Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не би го рекол инвестирање, би рекол ослободување од готовината која ја имаат, прават избор помеѓу стан и пари во банка.
Во светот поготово во МКД имаше преголема инфлација последните 3-4 години, реално и до 20% годишно (според некои тоа е поради големите долгови на Државите, со цел на намалување на долговите ти е ја девалвираа вредноста на сите валути), да потсетиме дека во USA веќе нормална плата е околу 7.000 долари месечно, во Швајцарија 4-5000 евра, па и во МКД има многу луге што имаат плата околу 1000 евра (да не спомнам што во МКД има 4-5000 луге дирекно што работам remote и имаа примања над 1500е, како Support, диспеџери на Камиони и слично).

Taка да становите не се скапи, парите губат вредност, и лично мислам дека потребно е една нула да скрата, така да банкота од 100 денари стане 10 денари итн.

Искрено ти што би избрал мегу 100.000 евра на сметка и стан?
Има и други опции не е само стан и депозит. Meѓу стан и депозит најчесто е стан подобро но не секогаш. Мислам дека треба да разгледаат луѓето и други опции. Јас лично не сум ни на стан и депозит и никогаш не сум бил и освен можеби кога многу ќе остарам би обрал нешто такво сега може да поднесам големи растови и падови и доста по ризично. Депозити и станови се за многу стари. Гледам има детско штедење тоа е најголема глупост деца може да играат ептен ризично зошто нема да им требаат парите може и 20-30 години. Ама тоа е не продавам памет зошто гледам луѓето не сакаат да слушаат си имаат свои идеи и си тераат така.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Има и други опции не е само стан и депозит. Meѓу стан и депозит најчесто е стан подобро но не секогаш. Мислам дека треба да разгледаат луѓето и други опции. Јас лично не сум ни на стан и депозит и никогаш не сум бил и освен можеби кога многу ќе остарам би обрал нешто такво сега може да поднесам големи растови и падови и доста по ризично. Депозити и станови се за многу стари. Гледам има детско штедење тоа е најголема глупост деца може да играат ептен ризично зошто нема да им требаат парите може и 20-30 години. Ама тоа е не продавам памет зошто гледам луѓето не сакаат да слушаат си имаат свои идеи и си тераат така.
Sega ke kazam na vnukata da vidi da si poigra malku na berza, sto ova samo so barbiki igra dok parite i propagaat na stedna kniska.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.739
Поени од реакции
38.982
Sega ke kazam na vnukata da vidi da si poigra malku na berza, sto ova samo so barbiki igra dok parite i propagaat na stedna kniska.
Нека ги вложи парите во Тесла или Епл, ќе удри на профит кога акциите ќе се качат за пар години.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.305
Поени од реакции
4.714
Нека ги вложи парите во Тесла или Епл, ќе удри на профит кога акциите ќе се качат за пар години.
Боље со барбики да си играа одколку на тесла да ги вложи другар. Со години зборам дека тесла нема основа за автономно возење и софтверот не им чини ама во последно почнаа и регулаторни комисии да им го кажуваат тоа
Ќе биде интересно како тоа ќе се одрази на акцијата
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Кои компании градат квалитетно во Скопје? Постојат ли такви? Моментално живеам во зграда од Елена Лука и квалитетот во однос на цената е многу слаб.
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Fb grupa za stanarite od Porta Superium.

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
Кои компании градат квалитетно во Скопје? Постојат ли такви? Моментално живеам во зграда од Елена Лука и квалитетот во однос на цената е многу слаб.
Од „рекла-кажала„ муабети, дознавам дека токму наведената фирма „као„ градела нешто поквалитетно во однос на другото ѓубре...ама велиш дека не е така, што за мене е доволно точно.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
357
Поени од реакции
484
Кои компании градат квалитетно во Скопје? Постојат ли такви? Моментално живеам во зграда од Елена Лука и квалитетот во однос на цената е многу слаб.
Во кој случај е слаб квалитетот? мислам што точно фали и ти смета ?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
Fb grupa za stanarite od Porta Superium.

Што е целта од оваа група, ако не е тајна?

Прво, ќе купат станови за дебели пари па откако ќе се вселат, ќе плачат на туѓи рамења, дека ѕидовите им се изведени од гипс-картон плочи па низ нив ги слушаат своите соседи?...
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Во кој случај е слаб квалитетот? мислам што точно фали и ти смета ?
Ова е генерално од повеќе станови земено, некаде има помалку некаде повеќе проблеми, како ќе ти се погоди.
  • Лоша изведба на електрична инсталација во некои станови
  • Прокиснување во ѕидови и влага поради лоша изведба на туш кабини и цевки што протекуваат, водата по ѕидови течеше долу до гаража
  • Вратата од гаража е расипана многу пати, поправана од нивна страна и пак расипана
  • Лифтовите се расипуваат скоро секој месец
  • Проблеми со централно греење каде што цела секција станови не добиваат греење како што треба пола зима
  • Слаба звучна изолација, се слуша од ходник и од други станови, движење на лифтот се слуша исто така
  • Врати од тераса и прозорци не дихтуваат како што треба, се слуша сѐ од надвор, криви собни врати
  • Вентилација исто така лоша, ако некој долу готви нешто мириса кај мене горе
  • Надворешен паркинг пропаднат од една страна, ветено дека ќе се поправи и никогаш не е поправено
Доброто е што живеам под кирија, ама по ова што го гледам, јас не би земал од кај нив.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.672
Поени од реакции
3.793
Ова е генерално од повеќе станови земено, некаде има помалку некаде повеќе проблеми, како ќе ти се погоди.
  • Лоша изведба на електрична инсталација во некои станови
  • Прокиснување во ѕидови и влага поради лоша изведба на туш кабини и цевки што протекуваат, водата по ѕидови течеше долу до гаража
  • Вратата од гаража е расипана многу пати, поправана од нивна страна и пак расипана
  • Лифтовите се расипуваат скоро секој месец
  • Проблеми со централно греење каде што цела секција станови не добиваат греење како што треба пола зима
  • Слаба звучна изолација, се слуша од ходник и од други станови, движење на лифтот се слуша исто така
  • Врати од тераса и прозорци не дихтуваат како што треба, се слуша сѐ од надвор, криви собни врати
  • Вентилација исто така лоша, ако некој долу готви нешто мириса кај мене горе
  • Надворешен паркинг пропаднат од една страна, ветено дека ќе се поправи и никогаш не е поправено
Доброто е што живеам под кирија, ама по ова што го гледам, јас не би земал од кај нив.
Оние кои имаат намера да купат стан, нека ги прочитаат наведениве забелешки барем неколку пати пред да си брцнат во џебот и пред дебело да платат за стан кој се состои од: армиран бетон, тули, гипс-картон плочи, стиропор,лимови и неквалитетни инсталации...
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
357
Поени од реакции
484
Ова е генерално од повеќе станови земено, некаде има помалку некаде повеќе проблеми, како ќе ти се погоди.
  • Лоша изведба на електрична инсталација во некои станови
  • Прокиснување во ѕидови и влага поради лоша изведба на туш кабини и цевки што протекуваат, водата по ѕидови течеше долу до гаража
  • Вратата од гаража е расипана многу пати, поправана од нивна страна и пак расипана
  • Лифтовите се расипуваат скоро секој месец
  • Проблеми со централно греење каде што цела секција станови не добиваат греење како што треба пола зима
  • Слаба звучна изолација, се слуша од ходник и од други станови, движење на лифтот се слуша исто така
  • Врати од тераса и прозорци не дихтуваат како што треба, се слуша сѐ од надвор, криви собни врати
  • Вентилација исто така лоша, ако некој долу готви нешто мириса кај мене горе
  • Надворешен паркинг пропаднат од една страна, ветено дека ќе се поправи и никогаш не е поправено
Доброто е што живеам под кирија, ама по ова што го гледам, јас не би земал од кај нив.
Исто во друга зграда во Скопје, од друг изведувач - инвеститор истите проблеми што ги наброја се случуваат, зградата е изградена во 2016, за 5, 6 години доста проблеми.. Секој месец за одржување доаѓа 50 илјади што се дели на станарите што треба да платат. Сервис на лифт, Сервис на пумпи за извлекување вода, сервис на гаражна врата, и врата од ходник..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.225
Поени од реакции
35.848
Ова е генерално од повеќе станови земено, некаде има помалку некаде повеќе проблеми, како ќе ти се погоди.
  • Лоша изведба на електрична инсталација во некои станови
  • Прокиснување во ѕидови и влага поради лоша изведба на туш кабини и цевки што протекуваат, водата по ѕидови течеше долу до гаража
  • Вратата од гаража е расипана многу пати, поправана од нивна страна и пак расипана
  • Лифтовите се расипуваат скоро секој месец
  • Проблеми со централно греење каде што цела секција станови не добиваат греење како што треба пола зима
  • Слаба звучна изолација, се слуша од ходник и од други станови, движење на лифтот се слуша исто така
  • Врати од тераса и прозорци не дихтуваат како што треба, се слуша сѐ од надвор, криви собни врати
  • Вентилација исто така лоша, ако некој долу готви нешто мириса кај мене горе
  • Надворешен паркинг пропаднат од една страна, ветено дека ќе се поправи и никогаш не е поправено
Доброто е што живеам под кирија, ама по ова што го гледам, јас не би земал од кај нив.
Ги заборави и двете основни работи што доаѓаат со секој нов стан во Скопје. Криви ѕидови и кречење како да молерисувало пет годишно дете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom