинешниот баланс, ќе биде 0.8 од книговодствена цена. Но, се плашам дека ќе најдат други валкани механизми за испумпување на пари а не преку дивиденда. Да, ќе треба да враќаат кредити, но, дали преку дивиденда или нереални фактури?

Во превод, не сум умен што да правам со (малата количина од) акциите. Веројатно ќе ризикувам и нема да ја прифатам понудата, па што биде. Мислења?

1708625384154.png
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2017
Мислења
238
Поени од реакции
164
Се прашувам, согласно трендот, Макпетрол е длабоко потценета цена. Кога ќе искочи и годинешниот баланс, ќе биде 0.8 од книговодствена цена. Но, се плашам дека ќе најдат други валкани механизми за испумпување на пари а не преку дивиденда. Да, ќе треба да враќаат кредити, но, дали преку дивиденда или нереални фактури?

Во превод, не сум умен што да правам со (малата количина од) акциите. Веројатно ќе ризикувам и нема да ја прифатам понудата, па што биде. Мислења?

Прегледај го приврзокот 407395
Znaci veke sme 5ca ....jas moi 3ca prijateli mali akcioneri i ti sto ne gi prodavame na ovaa cena .....
PS...nelegalnoto i kriminalno ispumpuvanje ....verojatno ke dojdeme do min.pravda na teritorijava pa posle mozat da ispumpavaat samo .....voda od cesma
Ps2....ne ti kazuvam deka odlukata ti e hrabra....tuku mudra
 
Член од
23 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
271
Znaci veke sme 5ca ....jas moi 3ca prijateli mali akcioneri i ti sto ne gi prodavame na ovaa cena .....
PS...nelegalnoto i kriminalno ispumpuvanje ....verojatno ke dojdeme do min.pravda na teritorijava pa posle mozat da ispumpavaat samo .....voda od cesma
Ps2....ne ti kazuvam deka odlukata ti e hrabra....tuku mudra
И јас не продавам
 
Член од
7 март 2023
Мислења
25
Поени од реакции
21
Znaci veke sme 5ca ....jas moi 3ca prijateli mali akcioneri i ti sto ne gi prodavame na ovaa cena .....
PS...nelegalnoto i kriminalno ispumpuvanje ....verojatno ke dojdeme do min.pravda na teritorijava pa posle mozat da ispumpavaat samo .....voda od cesma
Ps2....ne ti kazuvam deka odlukata ti e hrabra....tuku mudra
Кај го прочитав, не се сеќавам веќе, погоре...
По новиот закон кога ќе се донесе, нема да смее понудата да биде ни под книговодствената вредност, а не под највисоката пазарна пред 12 месеци.
По годинешниот биланс, книговодствената ќе биде +/- 75 к.
Не продавам, за неколку акции у портфолиото, вреди да ризикувам.
Мило ми е што има истомисленици, не верувам дека ќе стигнат до 95% па принудно да ни ги земат по багателнава цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom