ТИФОМАНИЈА!

Член од
6 февруари 2011
Мислења
669
Поени од реакции
2.774
Околу алфите и тигрите е без цел да се зборува само ќе се уништи темата со пристрасни мислења, околу селтик шалот чим има позадина океј, но сепак ми е несфатливо од аспект на тоа што нивните навивачи се крајно леви а вие десни, но сепак вие си знаете.
Најглупо нешто во Македонија ми е застапување на лева или десна идеологија,која во реалноста непостои и е на рамниште на sc-fi. Можеби до пред 10-15 години имаше некаква логика едните панкери,скинери тргат накај десно другите металци тргат накај лево итн. Денес самото постоење на државата и на народот е доведено во прашање до тој степен шо не знајме дали и во кој облик ќе постоиме за 20 години од сега.Така да делење на леви десни ми нема никаква логика. Извинете за офф топик терајте си со муабетот.
 
Член од
22 септември 2021
Мислења
184
Поени од реакции
755
Според некое мое мислење можда и најлошо Езерско дерби до сега. Некако досадно исти сцени се повторуваат без корео без пароли, со мали новитети. Се гледа дека е вложено труд од обете страни но очигледно не доволно. Колку што можев да приметам нова застава кај Рибари во бар стил, додек кај Паткари е освежување малку да се проба и со друга навивачка боја освен црна. Општо мислам дека некако коповите станаа премногу црни, што до некаде е и добро ама па во друг случај се занемаруваат клубските бои (што е дискусија само по себе) Генерално од спортски аспект гледано кај Паткари и не верувам дека имале пресилен мотив за нешто многу освен само навивачки дуел пошто на теренот одамна е решено кој ќе победи. Доста е припазено на естетика во двата копа. Али генерално недостасува соддржина просто само палење бакљи на кортео е досадно. Барем јас така го гледам. Сепак е дерби натпревар на кој се покажуваш во сите сегменти. Овој фазон со прешкртани логоа на групи иницијали на градови за 2024 е сам по себе глупав. Манете ме од коментари од уста не,не вадиш, форум е подлежен е секој на критика и сечива работа нормално аргументално потркепено

Апсолутно се сложвам во делот за црните копови. Една утакмица, ете и две во сезона ок, ама ова на ништо не личи. Црни маици, шалој, знамиња.... се то во еден "хулигански" стил пази не ме знаеш, а во коп 30 души.
 
Член од
2 февруари 2023
Мислења
109
Поени од реакции
514
Апсолутно се сложвам во делот за црните копови. Една утакмица, ете и две во сезона ок, ама ова на ништо не личи. Црни маици, шалој, знамиња.... се то во еден "хулигански" стил пази не ме знаеш, а во коп 30 души.
Се зависи од лично мислење кој како го гледа тоа, рецимо јас како што знам тоа еднобоен коп е за потешко да се изврши идентификација во маса при палење пиротехника или некое срање ама се губат клубските бои. Ако може да биде жолт ѕид или ако копот на Виола (Аустриа Виена) е љилјаков тогаш може и нашите копови да бидат во боите на клубот.Ние сме црвено - црни што е сосем коректно да се форсира црна боја за носење. Пак ќе кажам мораме да се промениме самите себе да престанеме со помодарство, ако групата прати навивачка мода и на навивачите одењето на трибина ќе им биде фазон и мода
 
Член од
22 септември 2021
Мислења
184
Поени од реакции
755
Автоматски споено мислење:

Се зависи од лично мислење кој како го гледа тоа, рецимо јас како што знам тоа еднобоен коп е за потешко да се изврши идентификација во маса при палење пиротехника или некое срање ама се губат клубските бои. Ако може да биде жолт ѕид или ако копот на Виола (Аустриа Виена) е љилјаков тогаш може и нашите копови да бидат во боите на клубот.Ние сме црвено - црни што е сосем коректно да се форсира црна боја за носење. Пак ќе кажам мораме да се промениме самите себе да престанеме со помодарство, ако групата прати навивачка мода и на навивачите одењето на трибина ќе им биде фазон и мода
То и ми беше муабетот. Ете нека е за дерби сите во црно, или некоја акција нешто ако се спрема како шо спомна за бакли. Ама 90% од случаите е слепо пратење "мода" и хулигански филмој. Како резултат на то имаш ликој на трибина како паднати од марс шо не ни знат кој е неговиот тим не па играчи и сл. За жал има многу такви шо навивачките групи ги гледат како банди па како нивни членој си го јачат само личното его. Се разбира ова е само мој став, секој си има различни гледишта.

Кај шо има црна како "матична" боја е веќе друг муабет.
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.569
Поени од реакции
69.679
Зошто Чкембари не навиваат со Охрид? Гледам има публика, а нема навивање. На стримов освен свирење на противнички напади, има неколку детски гласови што пејат за Охрид од време на време, другото штама.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2021
Мислења
128
Поени од реакции
1.897
25.02.2024
ФК КАРАОРМАН - гфк охрид

ПОЛНА ТРИБИНА - ПРАЗЕН КОП

Во обид да го спроведите дербито како што треба, Вие ги загубивте домашните навивачи, оние НАЈВЕРНИТЕ, кои без разлика дали е дерби или не, се тука и се на трибина.

На не полни 24 часа до натпреварот, добивме информација дека ние ке бидиме сместени на северната трибина, а гостинските навивачи во кафезот на јужната.

Иако неколку пати беше разговарано за истото и беа понудени решенија од наша страна за гостинските навивачи да бидат на север а ние на нашето место (до кафезот на јужна) некои од засегнатите страни кои треба да го спроведат тоа не сакаат да слушнат за нашето барање.

Во услови какви што ги има нашиот стадион, единствена опција за гостински навивачи е северната трибина, знаеме дека не е најсјајно ама тоа е што е, сите групи кои сакаат да гостуваат во Струга се добредојдени, не смее да има забрана за гостинските навивачи, ама не смее и да се игра со нашето место на стадионот.

Многу пати сме докажале дека во Струга владее фер и коректна спортска атмосфера, тоа можеше да биде и денес, за жал тоа не се деси.

НАШЕТО МЕСТО Е НА ЈУГ, КАДЕ ШТО БЕВМЕ И ДЕНЕС, НО ОВОЈ ПАТ БЕЗ ПЕСНА И ЗНАМИЊА !!!

СПОРТОТ СЕ ИГРА ЗА НАВИВАЧИТЕ.

Со почит:
Паткари Струга 1989
IMG-e80c46ed3a89c6d4b9b00955c8a7796f-V.jpg


ПС: Пред да почните со објаснување и давање памет, да знајте само дека, благодарение на нас неколку души од групата, немаше забрана за гостински навивачи и Рибари слободно дојдоја без никаков проблем околу тегнење со забраната, околу другиот дел од гостувањето нека си дает извештај тие.
 
Член од
26 март 2022
Мислења
514
Поени од реакции
4.641
Комити Запад | ФК Вардар - ФК Брегалница (25.02.2024)

Речиси полн стадион, а копот ПРЕПОЛН буквално. Многу екипи се вратени, бројката и атмосферата го потврдуваат тоа. Одлично навивање во текот на речиси целиот натпревар. Каква победа во какви времиња!!

Наскоро повеќе.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom